Рішення № 73228966, 28.03.2018, Фортечний районний суд міста Кропивницького (до 25.04.2025 - Кіровський районний суд м. Кіровограда)

Дата ухвалення
28.03.2018
Номер справи
404/7574/17
Номер документу
73228966
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 404/7574/17

Номер провадження 2-а/404/150/18

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 березня 2018 року Кіровський районний суд м. Кіровограда в складі:

Головуючого судді – Іванової Н.Ю.

при секретарі - Гуйван О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому за правилами спрощеного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій незаконними, скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернулася до суд у з позовом до Кропивницького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання дій незаконними, скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії. Просить:

- визнати незаконними дії Кропивницького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо відмови провести обрахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум: надбавки за вислугу років, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливої важливої роботи, премії, інших виплат (матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань), які відображені в довідках Головного управління ДФС у Кіровоградській області від 09.10.2017 року за № 114/11-28-05-31 і № 115/11-28-05-31;

- скасувати рішення Кропивницького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області від 17.10.2017 року № 198904;

- зобов’язати Кропивницьке об’єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області здійснити обчислення та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01.02.2008 року, виходячи з 85% суми заробітної плати державного службовця з урахуванням усіх складових заробітної плат, що відображені в довідках Головного управління ДФС у Кіровоградській області від 09.10.2017 року за № 114/11-28-05-31 і № 115/11-28-05-31.

В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_1 вийшла на пенсію державного службовця в 2006 році. В жовтні 2017 року Місцевим осередком всеукраїнської громадської організації «Асоціація ветеранів Державної податкової служби України Кіровоградської області» її повідомлено про те, що пенсіонерам, які вийшли на пенсію з органів податкової служби при нарахуванні пенсії не враховано в повній мірі розмір винагороди за вислугу років та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань. З метою усунення порушень свої прав, позивач звернулася до бухгалтерії Головного управління ДФС у Кіровоградській області та отримала 09.10.2017 року довідки за № 114/11-28-05-31 та № 115/11-28-05-31. Дані довідки разом із заявою позивач подала до Кропивницького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області. Однак відповідачем надано рішення за № 198904 від 18.10.2017 року та лист № 431/С-11 від 26.10.2017 року, яким визнається, що провести перерахунок раніше призначеної пенсії згідно наданої довідки немає законних підстав. Позивач вважає, що вказана відмова порушує її право на соціальний захист, яке виразилось у призначенні меншої пенсії, ніж того вимагає чинне законодавство, в зв’язку з чим звернулася до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 28.03.2018 року по даній справі замінено відповідача його правонаступником – Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.

Ухвалою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 28.03.2018 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про зобов’язання Кропивницьке об’єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області здійснити обчислення та виплатити пенсію ОСОБА_1 виходячи з 85% суми заробітної плати державного службовця з урахуванням усіх складових заробітної плат, що відображені в довідках Головного управління ДФС у Кіровоградській області від 09.10.2017 року за № 114/11-28-05-31 і № 115/11-28-05-31, а саме: з 01.02.2008 року по 27.05.2017 року – залишено без розгляду.

Позивач в судове засідання не з’явилась. Представник позивача подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся. Подав до суду клопотання про відмову у задоволенні позову з урахуванням раніше поданого заперечення, який за змістом є відзивом. В обґрунтування відзиву зазначено, що пенсійне забезпечення державних службовців регулювалось ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ до 01.06.2015 року. Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Джерелом формування фонду оплати праці державних службовців є Державний бюджет України та інші джерела, визначені для цієї мети положенням про органи державної виконавчої влади, затвердженими указами Президента України та постановами Кабінету Міністрів України. Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.

Управлінням письмово відмовлено в призначенні пенсії, та як діють положення п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VІІІ, яким передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів Україні «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

В зв’язку з чим, спеціальні пенсії з 01.06.2015 року не призначаються, призначені не перераховуються.

Таким чином, Управління не має законних підстав для перерахунку пенсії за нормами, які не є чинними на момент виникнення певних правовідносин, стосовно позивача саме щодо перерахунку пенсії

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку щодо часткового задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

ОСОБА_1 з 19.10.2006 року перебуває на обліку в Кропивницькому об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Кіровоградської області та отримує пенсію державного службовця.

10.10.2017 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою про залучення до її пенсійної справи уточнюючі довідки Головного управління ДФС у Кіровоградській області про заробітну плату від 09.10.2017 року за № 114/11-28-05-31 та № 115/11-28-05-31, а також здійснити донарахування та виплатити донараховані суми з дати призначення пенсії, тобто з жовтня 2006 року, у розмірі 85% від зазначених у довідках сум, з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум індексації, винагороди за вислугу років у розмірі 40% та премії у розмірі 165,6% (а.с. 10).

Проте, рішенням Кропивницького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області № 198904 від 18.10.2017 року (а.с. 12) відмовлено позивачу у здійсненні вищевказаного перерахунку та повідомлено, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Джерелом формування фонду оплати праці державних службовців є Державний бюджет України та інші джерела, визначені для цієї мети положеннями про органи державної виконавчої влади, затвердженими указами Президента України та постановами Кабінету Міністрів України. Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У зв’язку з викладеним з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищевказаними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. У зв’язку з вищевикладеним з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищевказаними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. З 01.05.2016 року питання пенсійного забезпечення урегульовано статтею 90 Закону України «Про державну службу» № 889-19 і норми про перерахунок пенсії в даному Законі відсутні. З 01.05.2016 року норма статті 37-1 Закону України «Про державну службу» (1993 року) втратила чинність. Статтею 90 Закону України «Про державну службу» № 889 (2015 року) передбачені умови призначення пенсії державним службовцям за нормами «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Судом встановлено, що за приписами ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 19.12.1993 року № 3723-ХІІ (в редакції чинній на час призначення пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Згідно з ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» від 19.12.1993 року № 3723-ХІІ заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Частина 7 ст. 33 Закону України «Про державну службу» від 19.12.1993 року № 3723-ХІІ встановлює, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч. 6 ст. 33 Закону України «Про державну службу» від 19.12.1993 року № 3723-ХІІ державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Відповідно до вимог ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 19.12.1993 року № 3723-ХІІ у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Зважаючи на викладене, суд вважає, що види оплати праці та інші виплати, які враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для перерахунку пенсії, повинні входити до складу заробітної плати, яку отримував державний службовець на час виходу на пенсію, оскільки таке звуження суперечило б ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 19.12.1993 року № 3723-ХІІ.

Крім того, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань має систематичний характер, виплачувалася щорічно і являлась об'єктом для нарахування і утримання страхових внесків до пенсійного фонду.

Відповідно до абз. 4 п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» № 1078 від 17.07.2003 р. індексації підлягає оплата праці найманих працівників, підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер. Індексація заробітної плати являє собою дохід, з якого відповідно до ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів відповідно до діючого законодавства на день одержання заробітку (виплат, доходу).

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, суми виплат зазначені у наданій позивачем довідці, входять до складу фонду оплати праці.

Слід зазначити й те, що за змістом наведених норм ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ від 05.11.1991 року, ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 року отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України у постановах від 20 лютого 2012 року, 14 травня, 28 травня та 06 листопада 2013 року, від 03 червня 2014 року (№ № 21-430а11, 21-97а13, 21-125а13, 21-350а13, 21-134а14).

Зокрема, у постанові від 03 червня 2014 року (справа № 21-134а14), Верховний Суд України звернув увагу, що перевага у таких випадках має надаватись не положенням законів України «Про державну службу» та Закону України «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин – ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Таким чином, суд приходить до висновку, що рішення відповідача про відмову у перерахунку позивачу пенсії з включенням до розрахунку (складу заробітної плати) розміру нарахованих та виплачених сум інших виплат, які позивач фактично отримувала на день звільнення, є протиправним, а тому підлягає скасуванню.

При цьому, суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні позовної вимоги про визнання протиправними дії Кропивницького об’єднаного Управління пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо відмови провести обрахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум виплаченої останні, оскільки самі по собі дії відповідача не порушують право позивача відносно перерахунку пенсії, право позивача порушено відмовою відповідача щодо проведення перерахунку пенсії.

Вирішуючи питання про те, з якого часу позивач має право на перерахунок та виплату пенсії, слід зазначити таке.

Позивачка з заявою про перерахунок звернулася 10.10.2017 року. До заяви були додані довідки відповідної форми із зазначенням виплат, з яких були нараховані страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

Саме з цієї дати і виникли підстави у відповідача для здійснення перерахунку, тому позовні вимоги в цій частині, зважаючи на приписи статті 45 закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», підлягають задоволенню з 01.10.2017 року.

Стосовно позовних вимог в частині зобов’язання відповідача здійснити перерахунок призначеної пенсії позивачу у розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати, суд зазначає наступне.

Спір між позивачем та відповідачем виник у зв’язку з відмовою Пенсійного фонду включити до складу заробітної плати сум премій, матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації. Стосовно відсотку розрахунку пенсії спір відсутній.

В матеріалах справи не міститься рішення відповідача щодо зміни відсотку розрахунку пенсії від заробітку. Тому позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.

Враховуючи викладене, відповідач повинен здійснити перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_1, починаючи з 01.10.2017 року, з урахуванням сум премій, матеріальної допомоги, а також сум індексації, зазначених у довідках Головного управління ДФС у Кіровоградській області від 09.10.2017 року за № 114/11-28-05-31 та № 115/11-28-05-31.

Таким чином адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню..

Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 5, 6, 8, 9, 19, 77, 139, 242, 244, 245, 295 КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій незаконними, скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Кропивницького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області від 17.10.2017 року № 198904 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_1, виходячи з 85% суми заробітної плати державного службовця з урахуванням усіх складових заробітної плат, що відображені в довідках Головного управління ДФС у Кіровоградській області від 09.10.2017 року за № 114/11-28-05-31 та № 115/11-28-05-31, починаючи з 01.10.2017 року.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-А, код ЄДРПОУ 20632802) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2; ідентифікаційний номер – НОМЕР_1) судовий збір в сумі 1280,00 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення суду складено 02.04.2018 року.

Суддя Кіровського Н. Ю. Іванова

районного суду

м.Кіровограда