
Справа № 522/8270/17
Провадження № 2-а/522/516/18
РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 березня 2018 року Приморський районний суд м. Одеси
у складі: головуючого судді Загороднюка В.І.
при секретарі Смоковій А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, Одеського міського голови ОСОБА_2, третя особа Духовне управління ОСОБА_3 християн Християнської реформаторської церкви про визнання бездіяльності протиправною, визнання нечинним рішення та зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, Одеського міського голови ОСОБА_2 та просить визнати протиправною бездіяльність Департаменту комунальної власності Одеської міської ради щодо залишення без розгляду заяви ОСОБА_1 про укладення договору оренди комунального майна; визнати нечинним розпорядження Одеського міського голови № 307 від 11.04.2017 р. «Про передачу в оренду ДУХОВНОМУ УПРАВЛІННЮ ОСОБА_3 ХРИСТИЯНСЬКОЇ РЕФОРМАТОРСЬКОЇ ЦЕРКВИ нежитлових приміщень другого поверху № 501 загальною площею 157,0 кв.м., що розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Богдана Хмельницького, 72»; зобов’язати Департамент комунальної власності Одеської міської ради розглянути заяву ОСОБА_1 та вчинити інші дії, передбачені ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» щодо укладення договору оренди зазначеного приміщення; стягнути з на його користь витрати зі сплати судового збору.
При цьому посилається на те, що 24.11.2016 р. він звернувся до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради із заявою щодо надання йому в оренду та укладення відповідного договору на приміщення, розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Богдана Хмельницького, 72 (70), загальною площею 157 кв.м., розташоване в двоповерховій будівлі на другому поверсі, яке знаходиться над квартирою №1в по вул. Богдана Хмельницького, будинок № 70, в м. Одесі, загальною площею 60,8 кв.м., розташованою на першому поверсі зазначеної двоповерхової будівлі і котра належить йому на праві власності.
Станом на дату складення адміністративного позову Департаментом комунальної власності Одеської міської ради повідомлення про укладення договору оренди або про відмову в його укладенні йому надано не було, проте йому стало відомо, що відповідно до розпорядження Одеського міського голови № 307 від 11.04.2017 р. «Про передачу в оренду ДУХОВНОМУ УПРАВЛІННЮ ОСОБА_3 ХРИСТИЯНСЬКОЇ РЕФОРМАТОРСЬКОЇ ЦЕРКВИ нежитлових приміщень другого поверху № 501 загальною площею 157,0 кв.м., що розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Богдана Хмельницького, 72» приміщення, щодо надання в оренду якого він звертався до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, без проведення конкурсу передано в оренду Духовному управлінню євангельських християн християнської реформаторської церкви.
Таким чином, внаслідок неправомірної бездіяльності Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, а саме порушення порядку укладення договорів оренди комунального майна та залишення без розгляду поданої ним заяви, Одеським міським головою було видано незаконне розпорядження, оскільки таке розпорядження стало наслідком порушення його прав і законних інтересів.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав у повному обсязі та просив його задовольнити.
Представники відповідачів - Департаменту комунальної власності Одеської міської ради та Одеського міського голови ОСОБА_2 в судовому засіданні позов не визнали. Представник Одеського міського голови ОСОБА_2 також надала суду письмовий відзив на позовну заяву.
Представник третьої особи в судовому засіданні з позовом не погодився.
Вислухавши пояснення представників сторін, представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно договору дарування від 24.05.2013 року, що посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_4 та зареєстрований в реєстрі за № 664, ОСОБА_1 є власником квартири №1в по вул. Богдана Хмельницького, будинок № 70, в м. Одесі. Своє право власності позивач зареєстрував 24.05.2013 року, про що свідчить ОСОБА_4 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.
24.11.2016 р. ОСОБА_1 звернувся до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради із заявою щодо надання йому в оренду та укладення відповідного договору на приміщення, розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Богдана Хмельницького, 72 (70), загальною площею 157 кв.м., розташоване в двоповерховій будівлі на другому поверсі, яке знаходиться над квартирою №1в по вул. Богдана Хмельницького, будинок № 70, в м. Одесі, загальною площею 60,8 кв.м., розташованою на першому поверсі зазначеної двоповерхової будівлі і котра належить йому на праві власності.
Згідно листа Департаменту комунальної власності Одеської міської ради від 02.12.2016 року на адресу ОСОБА_1, останній повідомляється, що його заява про передачу в оренду нежитлового приміщення розглянута та на даний час проводиться робота про передачу об’єкта іншій особі, тому задовольнити його прохання не можливо.
Проте Департаментом комунальної власності Одеської міської ради не надано жодного доказу направлення чи отримання позивачем вказаного листа.
Духовне управління ОСОБА_3 християн Християнської реформаторської церкви звернулося з проханням № 036/Д від 14.11.2016 р. до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, в якому просить передати в оренду, для ведення Уставної діяльності строком на 10 років, з правом викупу, нежитлове приміщення другого поверху (площею 157 кв.м.), розташоване за адресою: вул. Богдана Хмельницького, 70 (72). Вказане прохання було отримано останнім 18.11.2016 р.
11.04.2017 р. було прийнято розпорядження Одеського міського голови № 307 «Про передачу в оренду ДУХОВНОМУ УПРАВЛІННЮ ОСОБА_3 ХРИСТИЯНСЬКОЇ РЕФОРМАТОРСЬКОЇ ЦЕРКВИ нежитлових приміщень другого поверху № 501 загальною площею 157,0 кв.м., що розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Богдана Хмельницького, 72».
Відповідно до п. 1 вказаного розпорядження вирішено передати в оренду Духовному управлінню євангельських християн християнської реформаторської церкви нежитлові приміщення другого поверху № 501 загальною площею 157,0 кв.м., що розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Богдана Хмельницького, 72 для розміщення релігійної організації строком на 10 років.
Відповідно до п. 2 вказаного розпорядження доручено Департаменту комунальної власності Одеської міської ради в місячний строк укласти договір оренди із включенням до нього умов, визначених пунктом 1 цього розпорядження.
05.05.2017 року між Департаментом комунальної власності Одеської міської ради (Орендодавець), з однієї сторони та Духовне управління ОСОБА_3 християн Християнської реформаторської церкви (Орендар), з другої сторони було укладено договір оренди № 550/70 нежилого приміщення
Згідно п. 1.1 Договору Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування нежитлові приміщення другого поверху № 501, загальною площею 157,0 кв.м., що розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Богдана Хмельницького, 72.
Згідно п. 1.3 Договору Термін дії договору оренди: з 05.05.2017 року по 05.04.2020 року.
05.05.2017 року між Департаментом комунальної власності Одеської міської ради (Орендодавець), з однієї сторони та Духовне управління ОСОБА_3 християн Християнської реформаторської церкви (Орендар), з другої сторони було підписано акт прийому-передачі нежилих приміщень.
Отже, судом встановлено, що Договір оренди був укладений не на 10 років, як це передбачалося розпорядженням Одеського міського голови №307, а лише на 2 роки та 11 місяців. Таким чином, договір оренди укладено з порушенням умов, визначених цим розпорядженням.
З вищевикладеного випливає, що на даний час розпорядження Одеського міського голови №307 від 11.04.2017 року Департаментом комунальної власності Одеської міської ради не виконано. Тобто розпорядження, як ненормативний акт, що застосовується одноразово і з прийняттям якого виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, досі не вичерпало своєї дії шляхом виконання.
Згідно абзацу 1 ч.4 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» Орендодавець протягом п'яти днів після погодження умов договору оренди з органом, уповноваженим управляти відповідним майном (у випадках, передбачених цим Законом, - органом Антимонопольного комітету України), а в разі якщо заява про оренду майна не потребує узгодження (щодо оренди окремого індивідуально визначеного майна, крім нерухомого), протягом 15 днів після дати її реєстрації розміщує в офіційних друкованих засобах масової інформації та на веб-сайтах орендодавців оголошення про намір передати майно в оренду або відмовляє в укладенні договору оренди і повідомляє про це заявника.
Як зазначено в абзаці 3 ч.4 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», у разі якщо подано лише одну заяву, конкурс на право оренди не проводиться і договір оренди укладається із заявником. У разі надходження двох і більше заяв орендодавець оголошує конкурс на право оренди.
Разом з тим, в порушення ч. 4 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», орендодавцем - Департаментом комунальної власності Одеської міської ради конкурс на право оренди оголошено не було.
Суд не приймає до уваги посилання представника третьої особи на свій статус релігійної організації, як на підставу не призначати конкурс для надання в оренду комунального майна з наступних підстав.
Згідно абзацу 4 ч.4 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» у разі надходження заяви про оренду майна релігійної організації для забезпечення проведення релігійних обрядів та церемоній, оголошення про намір передати майно в оренду не розміщується і договір оренди укладається з таким заявником без проведення конкурсу.
Зі змісту вищевказаного положення Закону, договір оренди укладається з релігійною організацією без проведення конкурсу виключно у випадку забезпечення проведення такою релігійною організацією в орендованому приміщенні обрядів та церемоній.
Вищезазначена норма абзацу 4 ч.4 ст.9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» є імперативною за своїм змістом. Отже, за цією нормою якщо релігійна організація планує провадити в орендованому приміщенні, що належить до об’єктів комунальної власності, будь-яку іншу статутну діяльність, що не пов’язана з проведенням релігійних обрядів та церемоній, то для оренди такого майна має застосовуватися порядок, передбачений абзацами 1, 2 та 3 ч.4 ст.9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» (щодо оголошення про намір передати майно в оренду та проведення конкурсу).
Як вбачається з Статуту Духовного Управління ОСОБА_3 Християнської Реформаторської Церкви крім обрядів та церемоній передбачена така діяльність, як:
- здійснення місіонерської, євангелізаційної, добродійної та видавницької діяльності (п.2.2.7 статуту);
- відкриття Духовних навчальних закладів та інших форм релігійного навчання (п.2.2.8 статуту);
- утворення доброчинних закладів та організація служби милосердя (п.2.2.9 статуту);
- розповсюдження духовної літератури, преси, аудіо-відео матеріалів (п.2.2.10 статуту);
- відкриття при християнських релігійних організаціях гуртків, шкіл та груп для релігійної та культурної освіти дітей та молоді (п.2.2.13) тощо.
Проте, ні в заяві третьої особи про надання в оренду комунального майна від 14.11.2016 р., ні в оскаржуваному розпорядженні №307 від 11.04.2017 р., ні в Договорі оренди № 550/70 від 05.05.2017 р., немає жодного зазначення того, що релігійна організація планує провадити в орендованому приміщенні саме релігійні обряди та церемонії.
Таким чином, суд вважає, що при наданні в оренду нежилого приміщення другого поверху №501, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Богдана Хмельницького, 72, відповідачами було порушено порядок надання в оренду комунального майна, протиправно обрано процедуру надання оренди поза конкурсу, що позбавило позивача можливості взяти участь у проведенні конкурсу на рівних правах з третьою особою.
Таким чиномвраховуючи вищевикладене позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України з відповідачів за рахунок їх бюджетних асигнувать на користь позивача слід стягнути судові витрати в розмірі по 560 гривень.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 139, 241 - 244 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Департаменту комунальної власності Одеської міської ради щодо залишення без розгляду заяви ОСОБА_1 про укладення договору оренди комунального майна.
Визнати нечинним розпорядження Одеського міського голови № 307 від 11.04.2017 р. «Про передачу в оренду ДУХОВНОМУ УПРАВЛІННЮ ОСОБА_3 ХРИСТИЯНСЬКОЇ РЕФОРМАТОРСЬКОЇ ЦЕРКВИ нежитлових приміщень другого поверху № 501 загальною площею 157,0 кв.м., що розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Богдана Хмельницького, 72».
Зобов’язати Департамент комунальної власності Одеської міської ради розглянути заяву ОСОБА_1 та вчинити інші дії, передбачені ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» щодо укладення договору оренди зазначеного приміщення.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкту владних повноважень - Департаменту комунальної власності Одеської міської ради на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 560 (п’ятсот шістдесят) гривень.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкту владних повноважень - Одеського міського голови ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 560 (п’ятсот шістдесят) гривень.
Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду, через Приморський районний суд міста Одеси, шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 30.03.2018 року.
Суддя
06 березня 2018 року