
1Справа № 335/2803/18 1-кс/335/1960/2018
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 березня 2018 р. слідчий суддя Орджонікідзевського районного суду міста Запоріжжя Шалагінова А.В., за участю секретаря судового засідання Барсукової В.В., розглянувши у судовому засіданні клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_1 про тимчасовий доступ до речей і документів, подане у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань№ 42015080010000015 від 06.04.2015 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. ч.1, 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України,
ВСТАНОВИВ:
До суду звернувся старший слідчий в ОВС СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_1 з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, мотивуючи свої вимоги тим, що посадові особи TOB «Токмак Солар Енерджи» (код ЄДРПОУ 37581105), зловживаючи своїм службовим становищем, з метою одержання неправомірної вигоди та заволодіння бюджетними коштами, внесли завідомо неправдиві дані до офіційних документів, а саме до декларації щодо готовності до вводу в експлуатацію об'єкту будівництва сонячних електростанцій, в той час як вказані об'єкти не були готові до експлуатації. У подальшому вказані підроблені документи, були використані для заволодіння бюджетними коштами, чим спричинили тяжкі наслідки інтересам держави в особі ДП «Енергоринок» (код ЄДРПОУ 21515381).
Також встановлено, що ТОВ «Токмак Солар Енерджи», яке на території Запорізької області здійснює виробництво електричної енергії з використанням альтернативних джерел енергії, порушується законодавство при встановленні «зеленого» тарифу.
Крім того, посадові особи Токмацької міської ради, зловживаючи службовим становищем, незаконно надали земельну ділянку комунальної власності у користування ТОВ «Токмак Солар Енерджи» (код ЄДРПОУ 37581105), на території м. Токмака для розміщення об’єктів енергетики, чим заподіяли шкоду інтересам територіальної громади м. Токмак.
Зокрема, вказаними підприємствами після отримання ліцензій на виробництво та постачання електричної енергії до Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики, подано заяви з відповідними документами, на підставі яких нацкомісією прийнято рішення № 1418 від 01.11.2012 стосовно ТОВ «Токмак Солар Енерджи», № 26 від 16.01.2014 стосовно ТОВ «Сонячні стандартні рішення», № 493 від 17.04.2014 стосовно ТОВ «Менеджес Україна», та затверджено «зелений» тариф на електроенергію, вироблену на об’єктах електроенергетики, що використовують альтернативні джерела енергії, до 01.01.2030.
Відповідно до Закону України «Про електроенергетику», для підприємств, які здійснюють виробництво електричної енергії із використанням альтернативних джерел енергії застосовується «зелений тариф» - спеціальний тариф, розмір якого встановлюється Національною комісією з державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Відповідно до норм цього ж закону, держава зобов’язується через ДП «Енергоринок» купувати всю електричну енергію, вироблену на об’єктах електроенергетики з використанням альтернативних джерел енергії (крім доменного та коксівного газів), за «зеленим тарифом», який значно вищий за середню ринкову вартість виробленої електроенергії, незалежно від величини встановленої потужності чи обсягів її відпуску.
Умови і підстави застосування «зеленого» тарифу до виробленої енергії визначено у нормах ст. 17-1 Закону України «Про електроенергетику». Згідно зазначених положень, для об’єктів електроенергетики, які виробляють електроенергію з альтернативних джерел енергії та будівництво яких розпочате після 01.01.2012, «зелений тариф» застосовується за умови дотримання вимог щодо розміру місцевої складової. У разі недотримання вимог щодо розміру місцевої складової тариф на електроенергію для таких об’єктів електроенергетики, у тому числі введених в експлуатацію черг будівництва електричних станцій, встановлюється на рівні оптової ринкової ціни електричної енергії без врахування дотаційних сертифікатів, що фактично склався за попередній розрахунковий період.
Розмір місцевої складової для об’єктів електроенергетики, які виробляють електроенергію з енергії вітру, сонячного випромінювання, будівництво яких розпочато після 01.01.2012 та які введені в експлуатацію після 01.07.2013, встановлюється на рівні не менш як 30 відсотків, а для об’єктів електроенергетики, які виробляють електроенергію з енергії вітру, сонячного випромінювання, будівництво яких розпочато після 01.01.2012 та які введені в експлуатацію після 01.07.2013, встановлюється на рівні не менше 50 відсотків.
Крім того, відповідно до постанови НКРЕ № 32 від 22.01.2009, додатковою умовою застосування «зеленого тарифу» з використанням енергії сонячного випромінювання є використання, починаючи з 01.01.2013, на об’єктах енергетики сонячних модулів, у вартості виробництва яких питома вага матеріалів та сировини українського походження становить не менше ніж 30 відсотків, починаючи з 2014 року – 50 відсотків.
З метою встановлення всіх обставин, які мають значення для проведення досудового розслідування, слідчий просив надати дозвіл на тимчасовий доступ до всіх документів (оригіналів та копій) TOB «Токмак Солар Енерджи» (код ЄДРПОУ 37581105), які було надано до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (НКРЕ), які стали підставою для отримання ліцензій на постачання електричної енергії, на виробництво електричної енергії, для отримання «зеленого тарифу» на електричну енергію, та оригіналів інших документів, наданих вказаним підприємством, з можливістю їх вилучення за юридичною адресою ліквідаційної комісії Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (НКРЕ) (код ЄДРПОУ 38022261) за адресою: м. Київ, вул. Смоленська, 19.
Слідчий у судове засідання не з’явився, надав заяву про розгляд клопотання за його відсутності. У заяві зазначив, що клопотання підтримує.
Представник особи, у володінні якої знаходяться речі та документи, у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином. З урахуванням положень частини 1 та 4 статті 163, частини 4 статті 107 Кримінального процесуального кодексу України (далі – КПК України) слідчий суддя вважав за можливе розглянути клопотання за відсутності представника особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, слідчого, без здійснення фіксування технічними засобами.
Відповідно до частини 1 статті 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити виїмку).
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв’язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
За нормою частини шостої цієї ж статті слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п’ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів. Доступ особи до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, здійснюється в порядку, визначеному законом. Доступ до речей і документів, що містять відомості, які становлять державну таємницю, не може надаватися особі, що не має до неї допуску відповідно до вимог закону.
Зазначені слідчим обставини вказують, що тимчасовий доступ до речей та документів надасть змогу органу досудового розслідування встановити фактичні обставини вчинення ймовірного злочину, які можуть мати доказове значення під час судового розгляду, та неможливість іншими способами довести такі обставини.
Проаналізувавши доводи клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя дійшов висновку, що вказані у клопотанні документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а тому наявні підстави для надання слідчому тимчасового доступу до цих речей і документів.
Підсумовуючи викладене, клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 159 – 163, 369, 372 КПК України, слідчий суддя
УХВАЛИВ:
Клопотання слідчого задовольнити.
Надати старшому слідчому в ОВС СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_1, співробітникам оперативного підрозділу оперуповноваженому Управління захисту економіки в Запорізькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України старшому лейтенанту поліції ОСОБА_2, старшому оперуповноваженому в ОВС Управління захисту економіки в Запорізькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України майору поліції ОСОБА_3, оперуповноваженому Управління захисту економіки в Запорізькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України старшому лейтенанту поліції ОСОБА_4, старшому оперуповноваженому в ОВС Управління захисту економіки в Запорізькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України майору поліції ОСОБА_5 дозвіл на тимчасовий доступ до оригіналів до документів TOB «Токмак Солар Енерджи» (код ЄДРПОУ 37581105), які було надано до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (НКРЕ), що стали підставою для отримання ліцензій на постачання електричної енергії, на виробництво електричної енергії, для отримання «зеленого тарифу» на електричну енергію, та оригіналів інших документів, наданих вказаним підприємством, з можливістю їх вилучення, що перебувають у ліквідаційній комісії Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (НКРЕ) (код ЄДРПОУ 38022261) за адресою: м. Київ, вул. Смоленська, 19.
Визначити строк дії ухвали протягом тридцяти днів з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
Умисне невиконання ухвали суду тягне за собою кримінальну відповідальність, передбачену ст. 382 КК України.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення вказаних документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя А.В. Шалагінова