Постанова № 73193921, 28.03.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.03.2018
Номер справи
813/2612/17
Номер документу
73193921
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 березня 2018 рокуЛьвів№ 876/12332/17Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії :

головуючого судді: Гуляка В.В.

суддів: Гудима Л.Я., Коваля Р.Й.,

за участі секретаря судового засідання: Омеляновської Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у місті Львові,

на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2017 року (головуючий-суддя - Сакалош В.М., судді - Брильовський Р.М., Гулкевич І.З., час ухвалення - 11:59 год., місце ухвалення - м. Львів, дата складання повного тексту - 14.11.2017 р.),

в адміністративній справі №813/2612/17 за позовом Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у місті Львові до Державної архітектурно-будівельної інспекції України,

треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_2, ОСОБА_3,

про скасування припису,

встановив:

У липні 2017 року позивач Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у місті Львові звернулась в суд із адміністративним позовом до відповідача Державної архітектурно-будівельної інспекції України, в якому просила скасувати припис Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності №17-н/пз від 14 червня 2017 року.

Відповідач позову не визнав, у суді першої інстанції подав заперечення, просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 08.08.2017 року залучено до розгляду справи третіми особоми, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_2 та ОСОБА_3.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 13.11.2017 року у задоволенні адміністративного позовну відмовлено повністю.

З цією постановою суду першої інстанції від 13.11.2017 року не погодився позивач та оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає апелянт, що оскаржена постанова суду протиправна, прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі.

В обґрунтування апеляційних вимог апелянт зазначає, що Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області в 2015 році вже було встановлено порушення норм містобудівного законодавства під час будівництва «Реконструкція з розширенням гр. ОСОБА_2 нежитлових приміщень сараю на АДРЕСА_1 за рахунок прибудови та надбудови мансардного поверху під житловий будинок». Тому в Інспекції відсутні підстави для того, щоб розпочати провадження в справі про адміністративне правопорушення за фактом порушень вимог законодавства під час будівництва, оскільки КУпАП виключає можливість повторного притягнення до відповідальності за вчинення такого ж діяння, а компетентним органом відповідний факт правопорушення вже розглянуто по суті. Посадовою особою Інспекції ДАБК у м. Львові в акті перевірки від 09.08.2017 р. усунено порушення, щодо яких Департаментом ДАБІ у Львівській області винесено припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 14.06.2017 р. №17-н/пз. Інспекцією було дотримано всіх вимог до порядку заповнення направлення на проведення позапланової перевірки відповідно до норм Наказу Мінрегіонбуду №240 від 15.05.2012 р. та Постанови КМУ №553. Відповідно до пп.4, пп.5 п.11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою КМУ від 23.05.2011 р. №553, посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час проведення перевірки мають право, зокрема проводити перевірку наявності сертифікатів та іншої документації. Таким чином, вищевказані посадові особи мають право, а не обов'язок перевіряти сертифікати на будівельні матеріали. Вказує апелянт, що оскаржений Припис від 14.06.2017 р. №17-н/пз не відповідає вимогам чинного законодавства та фактичним обставинам справи, а тому суд першої інстанції дійшов безпідставного висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.

За результатами апеляційного розгляду апелянт просить скасувати оскаржену постанову суду від 13.11.2017 року та прийняти нове рішення суду, яким задоволити позовні вимоги.

Відповідач апеляційної скарги не визнав, суду апеляційної інстанції подав відзив, просить оскаржену постанову суду залишити без змін, а апеляційну скаргу залишити без задоволення.

Суду апеляційної інстанції подано відзив також третьою особою ОСОБА_2, яка просить задоволити апеляційну скаргу.

В засіданні суду апеляційної інстанції представник позивача підтримав апеляційну скаргу і просив її задоволити, а представник відповідача просив відмовити в задоволенні апеляційної скарги.

Представник третьої особи ОСОБА_2 по справі на стороні позивача просив апеляційну скаргу задоволити, а третя особа ОСОБА_3 та її представник по справі на стороні відповідача просили відмовити у задоволенні апеляційних вимог.

Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які беруть участь у справі та з'явились в засідання суду апеляційної інстанції, дослідивши матеріали справи та докази по справі, обговоривши доводи, межі та вимоги апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції, вважає, що дану апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, з врахуванням наступного.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 14.06.2017 року посадовими особами Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області, відповідно до наказу від 22.05.2017 року №771, наказу від 07.06.2017 року №866 та для перевірки виконання вимог припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 13.04.2017 р. №9-н/пз, проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові.

За результатами такої перевірки складено Акт перевірки №17-н/пз від 14.06.2017 р., у висновку якого вказано, що Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові не виконано вимог припису Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області №9-н/пз від 13.04.2017 р. про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, що є порушенням ч.4 ст.41-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (а.с. 13-16а Т.1).

На підставі вказаного Акту перевірки від 14.06.2017 року Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області винесено оскаржений по даній справі Припис №17-н/пз від 14.06.2017 р. на адресу позивача Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові, про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності (а.с. 17-21 Т.1).

У цьому Приписі №17-н/пз від 14.06.2017 р. заявлено вимогу про усунення у 45-ти денний термін вказаних у Приписі порушень, шляхом проведення позапланової перевірки об'єкта на АДРЕСА_1 в м. Львові, відповідно до «Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю», затвердженого постановою КМ України від 23.05.2011 року №553, статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та вимог чинного містобудівного законодавства, з вжиттям відповідних заходів державного архітектурно-будівельного контролю.

Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного.

Правові та організаційні підстави проведення перевірки у галузі державного архітектурно будівельного контролю регламентовані положеннями Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та «Порядком здійснення державного архітектурно будівельного контролю» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 553 від 23.11.2011 року, із змінами станом на день проведення перевірки.

Згідно ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції на час виникнення спірних правовідносин), Державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №553 від 23.05.2011 року, якою затверджено «Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю» та яким передбачено (п.2), що Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням: 1) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції; 2) порядку здійснення авторського і технічного нагляду, ведення загального та (або) спеціальних журналів обліку виконання робіт (далі - загальні та (або) спеціальні журнали), виконавчої документації, складення актів на виконані будівельно-монтажні та пусконалагоджувальні роботи; 3) інших вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, правилами та проектною документацією, щодо створення об'єкта будівництва.

Згідно ст.42 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Державний архітектурно-будівельний нагляд - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об'єкти нагляду), вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності.

Державний архітектурно-будівельний нагляд здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, через головних інспекторів будівельного нагляду у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.3 ст.42 вказаного Закону, з метою здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду головні інспектори будівельного нагляду: 1) перевіряють законність рішень у сфері містобудівної діяльності, прийнятих об'єктами нагляду; 2) витребовують від органів державної влади, фізичних та юридичних осіб документи і матеріали щодо предмета нагляду, одержують інформацію з автоматизованих інформаційних і довідкових систем, реєстрів та баз даних, створених органами державної влади; 3) мають право безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів, приміщень, документів та матеріалів, необхідних для здійснення нагляду; 4) вимагають від органів державного архітектурно-будівельного контролю проведення перевірок у разі наявності ознак порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил; 5) залучають у разі потреби до здійснення нагляду фахівців підприємств, установ, організацій, контрольних і фінансових органів.

Постановою КМ України №294 від 09.07.2014 року затверджено Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України», (далі Положення) згідно якого Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-премєр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Відповідно до п. 7, 9 ч.4 Положення, Держархбудінспекція здійснює державний контроль за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, державних стандартів і правил, технічних умов, інших нормативних документів під час провадження містобудівної діяльності та у визначених законодавством випадках проводить перевірки відповідності підготовчих та будівельних робіт, будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, що застосовуються під час будівництва об'єктів, вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, технічним умовам, затвердженим проектним вимогам, рішенням.

Пунктом 1 ч.4 ст.42 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, вчинених об'єктами нагляду, головні інспектори будівельного нагляду мають право видавати обов'язкові до виконання об'єктами нагляду приписи про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.

Судом першої інстанції вірно враховано, що за результатами здійснення заходів державного архітектурно-будівельного нагляду шляхом проведення 13.04.2017 року позапланової перевірки Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові (підстава - довідка головного інспектора будівельного нагляду про результати документальної перевірки від 04.04.2017 р. та наказ Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 05.04.2017 р. №547), Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області було винесено Припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності №9-н/пз від 13.04.2017 р., яким зобов'язано відповідну Інспекцію усунути порушення містобудівного законодавства, зазначені у даному приписі (стосовно об'єкта будівництва на вул. Козацька, 11 м. Львів).

Однак, порушення містобудівного законодавства вказані у Приписі про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності №9-н/пз від 13.04.2017 року позивачем усунуто не було.

Так, у зв'язку з необхідністю виконання вимог Припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 13.04.2017 року №9-н/пз посадовими особами Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові було проведено позапланову перевірку об'єкта будівництва «Реконструкція з розширенням гр. ОСОБА_2 нежитлових приміщень сараю на АДРЕСА_1 за рахунок прибудови та надбудови мансардного поверху під житловий будинок». Вказане підтверджується Актом перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 05.05.2017 р. (а.с. 23-25 Т.1).

За результатами проведення вказаної перевірки Інспекцією встановлено, що за адресою: АДРЕСА_1 виконано загально-будівельні роботи та роботи щодо внутрішнього опорядження приміщень. Виконання будівельних робіт, було здійснено замовником на підставі повідомлення про початок виконання будівельних робіт від 19.09.2014 року № ЛВ 062142630176, зареєстрованого Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області. Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області в серпні 2015 року було проведено перевірку на об'єкті містобудування - реконструкція з розширенням нежитлових приміщень сараю на АДРЕСА_1 у м. Львові за рахунок прибудови та надбудови мансардного поверху під житловий будинок. За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 05.08.2015 року № 47-л, протокол про адміністративне правопорушення від 05.08.2015 року №22-л на гр. ОСОБА_2 та видано гр. ОСОБА_2 припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 05.08.2015 року №22-л. Для перевірки виконання гр. ОСОБА_2 вимог припису Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області у вересні 2015 року було проведено позапланову перевірку. За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 23.09.2015 року № 53-л, протокол про адміністративне правопорушення від 23.09.2015 року №23-л на гр. ОСОБА_2 та видано гр. ОСОБА_2 припис про виконання вимог припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 05.08.2015 року №22-л. На підставі наказу Департаменту ДАБІ у Львівській області від 20.11.2015 року №6, виданому за рішенням ГІБН від 20.11.2015 року №6, повідомлення про початок виконання будівельних робіт від 19.09.2014 року №ЛВ062142630176 було скасовано, за подання замовником недостовірних даних, а саме інформації щодо наявності будівельного паспорта. Під час перевірки, гр. ОСОБА_5, який уповноважений представляти інтереси гр. ОСОБА_2, представлено для ознайомлення та надано копії документів щодо проведення будівельних робіт, на об'єкті «Реконструкція з розширенням гр. ОСОБА_2 нежитлових приміщень сараю на АДРЕСА_1 за рахунок прибудови та надбудови мансардного поверху під житловий будинок». Відповідно до свідоцтва про право власності на індивідуальний житловий будинок від 22.12.2011 року НОМЕР_1, витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 17.07.2013 року, гр. ОСОБА_2 належать житловий будинок, сарай, 2 гаражі. Земельна ділянка загальною площею 761 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 належить, відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності гр. ОСОБА_2 на підставі договору дарування від 17.07.2013 року №1092. Державний акт на право власності на земельну ділянку від 08.09.2003 р. серія НОМЕР_2. Містобудівні умови та обмеження забудови вищезазначеної земельної ділянки видані Департаментом містобудування Львівської міської ради та затверджені наказом від 10.04.2014 р. №118 - замовник гр. ОСОБА_2. Згідно з наказом Департаменту містобудування Львівської міської ради від 07.10.2015 року №243, на підставі звернення гр. ОСОБА_2 та пояснень головного архітектора-консультанта Т.А.М. «ГАЛАРХБУД» в містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки було внесено зміни в частині гранично допустимої висоти будівлі, а саме, замість 6,8 м. встановлено висоту до гребня даху 7,5 м. від умовної відмітки 0,00.. Згідно з наказом департаменту містобудування ЛМР від 07.10.2015 року №243, Львівською організацією спілки архітекторів України Т.А.М. «ГАЛАРХБУД» внесено зміни до робочого проекту та відкориговано проектну документацію. ПП «Консалтингово-інжиніринговий протипожежний центр «ВІК» 24.04.2015 року №24/15 проведено аналіз робочого проекту «Реконструкція з розширенням гр. ОСОБА_2 нежитлових приміщень сараю на АДРЕСА_1 за рахунок прибудови та надбудови мансардного поверху під житловий будинок» щодо відповідності вимогам нормативних документів з питань пожежної безпеки. За проведеним аналізом експертом з питань пожежної безпеки згідно з висновком встановлено, що реконструкція з розширенням гр. ОСОБА_2 нежитлових приміщень сараю на АДРЕСА_1 за рахунок прибудови та надбудови мансардного поверху під житловий будинок проводиться згідно робочого проекту, який розроблено у відповідності до вимог державних будівельних норм. Будівництво здійснюється в межах старих фундаментів колишньої будівлі сараю. Часткове розширення даного будинку у бік житлової будівлі, що належить одному власнику, в межах ділянки не нормується. Інтереси сторонніх осіб в даній ситуації не порушені. Розміщення проектованого житлового будинку відповідає вимогам нормативних документів з питань пожежної безпеки. Під час проведення реконструкції повністю збережено існуючі протипожежні відстані до суміжних будинків і споруд, розташованих на сусідніх присадибних ділянках. Відповідно до висновку експертного будівельно-технічного дослідження від 15.09.2016 року №01/09-16я, реконструкція з розширенням гр. ОСОБА_2 нежитлових приміщень сараю на АДРЕСА_1 за рахунок прибудови та надбудови мансардного поверху під житловий будинок, відповідає проектній документації та діючим державним нормам і правилам, а саме: п.п.2.22, 2.10, 2.14, 2.16, 2.23, 2.24, 2.27, 2.28, 2.30,4,11,6.1 ДБН В.».2-15-2005 «Житлові будинки. Основні положення», а також не впливає на квартиру №2.

Також судом першої інстанції вірно враховано, що в ході здійснення позапланової перевірки Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області в Акті перевірки Інспекції від 05.05.2017 року виявлено такі упущення: 1) в акті перевірки від 05.05.2017 року зазначено підставу проведення перевірки - направлення для проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 04.05.2017 року №340-пп, що не відповідає підставам для проведення позапланових перевірок, регламентованих п.7 «Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року №553; 2) в акті перевірки від 05.05.2017 року, зазначено, що для перевірки виконання гр. ОСОБА_2 вимог припису Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області у вересні 2015 року було проведено позапланову перевірку. За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 23.09.2015 року №53-л, протокол про адміністративне правопорушення від 23.09.2015 №23-л на гр. ОСОБА_2 та видано гр. ОСОБА_2 припис про виконання вимог припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 05.08.2015 року №22-л. Вказане не відповідає дійсності, оскільки повторного припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил 23.09.2015 року посадовими особами Департаменту не видавалося.

Також у цьому Акті лише частково відображено інформацію, передбачену п.2 «Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року №553. Перевірку не повністю проведено у відповідності до зазначеного Порядку та ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Крім цього, Інспекцією не встановлено проведення авторського нагляду з порушенням вимог містобудівного законодавства, оскільки коригування проектної документації відбулося після завершення виконання будівельно-монтажних робіт (терміни виконання робіт зазначені в журналі авторського нагляду), а в журналі авторського нагляду записи про відхилення від затвердженої проектної документації у період їх проведення відсутні. Додатково Інспекцією не зазначено розриви від даного будівництва до існуючої забудови та відповідність даного об'єкта будівельним нормам, стандартам і правилам, не досліджено питання наявності відповідних сертифікатів на будівельні матеріали, наявність яких регламентується містобудівним законодавством.

Суд апеляційної інстанції погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що Інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові не виконано вимоги Припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 13.04.2017 року №9-н/пз, а тому Припис Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності №14-н/пз від 14.06.2017 року винесено підставно. Оскаржений позивачем Припис №14-н/пз від 14.06.2017 року винесено в межах повноважень Департаменту, на підставі та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.

Крім цього, колегія суддів зазначає, що згідно п. 1 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затв. постановою КМ України від 09.07.2014 року № 294, Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-премєр-міністра України Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Пунктом 1 Положення про інспекцію Державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові та його структури, затвердженого ухвалою Львівської міської ради від 30.09.2015 року № 5118, Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові є виконавчим органом Львівської міської ради, який діє на правах самостійного управління.

Отже, відповідно до вказаних Положень Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у місті Львові та Державна архітектурно-будівельна інспекція України є суб'єктами владних повноважень в розумінні норм КАС України.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 3 КАС України (в редакції чинній до 15.12.2017 року, тобто на час подання позовної заяви і вирішення справи судом першої інстанції) було визначено, що адміністративний позов - це звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів або на виконання повноважень у публічно-правових відносинах, а позивач в адміністративній справі - це особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.

Згідно ч.3 ст.6 КАС України (в цій же редакції), суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду лише у випадках, передбачених Конституцією та законами України.

Також пунктом 5 частини 2 статті 17 цього Кодексу було передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

Таким чином, відповідно до змісту наведених норм законодавства, суб'єкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду лише у випадках, передбачених Конституцією та законами України.

Однак позивачем Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у місті Львові не наведено і судом не встановлено норм Конституції України чи норм Законів, які були б правовою підставою для звернення Інспекції до суду з даним адміністративним позовом.

Відповідно до п. п. 3, 4 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого постановою КМ України від 09.07.2014 року № 294, до повноважень Держархбудінспекції належить, зокрема, здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських держадміністрацій та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі об'єкти нагляду), під час провадження ними містобудівної діяльності. Держархбудінспекція відповідно до покладених на неї завдань: проводить перевірки, зокрема, законності рішень у сфері містобудівної діяльності, прийнятих обєктами нагляду; видає обовязкові для виконання приписи щодо усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності обєктами нагляду; скасовує чи зупиняє дію прийнятих обєктами нагляду відповідно до визначених законом повноважень рішень, які порушують вимоги законодавства у сфері містобудівної діяльності, з одночасним складенням протоколу відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення та подальшим оприлюдненням такої інформації на офіційному веб-сайті Держархбудінспекції.

Таким чином, здійснюючи перевірку та приймаючи оскаржений Припис Держархбудінспекція (в особі її територіального органу) діяла на підставі, в межах своїх повноважень та у спосіб, встановлені законодавством.

Крім цього, у розглядуваному адміністративному позові позивач не навів і суд не встановив існування спору між сторонами у справі як суб'єктами владних повноважень щодо реалізації їхньої компетенції у сфері контролю за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, оскільки питання компетенції розподілу повноважень органів, які здійснюють контроль у цій сфері, чітко розмежовані законодавством.

З врахуванням наведених вище норм законодавства та фактичних обставин справи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що судом першої інстанції при розгляді адміністративної справи всебічно і об'єктивно встановлено обставини справи, оскаржена постанова суду винесена з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому немає підстав для її скасування.

Керуючись ст.ст. 243 ч.3, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд

постановив:

Апеляційну скаргу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у місті Львові - залишити без задоволення.

Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2017 року в адміністративній справі №813/2612/17 за позовом Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у місті Львові до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про скасування припису - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня її прийняття (проголошення), а у разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення - протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий: В.В. Гуляк

Судді: Л.Я. Гудим

Р.Й. Коваль

Повний текст постанови складено 04.04.2018 року