
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 376/2565/17 Суддя (судді) першої інстанції: Клочко В.М.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 квітня 2018 року м.Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Твердохліб В.А.,
суддів Бужак Н.П., Костюк Л.О.,
за участю секретаря Борейка Д.Е.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві апеляційну скаргу Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на постанову Сквирського районного суду Київської області від 10 листопада 2017 року (прийнята у порядку скороченого провадження у м.Сквира, дата складання повного тексту - відсутня) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправними дій,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 (далі - Позивач) звернувся до Сквирського районного суду Київської області з позовом до Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (далі - Відповідач) про визнання протиправними дій; зобов'язання Відповідача здійснити перерахунок та подальше нарахування пенсії Позивачу з урахуванням заробітної плати за період виконання робіт по участі у ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС в сумі 244 крб. 18 коп. на підставі довідки від 12.03.2002 року №94, виданої ВАТ «Сквира-Авто», відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 16.06.2017 року, з урахуванням виплачених сум.
Постановою Сквирського районного суду Київської області від 10 листопада 2017 року позов задоволено.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, Відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та постановити нове рішення у справі, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі; розгляд справи провести за участю представника Відповідача.
В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті. Зокрема, апелянт зазначає, що довідка ВАТ «Сквира-Авто» від 12.03.2002 року № 94 не відповідає вимогам законодавства і рішення Сквирського районного суду Київської області від 19 жовтня 2001 року не містить зобов'язань щодо перерахунку пенсії, тому відсутні підстави для обчислення пенсії Позивачу згідно з його вимогами.
Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги та рішення суду першої інстанції залишити без змін з посиланням на те, що оскаржуване судове рішення відповідає нормам чинного законодавства; судовий розгляд апеляційної скарги проводити за участю представника Позивача.
Згідно з п.1 ч.1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю.
Оскільки у матеріалах наявне клопотання Відповідача про розгляд справи за участю його представника, колегія суддів визнала можливим розглянути справу у відкритому судовому засіданні.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника Позивача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Позивач є інвалідом першої групи внаслідок захворювання, пов'язаного з Чорнобильською катастрофою, що підтверджується випискою з акту огляду МСЕК №148245.
29.09.1999 року одержав посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії серія НОМЕР_1.
Факт перебування Позивача 03.05.1986 року по 04.05.1986 року у відрядженні в зоні відчуження в м.Чорнобиль та с.Новошепеличі, Чорнобильського району, Київської області, підтверджено рішенням Сквирського районного суду Київської області від 19 жовтня 2001 року, тривалість його робочого часу щоденно становила 17 годин 30 хвилин.
Позивач перебуває на обліку у Сквирському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України в Київській області та одержує пенсію згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210.
Підприємством ВАТ «Сквира-Авто» видано довідку від 12.03.2002 року №94 про заробітну плату в зоні відчуження в період виконання робіт по ліквідації аварії на ЧАЕС з 03.05.1986 року по 04.05.1986 року, згідно з якою ОСОБА_2 за роботу в зоні відчуження ЧАЕС нараховано 244,18 крб.
12.06.2017 року Позивач звернувся до Сквирського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Київській області з заявою про перерахунок та виплату йому пенсії на підставі довідки від 12.03.2002 року №94 про заробітну плату в зоні відчуження в період виконання робіт по ліквідації аварії на ЧАЕС з 03.05.1986 року по 04.05.1986 року в розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідач, листом від 30.06.2017 року №30/1-01, повідомив Позивача про відмову у здійсненні перерахунку пенсії на підставі вказаної довідки, обґрунтовуючи це тим, що довідка не відповідає вимогам законодавства і рішення Сквирського районного суду Київської області від 19.10.2001 року не містить зобов'язань щодо перерахунку пенсії.
За приписами частини 1 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Відповідно до частини 4 статті 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Частиною 3 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок №1210).
Пунктом 1 Порядку №1210 визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Згідно з пп.4 пункту 3 Порядку №1210 у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
Таким чином, розмір пенсії ставиться у залежність від заробітку, фактично отриманого особою у період її роботи у зоні відчуження.
Відповідно до пп. 3 пункту 2.1 Порядку №1210 подання та оформлення документів до заяви про призначення пенсії за віком для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 р. За бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Відповідно до листа Мінпраці, Мінчорнобиля та Мінфіну України від 29.10.1992 року №09-3751/1032/3к/13-412/308 у разі, якщо робота в зоні відчуження оплачена невірно, без урахування урядових рішень, то повинен бути здійснений перерахунок заробітної плати згідно із законодавством. При цьому, визначена таким чином заробітна плата не індексується, не виплачується, а тільки враховується при нарахуванні пенсії.
Листом Мінсоцполітики від 09.06.1995 року №224/8.13 передбачено, що підприємства і організації в разі неправильної оплати праці в зоні відчуження повинні зробити перерахунок заробітної плати особам, які в 1986-1987 роках брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Колегія суддів звертає увагу на те, що Відповідач може перевірити лише обґрунтованість видачі довідки, а не її зміст, який апелянт необґрунтовано поставив під сумнів.
Крім того, колегія суддів вважає необґрунтованим посилання апелянта на те, що ВАТ «Сквира-Авто» видано довідку про заробітну плату від 27.11.2001 року №211, яка є аналогічною за змістом із довідкою ВАТ «Сквира-Авто» від 12.03.2002 року №94.
Оскільки, на запит суду апеляційної інстанції представником Позивача надано довідку ВАТ «Сквира-Авто» від 12.03.2002 року №94 з якої вбачається, що за роботу в зоні відчуження ЧАЕС з 03.05.1986 року по 04.05.1986 року Позивачу нараховано заробітну плату у розмірі 244,18 крб; годинна тарифна ставка становила - 1,04; кратність - 3; доплата за роботу в надурочний час 23 год - 137-28 крб; доплата за роботу у вихідні та святкові дні 17,5 год - 54-60 крб.
Між тим, з довідки ВАТ «Сквира-Авто» про заробітну плату від 27.11.2001 року №211 вбачається, що Позивачу за роботу в зоні відчуження ЧАЕС з 03.05.1986 року по 04.05.1986 року нараховано заробітну плату у розмірі 217,22 крб; годинна тарифна ставка становила - 1,11; кратність - 3; доплата за роботу в надурочний час 11,5 год - 73-26 крб; доплата за роботу у вихідні та святкові дні 17,5 год - 116-55 крб.
Також, колегія суддів зазначає, що факт перебування Позивача з 03.05.1986 року по 04.05.1986 року у відрядженні в зоні відчуження в м.Чорнобиль та с.Новошепеличі, Чорнобильського району, Київської області, підтверджено рішенням Сквирського районного суду Київської області від 19 жовтня 2001 року, яке набрало законної сили.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відмова Відповідача у перерахунку Позивачу пенсії по інвалідності, з урахуванням довідки ВАТ «Сквира-Авто» від 12.03.2002 року №94 про оплату праці за роботу в населених пунктах зони відчуження, є необґрунтованою та протиправною, а тому наявні підстави для задоволення адміністративного позову.
Положеннями ст.242 КАС України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно з п.1 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Ураховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстав для його скасування не вбачається, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 242, 312, 316, 322, 325, 328 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області залишити без задоволення, а постанову Сквирського районного суду Київської області від 10 листопада 2017 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду у строк, визначений ст.329 КАС України.
Головуючий суддя Твердохліб В.А.
Судді Бужак Н.П.
Костюк Л.О.
Постанова складена в повному обсязі 04 квітня 2018 року.