Постанова № 73193471, 04.04.2018, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.04.2018
Номер справи
219/14318/17
Номер документу
73193471
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 квітня 2018 року справа №219/14318/17

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Гаврищук Т.Г.

суддів: Блохіна А.А.

ОСОБА_1

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради на рішення Артемівського міськрайонного суду Донецької області (суддя – Конопленко О.С.) від 28 грудня 2017 року (повне судове рішення складено 28 грудня 2017 року у м.Бахмут) по справі №219/14318/17 за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради про визнання протиправними дії щодо відмови як уповноваженому члену родини в призначенні щомісячної адресної допомоги для внутрішньо переміщених осіб; зобов”язання здійснити виплату як уповноваженому члену родини щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, згідно постанови КМУ №505 від 01.10.2014 року «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», починаючи з 13 липня 2017 року.

Рішенням Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 28 грудня 2017 року адміністративний позов задоволено, визнано протиправними дії щодо відмови, як уповноваженому члену родини в призначенні щомісячної адресної допомоги для внутрішньо переміщених осіб; скасовано рішення від 18.07.2017 року №56 про відмову у призначенні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на підставі п.6 Постанови КМУ №505 від 01.10.2014 року «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг"; зобов’язано здійснити виплату, як уповноваженому члену родини, щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, згідно постанови КМУ №505 від 01.10.2014 року «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», починаючи з 13 липня 2017 року.

В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Відповідач зазначив, що судом першої інстанції не взято до уваги, що дружина позивача має за адресою: м.Вугледар Донецької області у власності 1/3 житлового приміщення, яке не входить до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, затвердженого розпорядженням КМУ від 07.11.2014 року №1085-р., та не дає позивачу право на отримання адресної допомоги.

Позивач на адресу Донецького апеляційного адміністративного суду надіслав заяву в якій просить розгляд адміністративної справи проводити за його відсутністю.

Відповідачем на адресу Донецького апеляційного адміністративного суду надіслано заяву про розгляд адміністративної справи за відсутності представника відповідача.

Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дійшов висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач є громадянином України, який постійно проживав за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1. Внаслідок проведенням антитерористичної операції у м.Донецьк Донецької області, постійними бойовими діями на території міста позивач покинув фактичне місце проживання та переїхав до м.Бахмут Донецької області.

Відповідно до довідки Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради від 05 січня 2015 року №1419027258, позивача взято на облік, як особу яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, тобто визнано внутрішньо переміщеною особою.

Відповідно до довідки Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради від 13.07.2017 року №1419110574 дружину позивачу ОСОБА_3 взято на облік, як особу яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, тобто визнано внутрішньо переміщеною особою.

13 липня 2017 року позивач, як уповноважений представник сім’ї, звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради із заявою про призначення (відновлення соціальних виплат – щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

На запит позивача від 13 жовтня 2017 року начальником УПСЗН Бахмутської міської ради листом від 22 листопада 2017 року за № 12/Ж-872 надано позивачу витяг з протоколу комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які мешкають на території м. Бахмут, від 18 липня 2017 року № 56 у якому міститься інформація про прийняте рішення не призначати щомісячну адресну допомогу згідно п. 6 Постанови КМУ від 01 жовтня 2014 року № 505.

Листом УПСЗН Бахмутської міської ради від 05 грудня 2017 року за № вх.Ж-940 повідомлено позивача про те, що щомісячна адресна допомога йому не призначена у зв’язку з тим, що його дружина ОСОБА_3 має за адресою: Донецька область, м. Вугледар, вул. Советська, 6/44 у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населенні пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населенні пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану. Акт технічного стану про те, що житлове приміщення за адресою: Донецька область, м. Вугледар, вул. Советська, 6/44, зруйновано або стало непридатним для проживання позивачем не надано, питання щодо призначення йому щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам прийнято відповідно до діючого законодавства .

Наведені обставини сторонами не оспорюються.

Спірним в межах цієї справи є питання правомірності відмови у призначенні відповідачем щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з підстав наявності у власності дружини позивача житлового приміщення/частину житлового приміщення,за адресою: Донецька область, м. Вугледар, вул. Советська, 6/44 , яке розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населенні пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населенні пункти, що розташовані на лінії зіткнення.

У відповідності до ч.1 ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Згідно ст.4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №505 (далі Порядок № 505), у пункті 2 якого ( в редакції, чинної у спірний період) визначено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. N 1085.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 505 для отримання грошової допомоги (у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сім'ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім'ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а для іноземців та осіб без громадянства - документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку). З метою визначення дати, часу та адреси подання заяви уповноважений представник сім'ї звертається у контакт-центр уповноваженого банку.

З 03.06.2017р. набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 31 травня 2017 р. N370, якою внесені зміни до пункту 6 Порядку №505 та встановлено, що грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім'ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.

Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. N 1085, до яких не включено, м.Вугледар Донецької області.

При цьому, з інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна щодо суб’єкта «Містякової Яни В’ячеславівни» вбачається, що станом на дату звернення позивача із заявою про призначення (відновлення соціальних виплат – щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, остання має у приватній власності житлове приміщення/частину житлового приміщення,за адресою: Донецька область, м. Вугледар, вул. Советська, 6/44.

Акт технічного стану про те, що наведене житлове приміщення непридатне для проживання позивачем не надано.

Враховуючи, що квартира дружини позивача розташована за адресою: Донецька область, м.Вугледар, тобто, в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, суд апеляційної інстанції вважає правомірним висновок відповідача про відсутність правових підстав для призначення позивачеві виплати щомісячної адресної допомоги з 13 липня 2017р.

Посилання позивача та суду першої інстанції на розпорядження Кабінету Міністрів України № 1053-р від 30 жовтня 2014 року та від 02 грудня 2015 року № 1275-р якими затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, до якого включено, зокрема м.Вугледар Донецька область, суд апеляційної інстанції вважає безпідставним, оскільки пункт 6 Порядку №505 пов'язаний безпосередньо з переліком населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліком населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, які затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. N 1085.

На підставі вищенаведеного, суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції рішення прийнято з порушенням норм матеріального права, що є підставою для скасування рішення та прийняття нового рішення.

Керуючись статтями 23, 33, 292, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 328, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради на рішення Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 28 грудня 2017 року по справі №219/14318/17 – задовольнити.

Рішення Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 28 грудня 2017 року по справі №219/14318/17 – скасувати.

У задоволені позовних вимог ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради про визнання протиправними дії щодо відмови ОСОБА_2, як уповноваженому члену родини в призначенні щомісячної адресної допомоги для внутрішньо переміщених осіб; зобов”язання Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради здійснити виплату ОСОБА_2, як уповноваженому члену родини щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, згідно постанови КМУ №505 від 01.10.2014 року «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», починаючи з 13 липня 2017 року – відмовити.

Повне судове рішення складено 04 квітня 2018 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з 04 квітня 2018 року та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: Т.Г. Гаврищук

Судді: А.А. Блохін

ОСОБА_1