
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без розгляду
Справа № 819/2388/17
05 квітня 2018 рокум.ТернопільТернопільського окружного адміністративного суд у складі судді Баранюк А.З.
за участю:
секретаря судового засідання Кухар О.Л.;
представника позивача: Галюка Н.П.;
представника відповідача: Нечипорука А.М.
розглянувши заяву та додані до неї матеріали Головного управління ДФС у Тернопільській області (місцезнаходження: м.Тернопіль, вул. Білецька,1, код ЄДРПОУ 39403535) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Адемн» (місцезнаходження: м.Тернопіль, вул. Є.Петрушевича, буд. 10 кв. 1, код ЄДРПОУ 39864030) про підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна,
ВСТАНОВИВ:
28 грудня 2017 року до Тернопільського окружного адміністративного суду подано заяву Головного управління ДФС в Тернопільській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Адемн» про підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна відповідача згідно рішення заявника від 27.12.2017 року.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 29 грудня 2017 року закрито провадження у справі у зв'язку із існуванням між сторонами спору про право.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 26 лютого 2018 року ухвалу Тернопільського окружного адміністративного суду від 29.12.2017 року у справі №819/2388/17 скасовано, а справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвалою судді Тернопільського окружного адміністративного суду Дерех Н.В. від 02 квітня 2018 року заявлено та задоволено самовідвід.
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 02 квітня 2018 року визначено головуючого суддю Баранюка А.З.
Ухвалою судді Тернопільського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2018 року справу прийнято до провадження та призначено до судового розгляду на 05 квітня 2018 року.
В судовому засіданні представник відповідача пояснив, що є підстави для залишення заяви без розгляду у зв'язку з тим, що податковий орган пропустив 24 годин на звернення до суду, оскільки перевірка мала бути проведена 26 грудня 2017 року, а до суду заява була подана 28 грудня 2017 року.
Представник відповідача у судовому засіданні пояснив, що податковий орган не пропустив строк на звернення до суду із заявою, оскільки заява була подана о 16 год. 30 хв. 28 грудня 2017 року, а рішення про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю «Адемн» було прийнято 27.12.2018 року о 17 год. 30 хв.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши подані суду докази суд вважає, що заяву слід залишити без розгляду враховуючи наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 283 КАС України заява подається до суду першої інстанції протягом 24 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду, за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом, у письмовій формі.
Згідно пп. 94.2.3 п. 94.2 ст. 94 ПК України арешт майна може бути застосовано, якщо з'ясовується одна з таких обставин: платник податків відмовляється від проведення документальної або фактичної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу.
Відповідно до п. 94.6 ст. 94 ПК України керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу за наявності однієї з обставин, визначених у пункті 94.2 цієї статті, приймає рішення про застосування арешту майна платника податків.
Також, обставини, за яких застосовується арешт майна, передбачені Розділом ІІІ Порядку застосування адміністративного арешту майна платника податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.07.2017 року № 632, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.08.2017 року за № 948/30816 (далі - Порядок № 632), а саме:
Так, згідно п. 1 Розділу ІІІ Порядку № 632 арешт майна може бути застосовано, якщо з'ясовується одна з таких обставин:
1) платник податків порушує правила відчуження майна, що перебуває у податковій заставі;
2) фізична особа, яка має податковий борг, виїжджає за кордон;
3) платник податків відмовляється від проведення документальної або фактичної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу;
4) відсутні дозволи (ліцензії) на здійснення господарської діяльності, а також у разі відсутності реєстраторів розрахункових операцій, зареєстрованих в установленому законодавством порядку, крім випадків, визначених законодавством;
5) відсутня реєстрація особи як платника податків у контролюючому органі, якщо така реєстрація є обов'язковою відповідно до Кодексу, або коли платник податків, що отримав податкове повідомлення або має податковий борг, вчиняє дії з переведення майна за межі України, його приховування або передачі іншим особам;
6) платник податків відмовляється від проведення перевірки стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі;
7) платник податків не допускає податкового керуючого до складення акта опису майна, яке передається в податкову заставу;
8) платник податків (його посадові особи або особи, які здійснюють готівкові розрахунки та/або провадять діяльність, що підлягає ліцензуванню) відмовляється від проведення відповідно до вимог Кодексу інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів (зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки).
Відповідно до п. 2 Розділу ІІІ Порядоку № 632 за наявності однієї з наведених обставин керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення про застосування арешту майна платника податків.
Порядок застосування арешту майна визначений Розділом ІV Порядку № 632.
Так, згідно п.п. 1, 2 Розділу ІV Порядку № 632 керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу за наявності однієї з обставин, визначених розділом III цього Порядку, та на підставі звернення про застосування адміністративного арешту майна платника податків (додаток 1) відповідного підрозділу, який у межах своїх повноважень встановлює такі обставини, приймає рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків (додаток 2).
Обґрунтованість арешту, накладеного на майно платника податків рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, має бути перевірена судом протягом 96 годин.
У такому разі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу подається до суду протягом 24 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють таке звернення до суду.
Строк, визначений цим пунктом, не включає добові години, що припадають на вихідні та святкові дні.
З аналізу вищенаведених положень КАС України, ПК України та Порядку № 632 вбачається, що законодавець відрізняє обставини та підстави для застосування адміністративного арешту майна платника податків та для звернення до суду із відповідною заявою.
Тобто, обставинами, що зумовили дане звернення до суду є обставини, за яких застосовується арешт майна, а рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків є підставою звернення до суду.
Згідно змісту заяви та доданих до неї документів, обставинами, що зумовили дане звернення до суду є відмова відповідача від проведення фактичної перевірки, про що заявником 26.12.2017 року складено акт про не допуск до перевірки № 7826/19-00-14-01.
Особливості обчислення процесуальних строків в окремих категоріях адміністративних справ встановлені ст. 270 КАС України.
Так, згідно ч.ч. 1, 2 ст. 270 КАС України на обчислення строків, встановлених статтями 273-277, 280-283 цього Кодексу, не поширюються правила частин другої - десятої статті 120 цього Кодексу.
Строки, встановлені у справах, визначених цією статтею, обчислюються календарними днями і годинами.
Тобто, відповідно до ч. 2 ст. 283 КАС України, граничним строком подання заяви про підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна платника податків є 27.12.2017 року.
Дана заява подана 28.12.2017 року о 16 год. 30 хв., тобто після закінчення строку, встановленого ч. 2 ст. 283 КАС України.
Частиною 5 статті 270 КАС України встановлено, що днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені у справах, визначених цією статтею, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.
Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне залишити без розгляду заяву Головного управління ДФС в Тернопільській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Адемн» про підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна платника податків.
Враховуючи та на підставі наведеного, керуючись ст.ст. 243, 248, 256, 270, 283 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
Заяву Головного управління ДФС в Тернопільській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Адемн» про підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна платника податків, - залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Баранюк А.З.
Копія вірна
Суддя Баранюк А.З.