
Копія
Справа № 822/437/18
РІШЕННЯ
іменем України
05 квітня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в письмовому проваджені в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо нездійснення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ. Відповідачем не здійснено перерахунок пенсії позивачу на підставі Довідки 82/121/49-2017 від 09.06.2017 року, виданої Ліквідаційною комісією управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області, з урахуванням грошового забезпечення поліцейських. Вважає, що законодавством йому гарантовано право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом. Зауважив, що Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" внесено доповнення до ст.63 Закону №2262-ХІІ, де передбачено невідкладний перерахунок призначених пенсій з урахуванням грошового забезпечення для поліцейських.
Позивач просив позов задовольнити.
Відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що в державних бюджетах України на 2015-2018 роки видатки на проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) виходячи із грошового забезпечення поліцейських не були передбачені, Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено до Міністерства соціальної політики України. Окрім того, відповідач вказав, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Ухвалою суду від 06 лютого 2018 року провадження у справі № 822/437/18 було зупинено до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №Пз/9901/8/18 (820/6514/17).
27 березня 2018 року Хмельницький окружний адміністративний суд ухвалив провадження у справі поновити та розгляд справи продовжити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у порядку письмового провадження).
Дослідивши матеріали справи, суд з'ясував наступне.
Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ та з 24 липня 2012 року йому призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ.
Так, згідно листів від 03.02.2017 року за № 1461/05/22-2017 та від 22.03.2017 року № 4019/02/22-2017 року Міністерство внутрішніх справ України повідомило Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсії особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, а також про готовність уповноважених органів МВС подати до головних управлінь Пенсійного фонду України в АР Крим, областях, міста Києві та Севастополі довідок для перерахунку пенсії у порядку та в терміни визначені законодавством.
28.03.2017 року Пенсійним фондом України направлено начальникам головних управлінь ПФУ в областях та м. Києві лист № 9493/02-23 в якому вказано про необхідність у строки, передбачені постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45 підготувати та направити ліквідаційним комісіям списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії.
Як слідує з відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 825/02 від 16.01.2018 року Ліквідаційною комісією управління Міністерства внутрішніх справ України Хмельницької області підготовлено довідку про розмір грошового забезпечення позивачу для перерахунку пенсії № 82/121/49-2017 від 09.06.2017 року.
У Довідці № 82/121/49-2017 від 09.06.2017 року, виданої Ліквідаційною комісією управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області, зазначено, зокрема, наступне: «… посадовий оклад 2950 грн. 00 коп.; оклад за військове звання 2200 грн. 00 коп.; 40% надбавка за стаж служби 2060 грн. 00 коп.; премія 2,36% 170 грн. 16 коп. Всього: 7380 грн. 16 коп. Сім тисяч триста вісімдесят грн. 16 коп. …».
Листом № 825/02 від 16.01.2018 року відповідачем було відмовлено у здійсненні перерахунку з посиланням на те, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Вказані обставини слугували підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
При вирішенні спору по суті судом прийнято до уваги приписи Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (ст.ст.10, 43, 51, 63), постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 за №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»», затвердженого 13.02.2008 постановою Кабінету Міністрів України №45, «Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання», затвердженого 06.04.2016 Наказом Міністерства внутрішніх справ України №260, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 29.04.2016 за №669/28799, та інших норм права у редакціях на час виникнення спірних правовідносин.
Як вбачається із наявних в матеріалах справи доказів, що відповідач у порушення наведених норм права протиправно не здійснив перерахунок та не виплатив позивачу пенсію з 01.01.2016 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, на підставі наданої Довідки Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Враховуючи зазначене, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити пенсію позивачу з 01.01.2016 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, на підставі наданої Довідки Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Враховуючи те, що право позивача на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, дотримано всі вимоги, передбачені Порядком № 45, для проведення перерахунку пенсії, ОСОБА_1 має законні підстави щодо перерахунку його пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення з урахуванням грошового забезпечення поліцейських. При цьому, посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (рішення Європейського суду у справі «Кечко проти України» від 08 листопада 2005 року).
Дана справа відповідає ознакам зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права та порядок застосування таких норм викладених у рішенні Верховного Суду по справі №820/6514/17 (Пз/9901/8/18), яке набрало законної сили 17.03.2018 року.
Відповідно до частини 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Суд враховує при ухваленні рішення у цій справі правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи №820/6514/17 (Пз/9901/8/18).
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Підстави для вирішення питання про розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.
На підставі викладеного, керуючись приписами: ст.19 Конституції України, ст.ст.10, 43, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 за №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»», затвердженого 13.02.2008 постановою Кабінету Міністрів України №45, «Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання», затвердженого 06.04.2016 Наказом Міністерства внутрішніх справ України №260, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 29.04.2016 за №669/28799, ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246, 263 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (вул. Поплавського, 9, смт. Чемерівці, Чемеровецький район, Хмельницька область, 31600, ідентифікаційний код - НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000, код ЄДРПОУ 21318350) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо нездійснення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.
Головуючий суддя /підпис/ ОСОБА_2 "Згідно з оригіналом" ОСОБА_2