
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 березня 2018 р. Справа № 818/1293/17
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кунець О.М.,
за участю секретаря судового засідання - Токар Ю.В.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/1293/17
за позовною заявою Публічного акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання"
до ОСОБА_4 великих платників податків Державної фіскальної служби в особі Харківського управління ОСОБА_4 великих платників податків Державної фіскальної служби, Державної фіскальної служби України
про визнання протиправним та скасування рішення, визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач - Публічне акціонерне товариство "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання" (далі - ПАТ "СМНВО") звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_4 великих платників податків Державної фіскальної служби в особі Харківського управління ОСОБА_4 великих платників податків Державної фіскальної служби (далі - відповідач 1, Харківське управління ОВПП) в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Харківського управління ОСОБА_4 великих платників податків Державної фіскальної служби №0000225010 від 17.07.2017р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
08.11.2017р. позивач звернувся до суду з заявою (а.с.29-30, І том) про зупинення провадження у даній справі до вирішення справи №818/1629/17 за позовом ПАТ "Сумське НВО" до ОСОБА_4 великих платників податків ДФС про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії.
Розглядаючи дане клопотання позивача та дослідивши позовну заяву ПАТ "Сумське НВО" яка є предметом розгляду у справі №818/1629/17 суд дійшов висновку, що дії, які позивач вважає протиправними і оскаржує у справі №818/1629/17 передували прийняттю рішення, яке є предметом розгляду у даній справі (№818/1293/17). Позовні вимоги ПАТ "СМНВО" у справі №818/1629/17 щодо зобов’язання відповідача вчинити дії пов’язані зі здійсненням коригування показників інтегрованої картки платника з єдиного внеску. Обґрунтування позиції позивача у справі №818/1629/17 є ідентичним тому, що викладено у мотивувальній частині позовної заяви у справі №818/1293/17.
З урахуванням викладеного, судом було відмовлено у задоволенні клопотання позивача про зупинення провадження у справі №818/1293/17 до вирішення справи №818/1629/17. При цьому, ухвалою суду від 15.11.2017р. було вирішено питання про об’єднання в одне провадження справ №818/1293/17 та №818/1629/17 оскільки позовні вимоги є пов"язаними між собою.
З урахуванням об’єднання справ в одне провадження (присвоєно єдиний номер справи - 818/1293/17), предметом розгляду у справі №818/1293/17 є вимоги позивача про:
- визнання протиправним та скасування рішення Харківського управління ОСОБА_4 великих платників податків Державної фіскальної служби №0000225010 від 17.07.2017р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску;
- визнання протиправними дій ОСОБА_4 великих платників податків ДФС в особі Харківського управління ОСОБА_4 ВПП ДФС щодо відображення у квітні 2017 року в інтегрованій картці платника єдиного внеску звіту ПАТ "Сумське НВО" за червень 2016 року (реєстраційний номер №9125888044 від 20.07.2016р.) датою попереднього періоду, що не відповідає даті та часу здійснення облікової операції;
- зобов’язання ОСОБА_4 великих платників податків ДФС в особі Харківського управління ОСОБА_4 великих платників податків ДФС відкоригувати облікові показники інтегрованої картки платника з єдиного внеску (код класифікації доходів бюджету 71010000) за датою здійснення облікової операції по відновленню у квітні 2017р. в інтегрованій картці нарахувань на підставі звіту ПАТ «Сумське НВО» за червень 2016 року (реєстраційний №9125888044 від 20.07.2016р.).
В ході розгляду справи, в якості співвідповідача по даній справі було залучено ДФС України, оскільки як з’ясувалося під час розгляду справи, дії щодо коригування даних в інтегрованій картці платника з єдиного внеску по відновленню у квітні 2017р. в інтегрованій картці нарахувань на підставі звіту ПАТ «Сумське НВО» за червень 2016 року були здійснені саме на рівні ДФС України на підставі звернень відповідача - ОСОБА_4 великих платників податків ДФС в особі Харківського управління ОСОБА_4 великих платників податків ДФС. Отже, відповідач ОСОБА_4 Харківського управління ОСОБА_4 великих платників податків ДФС є лише особою, що зверталася до ДФС України про надання технічної допомоги зважаючи на збій у програмному забезпеченні внаслідок чого з ІКП зникли облікові показники у вигляді даних про нарахування єдиного внеску по кількох звітах (у тому числі дані звіту ПАТ "СМНВО" №9125901721 на суму 7118931,17грн. На рівні ДФС України збій у програмі було виправлено шляхом відновлення даних в ІКП платників.
Таким чином, суд дійшов висновку, що належним відповідачем у справі в частині позовних вимог які стосуються визнання протиправними дій щодо коригування даних в ІКП та зобов’язання здійснити відповідні коригування в ІКП позивача, є ДФС України. Про залучення у даній справі в якості співвідповідача ДФС України судом прийнято ухвалу від 22.12.2017р. (а.с.140-141, І том).
Обгрунтовуючи свою позицію у справі позивач зазначає, що відповідачем-1 - Харківським управлінням ОВПП ДФС було прийнято рішення №0000225010 від 17 липня 2017 року відповідно до якого до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 3668626,65грн. та нараховано пеню у розмірі 1550507,48грн. за період з 21.01.2017р. до 05.07.2017р. Підставою для прийняття рішення є ч.10 та п.2 ч.11 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010р. № 2464-УІ. Відповідач дійшов висновків про несвоєчасну сплату позивачем єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Рішення було оскаржене Позивачем в адміністративному порядку, водночас скарга ПАТ “Сумське НВО” залишена без задоволення.
Позивач не погоджується з рішенням відповідача-1 та зазначає, що з рішення та розрахунку №12 від 17.07.2017р. фінансової санкції та пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування по ПАТ «Сумське НВО» вбачається, що штраф та пеня нараховані контролюючим органом з 23.01.2017р. по 05.07.2017р. на суму погашеної недоїмки за грудень 2016р., січень та лютий 2017р.
Разом з тим, позивач просить суд врахувати, що відповідно до даних «Електронного кабінету платника» щодо стану розрахунків по ЄСВ станом на 23.01.2017р. Товариство мало позитивне сальдо розрахунків з бюджетом, тобто не мало недоїмки за грудень 2016р., а мало навіть переплату.
Недоїмка з єдиного внеску у розмірі 4 027 907,84грн. вперше виникла у Товариства за січень 2017р. та обліковується в інтегрованій картці платника з 20.02.2017р., про що Харківським управлінням ОСОБА_4 великих платників податків ДФС сформовано та направлено на адресу ПАТ «Сумське НВО» вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 16.03.2017р. №Ю-230-50 у розмірі 3728377,84грн., визначеної станом на 28.02.2017р.
З огляду на наявність у ПАТ «Сумське НВО» позитивного сальдо розрахунків з бюджетом станом на 23.0І.2017р., невручення платнику вимоги про сплату боргу (недоїмки) за грудень 2016р., а також відсутність акту про порушення Товариством законодавства за вказаний період, дає підстави позивачу вважати, що сума фінансових санкцій, визначених у рішенні, суперечить встановленому ст.25 Закону порядку їх нарахування та не відповідає відсотковому вираженню розміру штрафу та пені, що може бути застосований за несвоєчасну сплату єдиного внеску.
Отже, рішення Харківського управління ОВПП ДФС №0000225010 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 17 липня 2017 року, на переконання позивача, є протиправним та підлягає скасуванню.
Обгрунтовуючи свою позицію щодо позовних вимог відносно визнання протиправними дій податкового органу щодо відображення у квітні 2017 року в інтегрованій картці платника єдиного внеску звіту ПАТ "Сумське НВО" за червень 2016 року (реєстраційний номер №9125888044 від 20.07.2016р.) датою попереднього періоду, що не відповідає даті та часу здійснення облікової операції та в частині зобов’язання відповідача відкоригувати облікові показники інтегрованої картки платника з єдиного внеску за датою здійснення облікової операції по відновленню у квітні 2017р. в інтегрованій картці нарахувань на підставі звіту ПАТ «Сумське НВО» за червень 2016 року, позивач зазначає, що в ході проведенні звірки стану розрахунків з єдиного внеску через електронний сервіс «Електронний кабінет платника податків» ПАТ «Сумське НВО» було виявлено, що у квітні 2017року Харківське управління ОВПП ДФС було змінено в інтегрованій картці платника сальдо розрахунків станом на 31.12.2016р. (Внаслідок даного коригування (відновлення даних) у позивача виникла недоїмка, що стало підставою для прийняття спірного рішення №0000225010 від 17 липня 2017 року відповідно до якого до позивача застосовано штрафні санкції та пеня за несвоєчасну сплату позивачем єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування).
Позивач вважає дані дії податкового органу неправомірними і просить суд врахувати наступне:
20.07.2016р. ПАТ «Сумське НВО» засобами електронного зв’язку подано до СДПІ з ОВП у м.Харкові МГУ ДФС звіт за червень 2016 року, що зареєстрований контролюючим органом 20.07.2016р. за реєстраційним №9125888044.
У 2016році в електронній системі ДФС ІС» Податковий блок» відбувся технічний збій, внаслідок чого з інтегрованої картки по єдиному внеску ПАТ «Сумське НВО» зникли нарахування по декларації за червень 2016р. у сумі 7 118 931.17грн. Лише у квітні 2017р. зазначена сума була відновлена в інтегрованій картці.
При цьому, позивач звертає увагу суду на те, що у квітні 2017року контролюючим органом відновлена в ІКП сума нарахувань за червень 2016р. При цьому, відображення звітного документа проведено не за датою здійснення облікової операції, як це передбачено Порядком, а за граничним строком сплати зобов’язань червня 2016 року.
Посилаючись на норми Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затв.наказом Мінфіну №422 від 07.04.2016р. позивач зазначає, що відповідач при виявленні збою та коригуванні показників мав діяти наступним чином:
- з огляду на виявлення у квітні 2017року некоректних базових записів в електронній системі ДФС ІС” Податковий блок” за 2016р., зокрема відсутність нарахувань в ІКП за червень 2016р. у розмірі 7 118 931,17грн., облікова операція щодо коригування даних в інформаційній системі мала бути відображена по часу такої дії (коригування), а саме - у квітні 2017р. Натомість, відповідач безпідставно у квітні 2017 року відкоригував дані за червень 2016р.
Протиправні дії Відповідача у квітні 2017р. щодо зміни сальдо розрахунків попереднього звітного періоду не за поточною датою,, а датою попереднього періоду вплинули на період застосування до ПАТ «Сумське НВО» фінансових санкцій за несвоєчасну сплату єдиного внеску.
Так, Харківським управлінням ОВПП ДФС прийняте рішення №0000225010 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 17 липня 2017 р. З рішення та розрахунку №12 від 17.05.2017р. фінансової санкції та пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування по ПАТ «Сумське НВО» вбачається, що штраф та пеня нараховані контролюючим органом з 23.01.2017р. по 05.07.2017р. на суму погашеної недоїмки за грудень 2016р., січень та лютий 2017р.
Разом з тим, позивач звертає увагу суду на те, що відповідно до даних «Електронного кабінету платника податків» зафіксованих на початку квітня 2017року, щодо стану розрахунків по ЄСВ, Товариство станом на 23.01.2017р. мало позитивне сальдо розрахунків з бюджетом (+) 1 967 974,61грн, тобто не мало недоїмки за грудень 2016р.
Після здійснення Відповідачем у квітні 2017року коригування даних ІКП за червень 2016року, сальдо розрахунків станом на 23.01.2017р. змінилося з суми (+) 1 967 974,61грн. на суму (-) 5 150 956,56грн., у зв’язку з чим до ПАТ «Сумське НВО» на суму недоїмки за грудень 2016р. застосовано штраф та пеню та завищено розмір фінансових санкцій за січень, лютий 2017р..
Крім вищезазначеного, у заяві від 10.10.2017р. (а.с.63-64, І том) просив суд звернути увагу на розрахунок пені, який додано до рішення з якого вбачається, що день фактичної сплати недоїмки включається до періоду нарахування пені. На переконання позивача в день здійснення оплати (погашення боргу) платіж вже не являється простроченим, так як зобов’язання по сплаті єдиного внеску вже виконано, а грошові кошти перейшли у власність бюджету. Оскільки ПАТ "Сумське НВО" здійснювало погашення недоїмки в декілька етапів, у кожному періоді погашення недоїмки при обрахунку кількості днів прострочення платежу, день сплати боргу, на переконання позивача, не враховується.
Зазначені обставини, як вважає позивач, також свідчать про наявність порушень при прийнятті рішення відповідачем-1 рішення і, відповідно, вказують на наявність підстав для його скасування.
В судовому засіданні представник позивача зазначила, що вимоги позивача підтримує у повному обсязі та просила суд їх задовольнити повністю.
Представник відповідача-1 в судовому засіданні зазначила, що вимоги позивача в частині визнання протиправним та скасування рішення ОСОБА_4 великих платників податків ДФС в особі Харківського управління ОСОБА_4 великих платників податків ДФС за №0000225010 від 17.07.2017р. (а.с.7, І том) вважає безпідставними та необгрунтованими та просила суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в даній частині з урахуванням обставин, викладених у письмових запереченнях (а.с. 35, 76, І том) письмових поясненнях (а.с.100, І том, а.с.82-83, ІІ том). Зокрема, відповідач-1 зазначає, що платники єдиного внеску зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця (ч. 8 ст. 9 Закону від 08 липня 2010 року № 2464 “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, який набрав чинності з 01.01.2011, зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 2464)).
За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум. Крім цього, згідно з ч. 10 ст. 25 Закону №2464 на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Як зазначає відповідач-1, станом на 20.01.2017 року (дата настання терміну сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за грудень 2016 року по звітності про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) № НОМЕР_1 від 18.01.2017 року підприємством не було повністю сплачено суму єдиного внеску у розмірі 7 266 772,13грн., чим було порушено абз. 1 ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон).
Згідно з інтегровано карткою платника (далі - 1КП) станом па 20.01.2017 року рахувалася переплата у розмірі 2 115 815,57 грн.. Залишок нарахованої суми єдиного внеску були сплачені з 23.01.2017 по 27.04.2017 року.
Станом на 20.02.2017 року (дата настання терміну сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за січень 2016 року по звітності про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування) № НОМЕР_2 від 17.02.2017 року підприємством не було сплачено суму єдиного внеску у розмірі 6 678 234,03грн., чим було порушено абз. 1 ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску па загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон).
Суму недоїмки за звітом № НОМЕР_2 від 17.02.2017 року було сплачено з 27.04.2017 по 25.05.2017 року.
Станом на 20.03.2017 року (дата настання терміну сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за січень 2016 року по звітності про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) № НОМЕР_3 від 14.03.2017 року підприємством не було сплачено суму єдиного внеску у розмірі 6 513 942,66 грн., чим було порушено абз. 1 ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон).
Суму недоїмки за звітом №9040319294 від 14.03.2017 року було сплачено з 25.05.2017 по 05.07.2017 року.
Харківським управлінням направлено на адресу підприємства рішення № НОМЕР_4 від 17.07.2017 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (не перерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, згідно з яким було нараховано штрафні санкції у сумі 3 668 626,65 грн. та пені у сумі 1 550 507,48 грн. відповідно до пп. 2 п. 2 розділу 7 Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 року № 449.
Посилання позивача на те, що контролюючий орган неправильно зазначив період нарахування пені відповідач-1 вважає безпідставним оскільки нарахування пені, як визначено ст. 25 Закону № 2464, розпочинається з п е р ш о го календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу до дня його фактичної сплати (перерахування) в к л ю ч н о.
Крім цього, щодо наданого позивачем витягу з Електронного кабінету і посилання позивача на відсутність заборгованості та на позитивне сальдо станом на 23.01.2017р. відповідач-1 просить суд врахувати, що станом на 01.01.2017р. за підприємством дійсно обліковувалась переплата з єдиного внеску у сумі 8495686,74 грн. Але, дійсною станом на 01.01.2017 р. у підприємства була переплата з єдиного внеску лише у сумі 1 376 755,57 грн. Різниця складає 7 118 931,17 грн.
Зазначена сума ЄСВ 7 118 931,17 грн. є самостійно задекларованими зобов’язаннями з ЄСВ ПАТ «Сумське НВО», згідно звіту з єдиного внеску за червень 2016 р. (№ НОМЕР_5 від 20.07.2016р.), яка по строку 20.07.2016 р. не була відображена (нарахована) в інтегрованій картці платника через технічний збій у програмному продукті інформаційної системи ДФС, що штучно збільшило переплату в ІКП.
Облік розрахунків з бюджетом суб’єктами господарювання в бухгалтерському обліку здійснюється по рахунку 651, в якому по Кредиту відображаються нарахування єдиного внеску згідно звітності, по Дебету - перерахування (сплата) єдиного внеску до бюджету.
Як стверджує відповідач-1, представники позивача в телефонному режимі зверталися до Харківського управління ОСОБА_4 ВПП ДФС щодо невідповідності між даними електронного кабінету щодо розрахунків з бюджетом з ЄСВ та даними бухгалтерського обліку підприємства, на що підприємством було отримано відповідь про причину такого стану (технічний збій програмного забезпечення ДФС).
Відповідач-1 стверджує, що письмова заява від підприємства ПАТ «Сумське НВО» з цього питання до Харківського управління ОСОБА_4 ВПП ДФС не надходила.
У жовтні 2016 році Харківським управлінням ОВПП ДФС були встановлені факти невідображення в інтегрованих картках деяких платників, в тому числі ПАТ «Сумське НВО», даних звітності з єдиного внеску (відсутні нарахування в ІКП), що призвело до штучного збільшення переплати з цього внеску та недостовірності відомостей про стан розрахунків з бюджетом по ЄСВ.
З метою усунення зазначених недоліків Харківським управлінням ОСОБА_4 ВПП ДФС було направлено листи до ОСОБА_4 ВПП ДФС (від 30.11.2016 р. № 1937/8/28-09-47-17; від 19.01.2017 р. № 2375/28-10-50-02-50; від 10.03.2017 р. № 12453/28-10-50-11-06) та Державної фіскальної служби України (від 29.03.2017 р. № 2085/8/28-10-50-11-16) щодо виправлення технічної помилки.
Таким чином, у наданому ПАТ «Сумське НВО» витязі з електронного кабінету відсутні дані про заборгованість через наявність станом на 01.01.2017 р. штучної переплати єдиного внеску у сумі 8495686,74 грн. Але, дійсною станом на 01.01.2017 р. у підприємства була переплата з єдиного внеску лише у сумі 1 376 755,57 грн. Різниця складає 7118931,17грн. - саме дана сума задекларованого внеску у червні 2016 року зникла внаслідок технічного збою, що штучно збільшило суму переплати. З відновленням в ІКП нарахувань ЄСВ згідно звіту №9125901721 від 20.07.2016р. було приведено у відповідність фактичний стан розрахунків з бюджетом з єдиного внеску ПАТ "СМНВО".
На час застосування до ПАТ «Сумське НВО» штрафних санкцій за несвоєчасну сплату єдиного внеску та нарахування пені інтегрована картка по коду бюджетної класифікації 71010000 (єдиний внесок) була приведена до відповідності з даними звітності з ЄСВ та сплати внеску. Дані ІКП відповідали даним електронного кабінету платника.
В судовому засіданні представник Харківського управління ОСОБА_4 ВПП ДФС просив суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог щодо скасування рішення про нарахування штрафу та пені датоване 17.07.2017р.
Представник відповідача-ІІ (ДФС України) в судовому засіданні зазначила, що вимоги позивача не визнає, просила суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог з урахуванням обставин викладених у письмовому запереченні (а.с. 175, ІІ том). Зокрема, представник відповідача-ІІ звертає увагу суду на те, що позивач у позовній заяві постійно звертається до даних, що відображаються в Електронному кабінеті. Електронний кабінет - це електронна система взаємовідносин між платниками податків та контролюючими органами, яка складається з інформаційно-телекомунікаційних систем. При цьому, цей інформаційний сервіс працював у так званому тестовому режимі. І лише 14.07.2017 року наказом Мінфіну № 637 було затверджено Порядок функціонування Електронного кабінету.
При веденні облікової політики суб’єкти господарювання, насамперед, користуються даними, що відображаються в бухгалтерському обліку підприємства, при цьому мають можливість користування даними електронного кабінету.
Відповідач-ІІ зазначає, що обставини, на які посилається позивач, як на підставу задоволення позовних вимог, є наслідком збою роботи інформаційної системи.
Так, Департаментом інформаційних технологій 11.04.2017 року був отриманий лист від Департаменту податків і зборів з фізичних осіб № 1335/99-99-13-02-01-18 щодо відображення нарахування єдиного внеску згідно з поданої платниками звітності. Підставою став лист Харківського управління ОСОБА_4 великих платників податків ДФС від 29.03.2017 року № 2085/8/28-10-50-11-16 «Про надання технічної допомоги» (вх. ДФС № 47777/7 від 03.04.201" та 19.04.2017 року.
На підставі вищевикладеного було здійснено Департаментом інформаційних технологій автоматичне перепроведення звітності з єдиного внеску за допомогою штатних процедур. Фактично, як зазначає представник відповідача-ІІ у квітні 2017 року було здійснено відновлення даних по звіту з ЄСВ за червень 2016 року, який внаслідок збою зник з бази даних, відповідно зникли і дані по зобов’язанням зі сплати ЄСВ задекларовані позивачем у червні 2016 року на суму 7118931,17 грн., внаслідок чого збільшилась штучна переплата позивача саме на таку суму. А в наслідок відновлення цих даних, інтегрована картка була приведена у відповідність з фактичними даними по звітності з ЄСВ, відповідно було виявлено факт несвоєчасності здійснення сплати по ЄСВ.
Представник відповідача-ІІ просив суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог в частині позову щодо визнання дій пов"язаних з коригуванням в ІКП та в частині зобов’язання вчинити дії щодо здійснення коригування облікових показників інтегрованої картки за датою здійснення облікової операції по відновленню у квітні 2017 року звіту позивача за червень 2016 року, зважаючи на їх безпідставність та необгрунтованість.
Дослідивши обставини у справі, заслухавши пояснення представників позивача, відповідача -І та відповідача-ІІ, вивчивши письмові матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, виходячи з наступного:
В ході розгляду справи було встановлено, що ПАТ «СМНВО» 20.07.2016 р. було подано звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування peєстраційний №9125901721 на суму 7118931,17 грн., який було відображено в інформаційній системі органів ДФС та отримав статус «Повністю введено» 20.07.2016 р.
У жовтні 2016 році Харківським управлінням ОВПП ДФС були встановлені факти невідображення в інтегрованих картках деяких платників, в тому числі ПАТ «Сумське НВО», даних звітності з єдиного внеску (відсутні нарахування в ІКП), що призвело до штучного збільшення переплати з цього внеску та недостовірності відомостей про стан розрахунків з бюджетом по ЄСВ.
З метою усунення зазначених недоліків Харківським управлінням ОСОБА_4 ВПП ДФС було направлено листи до ОСОБА_4 ВПП ДФС (від 30.11.2016 р. № 1937/8/28-09-47-17; від 19.01.2017 р. № 2375/28-10-50-02-50; від 10.03.2017 р. № 12453/28-10-50-11-06) та Державної фіскальної служби України (від 29.03.2017 р. № 2085/8/28-10-50-11-16) щодо виправлення технічної помилки та з метою надання технічної допомоги у зв’язку зі збоєм роботи інформаційної системи ДФС, внаслідок чого зникли з ІКП звіти з єдиного внеску по 13 підприємствам.
Департаментом інформаційних технологій 11.04.2017 року був отриманий лист від Департаменту податків і зборів з фізичних осіб № 1335/99-99-13-02-01-18 щодо відображення нарахування єдиного внеску згідно з поданої платниками звітності. Підставою став лист Харківського управління ОСОБА_4 великих платників податків ДФС від 29.03.2017 року № 2085/8/28-10-50-11-16 «Про надання технічної допомоги» (вх. ДФС № 47777/7 від 03.04.201" та 19.04.2017 року.
Таким чином, вищезазначені обставини свідчать про те, що з жовтня 2016 року по квітень 2017 року тривала процедура листування та врегулювання питання щодо відновлення звітності, яка зникла з бази даних ІКП внаслідок технічного збою в роботі інформаційної системи ДФС по 13 підприємствам, в т.ч. і по ПАТ "СМНВО" (а.с.2-6, ІІ том). У квітні 2017 року, за наслідками листування ОСОБА_4 великих платників податків ДФС в особі Харківського управління з контролюючими органами вищого рівня, які мають доступ до інформаційної бази з метою усунення недоліків в її роботі, Департаментом інформаційних технологій було здійснено автоматичне перепроведення (відновлення) звітності з єдиного внеску за допомогою штатних процедур.
З відновленням в ІКП нарахувань ЄСВ, згідно звіту №9125901721 від 20.07.2016р., було приведено до відповідності фактичний стан розрахунків з бюджетом з єдиного внеску ПАТ "СМНВО".
В судовому засіданні представник відповідача-1 пояснив , що позивач в телефонному режимі звертався до Харківського управління ОСОБА_4 ВПП ДФС щодо невідповідності між даними електронного кабінету щодо розрахунків з бюджетом з ЄСВ та даними бухгалтерського обліку підприємства, на що отримав відповідь про причину такого стану (технічний збій програмного забезпечення ДФС). Лише у квітні 2017 року ПАТ "СМНВО" звернулося з письмовою заявою до Харківського управління, на що була надана відповідь №25649/10/28-10-50-02-59 від 12.05.2017 року.
Після приведення у квітні 2017 року у відповідність даних інтегрованої картки ПАТ "СМНВО" шляхом відновлення даних звітності по ЄСВ за червень 2016 року, відповідачем було встановлено наступне:
- Станом на 20.01.2017 року (дата настання терміну сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за грудень 2016 року по звітності про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) № НОМЕР_1 від 18.01.2017 року підприємством не було повністю сплачено суму єдиного внеску у розмірі 7 266 772,13грн., чим було порушено абз. 1 ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон).
Згідно з інтегровано карткою платника (далі - 1КП) станом па 20.01.2017 року рахувалася переплата у розмірі 2 115 815,57 грн.. Залишок нарахованої суми єдиного внеску були сплачені з 23.01.2017 по 27.04.2017 року.
- Станом на 20.02.2017 року (дата настання терміну сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за січень 2016 року по звітності про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування) № НОМЕР_2 від 17.02.2017 року підприємством не було сплачено суму єдиного внеску у розмірі 6 678 234,03грн., чим було порушено абз. 1 ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску па загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон).
Суму недоїмки за звітом № НОМЕР_2 від 17.02.2017 року було сплачено з 27.04.2017 по 25.05.2017 року.
- Станом на 20.03.2017 року (дата настання терміну сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за січень 2016 року по звітності про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) № НОМЕР_3 від 14.03.2017 року підприємством не було сплачено суму єдиного внеску у розмірі 6 513 942,66 грн., чим було порушено абз. 1 ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон).
Суму недоїмки за звітом №9040319294 від 14.03.2017 року було сплачено з 25.05.2017 по 05.07.2017 року.
Харківським управлінням направлено на адресу підприємства рішення № НОМЕР_4 від 17.07.2017 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (не перерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, згідно з яким було нараховано штрафні санкції у сумі 3 668 626,65 грн. та пені у сумі 1 550 507,48 грн. відповідно до пп. 2 п. 2 розділу 7 Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 року № 449.
Слід зазначити, що представник позивача в судовому засіданні не заперечує факт несвоєчасності сплати сум єдиного внеску за період січень та лютий 2017 року. Щодо безпідставності нарахування штрафу та пені за грудень 2016 року позивач звертає увагу на факт існування переплати. Зокрема, звертає увагу на дані "Електронного кабінету платника" щодо стану розрахунків по ЄСВ , відповідно до яких Товариство станом на 23.01.2017р. мало позитивне сальдо розрахунків з бюджетом, що на переконання позивача, підтверджує факт відсутності недоїмки за грудень 2016 року.
Вищезазначена позиція позивача свідчить про те, що частково позивач все ж таки визнає правомірність нарахування відносно Товариства штрафу та пені за несвоєчасну сплату внесків по ЄСВ за період січень, лютий 2017 року. Щодо періоду - грудень 2016 року судом було зобов’язано позивача надати до суду докази своєчасності сплати внесків по ЄСВ за даний період. Однак, позивачем відповідних доказів надано не було.
Стосовно наданого позивачем витягу з "Електронного кабінету платника" слід зазначити, що згідно даних витягу станом на 01.01.2017 р. у ПАТ «Сумське ПВО» лічилася переплата з єдиного внеску у сумі 8495686,74 грн. Але, дійсною станом на 01.01.2017 р. у підприємства була переплата з єдиного внеску лише у сумі 1 376 755,57 грн. Різниця складає 7 118 931,17 грн.
Зазначена сума ЄСВ 7 118 931,17 грн. є самостійно задекларованими зобов’язаннями з ЄСВ ПАТ «Сумське НВО», згідно звіту з єдиного внеску за червень 2016 р. (№ НОМЕР_5 від 20.07.2016 р.), яка по строку 20.07.2016 р. не була відображена (нарахована) в інтегрованій картці платника через технічний збій у програмному продукті інформаційної системи ДФС, що штучно збільшило переплату в ІКП.
Облік розрахунків з бюджетом суб’єктами господарювання в бухгалтерському обліку здійснюється по рахунку 651, в якому по Кредиту відображаються нарахування єдиного внеску згідно звітності, по Дебету - перерахування (сплата) єдиного внеску до бюджету.
Електронний кабінет - це електронна система взаємовідносин між платниками податків та контролюючими органами, яка складається з інформаційно-телекомунікаційних систем.
При цьому, цей інформаційний сервіс працював у так званому тестовому режимі. І лише 14.07.2017 року наказом Мінфіну № 637 було затверджено Порядок функціонування Електронного кабінету.
Відповідно до ч 2 ст 9 Закону України «про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Пунктом 1 розділу IV Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 14 квітня 2015 року N 435, звіт Формується на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до Закону нараховується єдиний внесок.
Облік розрахунків з бюджетом суб’єктами господарювання в бухгалтерському обліку здійснюється по рахунку 651, в якому по Кредиту відображаються нарахування єдиного внеску згідно звітності, по Дебету - перерахування (сплата) єдиного внеску до бюджету.
Тобто, при веденні облікової політики суб’єкти господарювання, н а с а м п е р ед, користуються даними, що відображаються в б у х г а л т е р сь к о м у о б л і к у підприємства, при цьому м а ю т ь м о ж л и в і с т ь користування даними електронного кабінету.
У ході розгляду справи № 818/1293/17 позивачем надавалися витяги оборотно-сальдової відомості головної книги, з яких вбачається, що за результатами показників грудня 2016 року, сальдо на початок 2017 року не могло складати 8 495 686,74 грн.
Як свідчить з даних ІКП (а.с.38-55, ІІ том), станом на 31.12.2016 року за ПАТ «Сумське НВО» рахувалася переплата у розмірі 1 376 755,57 грн.
З 04.01.2017 року по 18.01.2017 року підприємством було сплачено 739 060 грн., таким чином сума переплати станом на 20.01.2017 року становила 2 115 815,57 гри.
Вказані 2 115 815.57 грн. були списані 20.01.2017 року в рахунок погашення заборгованості зі сплати єдиного внеску по звіту №9266398315 від 18.01.2017 року (нараховано 7 266 772.13 грн.) внаслідок цього сума заборгованості склала 5 150 956,56 грн.
Відповідно до Закону України від 08 липня 2010 року № 2464 “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, який набрав чинності з 01.01.2011, зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 2464) визначаються правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску па загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Платники єдиного внеску зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця (ч. 8 ст. 9 Закону № 2464).
Згідно ч. 12 ст. 9 Закону № 2464 єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Відповідно до п. 3.1 розділу III Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мінфіну № 435 від 14.04.2015 року (далі - Порядок 435) страхувальники зобов’язані формувати та подавати до органів доходів і зборів звіт протягом 20 календарних днів, що настають за останнім днем звітного періоду.
Таким чином, платники єдиного внеску зобов’язані подавати звіт та сплатити суму нарахованого внеску до 20 числа місяця, що слідує за звітним періодом.
Відповідно до ч.11 ст. 25 Закону орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції:
2) за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум;
Згідно з ч. 10 ст. 25 Закону №2464 на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Обставини встановлені судом в ході розгляду даної справи свідчать про те, що рішення ОСОБА_4 великих платників податків ДФС в особі Харківського управління ОСОБА_4 ВПП ДФС за №0000225010 від 17.07.2017р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (не перерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, згідно з яким було нараховано штрафні санкції у сумі 3 668 626,65 грн. та пені у сумі 1 550 507,48 грн. було прийнято правомірно та обгрунтовано, а тому підстави для його скасування відсутні.
Додаткові обгрунтування викладені позивачем в заяві від 10.10.2017р. (а.с.63-64, І том) щодо неправильного визначення періоду нарахування пені, судом також не приймаються, оскільки ПАТ «СМНВО» не враховує усіх умов, що визначені законодавством для обрахунку періоду нарахування пені, а саме - згідно з ч.13 ст.25 Закону №2464 нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з п е р ш о г о календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) в к л ю ч н о.
Отже, сума пені обрахована відповідачем-І з урахуванням та з дотриманням вимог чинного законодавства.
Відповідно, вимоги позивача в даній частині позовних вимог задоволенню не підлягають.
Щодо вимог ПАТ "СМНВО" в частині визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії, слід зазначити наступне:
ПАТ «СМНВО» , посилаючись на п. 5 розділу І Порядку 422, вважає, що «при виявлені у квітні 2017 року некоректних базових записів ....коригування даних в інформаційній системі мало бути здійснене саме у квітні 2017 року».
У розділі 1 Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - Порядок), затвердженому Наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 р. №422 визначено:
Цей Порядок визначає організацію діяльності з ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).
- оперативний облік - процес відображення, систематизації та узагальнення первинних показників через їх перетворення в облікові показники в ІКП;
- первинні показники - показники, що містяться у первинних документах та є визначальними для характеристики процесів адміністрування податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів та єдиного внеску;
- облікові показники - показники, що інтегруються в процесі ведення оперативного обліку;
- первинні документи - документи, що складені платниками податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску та/або органами ДФС, іншими органами влади згідно з чинним законодавством (податкові декларації, митні декларації, аркуші коригування, уточнюючі розрахунки, податкові повідомлення-рішення, рішення контролюючого; органу, вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску, судові рішення, рішення про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу), інформація органів Державної казначейської служби України про надходження податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів та єдиного внеску тощо);
Таким чином, звіт ПАТ «СМНВО» № НОМЕР_5 є первинним документом, a сума 7118931,17 грн. - первинним показником, який після внесення в ІКП вважається обліковим показником.
Згідно з п. 5 розділу І Порядку 422 при виявлені некоректних базових записів структурними підрозділами за напрямами роботи готується коригуючий документ з обов'язковим посиланням на первинний документ, показники якого виправляються.
У такому випадку здійснюється коригування показників (дата, номер, сума і тд) документів, які складаються платниками (декларації, розрахунки, звіти ї та), контролюючими органами (рішення, вимоги і тд) або іншими органами влади (судові рішення і т.д.), які підлягають відображенню в ІКП.
У даному ж випадку не здійснювалося коригування даних, відображених в звіті з єдиного внеску № НОМЕР_5 від 20.07.2016 року, а було проведено відновлення відображеного раніше звіту.
Цей звіт внаслідок збою в роботі зник з ІКП.
Протягом періоду кінця 2016 - початку 2017 року велася активна переписка з контролюючими органами вищого рівня, які мають доступ до інформаційної бази з метою усунення недоліків в її роботі.
З відновленням в ІКП нарахувань ЄСВ, згідно звіту № НОМЕР_5 від 20.07.20К» року, було приведено до відповідності фактичний стан розрахунків з бюджетом з єдиного внеску ПАТ «СМНВО».
З урахуванням викладеного суд не вбачає протиправності в діях ОСОБА_4 великих платників податків ДФС в особі Харківського управління ОСОБА_4 ВПП ДФС щодо відображення у квітні 2017 року в інтегрованій картці платника єдиного внеску звіту ПАТ "Сумське НВО" за червень 2016 року (реєстраційний номер №9125888044 від 20.07.2016р.) датою попереднього періоду. На час застосування до ПАТ «Сумське НВО» штрафних санкцій за несвоєчасну сплату єдиного внеску та нарахування пені інтегрована картка по коду бюджетної класифікації 71010000 (єдиний внесок) була приведена до відповідності з даними звітності з ЄСВ та сплати внеску. При цьому, дані ІКП відповідали даним електронного кабінету платника.
Отже. вимоги позивача щодо зобов’язання ОСОБА_4 великих платників податків ДФС в особі Харківського управління ОСОБА_4 великих платників податків ДФС відкоригувати облікові показники інтегрованої картки платника з єдиного внеску (код класифікації доходів бюджету 71010000) за датою здійснення облікової операції по відновленню у квітні 2017р. в інтегрованій картці нарахувань на підставі звіту ПАТ «Сумське НВО» за червень 2016 року (реєстраційний №9125888044 від 20.07.2016р.) також не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позовної заяви Публічного акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання" до ОСОБА_4 великих платників податків Державної фіскальної служби в особі Харківського управління ОСОБА_4 великих платників податків Державної фіскальної служби, Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії – відмовити в повному обсязі.
В задоволенні позовної вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Харківського управління ОСОБА_4 великих платників податків Державної фіскальної служби №0000225010 від 17.07.2017 про застування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в сумі 5219134,13 грн., з яких: 3668626,65 грн. - штрафу та 1550507.48 грн. - пені. - відмовити.
В задоволенні позовної вимоги про визнання протиправними дій ОСОБА_4 великих платників податків Державної фіскальної служби в особі Харківського управління ОСОБА_4 великих платників податків Державної фіскальної служби щодо відображення у квітні 2017 року в інтегрованій картці платника єдиного внеску (код класифікації доходів бюджету 71010000) звіту Публічного акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання" за червень 2016 року (реєстраційний №9125888044 від 20.07.2016 р.) датою попереднього періоду, що не відповідає даті та часу здійснення облікової операції, - відмовити.
В задоволенні позовної вимоги про зобов’язання ОСОБА_4 великих платників податків Державної фіскальної служби в особі Харківського управління ОСОБА_4 великих платників податків Державної фіскальної служби відкоригувати облікові показники інтегрованої картки платника єдиного внеску (код класифікації доходів бюджету 71010000) датою здійснення операції по відновленню у квітні 2017 року в інтегрованій картці нарахувань на підставі звіту Публічного акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання" за червень 2016 року (реєстраційний №9125888044 від 20.07.2016 р.) - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Текст рішення складено 02.04.2018 року.
Суддя О.М. Кунець