
С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 березня 2018 р. Справа № 818/153/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шаповала М.М.,
за участю секретаря судового засідання - А.Г. Лемешенко,
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) з урахуванням уточнення до позову просить зобов’язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі по тексту - відповідач) провести перерахунок його пенсії станом на 01.10.2017 як непрацюючого пенсіонера з урахуванням вимог пункту 4-1 і пункту 4-3 частини 4 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключити періоди, які в сумі становлять 51 календарний місяць страхового стажу, а саме: грудень 2002 року, березень, травень-липень 2004 року, серпень 2008 року, та період з 01.04.2010 по 31.12.2013, з урахуванням середньої заробітної плати в Україні за 2014, 2015, 2016 роки та величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.
Свої вимоги мотивує тим, що розрахунок його пенсії занижений. Із розрахунку відповідач виключив лише період з 01.04.2010 по 31.12.2013 підряд, що є порушенням ч. 1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Вважає, що відповідно до цієї норми позивач має право на виключення з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, будь-які періоди (окремо кожний на вибір або кілька місяців підряд), але загальна сума виключених місяців не повинна перевищувати 10% тривалості страхового стажу, тобто 51 місяць при страховому стажі позивача в 512 місяців. Але з розрахунку пенсії було виключено лише 45 місяців. Також відповідач невірно визначив прожитковий мінімум, що призвело до невірного визначення понаднормативного стажу роботи за 7 років, та доплату. Відповідно до п. 4-3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" повинен використовуватися прожитковий мінімум в сумі 1373 грн, збільшений на 79 грн. Крім того, вважає, що відповідач безпідставно зменшив величину вартості одного року трудового стажу з 1,35% до 1%, оскільки вартість одного року трудового стажу 1,35% діяла з моменту виходу на пенсію позивача до дати проведення перерахунку.
Позивач в судовому засіданні свої позовні вимоги підтримав з вищенаведених підстав і просив їх задовольнити.
Представник відповідача проти позовних вимог заперечував, підтримав доводи, викладені в письмових запереченнях на позов та зазначив, що відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виключення одного чи декількох місяців не підряд із страхового стажу, як зазначає позивач, не передбачено. У вказаній нормі уточнюються які саме періоди роботи підряд може бути виключено із страхового стажу. Також стверджував, що до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" з 01.10.2017 пенсії перераховуються із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Щодо індексації пенсії позивача, зазначив, що індексація пенсій проводиться Кабінетом Міністрів України наприкінці кожного року, а тому повинна бути проведена наприкінці 2018 року.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши зібрані докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з таких підстав.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером, який набув право на пенсію за віком з 27.10.2013. При розрахунку його пенсії визначено страховий стаж 42 роки і 8 місяців (512 місяців) та встановлено пенсію в розмірі 3192,79 грн. При розрахунку заробітної плати позивача виключений період з 01.04.2010 по 31.12.2013 (45 місяців).
04.08.2017 позивач звернувся із заявою (а.с. 8) до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, у якій просив провести перерахунок пенсії та виключити 51 календарний місяць страхового стажу, а саме: грудень 2002 року, березень, травень-липень 2004 року, серпень 2008 року, з 01.04.2010 по 31.12.2013 з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, та у зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб перерахувати пенсію як для непрацюючого пенсіонера.
Листом від 16.08.2017 № 327/Б (а.с. 9) відповідач відмовив ОСОБА_1 у такому перерахунку пенсії та зазначив, що пенсія позивача обчислена, виходячи з середньомісячної заробітної плати за період з 01.07.2011 по 31.12.2013 у розмірі 5543,03 грн, та з урахуванням страхового стажу 42 роки 8 місяців 7 днів. Також зазначив, що підстав для визнання позивача непрацюючим пенсіонером немає, оскільки згідно з випискою з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців він зареєстрований як фізична особа-підприємець з 22.02.2010.
У зв’язку з прийняттям Закону України № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" позивач звернувся до відповідача із заявою від 17.11.2017 (а.с. 10), у якій просив провести перерахунок його пенсії з 01.10.2017 та виключити з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, період страхового стажу з 01.04.2010 по день виходу на пенсію.
Листом від 29.11.2017 № 585/Б (а.с. 11) відповідач повідомив, що перерахунок нарахованої пенсії ОСОБА_1 здійснено з урахуванням доплати за понаднормативний стаж роботи 7 років - 75,18 грн (7% від прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, в розмірі 1074 грн), доплати до розміру пенсії з 01.10.2017 в сумі 75,69 грн, та з урахуванням коефіцієнту трудового стажу 0,42667 (величина оцінки вартості одного року страхового стажу - 1%). При розрахунку з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії позивача виключений період з 01.04.2010 по 31.12.2013. При проведенні перерахунку пенсії з 01.10.2017 така доплата як фіксована сума індексації не зберігається.
З таким розрахунком позивач не згоден та вважає його заниженим.
Закон України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом. Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-IV за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8 і 9 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Абзацом 3 ч. 1 ст. 24 Закону № 1058-IV передбачено, що період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу.
Із аналізу вказаних норм слідує висновок, що зі страхового стажу можуть бути виключені підряд такі періоди роботи: будь-який період незалежно від перерв, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття; будь-який період незалежно від перерв, протягом якого особа отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності); будь-який період незалежно від перерв, протягом якого особа отримувала матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації; будь-який період страхового стажу підряд.
Тобто, виключення одного чи декількох місяців не підряд із страхового стажу діючим законодавством не передбачено.
Пунктом 4 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV визначено, що в разі, якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Відповідно до п. 4-3 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.
Закон України від 03.10.2017 № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" набрав чинності 11.10.2017.
На виконання вказаних вимог Закону відповідач здійснив перерахунок пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01.10.2017, що підтверджується копією розпорядження від 07.11.2017 № 815954 (а.с. 49).
Відповідно до ст. 42 Закону № 1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Таким чином, індексація пенсій проводиться Кабінетом Міністрів України кожен рік, за 2018 рік індексація ще не проведена.
На підставі викладеного, суд вважає, що відсутні підстави для задоволення позову, так як діючим законодавством не передбачено виключення одного чи декількох місяців не підряд із страхового стажу, а перерахунок пенсії позивача здійснений відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 03.04.2018.
Суддя М.М. Шаповал