
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
05 квітня 2018 р. № 820/2498/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Зоркіної Ю.В.,
за участі секретаря судового засідання Пройдак С.М.,
у присутності представника позивача Циганенко О.П
представника відповідача Педань Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Харківської районної в Харківській області організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" (61052, м. Харків, вул. Полтавський шлях, 31) до Циркунівської сільської виборчої комісії Харківського району Харківської області (62441, Харківська область, Харківський район, с. Циркуни, вул. Соборна, 32), третя особа: ОСОБА_4 (АДРЕСА_1) про скасування постанови, -
встановив:
Позовні вимоги заявлені до Циркунівської сільської виборчої комісії Харківського району Харківської області, третя особа: ОСОБА_4 про скасування постанови Циркунівської сільської виборчої комісії Харківського району Харківської області № 44 від 31 березня 2018 року про реєстрацію кандидатом у депутати в одномандатному виборчому окрузі № 12 з виборів депутатів Циркунівської сільської ради Харківського району Харківської області на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 29 квітня 2018 року гр.. ОСОБА_4.
Ухвалою суду від 04.04.2018 року у справі відкрито провадження та призначено справу до розгляду.
У судовому засіданні представник позивача заявлений позов підтримав у повному обсязі, просив позовні вимоги задовольнити, пославшись на те, що оскаржуване рішення є протиправним, незаконним, оскільки винесено в порушення вимог діючого законодавства, що регулює правовідносини у сфері місцевих виборів.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала, вказуючи на законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення та просила в задоволенні позовних вимог відмовити.
Третя особа в судове засідання не прибула, про розгляд справи повідомлялася в порядку, визначеному ст..268 КАС України, будь - яких пояснень щодо позову суду не надала.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив наступні обставини.
Постановою Циркунівської сільської виборчої комісії Харківського району Харківської області від 31.03.2018 року № 44 «Про реєстрацію кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах з виборів депутатів Циркунівської сільської ради Харківського району Харківської області» зареєстровано кандидатом в депутати в одномандатному виборчому окрузі № 12 з виборів депутатів Церкунівської сільської ради Харківського району Харківської області на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 29.04.2018 року гр.. ОСОБА_4
В обґрунтування заявленого позову позивач послався на те, що в автобіографії третьої особи, яка подана до відповідача в порядку, визначеному ст.39 Закону України «Про місцеві вибори», містяться відомості про депутатство, яке за своєю природою не є громадською роботою.
Отже, у вказаному документі відсутні відомості про громадську роботу, що є обов'язковою вимогою до змісту вказаного документа. Незазначення в автобіографії інформації про таку діяльність є відсутністю відомостей про вказаний факт, і відповідно, не може бути розцінено як помилка або неточність. Отже, автобіографію, яка не містить обов'язкової інформації про громадську роботу (у тому числі на виборних посадах) - не можна визнати належним документом, подання якого вимагається ч. 1 ст. 39 Закону України «Про місцеві вибори». За таких обставин, серед документів, поданих для реєстрації третьої особи кандидатом у депутати, відсутня автобіографія, а отже реєстрація здійснена без дотримання приписів ч.1 ст.42 Закону України «Про місцеві вибори», відповідно до яких кандидати у депутати в одномандатному виборчому окрузі реєструються відповідною територіальною виборчою комісією у разі дотримання умов, передбачених ст..39 цього Закону.
Перевіряючи оскаржуване рішення відповідача на відповідність положенням ч.2 ст.2 КАС України, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 39 Закону України «Про місцеві вибори», умовою реєстрації кандидата в депутати в одномандатному виборчому окрузі, висунутого місцевою організацією партії, є подання до комісії відповідного пакету документів, який включає автобіографію кандидата в депутати, що обов'язково повинна містити окрім всього інформацію про громадську роботу (у тому числі на виборчих посадах). Отже, законодавством встановлено імперативну вимогу щодо змісту автобіографії кандидата в депутати.
Із дослідженої в судовому засіданні копії автобіографії гр.ОСОБА_4 встановлено, що серед інших відомостей документ містить інформацію про те, що вона була депутатом Циркунівскої сільської ради IV-VII скликань, що кваліфіковано як громадська діяльність.
Щодо посилань представника позивача на те, що депутатство не є громадською роботою, то суд вважає їх необґрунтованими, з наступних підстав.
За загальним визначенням, громадська діяльність - діяльність із забезпечення інтересів людей, як членів тієї чи іншої громади (громадського об'єднання), вона може включати суспільно-політичну діяльність, якщо громада розглядається як частка суспільства, в тому числі і територіальна, а може обмежуватися реалізацією соціально-побутових інтересів громадян.
Відповідно до преамбули та ч.1 ст.2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» цей закон визначає правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - місцева рада) як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради, встановлює гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради. Частиною 1 статті 6 Закону "Про статус депутатів місцевих рад" передбачено, що депутат місцевої ради здійснює свої повноваження, не пориваючи з виробничою або службовою діяльністю.
Виходячи з аналізу зазначених норм, слід дійти висновку, що здійснення повноважень депутатами місцевих рад за своєю суттю не є діяльністю на постійній професійній основі та відповідно може розглядатися як різновид громадської діяльності (роботи).
Відповідно до ст.ст. 7, 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У відповідності до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що позивачем в судовому засіданні не доведено наявності підстав для застосування до спірних правовідносин положень ч.1 ст. 46 Закону України «Про місцеві вибори», відповідно до яких, виборча комісія відмовляє у реєстрації кандидата в депутати, в разі відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом та, відповідно, неправомірності оскаржуваного рішення.
Суд також зазначає, що оскільки на момент подання адміністративного позову доказів відповідної сплати судового збору позивачем не надано, то судовий збір у розмірі 1762.00 грн. з урахуванням положень ст.139, ч.9 ст. 273 КАС України підлягає стягненню з позивача
Керуючись Законом України «Про місцеві вибори», ст.ст.272,273,278 КАС України суд
вирішив:
Адміністративний позов залишити без задоволення.
Стягнути з Харківської районної в Харківській області організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" (61052, м. Харків, вул. Полтавський шлях, 31) у Державний бюджет України судовий збір за подання до суду адміністративного позову у розмірі 1762 (одна тисяча шістсот дві) грн..00 коп.
Роз'яснити, що рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення судом апеляційної інстанції. Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги протягом двох днів з дня його проголошення. Скарга може бути подана у порядку ч. 1 ст. 297 КАС України безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду або у порядку п. 15.5 Розділу VII КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Суддя Зоркіна Ю.В.