
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
05 квітня 2018 р. № 820/1597/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Тітова О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Індустріального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1,61176, код НОМЕР_1) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Індустріального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (просп. Московський, буд. 198/3,м. Харків,61082 , код ЄДРПОУ 41248021 ), в якому просить суд:
- рішення Індустріального об'єднання Управління пенсійного фонду України м. Харкова № 3 від 03.01.2018 року про скасування протоколу № 5716 від 09.12.2017 року про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно ст. 16 ЗУ “Про пенсійне забезпечення” та п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” визнати неправомірним та скасувати його;
- зобов'язати Індустріальне об'єднання Управління пенсійного фонду України м. Харкова (Код СДРПОУ 41248021, 61082, м. Харків, пр. Московський, 198/3) поновити виплату дострокової пенсії за віком ОСОБА_1 (НОМЕР_1) починаючи з 14.11.2017 року, відповідно до протоколу № 5716 від 09.12.2017 року згідно п. 4 ч.1 ст. 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та ст. 16 ЗУ “Про пенсійне забезпечення”.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач безпідставно скасував протокол № 5716 від 09.12.2017 року про призначення ОСОБА_1 пенсію за віком, чим грубо порушив його право на призначення дострокової пенсії, оскільки він є військовослужбовцем, який безпосередньо брав участь у бойових діях.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 06.03.2018 року було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі.
Відповідно до ч. 2 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно з п.2 ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України, оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Згідно з ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
На виконання ухвали Харківського окружного адміністративного суду від 06.03.2018 року відповідачем було надано відзив, в якому просив суд відмовити у задоволені позову, у зв'язку з тим що право на призначення дострокової пенсії за віком у ОСОБА_1 не має.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що згідно копії довідки від 01.12.2017 року №302, виданої військовим комісаром Немишлянського районного військового комісаріату м. Харкова, про те що ОСОБА_1 дійсно в період з11.07.2014 по 21.07.2014, з 29.07.2014 по 01.08.2014, з 11.08.2014 по 18.08.2014, з 22.08.2014 по 29.08.2014 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення АТО на території Донецької та Луганської областей. (а. с.23).
Відповідно до посвідчення серії ЮА №050270, ОСОБА_1 є учасником бойових дій. (а. с. 16).
01.12.2017 року ОСОБА_1, звернувся до Індустріального об'єднання Управління пенсійного фонду України м. Харкова, з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до ст. 16 Закону України “Про пенсійне забезпечення” та до п.4 ч. 1 ст. 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Протоколом №5716 від 09.12.2017 року позивачу була призначена пенсія за віком, проте пізніше Рішенням Управління №3 від 03.01.2018 року протокол про призначення пенсії було скасовано, з підстав, що позивач був призваний під час мобілізації на військову службу на особливий період та не віднесений до категорії осіб, які мають право на достроковий вихід на пенсію, оскільки не являється військовослужбовцем.
Про дане рішення позивача було повідомлено 22.02.2018 року, надавши на його вимогу повідомлення № 2606/4602-01 від 19.02.2018 року.
Суд зазначає, що наявність стажу роботи відповідачем не оспорюється, відповідні доводи відсутні.
Положеннями ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 9 ст. 1 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу” визначено, що військовослужбовці - особи, які проходять військову службу.
Відповідно до ст. 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення" військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 року №2148_VIIІ Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" доповнено розділом ХІV-1щодо пенсійного забезпечення окремих категорій громадян.
Відповідно до змісту п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 20 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни визначені Законом України "Про військовий обов'язок та військову службу" № 2232-ХІІ. Відповідно до частини дев'ятої статті 1 цього Закону щодо військового обов'язку громадяни України поділяються, зокрема, на такі категорії в т.ч.: військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.
Позивач є військовозобов'язаним та перебуває на відповідному обліку, що підтверджується військовим квитком да довідкою від 01.12.2017 року №302 виданої військовим комісаром Немишлянського районного військового комісаріату м. Харкова.
Пунктом 19 ст. 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” визначено, що до категорії учасників бойових дій належать в тому числі: військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій. Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Позивач є ветераном війни-учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії АЮ № 050270 від 05.03.2015 року виданого Департаментом кадрової політики Міністерства оборони України.
01.12.2017 року позивачем подано необхідні документи до Індустріального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова, що підтверджується розпискою - повідомлення (а.с.20).
Пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове пенсійне страхування”, затвердженого постановою Пенсійного фонду України № 22-1 25.11.2005 року визначено, що документом, який визначає особливий статус особи, зокрема учасника бойових дій, є посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про періоди та місце участі в бойових діях.
Постановою КМУ № 413 від 20. 08.2014 року затверджено “Порядок надання статусу учасника бойових дій, які захищали незалежність, суверенітет, та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції і забезпеченні її проведення”.
В пункті 3 вищеназваної постанови КМУ зобов'язано Міністерства та інші органи виконавчої влади привести власні нормативно - правові акти у відповідність із цією постановою та рекомендувати іншим державним органам привести власні нормативно правові акти у відповідність із цією постановою.
Положеннями статті 16 Закону України “Про пенсійне забезпечення” та п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачена можливість дострокового виходу на пенсію учасникам бойових дій.
Питання встановлення статусу учасника бойових дій учасникам АТО регламентується постановою КМУ № 413 від 20.08.2014 р. “Про затвердження Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення”.
Пунктом 4 вказаного Порядку визначено, що документом про безпосереднє залучення до виконання завдань АТО в районах її проведення з метою виконання завдань із захисту суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі є витяги з наказів, директив, розпоряджень АТЦ, а також інші офіційні документи, видані органами державної влади, що містять достатньо доказів про безпосередню участь особи у виконанні завдань АТО у районах її проведення.
Таким чином, позивачем були надані всі необхідні документи, зокрема, посвідчення учасника бойових дій, довідку про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, які підтверджують його участь у бойових діях.
Враховуючи вищевикладене, позивач надав документи в підтвердження наявності підстав отримання пенсії згідно вимог ст. 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", як військовослужбовець учасник бойових дій.
У зв'язку з вищевказаним та беручи до уваги те, що позивач має статус учасника бойових дій, досяг віку 55 років, має трудовий стаж більше 25 років, він підпадає під дію вимогп. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Таким чином, рішення Індустріального об'єднання Управління пенсійного фонду України м. Харкова № 3 від 03.01.2018 року щодо скасування протоколу № 5716 від 09.12.2017 року про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно ст. 16 ЗУ “Про пенсійне забезпечення” та п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” є неправомірним та підлягає скасуванню.
Щодо позовної вимоги позивача, про зобов'язання Індустріального об'єднаного Управління пенсійного фонду України м. Харкова поновити виплату дострокової пенсії за віком ОСОБА_1 (НОМЕР_1) починаючи з 14.11.2017 року, відповідно до протоколу № 5716 від 09.12.2017 року згідно п. 4 ч.1 ст. 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та ст. 16 ЗУ “Про пенсійне забезпечення”, суд зазначає наступне.
Згідно до п.1 ч. 1 ст 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, отримав право на призначення пенсії за віком з 14.11.2017 року
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовна вимога про зобов'язання Індустріального об'єднання Управління пенсійного фонду України м. Харкова поновити виплату дострокової пенсії за віком позивачу ОСОБА_1, як учаснику бойових дій, на підставі п. 4 ч.1 ст.115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.16 Закону України "Про пенсійне забезпечення", починаючи з 14.11.2017 року підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється з урахуванням норм ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст.257,258,262, 246, 255,295 КАС України, суд –
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Індустріального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірним та скасувати Рішення Індустріального об'єднання Управління пенсійного фонду України м. Харкова № 3 від 03.01.2018 року про скасування протоколу № 5716 від 09.12.2017 року про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно ст. 16 ЗУ “Про пенсійне забезпечення” та п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Зобов'язати Індустріальне об'єднання Управління пенсійного фонду України м. Харкова поновити виплату дострокової пенсії за віком ОСОБА_1 (НОМЕР_1) починаючи з 14.11.2017 року, відповідно до протоколу № 5716 від 09.12.2017 року згідно п. 4 ч.1 ст. 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та ст. 16 ЗУ “Про пенсійне забезпечення”.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 05.04.2018 року.
Суддя О.М. Тітов