Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
03 квітня 2018 р. № 820/5158/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Тітова О.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до Комунального некомерційного підприємства "Куп'янська міська залізнична поліклініка" Куп'янської міської ради Харківської області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,-
В С Т А Н О В И В :
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, з адміністративним позовом до комунального некомерційного підприємства "Куп'янська міська залізнична поліклініка" Куп'янської міської ради Харківської області, в якому просить суд до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, зупинити повністю експлуатацію будівель комунального некомерційного підприємства "Куп'янська міська залізнична поліклініка" Куп'янської міської ради Харківської області, за адресою: Харківська область, м. Куп'янськ, сел. Куп'янськ - Вузловий, вул. Сонячна, 26, у зв'язку з чим зобов'язати комунальне некомерційне підприємство "Куп'янська міська залізнична поліклініка" Куп'янської міської ради Харківської області негайно припинити використання цих будівель з метою проведення будь - якої діяльності, не пов'язаної з усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, з покладенням на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області обов'язку щодо забезпечення виконання цього рішення в частині здійснення державного нагляду (контролю) за усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 08.11.2017 року відкрито скорочене провадження у справі за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до комунального некомерційного підприємства "Куп'янська міська залізнична поліклініка" Куп'янської міської ради Харківської області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 22.11.2017 року було призначено судовий розгляд даної справи у відкритому судовому засіданні.
Розпорядженням Керівника апарату суду від 12.02.2018 року № 03-05/108 призначено повторний автоматизований розподіл адміністративних справ, що залишилися нерозглянутими суддею Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В.
Згідно проведеного розподілу автоматизованою системою документообігу суду, вказана справа повторно розподілена до провадження судді Тітова О.М.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до комунального некомерційного підприємства "Куп'янська міська залізнична поліклініка" Куп'янської міської ради Харківської області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду прийнято до розгляду.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за результатами проведеної позапланової перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сфері (з питань) техногенної та пожежної безпеки у Комунальному некомерційному підприємстві "Куп'янська міська залізнична поліклініка" Куп'янської міської ради Харківської області встановлено, що експлуатація приміщень здійснюється з порушеннями вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей. Вказані обставини обумовили звернення до суду.
Представник позивача в судове засідання не прибув про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, на адресу суду надав клопотання про розгляд справи без участі представника позивача.
Представник відповідача в судове засідання також не прибув, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. На адресу суду представник відповідача надав лист від 20.11.2017 року № 01/1150, в якому повідомив, що на теперішній час ряд порушень, а саме п.п.8,9,10,11,12,15,16,17,18,19,25,27,28,31,32 - усунені. Ряд порушень, усунення яких вимагає фінансових та матеріальних витрат, а також визначеного часу, будуть виконані протягом І-ІІ кварталу 2018 року при наявності фінансових коштів.
Враховуючи відомості про належне повідомлення сторін про час, дату та місце розгляду справи, враховуючи положення ч.9 ст.205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні.
Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.
З 18.10.2017 року по 19.10.2017 року Куп'янським районним відділом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області проведена позапланова перевірка додержання (виконання) вимог законодавства у сфері (з питань) техногенної та пожежної безпеки у Комунальному некомерційному підприємстві "Куп'янська міська залізнична поліклініка" Куп'янської міської ради Харківської області, за адресою: Харківська область, м. Куп'янськ, сел. Куп'янськ - Вузловий, вул. Сонячна, 26.
Перевірка проводилась у відповідності до вимог Кодексу цивільного захисту України, Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон), розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.09.2017 року №643-р «Деякі питання державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», наказу від 03.10.2017 року №64 «Про проведення позапланових перевірок об'єктів», посвідчення на проведення перевірки від 18.10.2017 року №322 Куп'янського районного відділу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області.
Відповідно до вимог пункту 6 статті 7 Закону, в останній день позапланового заходу державного нагляду (контролю) - 19.10.2017 року в.о. головного лікаря Комунального некомерційного підприємства "Куп'янська міська залізнична поліклініка" Куп'янської міської ради Харківської області було вручено (надано) акт №336 складений за результатами проведення планової (позапланової) перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
В ході перевірки будівель Комунального некомерційного підприємства "Куп'янська міська залізнична поліклініка" Куп'янської міської ради Харківської області було встановлено, що воно експлуатуються з порушеннями вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
- не обладнано приміщення корпусу стаціонару системою пожежної сигналізації;
- не обладнано приміщення адміністративної будівлі системою пожежної сигналізації;
- не обладнано приміщення поліклінічного корпусу системою пожежної сигналізації;
- не обладнано приміщення гаражів системою пожежної сигналізації;
- не піддано вогнезахисному оброблянню дерев'яні конструкції даху будівлі корпусу стаціонару;
- не піддано вогнезахисному оброблянню дерев'яні конструкції даху будівлі поліклінічного корпусу;
- не піддано вогнезахисному оброблянню дерев'яні конструкції даху адміністративної будівлі;
- не виконано тип заповнення прорізів у протипожежних перешкодах архіву закладу відповідно вимогам ДБН В. 1.1-7-2016 "Пожежна безпека об'єктів будівництва";
- не встановлені світлові покажчики "Вихід" на евакуаційних виходах всіх відділень закладу згідно 3 вимогами ДБН В.1.1-7-2016 "Пожежна безпека об'єктів будівництва", ДБН В.2.5-23- 2010 "Проектування електрообладнання об'єктів цивільного призначення";
- не здійснено з'єднання жил проводів електромережі закладу за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів;
- не забезпечено територію, споруди, приміщення закладу у повному обсязі первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку;
- не виконано перевірку зовнішніх установок від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів будівель та споруд закладу, відповідно до вимог ДСТУ Б 6.2.5-38:2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд";
- не укомплектовано у будівлі корпусу стаціонару кран-комплекти пожежними рукавами однакового з ними діаметра та стволами;
- не укомплектовано у будівлі поліклінічного корпусу кран-комплекти пожежними рукавами однакового з ними діаметра та стволами;
- не здійснено технічне обслуговування вогнегасників в приміщеннях закладу відповідно до Правил експлуатації вогнегасників;
- допущено користування пошкодженими відгалужувальними та з'єднувальними коробками у коридорах поліклінічного корпусу закладу;
- не відділені приміщення електрощитових закладу протипожежними перешкодами відповідно до вимог ДБН В. 1.1 -7-2002 "Пожежна безпека об'єктів будівництва";
- не проведено технічне обслуговування і перевірку на працездатність пожежних кран- комплектів у корпусі стаціонару закладу;
- не проведено технічне обслуговування і перевірку на працездатність пожежних кран- комплектів у поліклінічному корпусі закладу;
- не проведено випробування мережі системи зовнішнього протипожежного водопроводу закладу на тиск та витрату води з оформленням акта, для контролю його працездатності;
- Не проведено замір опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок закладу від короткого замикання.
Суд вказує, що відповідно до вимог пункту 12 частини 1 статті 67, частини 2 статті 68, частин 1 та 2 статті 70 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки у разі встановлення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації об'єктів, будівель, споруд, цехів, дільниць, окремих приміщень, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг.
Також, вимогами частини 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», передбачено, що на підставі акта перевірки, у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, ДСНС України або її територіальний орган звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, окремих приміщень, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг. При цьому, «Наявність припису, складеного на підставі акта перевірки, не позбавляє ДСНС України або її територіальний орган права звернення до адміністративного суду з позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) при наявності порушень, які створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей».
Частиною 2 статті 70 Кодексу цивільного захисту України та частиною 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Також, в частині 4 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» зазначено, що «Виключно законами встановлюються вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності».
Згідно вимог пунктів 1 та 4 частини 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України «Підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є:
1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; - порушення таких вимог зазначено в Акті, з посиланнями на Правила пожежної безпеки в Україні, що затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 року №1417 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 05.03.2015 року за №252/26697;
4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;» - тобто нездійснення заходів по захисту людей від небезпечного впливу вже виниклої надзвичайної ситуації на об'єкті, які також вказані в Акті.
Відповідно до частини 3 статті 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
Також, суд вважає за необхідне зазначити, що згідно вимог статті 3 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) здійснюється за принципами пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності.
Відповідно до вимог статті 3 Конституції України «Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави».
Також, згідно з вимог статті 27 Конституції України «Кожна людина має невід'ємне право па життя. Ніхто не може бути свавільно позбавлений життя. Обов'язок держави - захищати життя людини».
У листі від 20.11.2017 року № 01/1150, відповідача зазначив, що на теперішній час ряд порушень, а саме п.п.8, 9, 10, 11, 12, 15, 16, 17, 18, 19, 25, 27, 28, 31, 32 - усунені. Ряд порушень, усунення яких вимагає фінансових та матеріальних витрат, а також визначеного часу, будуть виконані протягом І-ІІ кварталу 2018 року при наявності фінансових коштів. До вказаного листа представник відповідача надав звіт про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки в КНП "Куп'янська міська залізнична поліклініка".
Проте, суд не приймає до уваги твердження представника відповідача, що ним були усунуті ряд порушень, які були встановлені в ході перевірки Комунального некомерційного підприємства "Куп'янська міська залізнична поліклініка" Куп'янської міської ради Харківської області та які були зазначені в акті №336 позапланової перевірки, оскільки в матеріалах справи відсутні належні докази про підтвердження факту усунення порушень відповідачем.
Звіт про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки в КНП "Куп'янська міська залізнична поліклініка" на який посилається представник відповідача, не може бути прийнятий судом як належний доказ, оскільки він складений тільки відповідачем та не узгоджений з Куп'янським районним відділом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області.
Згідно з ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Відповідно до ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є правомірними та такими, що ґрунтуються на положеннях чинного законодавства, належним чином обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється з урахуванням норм ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 205, 242, 246, 255,295 КАС України, суд –
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до Комунального некомерційного підприємства "Куп'янська міська залізнична поліклініка" Куп'янської міської ради Харківської області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - задовольнити в повному обсязі.
Зупинити повністю експлуатацію будівель комунального некомерційного підприємства "Куп'янська міська залізнична поліклініка" Куп'янської міської ради Харківської області, за адресою: Харківська область, м. Куп'янськ, сел. Куп'янськ - Вузловий, вул. Сонячна, 26 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Зобов'язати Комунальне некомерційне підприємство "Куп'янська міська залізнична поліклініка" Куп'янської міської ради Харківської області негайно припинити використання цих будівель з метою проведення будь - якої діяльності не пов'язаної з усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Покласти на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області обов'язку щодо забезпечення виконання цього рішення в частині здійснення державного нагляду (контролю) за усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Рішення суду про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю) звернути до негайного виконання.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 05.04.2018 року.
Суддя О.М. Тітов