Рішення № 73190821, 28.03.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.03.2018
Номер справи
816/258/18
Номер документу
73190821
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 березня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/258/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Клочка К.І.,

за участю:

секретаря судового засідання – Пилипенко А.В.

представника позивача – ОСОБА_1, ОСОБА_2,

представника відповідача – ОСОБА_3, розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання протиправним та скасування відмови, зобов'язання вчинити певні дії. Під час розгляду справи суд, -

В С Т А Н О В И В:

25 січня 2018 року ОСОБА_4 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про - визнання протиправною та скасування відмови від 15.08.2017 №11886/6-17 в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання у власність ОСОБА_4 земельної ділянки площею 1,7300 га для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Вороньківської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області, кадастровий номер 5325180800:00:005:0395;

- зобов'язання відповідача повторно розглянути клопотання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання у власність ОСОБА_4 земельної ділянки площею 1,7300 га для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Вороньківської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області, кадастровий номер 5325180800:00:005:0395.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,7300 га для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_4 за межами населених пунктів на території Вороньківської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області, кадастровий номер 5325180800:00:005:0395 погоджений Відділом Держгеокадастру у Чорнухинському районі Полтавської області в установленому законом порядку, а тому він віповідає вимогам діючого земельного законодавства.

09 лютого 2018 року позивач надіслав уточнений позов з виправленням помилки, оскільки у первісному позові ним було допущено описку у номері та даті оскарженого листа. Помилково зазначений лист від 15.08.2017 №11886/6-17 позивачем замінено на № 203/0/26-18 від 10.01.2018.

Разом з тим, 27.02.2018 відповідачем надіслано клопотання про повернення уточненої позовної заяви позивачу внаслідок відсутності доказів направлення його копії відповідачу.

Суд вважає зазначене клопотання необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, оскільки адміністративний позов в редакції від 09.02.2018 не містить ні зміни предмету ні підстав позову, як не містить і збільшення чи зменшення позовних вимог. В уточненому позові лише виправлено описку, допущену позивачем у написанні номеру та дати оскарженого листа.

В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги та просили задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на обставини, викладені ним у відзиві на позов, який надійшов до суду 27.02.2018, а саме: поданий на затвердження проект землеустрою не відповідає вимогам статті 50 Закону України "Про землеустрій", Закону України "Про топографо - геодезичну і картографічну діяльність", Закону України "Про державний земельний кадастр", Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженої наказом Держкомзему від 18.05.2010 № 376, Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", у зв'язку із цим позивачу запропоновано звернутися до розробника землевпорядної документації з метою виправлення недоліків проекту.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

На підставі заяви ОСОБА_4 Розпорядженням голови Чорнухинської районної державної адміністрації від 28.05.2012 № 270 надано дозвіл гр. ОСОБА_4 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в розмірі 1,73 га із земель запасу на території Вороньківської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області за межами населеного пункту.

За замовленням позивача ФОП ОСОБА_5 у 2016 році виготовлено проект землеустрою.

27 грудня 2017 року ОСОБА_4 звернулася до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області із клопотанням про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,7300 га для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Вороньківської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області, кадастровий номер 5325180800:00:005:0395.

Листом від 10 січня 2018 року № 203/0/26-18 Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області відмовило ОСОБА_4 у затвердженні проекту землеустрою з посиланням на невідповідність його вимогам статті 50 Закону України "Про землеустрій", Закону України "Про топографо - геодезичну і картографічну діяльність", Закону України "Про державний земельний кадастр", Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженої наказом Держкомзему від 18.05.2010 № 376, Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", у зв'язку із чим позивачу запропоновано звернутися до розробника землевпорядної документації з метою виправлення недоліків проекту.

Позивач не погодилася із зазначеною відмовою та оскаржила її до суду.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно частини першої статті 3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

В силу положень статті 14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування визначений статтею 123 ЗК України, зокрема частиною другою передбаченою, що особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). ОСОБА_6 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (абзац 1 частини третьої статті 123 ЗК України).

Відповідно до частини четвертої статті 123 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 1861 цього Кодексу.

Частиною шостою статті 123 ЗК України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.

Відповідно до частини десятої статті 123 ЗК України рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються, зокрема, затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Частиною тринадцятою статті 123 ЗК України визначено, що підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

Відповідно до статті 50 Закону України "Про землеустрій" Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають: - завдання на розроблення проекту землеустрою; - пояснювальну записку; - копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності); - рішення Верховної ОСОБА_6 Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом); - письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду; - довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями; - матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки); - відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); - копії правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна для об'єктів будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми та значними наслідками, які розташовані на земельній ділянці; - розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом); - розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом); - акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки); - акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки); - перелік обмежень у використанні земельних ділянок; - викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); - кадастровий план земельної ділянки; - матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формування земельної ділянки); - матеріали погодження проекту землеустрою.

З матеріалів справи вбачається, що проект землеустрою, який надавався позивачем разом з клопотанням від 27.12.2017 (вх. № К-27899/0/5-17) на затвердження до ГУ Держгеокадастру у Полтавській області, містив наступні матеріали:

- пояснювальна записка (а. 3);

- завдання на розробку проекту землеустрою (а. 4);

- клопотання замовника (а. 5-6);

- Розпорядження голови Чорнухинської районної державної адміністрації від 28.05.2012 № 270 (а. 7 );

- копія паспорта та ідентифікаційного коду ОСОБА_4 (а. 8- 10);

- довідка з кількісного обліку земель про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (а. 11);

- креслення перенесення в натуру меж земельної ділянки (а. 12);

- журнал теодолітної (техеометричної) зйомки, відомості про наявні пункти ДГМ, відомості про обчислення теодолітних (тахеометричних) ходів, відомості щодо середньоквадратичної похибки (а. 13-17);

- план зон обмежень і сервітутів (а. 18);

- кадастровий план земельної ділянки (а. 19);

- перелік обмежень у використанні земельної ділянки і наявні земельні сервітути (а. 20);

- висновок відділу Держгеокадастру у Чорнухинському районі Полтавської області про погодження проекту землеустрою (а. 21);

- висновок про якісну характеристику грунтів (а. 22-23);

- висновок археологічної експертизи (а. 24);

- викопіювання з кадастрової карти земельної ділянки/збірний кадастровий план (а.с. 25-26);

- акт прийомки-передачі межових знаків на зберігання (а. 27-29);

- схема встановлення меж земельної ділянки;

- відомості про обчислення площі земельної ділянки/ каталог координат (а. 31);

- абрис польових вимірів кутів поворотів межі земельної ділянки (а. 32);

- копія кваліфікаційного сертифікату інженера-землевпорядника (а. 33).

З дослідженого у судовому засіданні висновку землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_4, складеного експертом державної експертизи Відділу у Чорнухинському районі Полтавській області, вбачається, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_4 (код КВЦПЗ - 01.01.03) – для ведення особистого селянського господарства на земельну ділянку площею 1,7300 га, кадастровий номер 5325180800:00:005:0395, державної форми власності, яка відводиться із земель не наданих у власність або постійне користування на території Вороньківської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області за межами населених пунктів погоджено.

Доказів скасування зазначеного висновку суду не надано.

Разом з тим, зазначені відповідачем в оскарженому листі невідповідності проекту земелеустрою вимогам статті 50 Закону України "Про землеустрій", Закону України "Про топографо - геодезичну і картографічну діяльність", Закону України "Про державний земельний кадастр", Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженої наказом Держкомзему від 18.05.2010 № 376, Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" не знайшли свого підтвердження під час судового розгляду.

Зокрема, посилання на необхідність уточнити дані довідки № 166 від 16.11.2015 Вороньківської сільської ради щодо наявності (відсутності) у власності чи користуванні земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства, а також довідки відділу Держгеокадастру у Чорнухінському районі Полтавської області № 801 від 25.11.2015 жодним чином не спростовує факту наявності на території Вороньківської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області за межами населених пунктів земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної форми власності, яку може бути передано ОСОБА_4, що, крім іншого, підтверджується витягом з Державного земельного кадастру.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Водночас, суд акцентує увагу на тому, що відповідно до вимог частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач у ході розгляду справи не довів, що у спірних відносинах він діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищевикладене, рішення, оформлене листом від 10.01.2018 № 203/0/26-18 про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання у власність ОСОБА_4 земельної ділянки площею 1,7300 га для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Вороньківської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області, кадастровий номер 5325180800:00:005:0395 є протиправним та підлягає скасуванню, тому позовні вимоги ОСОБА_4 в цій частині є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Вирішуючи позовні вимоги позивача про зобов'язання ГУ Держгеокадастру у Полтавській області повторно розглянути клопотання про затвердження проекту землеустрою суд виходить з того, що такі позовні вимоги є належним способом захисту прав позивача у спірних правовідносинах, а відтак, вказана позовна вимога також підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного та керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_4 (рнокпп НОМЕР_1, вул. Першотравнева, 48, с.Вороньки, Чорнухинський район, Полтавська область, 37140) до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (код ЄДРПОУ 39767930, вул. Уютна, 23, м. Полтава, 36039) про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати відмову від 10.01.2018 № 203/0/26-18 в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання у власність ОСОБА_4 земельної ділянки площею 1,7300 га для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Вороньківської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області, кадастровий номер 5325180800:00:005:0395.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_4 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання у власність ОСОБА_4 земельної ділянки площею 1,7300 га для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Вороньківської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області, кадастровий номер 5325180800:00:005:0395, з урахуванням висновків суду.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (код ЄДРПОУ 39767930) на користь ОСОБА_4 (рнокпп НОМЕР_1) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1409,60 (тисяча чотириста дев'ять гривень шістдесят копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 02 квітня 2018 року.

Суддя ОСОБА_7