Рішення № 73190723, 02.04.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.04.2018
Номер справи
815/825/18
Номер документу
73190723
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/825/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 квітня 2018 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Свида Л.І. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов’язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням таких видів грошового забезпечення: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, щомісячна додаткова винагорода, грошова компенсація за невикористану відпусту, грошова допомога при звільненні, зобов’язання відповідача з 27.12.2017 року провести перерахунок грошового забезпечення для призначення пенсії позивачу та виплачувати пенсію з 27.12.2017 року відповідно до вимог ч. 2, 3 ст. 51, ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з розрахунку усіх видів грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад 1145 грн., оклад за військовим званням (підполковник) 130 грн., надбавка за вислугу років (40%) 510 грн., середньомісячний розмір додаткових видів грошового забезпечення, визначений за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням зі служби (з 01.12.2015 року по 30.11.2017 року) – 15398,65 грн., у тому числі: надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%)- 888,82 грн., надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (10%) – 105,88 грн., премія - 4602,49 грн., щомісячна додаткова грошова винагорода (60%) – 4211,04 грн., матеріальна допомога на оздоровлення – 614,33 грн., грошова допомога на вирішення соціально-побутових питань – 614,33 грн., грошова компенсація за невикористану відпустку – 61,43 грн., грошова допомога при звільненні – 4300,33 грн., всього у розмірі 17183,65 грн. Пенсію призначити у розмірі 12028,55 грн. (17183,65 грн. (загальний розмір грошового забезпечення) х 70% (за 28 років вислуги).

Позов обґрунтований позивачем тим, що йому призначена пенсія з 27 грудня 2017 року за вислугу років з врахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років, середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 останніх місяця служби перед звільненням (надбавка за роботу з таємними документами, надбавка за виконання особливо важливих завдань, премія), проте до розрахунку пенсії не включені додаткові види грошового забезпечення: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова компенсація за невикористану відпустку, грошова допомога при звільненні.

На підтвердження показників додаткових видів грошового забезпечення позивач надав до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про нараховане грошове забезпечення №30 від 03.01.2018 року, №61/2485 від 26.12.2017 року разом із заявою про перерахунок пенсій, однак відповідач відмовив позивачу у задоволенні його заяви, що і стало підставою для звернення позивача до суду з цим позовом.

За цією позовною заявою відкрито письмове провадження у відповідності до ст. 263 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву.

Відповідачем наданий до суду та направлений позивачу відзив на позовну заяву, з якого вбачається, що відповідач позов не визнає, оскільки, одноразова грошова допомога при звільненні не входить до додаткового грошового забезпечення, яке повинно враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема, військовослужбовців. Одноразова допомога при звільненні не пов'язана з виконанням позивачем своїх службових обов'язків та отримання її пов'язана саме з фактом звільнення зі служби, тощо. При цьому, перерахунок пенсії позивачу буде проведений після надходження від уповноваженого органу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, оскільки Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» внесено зміни до «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.

Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення проти позову, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що позовна заява підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

ОСОБА_1 є підполковником запасу Збройних Сил України, перед звільненням позивач займав посаду старшого офіцера відділу організації морально-психологічного забезпечення управління морально-психологічного забезпечення управління оперативного командування «Південь» Сухопутних військ Збройних Сил України.

Відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 27.12.2017 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області позивачу призначена пенсія за вислугу років в розмірі 5167,53 грн., що підтверджується протоколом Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області про призначення пенсії ОСОБА_1 (аркуш справи 58).

З розрахунку пенсії вбачається, що при обчислення пенсії враховане грошове забезпечення позивача у такому складі: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці служби перед звільненням (робота з таємн. виробами, носіями, док., надбавка за особливо важливі завдання, премія).

Позивачем 16.01.2018 року подана заява до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про перерахунок пенсії, додатком до якої надані довідки про нараховане грошове забезпечення №30 від 03.01.2018 року, №61/2485 від 26.12.2017 року (аркуші справи 26-28).

Згідно наданих довідок вбачається, що за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням позивачем отримані у складі грошового забезпечення суми, які не враховані на момент призначення пенсії, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення в розмірі 14744 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 7372 грн., щомісячна додаткова грошова винагорода у розмірі 101065 грн., грошова компенсація за невикористану відпустку у розмірі 1474,39 грн., грошова допомога при звільненні 103208 грн.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області 29.01.2018 року заява позивача про перерахунок пенсії з довідками №30 від 03.01.2018 року, №61/2485 від 26.12.2017 року повернута без розгляду (аркуш справи 25), що і стало підставою для звернення позивача до суду з цим позовом про визнання протиправної бездіяльності відповідача та зобов’язання відповідача вчинити дії щодо перерахунку пенсії.

Відповідно до положень ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, зокрема, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з положеннями ч. 1-3 ст. 9, ч. 1 ст. 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, надаються щорічні основні відпустки із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням грошової допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.

Згідно з п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17 липня 1992 року, пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

В п. 1, 3 постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення та затверджені додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у розмірах, згідно, зокрема, з додатком 25, а п. 5, 6 цієї Постанови визначені умови, та розмір та порядок виплати грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги при звільненні, тощо.

Відповідно до п. 30.1, 30.3 розділу ХХХ «Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», затвердженої наказом Міністра оборони України №260 від 11.06.2008 року та п. п. 3 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року, особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом та набули право на щорічну основну відпустку, один раз на рік надається грошова допомога для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення.

Розмір грошової допомоги для оздоровлення визначається виходячи з посадових окладів, окладів за військовими званнями та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою згідно з законодавством України на день підписання наказу про надання цієї допомоги.

Згідно із п. 33.1, 33.3 розділ ХХХІІІ «Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам» та п. 3 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року, особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять службу за контрактом, для вирішення соціально-побутових питань один раз на рік надається матеріальна допомога в розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення. Розмір матеріальної допомоги установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.

До місячного грошового забезпечення, з якого визначається матеріальна допомога, включаються посадові оклади, оклади за військовими званнями та щомісячні додаткові види грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою згідно з законодавством України на день підписання наказу про надання цієї допомоги.

Постановою Кабінету Міністрів України №889 від 22.09.2010 року встановлена щомісячна додаткова грошова винагорода для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій.

Таким чином, грошова компенсація за невикористану відпустку, щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

При цьому, одноразова грошова допомога при звільненні не є тою виплатою, з якої обчислюється пенсія з наступних підстав.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», ст. 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» військовослужбовцям при звільненні з військової служби за власним бажанням виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Відповідно до п. 2 розділу І «Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1170 від 22.12.2010 року, одноразова грошова допомога військовослужбовцям при звільненні з військової служби є виплатою, на яку не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Таким чином, одноразова грошова допомога при звільненні не входить до додаткового грошового забезпечення, яке повинно враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема, військовослужбовців. Одноразова допомога при звільненні не пов'язана з виконанням позивачем своїх службових обов'язків та отримання її пов'язана саме з фактом звільнення зі служби.

Правова позиція з цього питання викладена у постанові від 06.02.2018 року Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі №761/28228/15-а, в якій містяться висновки щодо віднесення до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а також не віднесення до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, одноразової грошової допомоги при звільненні.

У відповідності до ч. 5 ст. 242 КАС України суд має враховувати висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З врахуванням викладених обставин, суд приходить до висновку про бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у проведенні перерахунку позивачу пенсії з урахуванням таких видів грошового забезпечення: грошової компенсації за невикористану відпустку, щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які ним отримувалися за останні 24 місяці перед звільненням.

Крім того, задоволенню підлягають позовні вимоги позивача в частині зобов’язання відповідача здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з 27.12.2017 року з розрахунку усіх видів грошового забезпечення, а саме: посадового окладу 1145 грн., окладу за військовим званням (підполковник) 130 грн., надбавки за вислугу років (40%) 510 грн., середньомісячного розміру додаткових видів грошового забезпечення, визначений за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням зі служби у тому числі: надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%)- 888,82 грн., надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (10%) – 105,88 грн., премія -4602,49 грн., щомісячна додаткова грошова винагорода (60%) – 4211,04 грн., матеріальна допомога на оздоровлення – 614,33 грн., грошова допомога на вирішення соціально-побутових питань – 614,33 грн., грошова компенсація за невикористану відпустку – 61,43 грн.

Однак, позовні вимоги позивача в частині визнання протиправної бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови позивачу в проведенні перерахунку пенсії з урахуванням сум одноразової грошової допомоги при звільненні, а також зобов’язання відповідача провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії, з урахуванням до складу грошового забезпечення одноразової грошової допомоги при звільненні, задоволенню не підлягають.

Щодо позовної вимоги позивача про призначення пенсії в конкретному розмірі, вона не підлягає задоволенню, оскільки судом зобов’язано відповідача здійснити перерахунок пенсії з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, а відповідач має самостійно здійснити свої дискреційні повноваження та розрахувати пенсію з врахуванням всіх складових грошового забезпечення.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані, відповідають вимогам законодавств та підлягають задоволенню в частині визнання протиправної бездіяльності відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням таких видів грошового забезпечення: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, щомісячна додаткова винагорода, грошова компенсація за невикористану відпустку та зобов’язання здійснити такий перерахунок, а в іншій частині позов задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 (вул. Ново-Київська, буд. 2, м. Балта, Одеська область, 66101) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107) про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням таких видів грошового забезпечення: матеріальна допомога на оздоровлення (передбачена п.п. 3 п. 5 постанови КМУ №1294), матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, щомісячна додаткова винагорода, грошова компенсація за невикористану відпусту, грошова допомога при звільненні (п. 2 ст. 15 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»), зобов’язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 27.12.2017 року провести перерахунок грошового забезпечення для призначення пенсії ОСОБА_1 та виплачувати пенсію з 27.12.2017 року відповідно до вимог ч.ч. 2, 3 ст. 51, ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2263 з розрахунку усіх видів грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад 1145 грн., оклад за військовим званням (підполковник) 130 грн., надбавка за вислугу років (40%) 510 грн., середньомісячний розмір додаткових видів грошового забезпечення, визначений за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням зі служби (з 01.12.2015 року по 30.11.2017 року) – 15398,65 грн., у тому числі: надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%)- 888,82 грн., надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (10%) – 105,88 грн., премія -4602,49 грн., щомісячна додаткова грошова винагорода (60%) – 4211,04 грн., матеріальна допомога на оздоровлення – 614,33 грн., грошова допомога на вирішення соціально-побутових питань – 614,33 грн., грошова компенсація за невикористану відпустку – 61,43 грн., грошова допомога при звільненні – 4300,33 грн., всього у розмірі 17183,65 грн. Пенсію призначити у розмірі 12028,55 грн. (17183,65 грн. (загальний розмір грошового забезпечення) х 70% (за 28 років вислуги) – задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням таких видів грошового забезпечення: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, щомісячна додаткова винагорода, грошова компенсація за невикористану відпусту.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з 27.12.2017 року з розрахунку усіх видів грошового забезпечення, а саме: посадового окладу, окладу за військовим званням (підполковник), надбавки за вислугу років, середньомісячного розміру додаткових видів грошового забезпечення, визначений за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням зі служби у тому числі: надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці, премія, щомісячна додаткова грошова винагорода, матеріальна допомога на оздоровлення, грошова допомога на вирішення соціально-побутових питань, грошова компенсація за невикористану відпустку.

В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 – відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНПП НОМЕР_1) сплачений судовий збір у розмірі 704,80 грн.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до ч. 1 ст. 293 КАС України, учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов’язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків встановлених цим Кодексом.

Згідно із ч. 1 ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини постанови суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Відповідно до ч. 2 ст. 295 КАС України, учасник справи, якому повний текст рішення суду не було вручено у день його (її) проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду – якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга подається відповідно до п. 15.5 ч. 1 розділу VІІ Перехідних положень КАС України учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Л.І. Свида

.