Рішення № 73190609, 04.04.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.04.2018
Номер справи
812/353/18
Номер документу
73190609
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

10.2.4

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

04 квітня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/353/18

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Петросян К.Є.,

при секретарі судового засідання - Грищенко М.І.,

без участі сторін,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

12.02.2018 на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_2 (далі позивач) до Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області (далі УПФУ в Станично-Луганському районі або відповідач) про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії.

Позовну заяву обґрунтовано тим, що 20.10.2017 УПФУ в Станично-Луганському районі позивачу була нарахована пенсія за віком. При цьому, відповідачем було відмовлено позивачу у зарахуванні трудового стажу для нарахування пенсії період з 20.06.1984 по 17.06.2000. З огляду на вказане, 05.12.2017 ОСОБА_2 звернулася до відповідача за роз’ясненням по цьому питанню, та 20.12.2017 отримала рішення № 133/П-5, яким їй відмовлено у зарахуванні даного стажу. Причиною відмови зазначено той факт, що позивач 20.06.1984 була зарахована до Чорнухинської птахофабрики, тоді як запис про звільнення від 17.06.2000 завірено печаткою СТОВ «Чорнухинська птахофабрика – AVIS-2000».

Зазначила, що згідно записів в трудовій книжці з 20.06.1984 по 17.06.2000 вона працювала на Чорнухинській птахофабриці, яка за час праці була перейменована у СТОВ «Чорнухинська птахофабрика-AVIS-2000». Крім того, згідно запису у трудовій книжці позивач також з 18.06.2000 по 18.02.2001 працювала на СТОВ «Чорнухинська птахофабрика-AVIS -2000», який відповідачем у трудовий стаж не зарахований.

Позивачем була надана відповідачу довідка за підписом директора СТОВ «Чорнухинська птахофабрика – AVIS-2000» про те, що вона дійсно працювала на Чорнухинській птахофабриці тресту «Ворошиловградпптахопром», яка у подальшому перейменована у СТОВ «Чорнухинська птахофабрика – AVIS-2000» з 20.06.1984 по 17.06.2000. Крім того, відповідачу надано довідку від 23.11.2017 № 81 про перетворення тресту «Ворошиловградптахопром» на КСП «Чорнухинська птахофабрика» на підставі наказу від 29.12.1996 № 362-к, та на СТОВ «Чорнухинська птахофабрика – AVIS-2000» згідно наказу від 17.06.2000 № 115-к.

Однак, дані документи УПФУ в Станично-Луганському районі Луганської області до уваги прийняті не були з підстав їх видачі підприємством, яке знаходиться на території тимчасово непідконтрольній українській владі.

Тому просила суд визнати незаконними дії УПФУ в Станично-Луганському районі Луганської області щодо неврахування до стажу роботи ОСОБА_2, який дає право на пенсію за віком, періоду роботи з 20.06.1984 по 17.06.2000 на СТОВ «Чорнухинська птахофабрика-AVIS-2000» та зобов’язати відповідача зарахувати позивачу до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком період роботи з 20.06.1984 по 17.06.2000 на СТОВ «Чорнухинська птахофабрика-AVIS-2000». Згідно ч.3 ст.194 КАС України розгляд справи просила здійснити за відсутності позивача та її представника.

03.04.2018 через канцелярію суду надійшло клопотання від представника позивача про уточнення позовних вимог, яке ухвалою суду від 04.04.2018 повернуто позивачу без розгляду.

12.03.2018 через канцелярію суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого УПФУ в Станично-Луганському районі просило відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 В обґрунтування відзиву відповідачем зазначено наступне.

Пенсійне забезпечення громадян в Україні провадиться за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 передбачай вичерпний перелік документів, необхідних для призначення пенсійного забезпечення.

До заяви про призначення пенсії додаються - документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій, за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.

Відповідно до п.1 зазначеного Порядку основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Трудова книжка – правовстановлюючий документ.

Наказами Міністерства праці України, Міністерства соціального захисту населення України, Міністерства юстиції № 58 від 29.07.1993 зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 17.08.1993 №110 затверджена «Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників» (далі Інструкція). Згідно п.2.5 Інструкції якщо за час роботи працівника назва підприємства змінюється, то про це окремим порядком у графі 3 трудової книжки робиться запис: "Підприємство таке-то такого-то числа перейменоване на таке-то", а у графі 4 проставляється підстава перейменування - наказ (розпорядження), його дата і номер.

За записом № 9 трудової книжки ОСОБА_2 прийнята електрослюсарем 4 розряду за наказом № 112-к від 19.06.1984 Чорнухинської птахофабрики тресту «Ворошиловградптахопром». За записом № 11 ОСОБА_2 звільнена з підприємства «Чорнухинська птахофабрика – AVIS- 2000», наказом цього підприємства № 82 від 27.09.1993.

В порушення вимог вищезазначеної Інструкції в трудовій книжці позивача жодним чином не зазначені відомості про перейменування Чорнухинської птахофабрики трест Ворошиловградптахопром.

Крім того, згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р затверджений перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження. В переліку цих пунктів зазначене м. Луганськ. Згідно Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» № 1207-VIІ від 15.04.2014 документи надані з тимчасово непідконтрольної території державними органами не можуть бути прийняті до уваги.

Відповідно до вимог ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» умовою призначення пенсії за віком є стаж роботи. Але на момент звернення до управління жодного підтверджуючого документа стажу роботи ОСОБА_2 в період з 4.11.1986 по 24.09.1993 позивач не надала.

Позивач у своєму адміністративному позові просить суд зобов'язати управління зарахувати до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком період роботи з 20.06.1984 по 1 7.06.2000 на СТОВ «Чорнухинська птахофабрика -AVIS- 2000» починаючи з дати нарахування пенсії, але підтверджень правомірності записів про стаж роботи, які помилково внесені до трудової книжки ОСОБА_1 на дату призначення пенсії не має. Факт набуття стажу роботи позивачем не підтверджено.

Також просив розгляд справи здійснювати за відсутності представника відповідача (а.с.94).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-74 КАС України, суд прийшов до такого.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою від 19.10.2017 № НОМЕР_1, фактичне місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, с/т ОСОБА_3, вул.Абрикосова, б.119 (а.с.56).

На підставі заяви позивача від 20.10.2017 УПФУ в Станично-Луганському районі Луганської області протоколом від 27.10.2017 № 1041 ОСОБА_2 призначено пенсію за віком з 20.10.2017 (а.с.46-47, 52-53).

При призначенні пенсії позивачу УПФУ в Станично-Луганському районі Луганської області не був врахований стаж її роботи з 20.06.1984 по 17.06.2000 на СТОВ «Чорнухинська птахофабрика-AVIS-2000», що є підставою для звернення до суду із даним позовом.

Вирішуючи справу по суті заявлених позовних вимог суд зазначає наступне.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом визначається Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі Закон № 1058).

В силу пункту 1 частини першої статті 8 Закону №1058 право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються, у тому числі пенсія за віком ( пункт 1 частини першої статті 9 Закону №1058).

Статтею 26 Закону №1058 визначено умови призначення пенсії за віком.

Згідно із частиною першою статті 44 Закону №1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Тобто, Законом №1058 передбачено, що як для призначення так і для перерахунку пенсії особа повинна звернутися із відповідною заявою та необхідними документами особисто або через представника до територіального органу Пенсійного фонду.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 № 1566/11846 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі Порядок).

Відповідно до пункту 1.1 розділу І Порядку заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім’ї у зв’язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об’єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

В силу пункту 1.7 розділу І Порядку днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону (абзац четвертий пункту 1.7 розділу І Порядку).

Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв’язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (абзац пятий пунтку 1.7 розділу І Порядку).

Тобто, Порядком також передбачено, що для призначення та перерахунку пенсії особа повинна звернутися із заявою до органу Пенсійного фонду.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що на підставі заяви ОСОБА_2 від 20.10.2017 УПФУ в Станично-Луганському районі Луганської області було призначено їй пенсію за віком з 20.10.2017 (а.с.46-47, 52-53).

При цьому, з матеріалів пенсійної справи, наданих відповідачем вбачається, що ОСОБА_2 особисто написала заяву від 20.10.2017, відповідно до якої просила не зараховувати період стажу з 20.06.1984 по 17.06.2000, оскільки має намір доопрацювати пенсійну справу довідкою про стаж роботи пізніше (а.с.55).

Отже, з урахуванням заяви позивача УПФУ в Станично-Луганському районі Луганської області при призначенні пенсії позивачу не був врахований стаж її роботи з 20.06.1984 по 17.06.2000 на СТОВ «Чорнухинська птахофабрика-AVIS-2000».

05.12.2017 за вх. № 132/П-5 позивач звернулась до відповідача із заявою, в якій просила роз’яснити чому для розрахунку пенсії не врахований стаж роботи з 20.06.1984 по 17.06.2000 на Чорнухинській птахофабриці тресту «Ворошиловградптахопром» (а.с.107).

Дана заява була подана позивачем в порядку Закону України «Про звернення громадян». За розглядом заяви ОСОБА_2, 20.12.2017 УФПУ в Станично-Луганському районі Луганської області за № 132/11-5 позивачу надано відповідь якою зазначено, що згідно трудової книжки БТ-І №2381078 від 20.06.1984 ОСОБА_2 була зарахована до Чорнухинської птахофабрики, а запис про звільнення від 17.06.2000 завірено печаткою СТОВ «Чорнухинська птахофабрика-AVIS-2000». Одночасно даним листом роз’яснено про неможливість врахування довідки про підтвердження періоду роботи на Чорнухинській птахофабриці тресту «Вороштловградптахопром» від 23.11.2017 №80, оскільки вона видана підприємством, що знаходиться на території тимчасово непідконтрольній українській владі та неможливо перевірити достовірність її видачі (а.с.10).

Відповідно до пункту 4.1 розділу ІV Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).

Судом встановлено, що позивачу була призначена пенсія за віком на підставі поданих нею документів, а стаж роботи з 20.06.1984 по 17.06.2000 на Чорнухинській птахофабриці тресту «Ворошиловградптахопром» не зараховано на підставі власноруч написаної нею заяви.

При цьому, відповідну заяву ОСОБА_2 про перерахунок призначеної пенсії на підставі довідок про підтвердження періоду роботи, виданих СТОВ «Чорнухинська птахофабрика-AVIS-2000», матеріали справи не містять.

Заява позивача від 05.12.2017 за вх. № 132/П-5 не може бути розцінена судом як заява про перерахунок пенсії, оскільки чинним законодавством передбачена відповідна форма такої заяви. Заява ж ОСОБА_2 від 05.12.2017 містила в собі лише прохання щодо надання їй роз’яснення, що й було зроблено відповідачем листом від 20.10.2017 №132/11-5.

За наведених обставин, суд приходить до висновку, щодо правомірності дій УПФУ в Станично-Луганському районі Луганської області.

Відповідно до абзацу першого пункту 4.3 розділу ІV Порядку не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Відповідно до частини п’ятої статті 45 Закону №1058 документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Матеріалами справи підтверджено, що УПФУ в Станично-Луганському районі Луганської області рішення про перерахунок пенсії позивача або відмову у такому перерахунку прийнято не було, а тому вимоги позивача щодо зобов’язання УПФУ в Станично-Луганському районі зарахувати їй стаж роботи, є передчасними та такими, що не підлягають задоволенню.

На підставі вищевикладеного, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_2 такими, що не підлягають задоволенню у повному обсязі.

У зв'язку із відмовою у задоволенні позову судові витрати зі сплати судового збору позивачу не повертаються.

Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення суду складено та підписано 05 квітня 2018 року.

Суддя ОСОБА_4