
9.5
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
04 квітня 2018 року СєвєродонецькСправа № 812/153/18
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Басової Н.М.
при секретарі судового засідання: Солошенка П.В.,
за участю:
представника позивача: ОСОБА_1,
представника відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у підготовчому засіданні клопотання представника відповідача ОСОБА_2 про залишення позовної заяви без розгляду у зв’язку з пропуском строку звернення до суду по справі за адміністративним позовом Північно-східного офісу Держаудитслужби до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області про зобов’язання виконати пункти 1,2,3,4 вимоги,-
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за адміністративними позовом Північно-східного офісу Держаудитслужби до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області про зобов’язання виконати пункти 1,2,3,4 вимоги.
Під час підготовчого засідання представник відповідача заявив клопотання про залишення позовної заяви без розгляду у зв’язку з пропуском строку звернення до суду.
При цьому клопотання обґрунтовував тим, що 24.01.2017 на адресу відповідача надійшла вимога Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області від 19.01.2017 №20-12-08-14-14/207 «Про усунення порушень законодавства».
В пунктах 1,2,3,4,5,6 абзацу 3 зазначеної вимоги викладені обставини, які, на думку позивача, свідчать про встановлені в ході ревізії порушення законодавства та вказують на розмір завданої матеріальної шкоди (збитків).
В абзаці 4 зазначеної вимоги висунуто вимогу про усунення виявлених порушень законодавства у встановленому законодавством порядку.
В абзаці 5 зазначеної вимоги вказано на необхідність надання вичерпної інформації про вжиті заходи з усунення порушень у строк до 01.03.2017.
Листом від 28.02.2017 №414/17вих.ТУ ДСА України в Луганській області повідомило Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області про подання до суду позовної заяви про визнання протиправними та скасування пунктів 1,2,3,4 вимоги Управління від 19.01.2017 №20-12-08-14-14/207 «Про усунення порушень законодавства», а також про відкриття провадження в адміністративній справі №812/135/17.
Згідно з рекомендованим листом про вручення поштового відправлення від 28.02.2017 зазначений лист отримано представником Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області 02.03.2017. Зазначені обставинами позивачем не спростовані.
Станом на 02.03.2017 пункти 1,2,3,4 вимоги Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області від 19.01.2017 №20-12-08-14-14/207 «Про усунення порушень законодавства» не визнавалися протиправними та не були скасовані, проте не були визнані з боку ТУ ДСА в Луганській області й не були виконані, про що позивач був обізнаний.
З наведених підстав відповідач вважає, що саме 02.03.2017 у позивача виникли підстави для звернення до суду в інтересах держави та саме з цієї дати розпочинається перебіг строку на звернення до суду з адміністративним позовом, який станом на 11.01.2018 позивачем був пропущений.
На підставі викладеного просив задовольнити його клопотання в повному обсязі.
Представник відповідача заперечував проти задоволення вказаного клопотання. При цьому посилався на те, що 25.01.2017 ТУ ДСА в Луганській області звернулось до Луганського окружного адміністративного суду з позовною заявою про визнання протиправними та скасування пунктів 1,2,3,4 вимоги Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області від 19.01.2017 №20-12-08-14-14/207.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 31.05.2017 в задоволенні позовних вимог Установи до Північно-східного офісу Держаудитслужби про визнання протиправними та скасуванні пунктів 1,2,3,4 вимоги від 19.01.2017 №20-12-08-14-14/207 «Про усунення порушень законодавства» відмовлено.
23.06.2017 ТУ ДСА в Луганській області звернулось до Донецького апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 31.05.2017.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 11.10.2017 в задоволенні позовних вимог Установи до Північно-східного офісу Держаудитслужби про визнання протиправними та скасування пунктів 1,2,3,4 вимоги від 19.01.2017 №20-12-08-14-14/207 «Про усунення порушень законодавства» відмовлено. Дана ухвала складена в повному обсязі 12.10.2017, після чого відповідно до ст.160 КАС України набрала законної сили.
Таким чином, станом на 11.01.2018 пункти 1,2,3,4 вимоги від 19.01.2017 №20-12-08-14-14/207 «Про усунення порушень законодавства» не визнані протиправними та не скасовані у судовому порядку, проте, залишились не виконаними відповідачем.
Крім того, 13.11.2017 відповідач надіслав Управлінню Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області лист за №1912/17вих., в якому зазначив, що інформація про виконання пунктів 1,2,3,4 вимоги буде надано додатково після розгляду справи №812/135/17 Вищим адміністративним судом України. Зазначений лист зареєстрований в Управлінні Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області 16.11.2017 за вих.№1221.
Таким чином, представник позивача зазначає, що перебіг строку для звернення до суду з адміністративним позовом розпочинає перебіг з 16.11.2017, оскільки Луганським окружним адміністративним судом та Донецьким апеляційним адміністративним судом по справі №812/135/17 ТУ ДСА в Луганській області відмовлено в задоволенні позовних вимог, та як наслідок, при поданні 11.01.2018 адміністративного позову позивачем не порушено тримісячного строку звернення до адміністративного суду, у зв’язку з чим дане заперечення відповідача повинно бути відхилене.
Вислухавши думку представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що 16.01.2018 Північно-Східний офіс Держаудитслужби звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області про зобов’язання виконати пункти 1,2,3,4 вимоги. Одночасно до позовної заяви було подано клопотання про поновлення строків звернення до суду з даним позовом (т.1 а.с.20-22).
Відкриваючи провадження по справі, суд вирішив вказане клопотання позивача і прийшов до висновку про те, що строки звернення до суду не порушені, а тому у їх поновленні немає необхідності (т.1 а.с.1-2).
Враховуючи той факт, що відповідач наполягає на залишенні позовної заяви без розгляду у зв’язку з пропуском строку звернення позивачем до суду, суд вважає за доцільне ще раз розглянути питання щодо строків звернення до суду на підставі зібраних доказів у підготовчому засіданні.
Так з матеріалів справи вбачається, що за результатами проведеної ревізії фінансово-господарської діяльності ТУ ДСА України в Луганській області за період з 01.01.2014 по 31.08.2016 позивачем встановлено ряд порушень, що відображені в акті ревізії від 21.12.2016 №08-21/001 (т.1 а.с.23-158).
На підставі ст.ст.10,15 ОСОБА_3 України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» Управління Північно-Східного офісу Держаудитслужби в Луганській області 19.01.2017 за №20-12-08-14-14/207 надіслало на адресу відповідача вимогу про усунення порушень законодавства. Строк для надання вичерпної інформації про вжиті заходи з усунення порушень встановлено до 01.03.2017 (т.2 а.с.30-33).
На виконання вказаної вимоги 28.02.2017 за №414/17вих ТУ ДСА України в Луганській області надіслало інформацію з приводу вжитих заходів з усунення порушень, яка зареєстрована в Управлінні Північно-Східного офісу Держаудитслужби в Луганській області 02.03.2017 (т.2 а.с.34-35).
Відносно пунктів вимоги 1,2,3,4, які є предметом розгляду по даній справі, відповідач зазначив, що подав до Луганського окружного адміністративного суду позовну заяву про визнання протиправними та скасування пунктів 1,2,3,4 вимоги Управління від 19.01.2017 №20-12-08-14-14/207 «Про усунення порушень законодавства».
Про вжиті заходи відповідно до законодавства за результатами розгляду зазначеної адміністративної справи Управління буде повідомлено додатково.
До вказаного інформаційного листа додав ухвалу Луганського окружного адміністративного суду від 30.01.2017 про відкриття провадження по справі №812/135/17 за адміністративним позовом Територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області до Північно-Східного офісу Держаудитслужби про визнання протиправними та скасування пунктів 1,2,3,4 вимоги від 19.01.2017 за №20-12-08-14-14/207 (т.2 а.с.38-39).
Вказані обставини свідчать про те, що ще під час встановленого Управлінням Північно-Східного офісу Держаудитслужби в Луганській області строку для надання вичерпної інформації про вжиті заходи з усунення порушень ТУ ДСА України в Луганській області розпочало процедуру судового оскарження пунктів 1,2,3,4 вимоги від 19.01.2017 за №20-12-08-14-14/207.
Судове оскарження вказаних пунктів вимоги по справі № 812/135/17 закінчилось 11.10.2017 прийняттям ухвали Донецьким апеляційним адміністративним судом за наслідками розгляду апеляційної скарги ТУ ДСА України в Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 31.05.2017, якою у задоволенні позовних вимог Територіальному управлінню Державної судової адміністрації України в Луганській області відмовлено (т.2 а.с.199-202, 203-206).
13.11.2017 за №1912/17вих ТУ ДСА України в Луганській області додатково до листа від 28.02.2017 №414/17вих надало інформацію про вжиті заходи щодо виконання вимоги Управління Північно-Східного офісу Держаудитслужби в Луганській області від 19.01.2017 за №20-12-08-14-14/207.
При цьому зазначило відносно пунктів 1,2,3,4 вимоги, що після розгляду Вищим адміністративними судом України касаційної скарги по судові рішенні по справі №812/135/17, інформацію про виконання вказаних пунктів вимоги буде надано додатково.
Вказаний лист надійшов на адресу Управління Північно-Східного офісу Держаудитслужби в Луганській області 16.11.2017(т.2 а.с.40-41).
Враховуючи всі перелічені обставини, суд дійшов висновку про те, що саме з цього часу (з 16.11.2017) у позивача і виникли підстави, що дають йому право на пред’явлення визначених законом вимог.
Абзацом другим частини другої ст.122 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду суб’єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб’єкту владних повноважень право на пред’явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб’єкта владних повноважень.
ОСОБА_3 України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» інші строки для звернення до суду не встановлені.
Як вбачається з матеріалів справи, Північно-Східний офіс Держаудитслужби 16.01.2018 вже звернувся до суду з позовною заявою в передбачений КАС України тримісячний строк, тобто своєчасно.
За таких обставин, суд ще раз встановив, що підстав для поновлення строків звернення позивачу до суду немає, оскільки позовна заява подана своєчасно.
З урахуванням викладеного, суд вважає неприйнятними доводи представника відповідача про те, що строки розпочинають свій перебіг з 02.03.2017, у зв’язку з чим у задоволенні клопотання представнику відповідача про залишення позовної заяви без розгляду у зв’язку з пропуском строку звернення до суду слід відмовити.
Керуючись ст.ст.122,256 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання представнику відповідача ОСОБА_2 про залишення позовної заяви без розгляду у зв’язку з пропуском строку звернення до суду відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення, є остаточною та окремо без судового рішення по суті справи оскарженню не підлягає.
Текст повної ухвали складено 05 квітня 2018 року.
СуддяОСОБА_4