Постанова № 73190491, 18.03.2009, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.03.2009
Номер справи
2а-593/09/0870
Номер документу
73190491
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

м. Запоріжжя, вул. Кремлівська, 65-в

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 березня 2009 р. Справа № 2а-593/09/087011 год. 15 хв.

Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Каракуша С.М.

при секретарі Гончаренко А.І.

за участю представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2

відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу

за позовом:Громадської організації Союз дрібних підприємців до:Мелітопольської об’єднаної державної податкової інспекції Запорізької області про:визнання неправомірним та скасування податкового повідомлення рішення

ВСТАНОВИВ:

Громадська організація Союз дрібних підприємців звернулась з адміністративним позовом про скасування рішення, винесеного за наслідками невиїзної документальної перевірки своєчасності подання податкової звітності Союзом дрібних підприємців, проведеної 17.09.2008 р. працівниками Мелітопольської ОДПІ Запорізької області, за наслідками якого складено акт № 1273/15-120/ 20526282, на підставі якого Мелітопольською об’єднаною державною податковою інспекцією Запорізької області прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0003471501/0 на суму 2550 грн., яке позивач вважає неправомірним, тому що при проведенні перевірки і винесенні податкового повідомлення - рішення Мелітопольською об'єднаної ДПІ неправомірно застосовані норми діючого законодавства, а саме: платниками податку з числа резидентів є суб'єкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами, а Союз дрібних підприємців не веде господарську діяльність, прибуток не отримує, тому не є платником податку на прибуток, про що зазначено в зареєстрованому виконавчим комітетом Мелітопольської міської ради Статуті. Позивачем неодноразово направлялися листи в Мелітопольську ОДПІ з роз'ясненням того, що діяльність Союзу дрібних підприємців згідно Статуту фактично не спрямована на отримання прибутку як на території України, так і за її межами, на підставі чого Союзом дрібних підприємців і не подавалися податкові декларації. Адміністративне оскарження податкового рішення не проводилося, оскільки позивач не вважає, що він є платником податку на прибуток.

Відповідачем подані заперечення проти позову, відповідно до яких відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить у задоволенні позову відмовити, зазначаючи що Мелітопольською ОДПІ проведено невиїзну документальну перевірку Союзу дрібних підприємців. Перевіркою встановлено порушення п. п. 4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платника податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21 грудня 2000 р. № 2181, п. 16.4 ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 28 грудня 1994 р. № 334/94-ВР, - неподання декларацій з податку на прибуток за термін: 9 міс.2005 р. - 1 півріччя 2008 р. За результатами позапланової невиїзної документальної перевірки складено Акт від 17.09.2008 р. № 1273/15-120/20526282 та винесено податкове повідомлення-рішення від 03.10.2008 року № 0003471501/0, яким визначено податкове зобов'язання в сумі 2550 грн. 00 коп. Оскільки позивач не оскаржив дане рішення, воно вважається узгодженим, і Союзу дрібних підприємців було направлено першу податкову вимогу від 29.11.2008 року, а 08.12.2008 року - другу податкову вимогу у зв'язку з виникненням та непогашенням податкових зобов'язань у сумі 2550 грн., які нараховані контролюючим (податковим органом) та у встановлений термін набули статусу податкового боргу. Дані податкові вимоги не були оскаржені а ні до податкового органу, а ні у судовому порядку. Щодо стверджень позивача, що Союз дрібних підприємців є неприбутковою організацією і, відповідно, не повинен подавати до податкового органу декларації, відповідач зазначив, що для внесення до Реєстру неприбуткових установ та організацій, організація або установа повинні подати до податкового органу реєстраційну заяву за встановленою формою, а також копій статутних і установчих документів. Так як, Союз дрібних підприємців вищезазначені документи до Мелітопольської ОДПІ не надавав, то дана організація не була внесена до Реєстру неприбуткових організацій та установ,вона є платником податку на прибуток, і повинна подавати податкову декларацію з податку на прибуток.

У зв’язку з вищезазначеним, відповідач вважає, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій винесено правомірно і просить в позові відмовити.

Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали у повному обсязі, просили його задовольнити та дали пояснення в його обґрунтування аналогічні викладеним у позовній заяві.

Представник відповідач позов не визнала, просила у його задоволенні відмовити та дала пояснення аналогічні викладеним у запереченнях проти позову.

Вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, з’ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що громадська організація Союз дрібних підприємців зареєстрована виконавчим комітетом Мелітопольської міськради 12.06.1996 р.

19.08.1996 р. громадську організацію взято на податковий облік в Мелітопольській ОДПІ, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків.

Абзацем другим пункту 16.4 статті 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 28 грудня 1994 р. № 334/94-ВР передбачено, що платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону. При цьому за звітні квартал, півріччя та три квартали платники податку подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року - повну. Форми декларацій з цього податку встановлюються центральним податковим органом за узгодженням з комітетом Верховної Ради України, що відповідає за проведення податкової політики.

В пункті 16.15 даного Закону передбачено, що порядок ведення і складання податкових звітів, декларацій про прибуток підприємств та розрахунків податку встановлюється центральним податковим органом.

17.09.2008 року Мелітопольською ОДПІ проведено невиїзну документальну перевірку Союзу дрібних підприємців. Перевіркою встановлено порушення п.п. 4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платника податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21 грудня 2000 р. № 2181, п. 16.4 ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 28 грудня 1994 р. № 334/94-ВР, - неподання декларацій з податку на прибуток за термін: 9 міс.2005 р. - 1 півріччя 2008 р.

Відповідальність за неподання обов'язкової податкової звітності передбачена п.п. 17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону № 2181, відповідно до якого платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку. Союз дрібних підприємців не надав до Мелітопольської ОДПІ податкові декларації з податку на прибуток за 15 податкових періодів. Відповідно до п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону № 2181 податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:

б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); якщо податкова декларація за квартал, півріччя, три квартали або рік розраховується наростаючи підсумком на підставі показників базових податкових періодів, з яких складаються такі квартал, півріччя, три квартали або рік (без урахування авансових внесків) згідно з відповідним законом питань оподаткування, така декларація подається у строки, визначені цим пунктом для такого базового податкового періоду. Для цілей підпункту 4.1.4 цього пункту під терміном «базовий податковий період»слід розуміти перший податковий період звітного року, визначений відповідним законом з питань оподаткування, зокрема календарний квартал для цілей оподаткування прибутку підприємств.

За результатами позапланової невиїзної документальної перевірки складено Акт від 17.09.2008 р. № 1273/15-120/20526282 та винесено податкове повідомлення-рішення від 03.10.2008 року № 0003471501/0, яким визначено податкове зобов'язання в сумі 2550 грн. 00 коп.

Відповідно до п. п. 5.4.1 ст.5 Закону № 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Підпунктом 6.2.1 ст.6 Закону № 2181 передбачено, що у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

На виконання вимог цієї статті Союзу дрібних підприємців було направлено першу податкову вимогу від 29.11.2008 року №1/670, яка згідно поштового повідомлення була отримана підприємством за юридичною адресою 07.11.2008 року.

Другу податкову вимогу платнику податків було направлено 08.12.2008 року №2/796, згідно поштового повідомлення отримана підприємством 13.12.2008 року. Надіслані податкові вимоги були сформовані та направлені підприємству у зв'язку з виникненням та непогашенням податкових зобов'язань у сумі 2550грн. 00 коп., які нараховані контролюючим (податковим органом) та у встановлений термін набули статусу податкового боргу. Дані податкові вимоги не були оскаржені а ні до податкового органу, а ні у судовому порядку.

Абзацем першим підпункту 10.1.1 пункту 10.1 статті 10 Закону № 2181-111 від 21.12.2000 р передбачено,- «Уразі коли інші, передбачені цим Законом, заходи з погашення податкового боргу не дали позитивного результату, податковий орган здійснює за платника податків та на користь держави заходи щодо залучення додаткових джерел погашення суми податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а за їх недостатності - шляхом продажу інших активів такого платника податків».

На виконання зазначеної статті Союзу дрібних підприємців було винесено Рішення начальником податкового органу про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків від 13.01.2009 року № 850/10/24-010 за встановленою формою, яке було направлено платнику податків через тридцять календарних днів з моменту надіслання другої податкової вимоги.

Згідно з Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств», на суб’єктів господарювання, створених з метою одержання прибутку, покладено обов’язок надання податкових декларацій і сплати податку на прибуток. В разі створення організації, установи з цілями іншими, ніж одержання прибутку та її відповідності ознакам неприбуткової організації, вона може зареєструватися в якості неприбуткової організації відповідно до норм п.п.7.11.10 даного Закону.

Відповідно до п. 2.2 Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ (затверджені наказом ДПА України від 11.07.1997р. № 232 та зареєстрований в Міністерстві юстиції Україні 06.08.1997р. за № 291/2095, із внесеними змінами та доповненнями), для внесення до Реєстру неприбуткових установ та організацій організація або установа повинні подати (надіслати) до податкового органу за її місцезнаходженням реєстраційну заяву за формою 1-РН згідно з додатком 1 до цього Положення, а також копій статутних і установчих документів. Статутні документи неприбуткових організацій мають містити вичерпний перелік видів їх діяльності.

На підставі наданих документів податковим органом приймається рішення щодо можливості включення установи чи організації до Реєстру неприбуткових організацій та установ в цілях звільнення від оподаткування податком на прибуток окремих видів доходів. Після включення до Реєстру неприбуткових організацій та установ, організація повинна надавати до державного податкового органу Податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами і організаціями у строки визначені ст. 4.1.4 Закону України № 2181 - III від 21.12.2000р.

Враховуючи те, що Союз дрібних підприємців вищезазначені документи до Мелітопольської ОДПІ не надавав, то дана організація не була внесена до Реєстру неприбуткових організацій та установ, статус неприбуткової організації йому не присвоювався, Союз дрібних підприємців знаходиться на загальній системі оподаткування і згідно ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків»перед бюджетами та державними цільовими фондами»№ 2181-ІП від 21.12.2000 р., повинен подавати податкову декларацію з податку на прибуток.

Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 11, 17, 94, 160, 163 КАС України

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова , якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови, а у разі складання постанови в повному обсязі –з дня складання в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанову виготовлено в повному обсязі та підписано 23.03.2009 р.

Суддя С.М. Каракуша