Рішення № 73190438, 05.04.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.04.2018
Номер справи
809/478/18
Номер документу
73190438
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" квітня 2018 р. справа № 809/478/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Матуляка Я.П., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Голови Рогатинської державної районної адміністрації Івано-Франківської області ОСОБА_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

15.03.2018 ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до Голови Рогатинської державної районної адміністрації Івано-Франківської області ОСОБА_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій.

Позовні вимоги мотивовано тим, що позивач звернувся із письмовим зверненням (скаргою) від 05.01.2018 року до Голови Рогатинської державної районної адміністрації Івано-Франківської області щодо дій начальника відділу освіти Рогатинської районної державної адміністрації – ОСОБА_3, однак жодної відповіді на звернення не отримав. Позивач просить визнати бездіяльність Голови Рогатинської державної районної адміністрації Івано-Франківської області щодо неналежного розгляду його звернення протиправною та зобов'язати надати обґрунтовану відповідь.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.03.2018 відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 29.03.2018 року. Щодо заявлених позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву. Просив суд в задоволенні позову відмовити, з урахуванням тієї обставини, що позивачу було надано відповідь на його звернення у відповідності до вимог Закону України "Про звернення громадян".

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими позивач обґрунтовує позовні вимоги та відзив на позовну заяву, встановив наступне.

Згідно частини 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Відповідно до частини 1 статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Закон України "Про звернення громадян" регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.

Статтею 1 Закону визначено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Відповідно до статті 3 даного Закону під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги. При цьому скаргою є звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішенням державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб.

Порядок звернення громадян передбачений статтею 5 Закон України "Про звернення громадян", відповідно до якої звернення адресуються органам державної влади і місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форм власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.

05.01.2018 ОСОБА_1, направлено скаргу до Голови Рогатинської державної районної адміністрації Івано-Франківської області, яка отримана останнім 11.01.2018 року (а.с.6-8).

В скарзі позивач просив звільнити із займаної посади начальника відділу освіти Рогатинської РДА – ОСОБА_3; провести службове розслідування відносно бездіяльності вказаної посадової особи, навівши при цьому питання, які підлягають встановленню; надати оцінку фактам неправомірності дій ОСОБА_3 щодо відмови у працевлаштуванні ОСОБА_1 та законності такої відмови; роз’яснити порядок працевлаштування ОСОБА_1 та вирішити питання щодо його працевлаштування.

Приписами статті 7 Закон України "Про звернення громадян" передбачено, що звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду. Забороняється відмова в прийнятті та розгляді звернення з посиланням на політичні погляди, партійну належність, стать, вік, віросповідання, національність громадянина, незнання мови звернення. Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення.

Згідно вимог статті 4 Закону України "Про звернення громадян" до рішень, дій (бездіяльності), які можуть бути оскаржені, належать такі у сфері управлінської діяльності, внаслідок яких: порушено права і законні інтереси чи свободи громадянина (групи громадян); створено перешкоди для здійснення громадянином його прав і законних інтересів чи свобод; незаконно покладено на громадянина які-небудь обов'язки або його незаконно притягнуто до відповідальності.

Відповідно до вимог частини 4 статті 3 Закону України "Про звернення громадян" скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб.

У відповідності до статті 5 Закону України "Про звернення громадян" звернення адресуються органам державної влади і місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форм власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.

Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 18 Закону України "Про звернення громадян" громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги.

Згідно статті 20 Закону України "Про звернення громадян" звернення розглядається і вирішується у термін не більше одного місяця від дня його надходження. Проте якщо питання у ньому не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо у місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.

16.01.2018 Головою Рогатинської державної районної адміністрації Івано-Франківської області ОСОБА_2 на адресу ОСОБА_1 направлено відповідь, якою повідомлено про притягнення до дисциплінарної відповідальності у вигляді догани ОСОБА_3 та долучено копію відповідного розпорядження за № 259-к від 22.12.2017 (а.с.33, 35).

Частиною 1 статті 16 Закону України "Про звернення громадян" визначено, що скарга на дії чи рішення органу державної влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, об'єднання громадян, засобів масової інформації, посадової особи подається у порядку підлеглості вищому органу або посадовій особі, що не позбавляє громадянина права звернутися до суду відповідно до чинного законодавства, а в разі відсутності такого органу або незгоди громадянина з прийнятим за скаргою рішенням - безпосередньо до суду.

Зі змісту скарги позивача, датованої 05.01.2018 вбачається, що ним оскаржуються дії начальника відділу освіти Рогатинської РДА ОСОБА_3, а також поставлено ряд питань пов’язаних із працевлаштуванням ОСОБА_1

Статтею 15 Закону України "Про звернення громадян" зазначено, що органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Абзацом 7 статті 19 Закону України "Про звернення громадян" визначено, що органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що надана відповідачем відповідь на скаргу позивача, в порушення вимог статті 19 Закону України "Про звернення громадян" не може вважатись повною та об’єктивною, оскільки ним не надано жодної відповіді чи пояснень щодо неможливості вирішення окремих питань поставлених позивачем. Також, відповідачем не дотримано зобов’язання встановлене цією ж нормою (частина 2 статті 19 Закону) щодо запрошення позивача на розгляд скарги від 05.01.2018, з урахуванням того, що прохання про це було викладено ОСОБА_1 в пункті 2 скарги.

Окрім того, вважаючи, що частина питань поставлених позивачем у поданій скарзі від 05.01.2018 вже вирішувались при наданні відповіді на скаргу від 25.07.2017, відповідач жодним чином не вказав на ці обставини та фактично залишив поза увагою звернення позивача.

Відтак, подана позивачем скарга від 05.01.2018 підлягає належному розгляду відповідачем у відповідності до вимог Закону України "Про звернення громадян".

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України (пункт 1); обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) (пункт 3); безсторонньо (пункт 4); добросовісно (пункт 5); з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації (пункт 7); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) (пункт 8); своєчасно, тобто протягом розумного строку (пункт 10).

За змістом статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Підсумовуючи усе вищевикладене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, а позов є таким, що підлягає до часткового задоволення.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, с. Гоноратівка, Рогатинський район, Івано-Франківська область, 77044) до Голови Рогатинської районної державної адміністрації ОСОБА_2 (код ЄДРПОУ 23805775, вул. Галицька, 65, м. Рогатин, Івано-Франківська область, 77000) про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання до вчинення дій - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Голови Рогатинської державної районної адміністрації Івано-Франківської області ОСОБА_2 щодо неналежного розгляду скарги ОСОБА_1 від 05.01.2018.

Зобов’язати Голову Рогатинської державної районної адміністрації Івано-Франківської області ОСОБА_2 об’єктивно та повно розглянути звернення (скаргу) ОСОБА_1 від 05.01.2018 у відповідності до вимог Закону України "Про звернення громадян".

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Матуляк Я.П.