Рішення № 73190341, 20.03.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.03.2018
Номер справи
808/417/18
Номер документу
73190341
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

20 березня 2018 року (11 год. 55 хв.) Справа № 808/417/18 м.Запоріжжя Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Конишевої О.В.

за участю секретаря судового засідання Горбова І. С.

представників сторін:

позивача – ОСОБА_1,

відповідача –ОСОБА_2,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом фізичної особи – підприємця ОСОБА_3 (72316, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Бєлікіна, 95)

до Головного управління ДФС у Запорізькій області України (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166)

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення – рішення форми «С» № НОМЕР_1 від 12.01.2018

ВСТАНОВИВ:

02 лютого 2018 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов фізичної особи – підприємця ОСОБА_3 (далі – позивач) до Головного управління ДФС у Запорізькій області України (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення – рішення форми «С» № НОМЕР_1 від 12.01.2018

07 лютого 2018 року ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду вказана позовна заява була залишена без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків. Позивачем через канцелярію суду надані документи на виконання ухвали суду, якими були усунуті недоліки позовної заяви.

Ухвалою суду від 21.02.2017 відкрито провадження в адміністративній справі №808/417/18, призначено судове засідання на 20.03.2018.

В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги, зокрема зазначив, що кінцевою календарною датою подачі звіту за формою №2РС «Звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв» слід вважати саме 10 число місяця, наступного за звітним, що в свою чергу свідчить про те, що відповідні звіти за вересень та жовтень 2017 року були подані позивачем своєчасно, а тому підстави для притягнення позивача до відповідальності відсутні. Позовну заяву просить задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав викладених в письмових запереченнях на адміністративний позов, зокрема зазначив, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті з додержанням вимог діючого законодавства. В задоволені позову просить відмовити в повному обсязі.

Вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, з’ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, судом встановлені наступні обставини.

Позивач є фізичною особою-підприємцем з 16.07.2009 року, що підтверджується випискою з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Судом встановлено, що 14.04.2016 фізична особа – підприємець ОСОБА_3 у перевіряємому періоді отримала ліцензію на виробництво алкогольних напоїв, реєстраційний № 240, термін дії якої з 14.04.2016 до 14.04.2021.

27.06.2017 позивач отримала ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, термін дії якої з 11.07.2017 до 11.07.2018.

Судом встановлено, що на підставі наказу Головного управління ДФС у Запорізькій області від 14.12.2017 № 3432 та посвідчення № 000338, виданого Головним управлінням ДФС у Запорізькій області, ОСОБА_4 - головним державним ревізором-інспектором відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, спиртовмісних продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Головного управління ДФС у Запорізькій області, проведена документальна позапланова невиїзна перевірка фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2) в частині несвоєчасного подання звіту про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв (форма № 2-РС) за період вересень 2017 року - жовтень 2017 року.

За результатами вказаної перевірки відповідачем було складено акт № 4287/08-01 -40- 01/НОМЕР_2 від 28.12.2017 про результати позапланової невиїзної документальної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 з питань дотримання вимог ч. 3 ст. 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», в частині несвоєчасного подання звіту про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв (форма № 2-РС) за період вересень 2017 року- жовтень 2017 року.

Перевіркою встановлено порушення ч. 3 ст. 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» № 481/95-ВР від 19.12.1995 року, п. 3 розділу 1 Порядку заповнення форми звіту № 2-РС «Звіт лпро обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2016 року № 49, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.03.2016 року за № 341/28471, а саме: звіти за формою № 2-РС «Звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв» надано до контролюючого органу з порушенням встановленого строку надання, а саме:

за вересень 2017 року (граничний строк подання - 09.10.2017, фактично надано - 10.10.2017, реєстраційний номер НОМЕР_3);

за жовтень 2017 року (граничний строк подання - 09.11.2017, фактично надано - 10.11.2017, реєстраційний номер НОМЕР_4).

На підставі Акту перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення - рішення за формою «С» від 12.01.2018 № НОМЕР_1 на суму 34 000,00 грн. штрафних санкцій.

Не погоджуючись із висновками акту перевірки та прийнятим податковим повідомленням-рішенням позивач звернувся до суду про їх скасування.

Відповідно до ч.3 ст. ст. 16 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (далі - Закон № 481/95-ВР) суб'єкти господарювання, які отримали на виробництво та/або оптову торгівлю спиртом, алкогольними напоями і тютюновими виробами та здійснюють таку діяльність та/або експорт, імпорт зазначеної продукції, подають до виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати такі ліцензії, щомісяця до 10 числа наступного місяця звіт про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів за формою, встановленою цим органом.

Наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2016 №49 «Про затвердження форм звітів щодо виробництва й обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та порядків їх заповнення», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.03.2016 за № 341/28471 зі змінами та доповненнями), затверджено Форму звіту № 2-РС «Звіт про обсяги виробництва реалізації алкогольних напоїв» та Порядок його заповнення (далі - Порядок).

Відповідно пункту 3 розділу І Порядку звіт складається окремо за кожний місяць та до 10 числа місяця, що настає за звітним, подається до органів ДФС за основним місцем обліку суб’єкта господарювання.

Відповідно до пункту 49.5 ст. ст. 49 ПК України у разі надсилання податкової декларації поштою, платник податку зобов'язаний здійснити таке відправлення на адресу відповідного контролюючого органу не пізніше ніж за десять днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації, визначеного цією статтею, а при поданні податкової звітності в електронній формі, - не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає такий граничний строк.

Судом встановлено та визнається сторонами, що позивачем було подано звіт до контролюючого органу про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв за вересень 2017 року – 10.10.2017, за жовтень 2017 року – 10.11.2017.

Разом з тим, сторони по різному розуміють положення частини 3 ст. 16 Закону № 481/95-ВР щодо граничного строку подання звіту.

Позивач наполягає на тому, що згідно із законом строк подання звіту спливає 10 січня, а отже звіт він подав у встановлені законом строки; відповідач вважає, що зазначений строк закінчується 9 січня о 24 години 00 хвилин, звіт подано з пропущенням строків, а тому оскаржуване рішення є правомірним.

Граматичне тлумачення частини 3 ст. 16 Закону № 481/95-ВР дає підстави для висновку про обґрунтованість позиції відповідача.

Так, згідно з вказаною нормою суб'єкти господарювання подають звіт про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів "щомісяця до 10 числа наступного місяця". Тобто, прийменником "до" законодавець обмежує строк подання звіту останньою годиною дня - 9 січня.

Для позначення строків, які охоплюють (включають) певні дні, дату, число в податковому законодавстві використовуються інші правові конструкції, як-то:

"не менше 183 днів (включаючи день приїзду та від'їзду) протягом періоду або періодів податкового року" (пп. "в" пп. 14.1.213 п. 213 ст. 14 ПК України);

"протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення" (пп. "в" пп. 16.1.10 п. 16. ст. 16 ПК України);

"протягом 10 днів з дати початку перевірки" (пп. 39.5.2.3 пп. 39.5.2 п. 39.5 ст. 39 ПК України);

"протягом 20 робочих днів, що настають за днем отримання заяви" (пп. 39.5.5.5 пп. 39.5.5 п. 39.5 ст. 39 ПК України);

"протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року" (пп. 49.18.3 п. 49.18 ст. 49 ПК України);

"протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку" (п. 57.1 ст. 57 ПК України).

За порушення норм Закону № 481/95-ВР до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів, зокрема у разі неподання чи несвоєчасного подання звіту або подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати відповідні ліцензії, - у розмірі 17000 гривень (абз. 19 ч. 2 ст. 17 Закону № 481/95-ВР).

Відповідно до розрахунку штрафних (фінансових) санкцій відповідачем до позивача була застосована штрафна (фінансова) санкція за вересень 2017 року 17000 грн. та за жовтень 2017 року 17000 грн.

Крім того, позивач зазначає, що 20.12.2016 Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про внесення змін до податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році», який набув чинності 01.01.2017, прийняття якого було зумовлено необхідністю забезпечення збалансованості бюджету та адаптацією до норм Європейського законодавства. Вказаним законом було внесено зміни до Закону №481, а саме статтю 18 доповнено частиною 19 наступного змісту: штрафи за неподання чи несвоєчасного подання звіту або подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів, передбачені абзацом 18 ч. 2 ст. 17 цього Закону, не застосовуються до суб’єктів господарювання, які отримали ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, з дати виникнення зобов’язання щодо подання такого звіту.

Наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2016 №49 «Про затвердження форм звітів щодо виробництва й обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та порядків їх заповнення», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.03.2016 за № 341/28471 зі змінами та доповненнями), затверджено Форму звіту № 1-ОА «Звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі» та Порядок його заповнення (далі - Порядок).

Таким чином, діючим законодавством передбачено отримання окремих ліцензій та окремих звітів.

Зокрема, ліцензія на виробництво алкогольних напоїв та ліцензія на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, також передбачено подання окремо Звіту про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв та окремо Звіту про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі.

Відповідно до пп.14.1.218 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України ринок товарів (робіт, послуг)- сфера обігу товарів (робіт, послуг), що визначається виходячи з можливості покупця (продавця) без значних додаткових витрат придбати (реалізувати) товар (роботи, послуги) на найближчій для покупця (продавця) території.

Відповідно до пп.14.1.28-1 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України виробництво підакцизних товарів (продукції) - технологічний процес, в тому числі змішування, здійснення якого внаслідок зміни форми, властивостей або складу сировини, напівфабрикатів або готової продукції призводить до отримання підакцизних товарів (продукції, у тому числі сировини), надання таким товарам інших властивостей, що призводить або не призводить до збільшення обсягів таких товарів.

Тобто складовими поняття «обіг товарів» є придбання та реалізація, що не є тотожнім з виробництвом товару, а можливість лише реалізовувати товар та відсутність такої складової як придбання товару, лише підтверджує той факт, що виробництво та реалізація товару не можна ототожнювати з поняттям «обіг товару», що свідчить про не обґрунтованість доводів позивача.

Таким чином, суд вважає, що штрафи передбачені абз.18.ч.2.ст17 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" не застосовуються лише за неподання чи несвоєчасне подання звіту або подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а ні за несвоєчасне подання звіту про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивачем порушено ч.3 ст. 16 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а отже податкове повідомлення-рішення є правомірним та винесеним відповідно до чинного законодавства.

Згідно ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з’ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250,255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову фізичної особи – підприємця ОСОБА_3 (72316, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Бєлікіна, 95, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) до Головного управління ДФС у Запорізькій області України (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ 39396146) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення – рішення форми «С» № НОМЕР_1 від 12.01.2018 - відмовити в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається відповідно до ст.295-297 КАС України.

Рішення виготовлено в повному обсязі 30.03.2018.

Суддя О.В.Конишева