Рішення № 73190335, 04.04.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.04.2018
Номер справи
806/870/18
Номер документу
73190335
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 квітня 2018 року м. Житомир справа № 806/870/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черноліхова С.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" №988 від 11.11.2015 з 01.01.2016.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що у зв'язку із прийняттям постанови "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" №988 від 11.11.2015 та Закону України №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей", набув права на перерахунок пенсії. Однак, відповідач отримавши від УМВС України в Житомирській області довідку про підвищений розмір грошового забезпечення № 85/10166 від 29.04.2017 протиправно не здійснює перерахунок пенсії, мотивуючи це відсутністю відповідних законодавчих актів. Додатково повідомивши, що питання визначення грошового забезпечення для перерахунку належить ліквідаційній комісії Управлінню МВС України в Житомирській області.

Ухвалою суду від 23.02.2018 залишено позовну заяву без руху (а.с.14-15).

Після усунення недоліків позовної заяви, ухвалою суду від 05.03.2018 відкрито спрощене провадження у справі без повідомлення учасників справи (а.с.2-3).

19.03.2018 до суду надійшов відзив на позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому останнє просило відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог (а.с.33-34). В обґрунтування відзиву відповідач зазначив, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" перерахунок пенсії буде автоматично проведено після надходження від Управлінням Міністерства внутрішніх справ України у Житомирській області до Головного управління Пенсійного фонду України нових довідок.

Відповідно до частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, справа підлягає розгляду за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Управлінням Міністерства внутрішніх справ України у Житомирській області було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області довідку № 85/10166 від 29.04.2017 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку його пенсії (а.с.26).

14.12.2017 позивач звернувся до відповідача з заявою щодо перерахунку розміру пенсійного забезпечення, відповідно до ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с.27, зворотній бік а.с.27).

Листом № 4052/З-11 від 28.12.2017 Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області повідомило позивача, що перерахунок та виплата пенсії забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України і буде здійснена після прийняття Кабінетом Міністрів України відповідних законодавчих актів (а.с.21- зворотній бік а.с.21).

Позивач, вважаючи порушеним своє право на перерахунок пенсії звернувся до суду за захистом.

Досліджуючи правомірність заявлених вимог, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.ч.3,4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-XII) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно абз. 2 п. 15 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (далі - Закон №580-VIII, із змінами згідно із Законом №900-УІІІ) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Статтею 102 Закону України Про "Національну поліцію", пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом №2262-XII.

Відповідно, збільшення грошового забезпечення поліцейських є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988.

Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 (надалі - Порядок №45) перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-ХІІ пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно п.2 Порядку №45 Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС України своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Пунктом 3 Порядку №45 встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до ч.2,ч.3 ст.51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Аналізуючи зміст вказаних норм права, суд дійшов висновку, що зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови №988, суд вказує, на те, що після отримання довідки № 85/10166 від 29.04.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, у відповідача виник обов'язок з перерахунку його пенсії

За таких обставин, не здійснюючи перерахунок та виплату пенсії, Головне управління Пенсійного фонду України порушило указане право позивача.

При цьому посилання в листі №4052/З-11 від 28.12.2017, що перерахунок пенсії, з урахуванням оновленого грошового забезпечення, відбудеться після прийняття відповідних законодавчих актів є необґрунтованим та порушує право позивача на соціальний захист, відповідно вказаний аргумент відповідача не стосується спірних правовідносин.

Крім того, суд зауважує, що відповідачем у листі № 4052/З-11 не заперечувалося право позивача щодо перерахунку та виплати пенсії згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням оновленого грошового забезпечення поліцейських.

Щодо інших аргументів відповідача, які не стали підставою для відмови у перерахунку та виплати пенсії, але викладені у відзиві на позовну заяву, то варто зазначити наступне.

Суд не приймає до уваги твердження відповідача про відсутність підстав для виплати пенсії позивача, тому що постановою КМУ № 103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" передбачено здійснення виплати пенсії з 01.01.2018, оскільки виплата пенсій проводиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія (ч. 3 ст. 52 Закону № 2262-ХІІ). Цією нормою не передбачено можливість сплати пенсії частинами в майбутньому та із застереженнями про наявність фінансування. Згідно з ч. 3 ст. 7 КАС України суд застосовує норму вищезазначеного Закону, який має вищу юридичну силу, ніж постанова КМУ № 103 від 21.02.2018.

Зі змісту ч.2 ст.51 Закону №2262-ХІІ вбачається, що перерахунок пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки, постанова № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02 грудня 2015 року, відповідно суд вказує, що після отримання довідки № 85/10166 від 29.04.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 у відповідача виник обов'язок з перерахунку його пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01 січня 2016 року.

Враховуючи все вищевказане, суд вважає, що є підстави для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу згідно довідки про розмір грошового забезпечення № 85/10166 від 29.04.2017, з 01.01.2016, тому позов підлягає задоволенню.

Крім того, вирішуючи даний спір, суд враховує, позицію Верховного Суду у зразковій справі № Пз/9901/8/18 (820/6514/17) викладену у рішенні від 15.02.2018, яка відповідає ознакам даної справи, зі змісту якого випливає, що відповідно до Закону України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови №988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивачем належним чином доведено, наявними у матеріалах справи доказами підтверджено, а відповідачем не спростовано наявність підстав для перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_2 з 1 січня 2016 року на підставі довідки №85/7582 від 12.05.2017, тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 241-244, 246, 255, 263, 295 КАС України,

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код - НОМЕР_1).

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) провести з 01.01.2016 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код - НОМЕР_1) на підставі довідки Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області №85/10166 від 29.04.2017.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Черноліхов