
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 квітня 2018 року м. Житомир справа № 806/559/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Лавренчук О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов"язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просить:
- визнати дії Коростенського об'єднаного управління пенсійного фонду України Житомирської області про відмову у призначенні пільгової пенсії відповідно до ч.2 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» - протиправними.
- зобов'язати Коростенське об'єднане управління пенсійного фонду України Житомирської області призначити мені пенсію відповідно до ч.2 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 28 червня 2017 року.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що є потерпілою внаслідок аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіологічного контролю, категорія 4, серія НОМЕР_2 від 26 жовтня 1993 року та вважає, що має право на пенсію з урахуванням вимог ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зменшенням пенсійного. Однак, Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовило про призначення такої пенсії, посилаючись на те, що порушено порядок видачі його посвідчення. Позивач вважає, що має пільги по виходу на пенсію, а тому рішення відповідача, на її думку, є неправомірним та таким, що суперечить чинному законодавству.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2018 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
15 лютого 2018 року на адресу суду надійшов відзив на адміністративний позов в якому представник відповідача просить відмовити в задоволенні позовних вимог у зв'язку із безпідставністю та необґрунтованістю. Зазначає, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи на надає право на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Вказує, що посвідчення ОСОБА_1, як потерпіло від Чорнобильської катастрофи 4 категорії видане райдержадміністрацією в порушення вимог ч. 4 ст.65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Зазначає, що органи Пенсійного фонду України не уповноважені встановлювати статус особи.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 02.03.2018 призначено справу до судового розгляду.
03 квітня 2018 року на адресу суду надійшла заяву ОСОБА_1 про розгляд справи без її участі.
Суд вважає за можливе перейти до розгляду адміністративної справи у письмовому провадженні.
Встановлено, що ОСОБА_1 має посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1986-1992, що видане райдержадміністрацією 26 жовтня 1993 року (а.с.11).
Позивач звернулась до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення їй пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як особі, яка постійно проживала у зоні посиленого радіоекологічного контролю у 1986-1992 роках та є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії.
Рішенням від 27.07.2017 №19 Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в призначенні пенсії за віком, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в 53 роки ОСОБА_1 відмовлено (а.с. 24)
Листом від 27.07.2017 №5845/02 Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомлено про Рішення комісії від 27.07.2017 №19.
Позивач в позові зазначає, що оскаржила рішення Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Листом від 13.10.2017 №1951/Г-7 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило ОСОБА_1, що у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку відмовлено з тих підстав, що її посвідчення, видане районною державною адміністрацією, а не обласною державною адміністрацією, що суперечить вимогам чинного законодавства та не дає права на призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до Закону. (а.с.17).
Вважаючи таку відмову необґрунтованою, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно зі ст.15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до частини першої статті 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058), Пенсійний фонд України є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-ХІІ (далі - Закон №796-ХІІ) до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, як особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4 (п. 4 ч. 1 ст. 14 Закону № 796-XII).
Статтею 55 Закону №796-ХІІ визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.
Згідно з ч. 3 ст. 65 Закону №796-ХІІ, посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Отже, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими нормами Закону №796-ХІІ, в тому числі, і призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005.
Відповідно до п.2.1 Порядку документом, який засвідчує особливий статус особи є посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Таким чином, зі змісту вказаного Порядку слідує, що підставою для призначення пенсії, є посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та первинні документи, в яких зазначено період роботи чи проживання в населеному пункті, що віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.
Як зазначалось раніше, відповідач відмовив у зменшенні пенсійного віку позивачу на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та роз'яснив, що його посвідчення потерпілого 4 категорії видане органом, який не має такого права.
Посвідчення серії НОМЕР_2 від 26.10.1993, видане райдержадміністрацією, підтверджує статус ОСОБА_1, як особи, що постійно проживала у зоні посиленого радіоекологічного контролю у 1986 -1992.
Відповідно до довідки Ушомирської сільської ради від 30.01.2018, ОСОБА_1 зареєстрована і проживає в АДРЕСА_1 з 26.04.1986 по даний час (а.с.14).
Так, постановою Кабінету Міністрів УРСР від 23 липня 1991 року № 106 визначено Перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема с. Сантарка Коростенського району Житомирської області віднесене до зони посиленого радіологічного контролю.
Згідно з ч.4 ст.65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції станом на дату видачі посвідчення) видача посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи провадиться Міністерством у справах захисту населення від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС України, Радою Міністрів Республіки Крим, державними адміністраціями областей, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 501 від 25 серпня 1992 року (чинною на момент видачі посвідчення) та постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 "Про порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що видача посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи провадиться державними адміністраціями областей.
Як вбачається з Рішення координаційного комітету по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, утвореного при Житомирській облдержадміністрації від 05.11.1992 №21 "Про видачу посвідчень особам, які належать до потерпілих від Чорнобильської катастрофи і постійно проживають або постійно працюють на території зони посиленого радіоекологічного контролю".
У вищезазначеному рішенні вказано, що до повноважень Володарсько-Волинської, Коростенської, Ємільчинської, Лугинської, Малинської, Народицької, Новоград-Волинської, Овруцької, Олевської райдержадміністрацій віднесено забезпечення видачі посвідчень потерпілим особам, віднесеним до 4 категорії у відповідності до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і в строки, затверджені постановою КМУ №501 від 25.08.1992.
За чинним законодавством, у разі виникнення підстав, за якими особа втрачає право на статус, визначений законом, видане їй раніше посвідчення вилучається уповноваженим на видачу посвідчень органом, з повідомленням органу, який видав таке посвідчення.
Встановлено, що статус позивача як особи, потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії ніким не оспорювався.
Відповідач доказів визнання зазначеного посвідчення недійсним або про його відкликання, вилучення суду не надав.
Оскільки позивач має посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю серія НОМЕР_2 (категорія 4), видане 26.10.1993, що підтверджується його копією, яке було дійсним і відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 за №51 не підлягало перереєстрації, тому відповідно до ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивач має право на пенсійне забезпечення відповідно до ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з моменту звернення з відповідною заявою.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію, суд зазначає, що судом під час розгляду адміністративної справи досліджено мотиви неврахування посвідчення серії НОМЕР_2 від 26.10.1993 при розгляді заяви про призначення пенсії позивачу. Наявність чи відсутність страхового стажу для призначення ОСОБА_1 пенсії згідно ст. 55 Закону позивачем не обґрунтовувалось та судом не досліджувалось.
З метою захисту прав позивача в даному позовному провадженні, суд вважає за можливе зобов'язати відповідача розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 5 років згідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням посвідчення серії НОМЕР_2 від 26.10.1993, яке видане з дотриманням вимог законодавства України, та прийняти рішення за наслідком розгляду заяви.
З огляду на викладене, позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем сплачений судовий збір у розмірі 704,80 грн, що підтверджується фіскальним чеком №46 від 30.01.2018 (а.с.4).
У зв'язку із частковим задоволенням позовних вимог та сплатою позивачем мінімального розміру судового збору, суд дійшов висновку, що судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у повному розмірі.
Керуючись статтями 9,77, 90, 139, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 АДРЕСА_2) до Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Грушевського, 16/1, Коростень, Коростенський район, Житомирська область, 11501, ЄДРПОУ 379092216), - задовольнити частково.
Визнати протиправним Рішення від 27.07.2017 №19 Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії відповідно до ч.2 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Грушевського, 16/1, Коростень, Коростенський район, Житомирська область, 11501, ЄДРПОУ 379092216) розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 АДРЕСА_2) про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку згідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням посвідчення серії НОМЕР_2 від 26.10.1993, яке видане з дотриманням вимог законодавства України, та прийняти рішення за наслідком розгляду заяви.
Присудити здійснені ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 АДРЕСА_2) документально підтверджені судові витрати у розмірі 704 (сімсот чотири) грн 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (код ЄДРПОУ 37909216, вул.Грушевського, 16/1, м.Коростень, Житомирська область, індекс 11500).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя О.В. Лавренчук