Рішення № 73190093, 04.04.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.04.2018
Номер справи
805/597/18-а
Номер документу
73190093
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 квітня 2018 р. Справа№805/597/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганенка А.І., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Селидівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання рішення протиправним та зобов’язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

14 січня 2018 року шляхом надсилання поштою позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, Селидівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, про визнання рішення протиправним та зобов’язання вчинити певні дії. Позовні вимоги вмотивовані тим що, позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії, у зв’язку з не зарахуванням до страхового стажу періоду роботи з 01.12.2015 по 31.10.2017. Посилаючись на статті 6, 8, 19, 22, 23, 24, 55, 95 Конституції України, статтю 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», позивач просив:

- визнати рішення №1830 від 18.12.2017 таким, що не відповідає законодавству;

- визнати за позивачем право на зарахування в страховий стаж, який дає право на перерахунок пенсії за віком, відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», період роботи в ВП Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля» з 01.12.2015 по 31.10.2017;

- зобов’язати відповідача провести перерахунок розміру пенсії з урахування страхового стажу за вказані періоди з 01.12.2017 відповідно до Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” у розмірі 80% середньої заробітної плати, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Провадження у справі відкрито 26 січня 2018 року та її розгляд був призначений за правилами загального позовного провадження.

26 березня 2018 року було закрито підготовче провадження і справу призначено до судового розгляду по суті на 4 квітня 2018 року.

У судове засідання позивач не прибув, в позовній заяві просив розглянути справу у його відсутність. Позовні вимоги обґрунтував тим, що з 30 жовтня 2016 року отримує у відповідача пенсію за віком і продовжує роботу на ВП Шахта “Котляревська” Державного підприємства “Селидіввугілля”. На його думку, відповідач незаконно не включив до страхового стажу період роботи з 1 грудня 2015 року по 31 жовтня 2017 року і не здійснив перерахунок пенсії позивача у зв’язку із зміною страхового стажу з підстав, передбачених статтею 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Позивач покликався на те, що відповідач після перерахунку пенсії мав визначити її розмір у 80% середньої заробітної плати, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, оскільки страховий стаж після призначення пенсії збільшився до 15 років.

У судове засідання представник відповідача не з’явився, про причини неявки суд не повідомив, про дату, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином.

У відзиву на позовну заяву та поясненнях відповідач позов не визнав, просив відмовити у його задоволенні з наступних підстав. Згідно частини 1 статті 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» до страхового стажу зараховуються періоди трудової діяльності та іншої діяльності особи залежно від факту та суми сплачених внесків. Страховий стаж обчислюється органами Пенсійного фонду відповідно до вимог вказаного закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. На думку відповідача, позивачу законно було відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки за даними системи персоніфікованого обліку відомостей за період роботи з 01.12.2015 по 31.10.2017 на ВП Шахта “Котляревська” Державного підприємства “Селидіввугілля” не були сплачені щомісячні платежі по єдиному соціальному внеску. Призначення пенсії відповідно до Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” в розмірі 80% середньої заробітної плати, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, можливо тільки за наявності 15 років роботи на роботах за списком №1, але у позивача такий стаж відсутній.

За приписами частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, суд встановив наступне.

13 грудня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Селидівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про перерахунок пенсії по стажу згідно статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

18 грудня 2017 року Селидівськми об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області прийнято “Рішення №1830 про відмову в перерахунку”, яким ОСОБА_1 було відмовлено в перерахунку пенсії згідно статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Рішення обґрунтовано тим, що відповідно до наданих документів та індивідуальних відомостей персоніфікованого обліку за період з 01.01.2014 по 31.10.2017 встановлено, що після призначення пенсії страховий стаж ОСОБА_1 становить 1 рік 1 місяць замість необхідних 2 років. Наявність такого стажу обумовлена несплатою до ПФУ щомісячних платежів по єдиному соціальному внеску за період з 01.12.2015 по 31.10.2017 підприємством ВП “Шахта “Росія” (Котляревська) ДП “Селидіввугілля”.

При ухваленні рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України від 9 липня 2003 року №1058-IV, в редакції Закону №2281-VIII від 08.02.2018, «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон №1058-IV).

Згідно статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;

мінімальний страховий внесок - сума коштів, що визначається розрахунково як добуток розміру мінімальної заробітної плати і розміру єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, встановлених законом, на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід);

персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку;

страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;

страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески (частина 2 статті 20 Закону №1058-IV).

Згідно частини 4 статті 20 Закону №1058-IV сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду.

У разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі днем сплати страхових внесків, згідно частини 9 цієї статті, вважається день списання установою банку суми платежу з банківського рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду.

Статтею 21 Закону №1058-IV встановлено, що персоніфікований облік у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування здійснюється з метою обліку застрахованих осіб та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.

На кожну застраховану особу відкривається персональна електронна облікова картка, якій присвоюється унікальний номер електронної облікової картки, яка містить, зокрема, відомості про страховий стаж, заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), розмір сплачених страхових внесків та інші відомості, необхідні для обчислення та призначення страхових виплат.

Порядок відкриття та ведення персональної електронної облікової картки встановлений “Положенням про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування”, затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 №10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України від 8 липня 2014 року за № 785/25562.

Відповідно до статті 22 Закону №1058-IV відомості, що містяться в системі персоніфікованого обліку, використовуються виконавчими органами Пенсійного фонду для, зокрема, обчислення страхових внесків, визначення розміру, перерахунку та індексації пенсійних виплат, передбачених цим Законом.

Страховий стаж це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом. Страховий стаж обчислюється в місяцях (стаття 24 Закону№1058-IV) .

Згідно частини 4 статті 42 Закону №1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Аналізуючи наведені положення чинного законодавства та оцінюючи докази, надані сторонами, суд приходить до наступних висновків.

За даними, які містяться в наданій позивачем копії трудової книжки АТ-IV №5833745, ОСОБА_1 після призначення пенсії за віком продовжує працювати.

Довідка №11996 надана Відокремленим підрозділом Шахта “Котляревська” Державного підприємства “Селидіввугілля” 15 січня 2018 року свідчить про обчислення страхових внесків ОСОБА_1, як застрахованої особи, але не підтверджує факту сплати страхових внесків.

Довідка №06-04/195 надана Відокремленим підрозділом Шахта “Котляревська” Державного підприємства “Селидіввугілля” 16 січня 2018 року не є належним, допустимим, достовірним та достатнім доказом факту сплати страхових внесків за ОСОБА_1, як за застраховану особу.

Крім того, як зазначалося вище, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог Закону №1058-IV за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Тому належним допустимим, достовірним та достатнім доказом факту сплати страхових внесків за ОСОБА_1, як за застраховану особу, є персональна електронна облікова картка застрахованої особи.

Згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу (виписка за формою ОК-5) на ім’я ОСОБА_1, які були надані відповідачем, страхові внески були сплачені - в 2015 році за 12 місяців, в 2016 році за 1 місяць.

Суд погоджується з висновком відповідача про те, що за період роботи позивача після призначення пенсії до страхового стажу останнього слід зараховувати 1 рік 1 місяць

Таким чином, згідно абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону №1058-IV ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після її призначення та заробітної плати, з якої призначено пенсію, оскільки після призначення (30.10.2014) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу і заява про перерахунок пенсії подана через два роки після її призначення.

Суд не приймає до уваги посилання позивача на статтю 8 Закону України від 2 вересня 2008 року №345-VI “Про підвищення престижності шахтарської праці”, оскільки для обчислення розміру пенсій за вказаною нормою необхідно відпрацювати на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом ОСОБА_2 України України. При цьому після 1 січня 2004 року, тобто набуття чинності Законом №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

З урахуванням наведеного та встановлених у справі обставин, суд приходить до висновку, що “Рішення №1830 про відмову в перерахунку” від 18 грудня 2017 року , яким ОСОБА_1 було відмовлено в перерахунку пенсії згідно статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до статті 13 «Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод», ратифікованої Україною Законом № 475/97-ВР від 17.07.1997, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Обираючи спосіб захисту порушеного права, суд зважує на його ефективність з точки зору статті 13 «Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод» та враховує положення «Рекомендації Комітету ОСОБА_2 Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень», прийняті Комітетом ОСОБА_2 11.03.1980, а саме суд не може підміняти державний орган рішення якого оскаржується, приймати замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.

Таким чином, позовні вимоги про визнання за позивачем права на зарахування в страховий стаж, який дає право на перерахунок пенсії за віком, відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», періодів роботи в ВП Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля» з 01.12.2015 по 31.10.2017, та зобов’язання відповідача провести перерахунок розміру пенсії з урахування страхового стажу за вказані періоди з 01.12.2017 відповідно до Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” у розмірі 80% середньої заробітної плати, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, не підлягають задоволенню.

Разом з тим, пунктом 4 частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що адміністративний позов може містити вимоги про зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії.

Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

Отже, суд наділений повноваженнями щодо зобов'язання відповідача прийняти (вчинити) певні дії, і це прямо вбачається з пункту 4 частини 1 статті 5 та пункту 4 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України.

Статтею 9 Кодексу адміністративного судочинства України суду надано право виходити за межі позовних вимог для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини та громадянина від порушень суб’єктів владних повноважень.

Таким чином, суд приходить до висновку, що ефективним засобом правого захисту у даній справі буде зобов’язання відповідача потворно розглянути заяву позивача №1830 від 13 грудня 2017 року про перерахунок пенсії по стажу згідно статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням страхового стажу після її призначення - 1 рік 1 місяць.

Питання розподілу судових витрат вирішити за правилами частин 1, 4 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 72-76, 90, 132, 139, 143, 205, 241-246, 250, 251, 255, 295, 297, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Селидівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання рішення протиправним та зобов’язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати “Рішення №1830 про відмову в перерахунку” прийняте Селидівським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області 18 грудня 2017 року, яким ОСОБА_1 було відмовлено в перерахунку пенсії згідно статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Зобов’язати Селидівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85400, Донецька область, м. Селидове, вул. Героїв праці, будинок 6, код ЄДРПОУ 41247274) потворно розглянути заяву ОСОБА_1 №1830 від 13 грудня 2017 року про перерахунок пенсії по стажу згідно статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням страхового стажу після її призначення - 1 рік 1 місяць.

Відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (місцезнаходження: 85483, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Селидівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85400, Донецька область, м. Селидове, вул. Героїв праці, будинок 6, код ЄДРПОУ 41247274) про визнання права на зарахування в страховий стаж, який дає право на перерахунок пенсії за віком, відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», період роботи в ВП Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля» з 01.12.2015 по 31.10.2017.

Відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (місцезнаходження: 85483, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Селидівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85400, Донецька область, м. Селидове, вул. Героїв праці, будинок 6, код ЄДРПОУ 41247274) про зобов’язання провести перерахунок розміру пенсії з урахування страхового стажу за вказані періоди з 01.12.2017 відповідно до Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” у розмірі 80% середньої заробітної плати, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (місцезнаходження: 85483, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 352 (триста п’ятдесят дві) гривні 40 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Селидівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85400, Донецька область, м. Селидове, вул. Героїв праці, будинок 6, код ЄДРПОУ 41247274).

Повний текст рішення складений 4 квітня 2018 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Донецького окружного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Суддя Циганенко А.І.