Рішення № 73189962, 05.04.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.04.2018
Номер справи
803/349/18
Номер документу
73189962
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ВОЛИНСЬКИЙ ОТЦК ТА СП
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 квітня 2018 року ЛуцькСправа № 803/349/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Ковальчука В.Д.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Волинського обласного військового комісаріату про визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Волинського обласного військового комісаріату (далі – Волинський ОВК) про визнання протиправним та скасування пункту 22 рішення Волинського обласного військового комісаріату, оформленого протоколом засідання комісії Волинського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про видачу посвідчень учасників бойових дій №3/М від 31 березня 2017 року стосовно відмови ОСОБА_1 у встановленні статусу учасника бойових дій у зв’язку з відсутністю правових підстав, а також зобов'язання надати статус учасника бойових дій та видати посвідчення встановленого зразка.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач в період з 09.05.2014 року по 28.05.2014 року безпосередню приймав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей. В зв’язку з цим звернувся до Волинського ОВК для отримання статусу учасника бойових дій. Однак, відповідач рішенням комісії Волинського ОВК з питань розгляд матеріалів про визнання учасниками бойових дій від 31.03.2017 року, оформленого протоколом №3/М, відмовив позивачу в наданні статусу учасника бойових дій, у зв’язку з тим, що термін його перебування в районі проведення антитерористичної операції становить менше 30 днів.

Позивач вважає таке рішення протиправним, оскільки пункт 2-1 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року №413 (далі – Порядок №413) який визначає, що статус учасника бойових дій надається особам, зазначеним у пункті 2 цього Порядку, в разі залучення їх до проведення антитерористичної операції на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування в районах її проведення, введений в дію згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2016 року №602, тобто після того як позивач набув право на встановлення йому статусу учасника бойових дій і поширюється на правовідносини, які виникли вже після 08.09.2016 року.

Позивач зазначає, що у пункті 22 протоколу комісії №3/М від 31.03.2017 року будь-яких посилань на норми чинного законодавства немає, а саме в чому полягає відсутність правових підстав для отримання статус учасника бойових дій.

У зв’язку з цим позивач просить скасувати таке рішення в частині відмови йому у наданні статусу учасника бойових дій та зобов’язати відповідача прийняти рішення про надання йому такого статусу та видати посвідчення встановленого зразка.

Ухвалою суду від 03 березня 2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику сторін (у письмовому провадженні), відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

У відзиві на позов від 13.03.2018 року представник Волинського ОВК вважає заявлені позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки у направлених на розгляд комісії Волинського ОВК з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій матеріалах були відсутні докази про залучення ОСОБА_1 до проведення антитерористичної операції на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування в районах її проведення. Період участі позивача в антитерористичної операції з 09.05.2014 року по 28.05.2014 року складає менше 30 днів, а тому комісією Волинського ОВК з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, правомірно відмовлено позивачу у наданні статусу учасника бойових дій.

У зв’язку з цим представник відповідача просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Враховуючи вимоги статті 262 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 07.05.2014 року залучався до безпосередньої участі в антитерористичній операції в Донецькій та Луганській областях для виконання поставлених бойових завдань в розпорядження керівника сектору “Б”, що підтверджується витягом з наказу командира військової частини В3938-польова пошта від 07.05.2014 року №102, прийнятого на підставі розпорядження командувача військами оперативного командування «Північ» від 06.05.2014 №186/2/3008/32. (а.с.9)

Згідно витягу з наказу керівника сектору “Б” (по стройовій частині) №269 від 18.09.2015 року, ОСОБА_1 09.05.2014 року прибув до складу сил та засобів сектору “Б”, які залучаються та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей для виконання службових (бойових) завдань та 28.05.2014 вибув зі складу сил та засобів сектору “Б”, які залучаються та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, з метою виконання службових (бойових) завдань, до місця постійної дислокації. (а.с.16-17)

Вищезазначені обставини також підтверджуються довідкою т.в.о. командира військової частини – польова пошта В0259 від 09.09.2016 року №5974, якою засвідчено, що солдат ОСОБА_1 дійсно в період з 09.05.2014 року по 28.05.2014 безпосередньо приймав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції, а саме в с. Новоукраїнка, с. Зоря, м. Красноармійськ Донецької області (а.с.7)

Крім цього, у вказаній довідці зазначено, що вона є підставою для надання особі статусу учасника бойових дій.

У зв’язку з чим, позивач для встановлення статусу учасника бойових дій звернувся до комісії Волинського ОВК з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій.

Як вбачається з пункту 22 протоколу засідання комісії Волинського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про видачу посвідчень учасників бойових дій №3/М від 30.03.2017 року, солдату ОСОБА_1, механіку-водієві, в/ч п/п В0259, відмовлено у встановленні статусу учасника бойових дій у зв’язку з відсутністю правових підстав (відсутні відомості про залучення військовослужбовця до проведення антитерористичної операції на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування в районах її проведення (період участі в АТО – 09.05.2014-28.05.2014)) (а.с.6).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Спеціальним законом, який визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них є Закон України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до статті 4 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.

Згідно із пунктом 19 частини першої статті 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов’язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, а також райони антитерористичної операції визначає Кабінет Міністрів України.

Процедуру надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначає Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року №413 (далі – Порядок №413, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пункту 2 Порядку №413 надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою статус учасника бойових дій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №413 надається:

військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення;

особам, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування згідно з переліком,

визначеним Антитерористичним центром при СБУ та Генеральним штабом Збройних Сил, були включені до складу Збройних Сил, МВС, Національної поліції, Національної гвардії та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів.

Згідно з пунктом 4 Порядку №413 підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є: для осіб, зазначених в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, - документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення); для осіб, зазначених в абзаці третьому пункту 2 цього Порядку, - документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення або направлення (прибуття) у відрядження для безпосередньої участі в антитерористичній операції в районах її проведення (витяги з наказів, розпоряджень, посвідчень про відрядження, книг нарядів, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень), а також документи, що були підставою для прийняття керівниками підприємств, установ, організацій рішення про направлення осіб у таке відрядження.

За приписами пункту 5 Порядку №413 рішення про надання статусу учасника бойових дій приймається комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Генеральній прокуратурі України, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС (далі - комісія).

Відповідно до пункту 6 Порядку №413 для надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзацах другому та третьому пункту 2 цього Порядку, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ) зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу чи працювали особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи із зазначених у пункті 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій.

Комісії вивчають документи, у разі потреби заслуховують пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків та у місячний строк з дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. За відсутності підстав повертають їх до військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій з метою подальшого доопрацювання.

Пунктом 8 Порядку №413 передбачено, що у разі відмови в наданні статусу учасника бойових дій питання про надання особі зазначеного статусу може повторно виноситися на розгляд комісії за рішенням керівника відповідного міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади чи іншого державного органу, зазначеного у пункті 5 цього Порядку.

З аналізу наведених норм вбачається, що підставою для надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, є відповідні документальні підтвердження вказаного, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення та довідка про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.

Як вбачається з матеріалів справи, в період з 09.05.2014 року по 28.05.2014 року ОСОБА_1 відряджався до зони проведення АТО на території Донецької та Луганської областей та брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.

З матеріалів справи вбачається, що підставою для відмови позивачу у наданні статусу учасника бойових дій зазначено відсутність відомостей про залучення позивача до проведення АТО на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування в районах її проведення.

Судом встановлено, що на час винесення оскаржуваного рішення, постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2016 року №602 було внесено зміни до Порядку №413, а саме, доповнено пункт 2-1, відповідно до якого статус учасника бойових дій надається особам, зазначеним у пункті 2 цього Порядку, в разі залучення їх до проведення антитерористичної операції на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування в районах її проведення.

Вказана постанова набрала законної сили 16.09.2016 року, а тому відповідно до положення частини першої статті 58 Конституції України не має зворотної дії в часі, про що прямо зазначено в Рішенні Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України.

Тобто, на час виникнення у позивача права на отримання статуту учасника бойових дій, законодавство України не містило будь-яких обмежень щодо тривалості строку перебування безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції, осіб, які брали безпосередню участь в забезпеченні проведення антитерористичної операції.

Таким чином, суд приходить до висновку, що пункт 2-1 Порядку №413 не поширюється на позивача, оскільки не був чинним на момент участі позивача в забезпеченні проведення антитерористичної операції в період з 09.05.2014 року по 28.05.2014 року.

Будь-яких інших мотивованих підстав для відмови ОСОБА_1 у наданні статусу учасника бойових дій в оскаржуваному рішенні відповідачем не зазначено.

При цьому, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 брав безпосередню участь в проведені антитерористичної операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції в с. Новоукраїнка, с. Зоря, м. Красноармійськ Донецької області.

Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що комісією Волинського ОВК з питань розгляду матеріалів про видачу посвідчень учасників бойових дій, безпідставно та необґрунтовано відмовлено позивачу у наданні статусу учасника бойових дій, а тому, виходячи з наданих статтею 245 КАС України повноважень, суд приходить до висновку про необхідність визнання протиправним та скасування п.22 протоколу засідання комісії Волинського ОВК з питань розгляду матеріалів про видачу посвідчень учасників бойових дій №3/М від 31.03.2017 року стосовно відмови ОСОБА_1 у встановленні статусу учасника бойових дій у зв’язку з відсутністю правових підстав та зобов’язання Волинського ОВК прийняти рішення про надання ОСОБА_1 учасника бойових дій та видати посвідчення встановленого зразка.

Керуючись статтями 243 – 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року №413, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати пункт 22 протоколу засідання комісії Волинського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про видачу посвідчень учасників бойових дій №3/М від 31.03.2017 року стосовно відмови ОСОБА_1 у встановленні статусу учасника бойових дій у зв’язку з відсутністю правових підстав.

Зобов'язати Волинський обласний військовий комісаріат (43000, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Теремнівська, будинок 85а, код ЄДРПОУ 08013516) прийняти рішення про надання ОСОБА_1 (43000, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) статусу учасника бойових дій та видати посвідчення встановленого зразка.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” цього Кодексу. Апеляційна скарга може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Суддя В.Д. Ковальчук