Рішення № 73189405, 04.04.2018, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
04.04.2018
Номер справи
569/19360/17
Номер документу
73189405
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 569/19360/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 квітня 2018 року м.Рівне

Рівненський міський суд Рівненської області в складі:

головуючого судді Першко О.О.,

секретар судового засідання Прокопчук Л.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Рівному справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання призначити пенсію,

ВСТАНОВИВ:

14 грудня 2017 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Рівненського міського суду Рівненської області з позовом до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (далі - відповідач), в якому просить: визнати протиправним та скасувати рішення відповідача №5131 від 09 серпня 2017 року про відмову йому в призначенні пенсії за віком відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язати відповідача здійснити йому призначення та виплату пенсії згідно п. 1 ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із 04 серпня 2017 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії, в зв'язку з чим має право на пенсію за віком із зниженням пенсійного віку. Проте, при зверненні позивача до відповідача з приводу призначення йому пенсії на пільгових умовах, останній отримав відмову через відсутність первинних документів, які підтверджують факт його роботи в зоні відчуження. Разом з тим, статус позивача як особи, який є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, та надає йому право на користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема, ст. 55, підтверджується посвідченням, виданим 17 лютого 1993 року Рівненською обласною державною адміністрацією та довідкою № 20 від 1991 року, виданою командиром в/ч 77727. Посилаючись на наведені обставини, просив позовні вимоги задовольнити.

12 січня 2018 року представником відповідача подано до суду відзив на позовну заяву, згідно якого відповідач заперечує проти задоволення позову, оскільки позивачем не надано із заявою про призначення пенсії будь-яких документів, які би слугували підставою для призначення йому пенсії у відповідності до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В судове засідання представник позивача ОСОБА_3 не з'явилася, хоча була належним чином повідомлена про час, дату та місце розгляду справи, що підтверджується її особистою розпискою, яка знаходиться в матеріалах справи. 04 квітня 2018 року подала заяву, в якій просила розгляд справи проводити за її відсутності.

Представник відповідача Наконечна І.В. в судове засідання не з'явилася, хоча була належним чином повідомлена про час, дату та місце розгляду справи, що підтверджується її особистою розпискою, яка знаходиться в матеріалах справи.

Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного висновку.

17 лютого 1993 року позивачу Рівненською обласною державною адміністрацією було видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р. (категорія 2), серія НОМЕР_2 (а.с.3).

Також в матеріалах справи наявна копія довідки від 1991 року за № 20, виданої командиром в/ч 77727, з якої вбачається, що позивач з 10 травня 1986 року по 21 липня 1986 року в складі військової частини №38835 приймав участь в роботі з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 30 кілометровій зоні (а.с.4).

Аналогічна інформація про прийняття позивачем участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС міститься в його військовому квитку серії НОМЕР_3, виданого позивачу Рівненським міськвоєнкоматом Рівненської області, відповідно до записів в графі 17 «Особливі відмітки» якого, позивач приймав участь в роботі по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 30-ти кілометровій зоні з 10 травня 1986 року по 21 липня 1986 року при в/ч 33835 (а.с.6-7).

04 серпня 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та подав відповідні документи (копію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, копію довідки в/ч 77727 від 1991 року № 20, копію військового квитка, копію трудової книжки).

Рішенням №5131 від 09 серпня 2017 року відповідачем відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку, у зв'язку з недостатністю документів, необхідних для призначення пенсії.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно із статтею 9 зазначеного Закону особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Статтею 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.

Так, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачені пільги для обумовленої категорії громадян, перелік яких та підстави надання залежать від категорії, до якої вони належать.

Зокрема, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 55 даного Закону особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів - зі зменшенням пенсійного віку на 10 років.

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України 25.11.2005р. №22-1 (далі - Порядок №22-1) (зареєстровано у Міністерстві юстиції України 27.12.2005р. за №1566/11846), передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії за віком надаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи, та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, форма якої затверджена постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988р. №122.

Відповідно до пп.«ґ» п.7 Порядку №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком подаються посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988р. №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Разом з тим, відповідно до п. 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 501 від 25.08.1992 р. (в редакції на час видачі позивачу посвідчення), зазначені посвідчення видаватись на підставі одного з таких документів: посвідчення про відрядження в зону відчуження; довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (з зазначенням кількості днів і населеного пункту); військового квитка і довідки командира військової частини про участь в ліквідації наслідків аварії в зоні відчуження; рішення суду про встановлення факту безпосередньої участі в будь-яких роботах за певний період, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження, в тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також у роботах на діючих пунктах санітарної обробки людей і дезактивації техніки.

Обумовлене узгоджується з положеннями ст. 15, ч. 3 ст. 65 закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Отже, виходячи з вищевикладеного, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Зазначений правовий висновок наведений Верховним Судом України у постановах від 21.11.2006 року, 04.09.2015 року (справи № 21-1048во06, № 690/23/15-а).

Відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» необхідними умовами призначення пенсії за віком на пільгових умовах є досягнення особою певного віку і наявність необхідного стажу роботи на певних роботах або у певних умовах.

Суд встановлено, що факт участі позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 10 травня 1986 року по 21 липня 1986 року підтверджується довідкою №20 від 1991 року командира військової частини 77727 та відповідним записом у його військовому квитку.

З урахуванням вищенаведеного суд дійшов висновку про наявність у позивача права на користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема щодо призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років. В свою чергу відмова відповідача щодо призначення пенсії позивачу зі зменшенням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», є протиправною, а тому підлягає скасуванню.

Таким чином, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 140 КАС України та ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з відповідача в дохід держави слід стягнути судовий збір у розмірі 640 грн.

Керуючись ст.ст. 9, 19, 77, 241-246, 255, 295, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання призначити пенсію - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області №5131 від 09 серпня 2017 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити призначення та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на 10 років згідно п. 1 ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із 04 серпня 2017 року.

Стягнути з Рівненського об'єднаного управління пенсійного фонду України Рівненської області в дохід держави судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.

Допустити рішення до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана через Рівненський міський суд Рівненської області в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач - ОСОБА_1, місце проживання: АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1.

Відповідач - Рівненське об'єднане управління пенсійного фонду України Рівненської області, місцезнаходження: м.Рівне, вул. Яворницького, 34, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організації України 40373305.

Повне судове рішення виготовлено 04 квітня 2018 року.

Суддя Рівненського

міського суду О.О. Першко