
Справа № 647/8/18
№ провадження 2/647/139/2018
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.03.2018 року Бериславський районний суд Херсонської області
у складі: головуючого судді Миргород В.С.
при секретарі Татаровській І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Бериславі Херсонської області цивільну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Херсонській області до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про відшкодування шкоди заподіяної порушенням Лісового кодексу України,
за участю представників сторін:
від позивача - представник за довіреністю ОСОБА_3, суд –
В С Т А Н О В И В:
Державна екологічна інспекція у Херсонській області звернулась до Бериславського районного суду Херсонської області з цивільним позовом до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про відшкодування шкоди заподіяної порушенням Лісового кодексу України, посилаючись на те, що 15.09.2017 року державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Херсонській області при проведенні державного контролю за зберіганням захисних лісосмуг встановлено факт знищення громадянами ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в полезахисній лісосмузі біля села Новоберислав за допомогою механічної пилки знищено 9 дерев ясеня до ступеня припинення росту без дозвільних документів, а саме лісорубного квитка. Даний факт підтверджується протоколами про адміністративне правопорушення № 8431 від 14.09.2017 року відносно громадянина ОСОБА_1 та № 8394 від 14.09.2017 року відносно ОСОБА_2. 15.09.2017 року були винесені постанови про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 та ОСОБА_2,постанови ним отримані, в судовому порядку не оскаржувалися, штраф сплачено, тобто вину свою вони визнали. Своїми протиправними , злочинними діями вони завдали збитки державі у розмірі 14129, 97 грн. У зв’язку з цим позивач просить суд стягнути солідарно в рівних долях з відповідачів на користь держави збитки заподіяні ними в сумі 14129, 97 грн. в рахунок відшкодування шкоди та витрати по сплаті судового збору в розмірі 1600,00 грн.
В судовому засіданні представник позивача наполягав на задоволенні позову з підстав, зазначених у ньому.
Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов визнав, зазначив, що в нього хворіє дружина ОСОБА_4, надав підтверджуючі документи.
Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні позов визнав, зазначив, що він є пенсіонером, коштів не вистачає, до того ж в нього також хворіє дружина ОСОБА_5 , надав підтверджуючі документи.
Згідно ч.4 ст.206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
У відповідності до ч.1 ст.81, ч.3 ст.12 ЦПК України кожна сторона зобов’язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до п.п. 3,4 п. 5 ст. 12 ЦПК України – суд сприяє всебічному і повному з’ясуванню обставин справи: роз’яснює особам, які беруть участь у справі, їх права та обов’язки, попереджує про наслідки вчинення або не вчинення процесуальних дій і сприяє їхніх прав у випадках встановлених нормами ЦПК України.
Заслухавши сторони та дослідивши письмові докази, що містяться у матеріалах справи, суд встановив наступні факти та відповідні правовідносини.
У відповідності до ст.1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ч. 1 ст. 1190 ЦК України , особи, спільними діями або бездіяльністю яких було завдано шкоди, несуть солідарну відповідальність перед потерпілим.
Судом встановлено, що згідно постанови про накладення адміністративного стягнення № 05-15/190 від 15.09.2017 року, ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, вчиненого ним 14 вересня 2017 року, протокол № 8431 , а саме : при проведенні державного контролю за дотриманням вимог по охороні збереженням рослинного світу в лісах Херсонської області, встановлено, що останній спільно з ОСОБА_2 в полезахисній смузі біля с. Новоберислав Бериславського району без відповідного дозволу за допомогою механічної пилки, знищили 9 дерев – ясенів до ступеню припинення росту, а саме o30 см-1шт., o16 см-1шт., o26 см-1 шт., o22 см-1шт., o15,5 см-1 шт., o14 см – 1 шт., o 19,5 см – 1 шт., o 17,5 см – 1 шт., o 21 см-1шт., що є порушенням ч.1 ст. 105 Лісового кодексу України, відповідальність за яке передбачена ст.. 65-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів громадян, що складає 170, 00 грн.(а.с.14), суму збитків до відшкодування було визначено додатково згідно розрахунку до протоколу № 8431 від 14.09.2017 року у розмірі 14129, 97 грн. (а.с. 5) Штраф ним було сплачено (а.с. 13) .
Згідно постанови про накладення адміністративного стягнення № 05-15/191 від 15.09.2017 року , ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, вчиненого ним 14 вересня 2017 року, протокол № 8394 , а саме : при проведенні державного контролю за дотриманням вимог по охороні збереженням рослинного світу в лісах Херсонської області, встановлено, що останній спільно з ОСОБА_1 в полезахисній смузі біля с. Новоберислав Бериславського району без відповідного дозволу за допомогою механічної пилки, знищили 9 дерев – ясенів до ступеню припинення росту, а саме o30 см-1шт., o16 см-1шт., o26 см-1 шт., o22 см-1шт., o15,5 см-1 шт., o14 см – 1 шт., o 19,5 см – 1 шт., o 17,5 см – 1 шт., o 21 см-1шт., що є порушенням ч.1 ст. 105 Лісового кодексу України, відповідальність за яке передбачена ст.. 65-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів громадян, що складає 170, 00 грн.(а.с.9), суму збитків до відшкодування було визначено додатково згідно розрахунку до протоколу № 8394 від 14.09.2017 року у розмірі 14129, 97 грн. (а.с. 6). Штраф ним було сплачено (а.с. 10) .
Згідно звернення про відшкодування шкоди, заподіяної державі порушення Лісового законодавства № 09-12/54 від 31.10.2017 року направленого відповідачам їм було добровільно запропоновано в місячний термін солідарно відшкодувати заподіяні державі збитки у розмірі 14129, 97 грн.(а.с.4), але у встановлений термін збитки не були відшкодовані.
Відповідно до ст. 69 Лісового кодексу України, спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно. Спеціальний дозвіл на заготівлю деревини в порядку рубок головного користування видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства. Спеціальний дозвіл на інші види спеціального використання лісових ресурсів видається власниками лісів або постійними лісокористувачами. На виділених лісових ділянках можуть використовуватися лише ті лісові ресурси і лише для цілей, що передбачені виданим спеціальним дозволом. Спеціальний дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами у встановленому порядку також на проведення інших рубок та робіт, пов'язаних і не пов'язаних із веденням лісового господарства.
Своїми протиправними діями відповідачі порушили норми ст.. 69 , а також ч.1, п. 1 ч.2 ст.105 Лісового кодексу України, якою передбачено дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону за порушення лісового господарства, а саме незаконне вирубування та пошкодження дерев і чагарників та причинили збитки державі у розмірі 14129, 97 грн.
Відповідно до ч.1, п. «з» ч.2, ч. 4 ст. 68 закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність, відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Згідно ч. 1 ст. 69 вищезазначеного закону, шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Згідно зі ст..66 Конституції України, кожен зобов’язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.
Відповідно до ст.. 93, 94 Лісового кодексу України, державний контроль за охороною, захистом, використанням та відтворенням лісів здійснюється Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, органами виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища, іншими органами виконавчої влади у межах повноважень, визначених законом. Завданнями контролю за охороною, захистом, використанням та відтворенням лісів є забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів; забезпечення додержання лісового законодавства органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями та громадянами; забезпечення додержання лісового законодавства власниками лісів, постійними і тимчасовими лісокористувачами; запобігання порушенням законодавства у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів, своєчасне виявлення таких порушень і вжиття відповідних заходів щодо їх усунення.
Відповідно до ст.. 16 закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», державними органами управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів є центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, та інші державні органи, до компетенції яких законами України віднесено здійснення зазначених функцій.
Відповідно до ст.. 20-2 закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про використання, охорону і відтворення рослинного світу, щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов; складання протоколів про адміністративні правопорушення та розгляд справ про адміністративні правопорушення, накладення адміністративних стягнень у випадках, передбачених законом;
пред'являти претензії про відшкодування збитків і втрат, заподіяних державі в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища;
Відповідно до такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу, затверджених постановою Кабміну України від 23.07.2008 року № 665, в результаті порушення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 вимог ч.1 ст.. 105 Лісового кодексу України, внаслідок незаконного спилювання 9 дерев – ясенів до ступеню припинення росту, а саме o30 см-1шт., o16 см-1шт., o26 см-1 шт., o22 см-1шт., o15,5 см-1 шт., o14 см – 1 шт., o 19,5 см – 1 шт., o 17,5 см – 1 шт., o 21 см-1шт., згідно протоколів про адміністративне правопорушення № 8431 від 14.09.2017 року та № 8394 від 14.09.2017 року державі завдана майнова шкода в розмірі 14129, 97 грн., яка підлягає стягненню з відповідачів на користь держави.
Таким чином, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, підстави для відмови у задоволенні позову відсутні.
Відповідно до ст.141 ЦПК України із відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 1600,00 грн., які позивач сплатив під час звернення до суду.
Таким чином, з відповідачів солідарно на користь держави підлягає стягненню майнова шкода у розмірі 14129, 97 грн., а також 1600, 00 грн. в рахунок відшкодування судових витрат по сплаті судового збору.
На підставі викладеного, в межах заявлених позивачем вимог, з урахуванням принципів змагальності та диспозитивності цивільного судочинства, керуючись ст.ст. 12, 13, 141, 258, 259, 265, 268, 280-282 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Позов Державної екологічної інспекції у Херсонській області до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про відшкодування шкоди заподіяної порушенням Лісового кодексу України – задовольнити.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1, ОСОБА_2 на користь Новобериславської сільської ради шкоду в сумі 14129 гривень 97 копійок, які перерахувати до фонду охорони навколишнього природного середовища на р/р 33112331700051, код доходу 24062100, МФО 852010, код за ЄДРПОУ 37858658 в УДКСУ у Бериславському районі.
Стягнути з ОСОБА_1, на користь Державної екологічної інспекції в Херсонській області (73026, м. Херсон, пров. Козацький, 10), суму судового збору у розмірі 800 гривень 00 копійок, та перерахувати на р/р 35217069081000, код ЄДРПОУ 38044149, МФО 820172 Держказначейська служба України м. Київ.
Стягнути з ОСОБА_2, на користь Державної екологічної інспекції в Херсонській області (73026, м. Херсон, пров. Козацький, 10), суму судового збору у розмірі 800 гривень 00 копійок, та перерахувати на р/р 35217069081000, код ЄДРПОУ 38044149, МФО 820172 Держказначейська служба України м. Київ.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до апеляційного суду Херсонської області, шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач - Державна екологічна інспекція в Херсонській області, 73026, м. Херсон, пров. Козацький, 10, код ЄДРПОУ 38044149.
Представник позивача – ОСОБА_3, 73026, м. Херсон, пров. Козацький, 10.
Відповідач ОСОБА_1, Херсонська область, Бериславський район, с. Новорайськ, вул. Кателіна (Дружби), буд. 26, РНОКПП НОМЕР_1.
Відповідач ОСОБА_2, Херсонська область, Бериславський район, с. Новорайськ, вул.. Кателіна (Дружби), буд. 7, РНОКПП НОМЕР_2.
Повне рішення складено 04.04.2018 року.
Суддя В. С. Миргород