
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 квітня 2018 року
м.Суми
Справа №585/753/17
Номер провадження 22-ц/788/248/18
Апеляційний суд Сумської області у складі колегії суддів судової палати у цивільних справах:
головуючого - Криворотенка В. І. (суддя-доповідач),
суддів - Кононенко О. Ю. , Ткачук С. С.
за участю секретаря судового засідання - Кияненко Н.М.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
третя особа, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору - ОСОБА_2,
відповідачі: Роменська міська рада Сумської області, Товариство з обмеженою відповідальністю «Будпартнер-Інвест»,
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_3, Управління Держгеокадастру у Роменському районі,
розглянув у відкритому судовому засіданні у порядку спрощеного позовного провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1, ОСОБА_2 на рішення Роменського міськрайонного суду Сумської області від 11 грудня 2017 року в складі судді Машини І.М., ухвалене у м. Ромни, повний текст якого складений 15 грудня 2017 року,
В С Т А Н О В И В:
Відповідно до пункту 3 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 02 червня 2016 року № 1402 VIII «Про судоустрій і статус суддів» апеляційні суди, утворені до набрання чинності цим Законом, продовжують здійснювати свої повноваження до утворення апеляційних судів у відповідних апеляційних округах.
Пунктом 8 частини першої розділу XIII «Перехідні положення» Цивільного процесуального кодексу України, в редакції Закону України № 2147-VIII від 03 жовтня 2017 року «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», що набув чинності 15 грудня 2017 року, також визначено, що до утворення апеляційних судів в апеляційних округах їхні повноваження здійснюють апеляційні суди, у межах територіальної юрисдикції яких перебуває місцевий суд, який ухвалив судове рішення, що оскаржується.
22 лютого 2017 року ОСОБА_1 звернулась до суду з зазначеним позовом, а 10 травня 2017 року подала заяву про доповнення (зміну) підстав позову обґрунтовуючи її тим, що згідно рішення Виконавчого комітету Роменської міської ради народних депутатів Сумської області від 22 березня 1989 року № 73 «Про зміну умов землекористування» земельна ділянка житлового кварталу по вул. Пролетарської солідарності (зараз вул. Гостиннодвірська) загальною площею 3,74 га знаходиться в користуванні Міністерства оборони України. Отже, без згоди Міністерства оборони України та Кабміну України вирішенння питань землекористування на цій земельній ділянці не можливо згідно ст. 4 Закону України «Про використання земель оборони» та ст. 77 Земельного кодексу України. Ця земельна ділянка викорстовувалась військовими частинами МО України для будівництва об'єктів соціально-культурного призначення, житлових будинків. Відповідно до Рішення Виконкому Роменської міської ради народних депутатів від 19 листопада 1985 року № 316 Про будівництво 72-квартирного будинку в/ч 29493 виділена земельна ділянка площею 0,4 га (4000,0 м кв.) по вул. Пролетарської солідарності, ¹ 12 «А» під будівництво 72-квартирного 9-поверхового жилого будинку. Згідно рішенння Виконкому Роменської міської ради народних депутатів від 30 грудня 1988 року № 245 Про затвердження актів держкомісій, п. 11 був затверджений акт Державної комісії з прийняття в експлуатацію 70-квартирного житлового будинку з окремо стоячою підвищувальною насосною станцією по вул. Пролетарської солідарності, ¹ 12 «А». Відповідно до Рішень Виконкому Роменської міської ради народних депутатів від 18 липня 1990 року № 128 виділено в/ч 29493 земельну ділянку для будівництва 72-квартирного 9-поверхового житлового будинку (№ 14 «А» по вул. Пролетарської солідарності) площею 0,1 га та рішенням від 15 серпня 1990 року № 153 земельну ділянку площею 0,25 га, а всього площа земельної ділянки 0,35 га (3500,0 м кв.). Згідно рішення Виконкому Роменської міської ради народних депутатів від 31 серпня 1993 року № 223 Про затвердження актів держкомісій, п. 2 був затверджений акт Державної комісії з прийняття в експлуатацію 71-квартирного житлового будинку по вул. Пролетарської солідарності ¹ 14 «А». Вона, як співвласник багатоквартирного будинку по вул. Гостиннодвірській, ¹ 12 «А» у м. Ромни, як і всі інші співвласники будинку має право користуватися усією земельною ділянкою, виділеною для будівництва і експлуатації вказаного будинку на підставі Рішення Виконавчого комітету Роменської міської ради. Даний будинок прийнятий в експлуатацію в 1993 році. Кожен громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону (ч. 2 ст. 13 Конституції). До таких об'єктів належить, зокрема, земельна ділянка, надана для будівництва та обслуговування будинку № 14 «А» по вул. Гостиннодвірській у м. Ромни. Стосовно права постійного користування земельною ділянкою під будинками № 12 «А»; № 14 «А» по вул. Гостиннодвірській у м. Ромни, діє механізм гарантований статтями 13, 14, 22, 41, 55 Конституції України. Вказані права підтверджені Рішенням Конституційного суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст. 92, пункту 6 розділу Х «Перехідних положень» Земельного кодексу України. Відповідно до ст. 8 Конституції України, Конституція має найвищу юридичну силу, її норми є нормами прямої дії. В процесі переходу права власності на вказаний будинок чи його частини як то її квартири при приватизації у її власність у відповідності до ст. 120 ЗК України вона набула також право постійного користування земельною ділянкою, виділеною у свій час на основі чинних тоді законів, для будівництва і обслуговування житлового будинку № 14 «А» по вул. Гостиннодвірській у м. Ромни. Відповідачі діяли всупереч вимогам ст. 19 Конституції заради особистої комерційної вигоди внаслідок корупційного зговору посадових осіб Роменської міської ради та керівництва ТОВ «Будпратнер-Інвест» рішенням 28 сесії Роменської міської ради «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та технічної документації із землеустрою» від 19 жовтня 2012 року вони знищили її право користування прибудинковою територією, безпідставно в неї без її згоди її відібрали і передали в користування (в оренду) новому забудовнику ТОВ «Партнер-Інвест» для будівництва 28 квартирного житлового будинку № 14 «В» по вул. Гостиннодвірській, виділивши йому земельну ділянку площею 2002 м кв. для будівництва і обслуговування цього будинку. Отримання вказаної земельної ділянки відповідачем є абсолютно таке, яке сталося в результаті неформального зговору керівництва відповідача та керівництва Роменської міської ради та повної, відвертої, беззастережної фальсифікації обставин і рішень Роменської міської ради щодо виділення за договором оренди земельної ділянки не з вільних від забудови земель, а виключно за рахунок прибудинкових територій будинків № 12 «А» та № 14 «А» по вул. Гостиннодвірській у м. Ромни, наданих у відповідність до закону для будівництва і обслуговування будинків. Тому, посилаючись на вказані обставини, позивач просила суд повністю задовольнити її позов і скасувати протиправні рішення Роменської міської ради, повернути їй і всім жителям будинків № 12 «А» та № 14 «А» по вул. Гостиннодвірській право на користування прибудинковими територіями (т. 1 а.с. 159-163).
ОСОБА_2, яка ухвалою суду від 10 травня 2017 року залучена до участі у справі як третя особа, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, звернулася до суду з позовною заявою як третя особа з самостійними вимогами на предмет спору, про визнання недійсним та скасування пунктів 3, 3.1 рішення 28 сесії Роменської міської ради Сумської області 6 скликання «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та технічної документації із землеустрою» від 19 жовтня 2012 року; визнання недійсним Протоколу №1/2008 про хід земельного аукціону від 20 серпня 2013 року; визнання недійсним договору оренди землі, укладеного 20 серпня 2013 року між Роменською міською радою Сумської області та Товариством з обмеженою відповідальністю «Будпартнер-Інвест» посилаючись на те, що вона проживає у квартирі № 23 в 9-поверховому багатоквартирному будинку № 12 А по вул. Гостиннодвірська в м. Ромни, при прийнятті рішення від 19 жовтня 2012 року, проведенні аукціону та укладанні Договору оренди землі від 20 серпня 2013 року Роменською міською радою Сумської області порушено вимоги ст. 48 Конституції України, ст. 293 Цивільного кодексу України, ст. 16 Закону України «Про основи містобудування», пункти 1.3., 3.8., 3.16., ДБН 360-92 «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», затверджених Наказом Державного комітету України у справах містобудування і архітектури № 44 від 17 квітня 1992 року та її права на повноцінне життєве середовище та належні умови життєдіяльності, гарантовані вказаними нормами діючого законодавства України. Тому просила суд визнати незаконним та скасувати пункти 3, 3.1 рішення 28 сесії Роменської міської ради Сумської області 6 скликання «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та технічної документації із землеустрою» від 19 жовтня 2012 року, визнати недійсним Протокол № 1/2008 про хід земельного аукціону від 20 серпня 2013 року, визнати недійсним договір оренди землі, укладений 20 серпня 2013 року між Роменською міською Радою Сумської області та Товариством з обмеженою відповідальністю «Будпартнер-інвест».
У заяві про доповнення (зміну) підстав позову ОСОБА_2 зазначає, що загальна площа двох суміжних прибудинкових земельних ділянок будинків № 12 «А» та № 14 «А» по вул. Гостиннодвірській у м. Ромни, наданих для будівництва і обслуговування будинків становить 0,75 га (7500,0 кв.м). Вона, як співвласник багатоквартирного будинку по вул. Гостиннодвірській, ¹ 12 «А» у м. Ромни, має право на користування усією вказаною земельною ділянкою. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод. Для вилучення частини земельної ділянки з користування 350 співвласників вказаних житлових будинків необхідно було отримати їх згоду, а при їх відмові спір вирішити в судовому порядку і лише тоді надавати цю вивільнену землю в оренду. Отримання вказаної земельної ділянки ТОВ «Будпартнер-Інвест» є абсолютно незаконним, яке сталося в результаті неформального зговору керівництва відповідача та керівництва Роменської міської ради та повної, відвертої беззастережної фальсифікації обставин і рішень Роменської міської ради щодо виділення за договором оренди земельної ділянки не з вільних від забудови земель, а виключно за рахунок прибудинкових територій будинків № 12 «А» та № 14 «А» по вул. Гостиннодвірській у м. Ромни. Просить суд звернути увагу на аерофотозйомку, на яких червоним означені межі будинків № 12 «А» площа 4000 кв.м та № 14 «А» - площа 3500 кв.м, а зеленим межі незаконно відібраних земельних ділянок, усього незаконно відібрано від обох будинків 4180 кв.м з 7500 кв.м прибудинкових територій, тому просить суд повністю задовольнити її позов і скасувати протиправні рішення Роменської міської ради, повернути їй і всім жителям будинків № 12 «А» та № 14 «А» по вул. Гостиннодвірській право на користування прибудинковими територіями (т.2 а.с. 122-124).
Рішенням Роменського міськрайонного суду Сумської області від 11 грудня 2017 року в задоволенні позову ОСОБА_1 та третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору ОСОБА_2 відмовлено.
Скасовано заборону, накладену ухвалою Роменського міськрайонного суду Сумської області від 27 березня 2017 року по справі № 585/753/17, номер провадження № 2/585/371/17, Товариству з обмеженою відповідальністю «Будпартнер-Інвест» починати та здійснювати будівельні роботи з будівництва 28 квартирного будинку № 14 «В» по вул. Гостиннодвірській.
Вказане рішення суду ОСОБА_1 та третя особа, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору ОСОБА_2 оскаржили в апеляційному порядку.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1, ОСОБА_2, посилаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, просять рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення їх позову.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 посилаються на те, що суд першої інстанції не звернув увагу і не зробив відповідних висновків щодо дотримання позовної давності третьою особою з самостійними вимогами ОСОБА_2 Зазначають, що суд порушив процесуальні права відносно третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_3 Також вказують, що причиною прийняття радою протиправних рішень і відібрання їх прибудинкових територій є протиправна змова керівників та посадовців Роменської міської ради та ТОВ «Партнер - Інвест».
ТОВ «Будпартнер - Інвест» подало відзив на апеляційну скаргу ОСОБА_1, ОСОБА_2, в якому просило апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення Роменського міськрайонного суду Сумської оласті від 11 грудня 2017 року - без змін.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, представника ОСОБА_1, ОСОБА_2 - адвоката ОСОБА_4 про задоволення апеляційної скарги, а також пояснення представника ТОВ «Будпартнер - Інвест» - ОСОБА_5 про залишення рішення суду без змін, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно зі ст. 375 ЦПК України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається, що відповідно до свідоцтва про право власності на житло від 10 жовтня 1996 року квартира, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, належить на праві приватної власності ОСОБА_1 (т.1 а.с. 10).
Відповідно до рішення виконавчого комітету Роменської міської ради народних депутатів від 19.11.85 № 316 виділено земельну ділянку площею 0,4 га в/ч 29493 по вул. Пролетарської солідарності, 12-а під будівництво 72-квартирного 9-поверхового житлового будинку серії 96 (проектування і будівництво по нормам вбудованої дитячої бібліотеки на першому поверху) (т. 2 а.с. 57).
Рішенням виконавчого комітету Роменської міської ради народних депутатів від 30.12.88 № 245 затверджено державний акт прийому в експлуатацію 70-ти квартирного житлового будинку КПД з окремою насосною станцією по вул. Пролетарської солідарності, 12-а, загальною площею 4382,18 кв.м (т. 2, а.с. 58).
Відповідно до рішення виконавчого комітету Роменської міської ради народних депутатів від 22.03.89 № 73 внесено зміни у акти на право використання земель і затверджено площі земельних ділянок: В/ч 54196 - вул. Пролетарської солідарності - 3,74 га (т. 2 а.с. 56).
Відповідно до рішення виконавчого комітету Роменської міської ради народних депутатів від 18.07.90 № 128 змінено п. 1 рішення міськвиконкому № 121 від 21.06.89 і викладено його в такій редакції: виділити земельну ділянку в/ч 29493 площею 0,1 га для будівництва 72-квартирного житлового будинку 9-поверхового по вул. Пролетарської солідарності (без будівництва вбудовано-прибудованого приміщення комплексного пункту побутового обслуговування населення і продовольчого магазину) (т. 2 а.с. 59).
Рішенням виконавчого комітету Роменської міської ради народних депутатів від 15.08.90 № 153 виділено земельну ділянку площею 0,25 га Роменському виробничому об'єднанню житлово-комунального господарства по вул. Пролетарської солідарності для будівництва 9-поверхового 36-квартирної блок-секції (т. 2 а.с. 60).
Рішенням виконавчого комітету Роменської міської ради народних депутатів від 31.08.93 № 223 затверджено акт державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію 39 кв. житлового будинку, загальною площею 2161,9 кв.м з вбудованою ощадкасою площею 58,5 кв.м, затверджено акт державної комісії про прийняття в експлуатацію 71 кв. житлового будинку по вул. Пролетарської солідарності, 14 а, загальною площею 3863,88 кв.м (т. 2 а.с. 61).
Рішенням виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області № 76 від 15.03.06 дозволено ТОВ «Будпартнер» виготовлення проектної документації на будівництво 5-ти поверхового житлового будинку з мансардою за адресою: вул. Пролетарської солідарності, 14-Б (т. 2 а.с. 71).
Рішенням 33 сесії 4 скликання Роменської міської ради Сумської області від 21.03.2006 року надано дозвіл на складання технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку: ТОВ «Будпартнер» вул. Пролетарської Солідарності, 23-Б, - для гаражного будівництва (перенесення встановлених металевих гаражів, контейнерів із земельної ділянки, що надана для будівництва багатоповерхового будинку) (т. 1 а.с. 227).
Відповідно до протоколу від 07.06.2006 року постійної комісії 5 скликання Роменської міської ради Сумської області ухвалено визнати необхідність будівництва багатоквартирного житлового будинку по вул. Пролетарської солідарності, директору ДП БМП «Ромнипромбуд» ОСОБА_6 терміново приступити до перенесення гаражів мешканців будинків № 14, 14-А по вул. Пролетарської солідарності, рекомендувати авторам проекту будівництва зустрітися з мешканцями будинків № 14, 14-А по вул. Пролетарської солідарності (т. 2 а.с. 79).
Рішенням 16 сесії 5 скликання Роменської міської ради Сумської області від 23.01.2008 року затверджено проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки, загальною площею 0,1047 га, яка підлягає продажу на земельних торгах для комерційного використання за адресою: вул. Пролетарської солідарності, 14-В (т. 1, а.с. 182).
Відповідно до рішення 50 сесії 5 скликання Роменської міської ради Сумської області від 25.06.2010 року затверджено результати аукціону з права оренди земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Ромни, вул. Пролетарської солідарності, 14-з, площею 231 кв.м, який відбувся 15.06.2010 року, визнавши переможця аукціону ОСОБА_7 відповідно до протоколу № 1 (т. 2, а.с. 72-76).
Як вбачається з повідомлення у газеті «Вісті Роменщини» від 28 березня 2012 року № 24 про результати розгляду пропозицій громадськості щодо проекту детального планування території центральної частини міста під час проведення процедури обговорення проекту детального планування центральної частини м. Ромни, яка відбулася відповідно до Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 555 від 25 травня 2011 року, з 1 до 20 березня цього року до відділу містобудування та архітектури виконкому Роменської міської ради надійшло 8 письмових звернень, із них 6 звернень підприємців, 1 - підприємства, 1 - колективне звернення громадян (т. 1 а.с. 60). Жодне з зазначених письмових звернень не стосується оскаржуваного будівництва будинку за адресою: м. Ромни, вул. Пролетарської солідарності, 14 в.
Рішенням 22 сесії 6 скликання Роменської міської ради Сумської області від 26.04.2012 року затверджено проект детального планування території центральної частини міста з врахуванням зауважень Сумської обласної містобудівної ради, вирішено виконавчому комітеті Роменської міської ради оприлюднити дане рішення в засобах масової інформації та на офіційному сайті міста, відділу містобудування та архітектури виконкому міської ради проінформувати міську раду чергової сесії про усунення зауважень обласної містобудівної ради (т. 1 а.с. 224-225).
Відповідно до витягу з рішення 23 сесії 6 скликання Роменської міської ради Сумської області від 25.05.2012 року та переліку земельних ділянок, вільних від забудови, право оренди яких може бути продано на земельних аукціонах у 2012-2013 роках, визначено земельну ділянку за адресою: м. Ромни, вул. Пролетарської Солідарності, 14-В, з цільовим використанням: для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку площею 950 кв.м (т. 1 а.с. 11, 12).
Згідно додатку до рішення міської ради від 28.05.2012 року, затверджено перелік земельних ділянок вільних від забудови, право оренди яких може бути продано на земельних аукціонах у 2012-2013 роках, зокрема зазначена земельна ділянка за адресою: вул. Пролетарської Солідарності, 14-В, цільове використання: для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку, орієнтовна площа - 950 кв.м.
Рішенням 28 сесії 6 скликання Роменської міської ради Сумської області від 19.10.2012 року затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: м. Ромни, вул. Пролетарської Солідарності, 14-В, площею 0,2002 га право оренди якої підлягає продажу на земельних аукціонах для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку, відшкодування витрат на розроблення та виготовлення землевпорядної документації покладено на переможця аукціону, доручено Управлінню економічного розвитку Роменської міської ради організувати підготовку матеріалів для проведення аукціону з продажу права оренди земельної ділянки відповідно до чинного законодавства (т. 1 а.с. 15).
Як вбачається з технічного завдання від 22.10.2012 року надано на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі право оренди якої може бути продано на земельному аукціоні, наданої для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку в м. Ромни, вул. Пролетарської Солідарності, 14-В (т. 1, а.с. 20).
Відповідно до акту про встановлення в натурі (на місцевості) меж земельної та прийомки передачі межових знаків на зберігання Роменській міській раді для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку м. Ромни, вул. Пролетарської Солідарності, 14-В від 25.10.2012 року відведена земельна ділянка повинна використовуватись за цільовим призначенням; до використання земельної ділянки приступати після підписання акту і одержання документів щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі; представниками претензій при встановленні меж не заявлено; зовнішні межі земельної ділянки проходять по умовній лінії існуючої огорожі і закріплені 4 металевими штирями, які передані на зберігання землекористувачу (т. 1, а.с. 21).
Згідно витягу з державного земельного кадастру про земельну ділянку дата формування 15.04.2013 року, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_1, місце розташування: Сумська область, м. Ромни, Пролетарської Солідарності, 14 В, цільове призначення та вид використання земельної ділянки - 02.03 для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, форма власності - державна, площа земельної ділянки - 0, 2002, відомості про обмеження у використанні земельної ділянки, встановлені Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051, не зареєстровані (т.1 а.с. 184).
Рішенням 39 сесії 6 скликання Роменської міської ради Сумської області від 31.05.2013 року затверджено протокол засідання конкурсної комісії з відбору виконавців земельних торгів на конкурентних засадах від 29.05.2013 року, встановлено стартовий розмір річної орендної плати земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Ромни, вул. Пролетарської Солідарності, 14-В, право оренди якої виставляється на земельні торги, в сумі 13463 грн., затверджено характеристику лота, затверджено істотні умови договору оренди земельної ділянки (т. 1, а.с. 22-24).
29.06.2013 року в газеті «Вісті Роменщини» опубліковано оголошення про земельні торги. В газеті «Вісті Роменщини» від 07.09.2013 року № 37 повідомлено, що 20 серпня 2013 року в залі засідань виконавчого комітету Роменської міської ради відбувся земельний аукціон із продажу прав оренди земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Ромни, вул. Пролетарської Солідарності, 14-В, площею 0,2002 га, кадастровий номер НОМЕР_1, ціна продажу 13530,32 грн., строк користування земельною ділянкою - п'ять років, цільове призначення - для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку (т. 1, а.с. 229-230).
ТОВ «Будпартнер-інвест» та Роменська міська рада 20.08.2013 року уклали договір оренди землі для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку за адресою: м. Ромни вул. Пролетарської Солідарності, 14-В, кадастровий номер НОМЕР_1, договір зареєстровано в реєстрі речових прав на нерухоме майно 21.08.2013 року, індексний номер витягу 8298349. Роменська міська рада передала орендареві ТОВ «Будпартнер-Інвест» вказану земельну ділянку, орендар прийняв її в оренду терміном на 5 років.
Як вбачається зі звернення мешканців буд. № 12 А, № 14 А вул. Пролетарської Солідарності, м. Ромни від 03.09.2013 року до міського голови ОСОБА_8 при проведенні зборів про термінове втручання та призупинення початку будівельних робіт, мешканці вказаних будинків категорично проти будівництва в зеленій міжбудинковій зоні будинку № 14 В по вул. Пролетарської Солідарності. м. Ромни (т.1 а.с. 62-67).
07.09.2013 року в газеті «Вісті Роменщини» № 34 опубліковано оголошення про переможця земельних торгів, в якому зазначено, що 20.08.2013 року в залі засідань виконавчого комітету Роменської міської ради відбувся земельний аукціон із продажу права оренди земельної ділянки для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку, площею - 0,2002 га, розташованої: Сумська область, м. Ромни, вул. Пролетарської Солідарності,14-В (т.1 а.с. 230).
Згідно Містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 19.11.2013 року № 12 за адресою: м. Ромни, вул. Пролетарської солідарності, 14-В, прийнятими Відділом містобудування та архітектури виконавчого комітету Роменської міської ради, зокрема (т. 1 а.с. 178):
- документ, що підтверджує право власності або користування земельною ділянкою - Договір оренди землі від 20 серпня 2013 року № 1/2008;
- назва об'єкта будівництва - будівництво 7-ми поверхового 28-квартирного житлового будинку по вул. Пролетарської Солідарності, 14-В;
- інформація про замовника - ТОВ «Будпартнер-Інвест»;
- основні техніко-економічні показники об'єкта будівництва - площа забудови - 298,0 кв.м; загальний будівельний об'єм - 8718,0 куб.м, в т.ч. вище позначки 0,00 - 8095,0 куб.м, нижче позначки 0,00 - 695,0 куб.м;
- відстань від об'єкта, який проектується, до меж червоних ліній та ліній регулювання забудови - не нормуються;
- мінімально допустимі відстані від об'єктів, які проектуються, до існуючих будинків та споруд - у відповідності до діючих протипожежних та санітарних норм, згідно надання графічних матеріалів - 13,0 м;
- забезпечення умов транспортно-пішохідного зв'язку - виконати влаштування тротуарів уздовж проїздних частин, забезпечити умови для господарського проїзду до парку культури та відпочинку з відновленням покриття;
- вимоги щодо забезпечення необхідною кількістю місць зберігання автотранспорту - передбачити автостоянку для легкових автомобілів у відповідності до нормативних вимог;
- вимоги щодо охорони культурної спадщини - відсутні;
- умови щодо доступності - передбачити виконання вимог законодавства щодо забезпечення доступності осіб з обмеженими фізичними можливостями.
Відмовляючи в задоволенні позову ОСОБА_1, ОСОБА_2 суд першої інстанції виходив з недоведеності позовних вимог.
Такий висновок суду першої інстанції узгоджується з матеріалами справи та вимогами закону.
Відповідно до вимог ст. ст. 12, 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Згідно ст. 39 ЗК України використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм.
Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Згідно ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
Згідно ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів місцевого самоврядування, прийняті в межах наданих повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на цій території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Відповідно до ст. 127 Земельного кодексу України органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) громадянам, юридичним особам та іноземним державам на підставах та в порядку, встановлених цим Кодексом. Продаж земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) на конкурентних засадах у формі аукціону здійснюється у випадках та порядку, встановлених главою 21 цього Кодексу.
Згідно ч. 1 ст. 134 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 135 ЗК України земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів. Продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою статті 134 цього Кодексу.
Відповідно до ч. ч. 1, 2, 3 ст. 136 Земельного кодексу України організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення. У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу. Добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об'єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови. Земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Згідно ст. 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» громадським слуханням підлягають розроблені в установленому порядку проекти містобудівної документації на місцевому рівні: детальні плани територій. Сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи зобов'язані забезпечити: 1) оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення містобудівної документації на місцевому рівні з прогнозованими правовими, економічними та екологічними наслідками; 2) оприлюднення проектів містобудівної документації на місцевому рівні та доступ до цієї інформації громадськості; 3) реєстрацію, розгляд та узагальнення пропозицій громадськості ; 4) узгодження спірних питань між громадськістю і замовниками містобудівної документації на місцевому рівні через погоджувальну комісію; 5) оприлюднення результатів розгляду пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні. Оприлюднення проектів генеральних планів, планів зонування територій, детальних планів територій здійснюється не пізніш як у місячний строк з дня їх надходження до відповідного органу місцевого самоврядування. Оприлюднення проектів містобудівної документації на місцевому рівні є підставою для подання пропозицій громадськості до відповідного органу місцевого самоврядування. Пропозиції громадськості мають бути обґрунтовані в межах відповідних законодавчих та нормативно-правових актів, будівельних норм, державних стандартів і правил та надаватися у строки, визначені для проведення процедури громадських слухань. Пропозиції, надані після встановленого строку, не розглядаються. Оприлюднення результатів розгляду пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні здійснюється у двотижневий строк з дня їх прийняття шляхом опублікування в засобах масової інформації, що поширюються на відповідній території, а також розміщення таких рішень на офіційних веб-сайтах цих органів. Порядок проведення громадських слухань визначає Кабінет Міністрів України.
Зокрема, була прийнята постанова Кабінету Міністрів України № 555 від 25.05.2011 «Про затвердження порядку проведення громадських слухань та врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні».
Відповідно до ч. 1 ст. 93 ЗК України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Правила визначення площ та конфігурацій земельних ділянок багатоквартирних житлових будинків визначаються відповідно до ДБН 360-92 «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень» за допомогою показника розрахункової щільності забудови. Між тим слід врахувати, що в минулому при забудові використовувалися інші нормативні документи СНиП 11-60-75 «Норми проектування. Планування і забудова міст, селищ і сільських населених пунктів» від 11.09.1975 та СНиП 207.01-89 від 13.07.1990. Нормативи на які посилаються позивачі застосовуються виключно для проектування нових будинків.
Також судом встановлено, що рішення 28 сесії Роменської міської ради Сумської області 6 скликання «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та технічної документації із землеустрою» від 19.10.2012 приймалось у відповідності до норм чинного законодавства, зокрема: повноважним органом влади з дотриманням процедури проведення громадських слухань за участю міського голови, депутатів, членів містобудівної ради, керівників підприємств, громадських організацій та мешканців міста; при його прийнятті дотримані містобудівні вимоги; викопіювання з містобудівної документації Детального плану центральної частини м. Ромни завірене підписом та печаткою відділу містобудування та архітектури Роменської міської ради в матеріалах справи ( т.1 а.с. 222); проведення земельних торгів у формі аукціону Сумською товарною біржою «Сумиагропромбіржа» виконано відповідно до вимог законодавства, що регулює дане питання та відповідно до Порядку закупівлі послуг з виконання робіт із землеустрою, оцінки земель та визначення виконавця земельних торгів на конкурентних засадах, що затверджений наказом Мінагрополітики 25.09.2012 року № 579; дотримано норматив щодо щільності забудови згідно ДБН 360-92 «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», у жовтні 2013 року Державним Науково-дослідним інститутом будівельних конструкцій були виконані обстеження будинків 14а, 12а, поряд з запроектованим новим будівництвом та надані висновки щодо задовільного технічного стану будинків та можливість нового будівництва поряд.
Посилання в апеляційній скарзі на те, що суд не зробив висновків щодо дотримання позовної давності третьою особою з самостійними вимогами ОСОБА_2 є недоречними у зв'язку з тим, що суд відмовив їй у задоволенні її вимог за необґрунтованості останніх.
Щодо процесуальних порушень з боку суду відносно третьої особи ОСОБА_3, які б тягнули за собою скасування рішення, не встановлено. Суд вірно й об'єктивно оцінив всі докази у справі, давши спірним правовідносинам правильну юридичну кваліфікацію.
Належних і допустимих доказів, які стосуються протиправної змови керівників та посадовців Роменської міської ради та ТОВ «Будпартнер - Інвест», заявники апеляційної скарги не надали. У той же час, покладені в основу докази щодо правомірного надання земельної ділянки в оренду ТОВ «Будпартнер - Інвест», є неспростованими і достовірними.
Доводи заявників про так зване незаконне відібрання частини прибудинкових територій будинків № 12 «А» та № 14 «А» по вул. Гостиннодвірській у м. Ромни не заслуговують на увагу, оскільки на час надання земельних ділянок для будівництва вказаних будинків, станом на 19.11.1985 року (0,4 га), 18.07.1990 року (0,1 га) та 15.08.1990 року (0,25 га), діяв Земельний Кодекс УРСР від 08.07.1970 року, статтями 20,21 якого передбачалося, що право землекористування засвідчується державними актами на право користування землею, які видаються після відводу земельних ділянок у натурі виконкомами районних (міських) рад.
Статтею 22 вказаного Кодексу передбачалося, що приступати до користування земельними ділянками до встановлення відповідними землевпорядними органами їх меж в натурі і видачі документа, який засвідчує право користування землею, забороняється.
Землевпорядні проекти після затвердження переносяться за участю заінтересованих землекористувачів у натуру з позначенням меж землекористувань межовими знаками встановленого зразка. Землевпорядна документація затверджується у встановленому порядку, а документи на право користування землею видаються землекористувачам (ст. ст. 154-156 ЗК УРСР,1970р.).
За Земельним Кодексом 1990 року та його наступною редакцією 1992 року теж унормовувалося, що право володіння або право користування наданою земельною ділянкою виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж цієї ділянки в натурі і одержання документа, що посвідчує це право.
Земельний кодекс від 25.10.2001 року, який набрав чинності з 01.01.2002 року, передбачає, що використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм.
Розміри та конфігурація земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них прибудинкові території, визначаються на підставі відповідної землевпорядної документації.
Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до ДЗК).
Право постійного користування земельною ділянкою виникає з моменту державної реєстрації цього права (ст.ст. 39, 42, 79-1, 125 ЗК України 2001 року).
У даному ж випадку будинки № 12 «А» та № 14 «А», про які йдеться, були зведені без належно розробленої та затвердженої землевпорядної документації, без відповідного розмежування прибудинкових території, без визначення їх меж на місцевості та без отримання правовстановлюючих документів на ці земельні ділянки, які, до речі, й до цього часу не є сформованими, і які в силу чого, не можуть взагалі бути об'єктами цивільних прав.
Даних обставин не заперечували і самі апелянти в суді апеляційної інстанції. Підтвердили, що вони не можуть вказати чіткі межі прибудинкових територій будинків, в яких вони проживають.
Посилання представника апелянтів адвоката ОСОБА_4 як на підставу для задоволення позову наявність перетинання земельної ділянки, що надана відповідачу, з іншою ділянкою, не можуть бути підставою для скасування рішення, оскільки як вбачається з матеріалів справи (т. 2 а.с. 78) даний перетин стосується ділянки іншого користувача, яка сформована і до якої позивачі чи будинки, в яких вони проживають, не мають відношення.
З урахуванням вищенаведеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції були дотримані норми процесуального права та правильно застосовані норми матеріального права. Доводи, викладені в апеляційній скарзі, висновків суду не спростовують, а тому рішення суду слід залишити без змін.
У зв'язку з відмовою в задоволенні апеляційної скарги витрати, понесені відповідачем ТОВ «Будпартнер - Інвест» за надання правової допомоги у зв'язку з апеляційним переглядом в сумі 4050 грн. підлягають відшкодуванню за рахунок позивачів ОСОБА_1 і ОСОБА_2 в розмірі 2025 грн. з кожної згідно вимог ст. 141 ЦПК України. Розмір даних витрат підтверджується квитанцією про їх сплату та відповідає обсягу наданої правової допомоги.
Керуючись ст. ст. 367, 368, 374, 375, 381 - 384, 390 ЦПК України, апеляційний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1, ОСОБА_2 залишити без задоволення.
Рішення Роменського міськрайонного суду Сумської області від 11 грудня 2017 року залишити без змін.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Будпартнер-Інвест» 2250 грн. на відшкодування витрат на правову допомогу.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Будпартнер-Інвест» 2250 грн. на відшкодування витрат на правову допомогу.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий - В.І. Криворотенко
Судді : О.Ю. Кононенко
С.С. Ткачук