
Справа №592/14021/17
Провадження №2-а/592/97/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 березня 2018 року м.Суми
Ковпаківський районний суд міста Суми у складі:
головуючого - судді Косолап М.М.,
за участю секретаря - Павлович Ю.С.,
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача - Молодцової Ю.С.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
05.12.2017 р. позивач звернувся з вказаним адміністративним позовом і свої вимоги мотивує тим, що з 2011 року знаходиться на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумської області, має військове звання підполковник запасу, ветеран військової служби, вислуга складає 26 років. Пунктом 5 постанови КМ України № 1294 від 07.11.2007 р. «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», Міністерству оборони України було надано право: видати наказ № 377 «Про затвердження Схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів і наукових установ Збройних Сил України»; видати (уточнюючий) наказ № 814 Про затвердження Схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів і наукових установ Збройних Сил України», яким скасовано наказ № 377, але затверджено розмір його посадового окладу без змін; з 14.02.2017 р. видати (уточнюючий) наказ № 94 «Про затвердження Схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів і наукових установ Збройних Сил України», яким скасовано наказ № 814, але затверджено розмір його посадового окладу таким же, як було затверджено наказами № 377 і № 814. Вказує, що на підставі наказів № 377 і № 814 неодноразово звертався до відповідача та просив перерахувати розмір раніше нарахованої пенсії згідно зі ст. 63 Закону України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», на підставі п. 5 постанови КМ № 1294 від 07.11.2007 р. та у Порядку проведення перерахунку пенсії затвердженому постановою КМ № 45 від 13.02.2008 р. Зазначає, що про видання Міністерством оборони наказу № 94 від 14.02.2017 р. дізнався 20.10.2017 р. 31.10.2017 р. письмово зі скаргою звернувся безпосередньо до відповідача з проханням провести перерахунок на підставі наказу МО України № 94 від 14.02.2017 р., але після відмови вчинити певні дії був змушений подати письмову скаргу безпосередньо до керівника відповідача і просив його негайно здійснити перерахунок його раніше нарахованої пенсії. Просив суд визнати бездіяльність відповідача, щодо відмови в здійсненні перерахунку раніше нарахованої пенсії, згідно Схеми розмірів посадових окладів затвердженої наказом МО України № 94 від 14.02.2017 р. протиправною; зобов'язати відповідача у Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженому постановою № 45 від 13.02.2008 р. скласти Список на його ім'я за формою з Додатком 1, направити його до Сумського обласного військомату для складання Довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії на підставі наказу МО України № 94 від 14.02.2017 р. та з врахуванням вимог Закону № 614-VІІІ від 15.07.2015 р. провести перерахунок пенсії з 01.01.2014 р. в повному обсязі.
23.01.2018 р. відповідачем Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області було подано відзив на позов та заяву про розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Згідно наданого відзиву відповідач у задоволенні позовних вимог просив відмовити. Зазначив, що позивач наголошує на порушенні своїх прав з 01.01.2014 р., однак будь-яких доказів наявності об'єктивних причин, що перешкоджали своєчасно звернутися до суду з відповідним позовом про захист свого порушеного права, позивач не надав. Вказує, що позивач перебуває на обліку у головному управлінні з 01.11.2011 р. як отримувач пенсії за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
26.01.2018 р. позивачем надано відповідь на відзив, згідно якого зазначив, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають Довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. Вказує, що відповідач зобов'язаний був провести перерахунок його пенсії зо з 01.09.2008 р., але не зважаючи на збільшення його посадового окладу з 1250,00 грн. до 1460,00 грн. згідно наказів Міністерства оборони України № 377 від 28.07.2008 р., № 814 від 27.11.2013 р., № 94 від 14.02.2017 р. відповідач так і не провів перерахунок його раніше нарахованої пенсії.
21.03.2018 р. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області надано додаткові пояснення у справі, у яких зазначено, що Пенсійний фонд України не повідомляв головне управління про наявність підстав для перерахунку пенсій військовослужбовцям у зв'язку з виданням Міністром оборони України наказів № 377 від 28.07.2008 р. та № 44 від 27.01.2016 р. Вказано, що наказ Міністра оборони України від 27.01.2016 р. № 44 є нормативно-правовим актом України, яким змінено розмір грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що є підставою для перерахунку пенсії, так як даний наказ має індивідуальний і тимчасовий характер, а також обмежений вже передбаченими у кошторисі Міністерства оборони України видатками на грошове забезпечення військово службовців у 2016 році, встановленому на підставі Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік», і відповідно не є законодавчим актом, а тому даний документ не може бути застосований органами Пенсійного фонду України і не може бути підставою для перерахунку пенсії відповідно до правил ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених х військової служби, та деяких інших осіб». Таким чином, на момент звернення до суду позивач не є суб'єктом порушеного права, оскільки його право на перерахунок не порушувалось головним управлінням.
З 15.12.2017 р. Кодекс адміністративного судочинства України (далі - КАС України) діє у редакції Закону України № 2147-VIII від 03.10.2017 р., підпунктом 10 пункту 1 Розділу VII Перехідні положення, передбачено, що справи у судах першої інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Ухвалою суду від 26.12.2017 р. відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою суду від 25.01.2018 р. за заявою відповідача призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання.
02.03.2018 р. під час підготовчого провадження у адміністративній справі ОСОБА_1 подав заяву про уточнення позовних вимог (а.с. 54), проте у судовому засіданні позивач подав заяву у якій просив вважати зазначену заяву про уточнення позовних вимог такою, що не подана (а.с. 68).
Ураховуючи принцип диспозитивності, відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає позовну заяву подану 05.12.2017 р.
Ухвалою суду від 06.03.2018 р. закрито підготовче провадження у справі та призначено до розгляду.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 первісний позов за наведених підстав підтримали, просили здійснити перерахунок пенсії з 09.03.2017 р. (а.с. 68).
Представник відповідача Молодцова Ю.С. у судовому засіданні відзив на адміністративний позов підтримала, просила відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши сторони, дослідивши надані докази, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та з 2011 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», звільнений з посади старший науковий співробітник науково-дослідної лабораторії, військове звання підполковник.
01.11.2017 р. позивач звернувся зі скаргою на ім'я начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, відповідно до якої просив негайно провести перерахунок його раніше нарахованої пенсії у відповідності до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, на підставі п. 5 постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 р., чинного наказу Міністерства оборони України № 94 від 14.02.2017 р. та у Порядку проведення перерахунку пенсії, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 р., у повному обсязі з 01.11.2011 р. (а.с. 5).
На звернення позивача, Сумський обласний військовий комісаріат листом № 11/247 від 31.01.2018 р. повідомив, що згідно його пенсійної справи ФБ № 49560, грошове забезпечення станом на 01.04.2012 р. складається з посадового окладу у розмірі 1250,00 грн., з 01.01.2016 р. військовослужбовцю, який займає посаду рівноцінну його посаді, зокрема посадовий оклад за посадою старший науковий співробітник науково-дослідної лабораторії становить - 1460 грн. (а.с. 35 - 36).
Постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 30.01.2017 р. ОСОБА_1 у задоволенні позову до Головного Управління пенсійного фонду України в Сумській області, Сумського обласного військового комісаріату про визнання неправомірними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови йому у здійсненні перерахунку пенсійних виплат відповідно до вимог наказу Міністерства оборони України № 814 від 27.11.2013 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних сил України» відмовлено, у зв'язку з відсутністю порушеного права з боку суб'єкта владних повноважень (а.с.27).
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, визначено Законом України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до вимог ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
У відповідності до ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно підпункту 1 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (далі - Постанова № 1294) керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.
Так, Наказом Міністра оборони України від 28.07.2008 р. № 377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» (далі - Наказ № 377) затверджено Схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України.
30.12.2013 р. набув чинності Наказ Міністерства оборони України від 27.11.2013р. № 814 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» (далі - Наказ № 814).
14.02.2017 р. прийнятий Наказ Міністерства оборони України № 94 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ» (надалі - Наказ № 94) на підставі прийняття якого, визнано таким, що втратив чинність Наказ № 814.
З 01.03.2018 р. Наказ № 94 втратив чинність на підставі Наказу Міністерства оборони № 90 від 01.03.2018 р. «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України».
З аналізу викладеного вбачається, що оскільки Кабінет Міністрів України у Постанові № 1294 делегував право визначати розміри посадових окладів, зокрема, Міністру оборони України, то наказ останнього про встановлення таких окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів є підставою для проведення перерахунку пенсій відповідним категоріям військовослужбовців у зв'язку з тим, що змінює розмір одної зі складових грошового забезпечення цих осіб.
Вказаний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у постановах від 24.04.2012 р. № 21-84а12, від 16.01.2013 р. № 21-416а12 та 01.07.2014 р. № 21-252а14., яка на час виникнення спірних правовідносин між сторонами була обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Наказом № 94, з метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) та наукових установ Збройних Сил України затверджено нові схеми розмірів їхніх посадових окладів і розмір посадового окладу за посадою наукового співробітника, яку обіймав позивач складає - 1460 грн.
Факт отримання позивачем пенсії у меншому розмірі грошового забезпечення, ніж посадовий оклад у розмірі 1460 грн. відповідачем не спростовується.
Таким чином, за своєю правовою природою Накази № 814 та № 377 є тотожним з наказом Міністра оборони України від 14.02.2017 р. № 94 та є підставою для перерахунку пенсії позивачу у зв'язку зі збільшенням посадового окладу за посадою, яку він обіймав.
Порядок проведення такого перерахунку пенсій встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393 (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20.02.2008 р.
Згідно з п. 1, 2, 3 Порядку № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із Додатком № 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Судом встановлено, що позивачу здійснюється виплата пенсії виходячи з розміру посадового окладу у розмірі 1250 грн., тобто у значно меншому розмірі, ніж посадовий оклад у розмірі 1460 грн. згідно Схем розмірів нарахування посадових окладів за основними типовими посадами військовослужбовців із числа керівного та наукового складу військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України затверджених наказом Міністерства оборони України № 94 від 14.02.2017 р., однак перерахунок пенсії позивачу у зв'язку зі збільшенням посадового окладу на підставі вказаного наказу не проведений.
Як на підставу для відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії виходячи з розміру посадового окладу за посадою, яку обіймав позивач до виходу на пенсію відповідач посилається на те, що Пенсійний фонд України не повідомляв головне управління про наявність підстав для перерахунку пенсій військовослужбовцям у зв'язку з виданням Міністром оборони України наказу від 14.02.2017 № 94. Проте така позиція відповідача спростовується правовими позиціями Верховного Суду України наведених у додаткових поясненнях відповідача.
У відповідності з Додатком 1, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року список на ім'я ОСОБА_1 відповідачем не складений та не направлений до Сумського обласного військового комісаріату для складання довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії на підставі вказаного наказу.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості . Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Зважаючи на встановлені у справі фактичні обставини та досліджені докази, беручи до уваги, що на підставі Наказу Міністерства оборони № 94 відбулася зміна розміру посадового окладу за посадою, яку обіймав позивач і на даний час такий розмір становить 1460 грн., суд дійшов висновку, що відповідач відмовляючи у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені законами України, з порушенням вимог п. 1 ч. 2 ст. 2 КАС України, тому його бездіяльність слід визнати протиправними.
Слід зазначити, що Законом України № 614-VIII «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення» від 15.07.2015 р. було доповнено частину третю статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до якого перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком, однак оскільки Наказ Міністерства оборони № 94 був зареєстрований у Міністерстві юстиції 09.03.2017 р., а набрав чинності - 21.04.2017 р., тому саме з дати набрання чинності вказаним наказом підлягає перерахунок пенсії позивача.
З метою здійснення захисту порушених прав позивача, суд вважає необхідним зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області скласти список на ім'я позивача у відповідності з Додатком 1, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року, направити його до Сумського обласного військового комісаріату для складання довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії на підставі наказу Міністерства оборони України № 94 від 14 лютого 2017 року та провести відповідні виплатити із урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 21.04.2017 р., тобто з дати набуття чинності зазначеним наказом.
Відтак, позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 5 - 9, 72 - 77, 90, 139, 243 - 246, 250, підпунктом 10 пункту 1 Розділу VII Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області скласти список на ім'я ОСОБА_1 у відповідності з Додатком 1, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року, направити його до Сумського обласного військового комісаріату для складання довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії на підставі наказу Міністерства оборони України № 94 від 14 лютого 2017 року та провести відповідні виплатити із урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 21 квітня 2017 року.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд міста Суми протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 04.04.2018 року.
Суддя М.М. Косолап