Рішення № 73174924, 12.03.2018, Броварський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
12.03.2018
Номер справи
361/7264/17
Номер документу
73174924
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

БРОВАРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

провадження № 2-а/361/127/18, cправа № 361/7264/17

12.03.2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

«12» березня 2018 року м.Бровари Київської області

Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:

головуючого - судді Василишина В.О.,

при секретарях: Деменковій Ю.І., Телепі Т.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Пухівської сільської ради Броварського району Київської області про визнання протиправним й скасування рішення органу місцевого самоврядування та зобов'язання вчинити дії,

в с т а н о в и в:

У листопаді 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду із даним позовом, в якому просила: визнати протиправним і скасувати рішення Пухівської сільської ради Броварського району Київської області № 787-ХVIII-VII від 10 жовтня 2017 року про відмову їй у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, площею 0,30 га, в АДРЕСА_1; зобов'язати Пухівську сільську раду Броварського району Київської області надати їй у порядку та спосіб, визначений статтею

118 Земельного кодексу України, дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, площею

0,30 га, в АДРЕСА_1 згідно із графічним матеріалом; стягнути із відповідача на свою користь сплачений судовий збір.

В обґрунтування позову вказується, що 18 вересня 2017 року на підставі статей 116, 118, 121, 122 Земельного кодексу України й постанови Броварського міськрайонного суду Київської області від 05 вересня 2017 року позивач звернулася до Пухівської сільської ради Броварського району Київської області із клопотанням про повторний розгляд заяви від

06 лютого 2017 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею

0,30 га по АДРЕСА_1.

10 жовтня 2017 року на пленарному засіданні ХVIII сесії VII скликання відповідач повторно розглянув клопотання та відмовив на наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення вищезазначеної земельної ділянки. Рішення органу місцевого самоврядування про відмову мотивовано тим, що вказана на картографічному матеріалі земельна ділянка відводиться у комунальну власність територіальній громаді для випасання худоби жителів села.

Позивач вважає, що оскаржуване рішення прийнято відповідачем з порушенням вимог чинного земельного законодавства, а саме: частини сьомої статті 118 ЗК України, якою визначено виключні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явилася. 12 березня 2018 року її представник ОСОБА_3 надав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, в якій вказав, що заявлені позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

Відповідач Пухівська сільська рада Броварського району Київської області у судове засідання свого представника повторно не направив, про дату, час і місце розгляду повідомлявся у визначеному законом порядку. Причини неявки суду неповідомлені.

Дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.

З матеріалів справи вбачається, що 06 лютого 2017 року ОСОБА_1 звернулася до Пухівської сільської ради Броварського району Київської області із клопотанням, в якому у порядку статей 116, 118, 121, 123 ЗК України просила надати їй дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0,30 га, яка розташована по АДРЕСА_1.

Рішенням Пухівської сільської ради № 493-ХІІІ-VІІ від 17 лютого 2017 року

ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,30 га для особистого селянського господарства в селі Пухівка в зв'язку з тим, що вказана на картографічному матеріалі земельна ділянка використовується для випасання худоби жителів села.

Не погоджуючись із вказаним рішенням органу місцевого самоврядування

ОСОБА_1 оскаржила його у судовому порядку.

Постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 06 липня

2017 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 05 вересня 2017 року, позовні вимоги задоволено частково, визнано протиправним та скасовано рішення Пухівської сільської ради Броварського району Київської області

№ 493-ХІІІ-VІІ від 17 лютого 2017 року про відмову ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для особистого селянського господарства площею 0,30 га в селі Пухівка; зобов'язано Пухівську сільську раду Броварського району Київської області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 06 лютого 2017 року про надання їй дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для особистого селянського господарства площею 0,30 га в селі Пухівка з прийняттям рішення у відповідності до частини сьомої статті 118 Земельного Кодексу України.

18 вересня 2017 року ОСОБА_1 в особі свого представника ОСОБА_3 на виконання постанови суду від 06 липня 2017 року звернулася до Пухівської сільської ради Броварського району Київської області із клопотанням, в якому просила повторно розглянути клопотання від 06 лютого 2017 року про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою земельної ділянки площею 0,30 га по АДРЕСА_1. До клопотання ОСОБА_1 додано копію клопотання від 06 лютого

2017 року; копію паспорту; копію ідентифікаційного коду; графічний матеріал з бажаним місцем розташування земельної ділянки.

Оскаржуваним рішенням Пухівської сільської ради Броварського району Київської області від 10 жовтня 2017 року № 787-ХVIII-VII ОСОБА_1 відмовлено повторно у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,3000 га для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 у зв'язку з тим, що вказана на картографічному матеріалі земельна ділянка відводиться у комунальну власність територіальній громаді для випасання худоби жителів села. Спірне рішення прийняте з урахуванням негативного висновку постійної депутатської комісії з питань агропромислового комплексу, земельних ресурсів, соціального розвитку села та екології.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із пунктом «б» статті 12 ЗК України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, серед іншого, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Пунктом 34 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключною компетенцією сільських, селищних, міських рад є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до частини першої статті 116 ЗК України - громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Згідно із частиною шостою статті 118 ЗК України - громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 ЗК України. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.

До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб).

Відповідно до частини сьомої статті 118 ЗК України - відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. У разі, якщо в місячний строк з дня реєстрації клопотання відповідний орган місцевого самоврядування не надає дозволу на розроблення проекту землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє орган місцевого самоврядування, додавши до письмового повідомлення договір на виконання робіт із землеустрою.

Таким чином, частиною сьомою статті 118 ЗК України визначено виключні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Зазначена у оскаржуваному рішенні підстава відмови у наданні позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність частиною сьомою статті 118 ЗК України не передбачена. Крім того, суд звертає увагу, що відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою для позивача є повторною та з аналогічних підстав. Фактично при прийнятті оскаржуваного рішення відповідач рішення суду від

06 липня 2017 року, що набрало законної сили, не враховав, підставу для відмови продублював, клопотання розглянув формально без урахування положень частини сьомої статті 118 ЗК України.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до частини першої статті 2 КАС України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Захист прав - це застосування правових засобів з метою забезпечення права у сфері публічно-правових відносин. Право на захист - самостійне суб'єктивне право, яке з'являється у володільця регулятивного права лише в момент порушення чи оспорення останнього. Кожна особа також має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам законодавства.

Обов'язковою ознакою рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, які можуть бути оскаржені до суду, є те, що вони безпосередньо породжують певні правові наслідки (права чи обов'язки) для суб'єктів відповідних правовідносин і мають обов'язковий (обтяжуючий) характер.

У свою чергу, належні способи захисту - це способи, які прямо передбачені законом або спеціальною нормою, аналіз якої дає змогу обрати такий спосіб захисту, який дає змогу забезпечити виконання її приписів.

Водночас, спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося б примусове виконання рішення.

Рішення суду, у випадку задоволення позову, має бути таким, яке б гарантувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечувало його виконання та унеможливлювало наступних звернень до суду.

Частиною першою статті 9, частиною першою статті 77 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Виходячи з наведеного, саме суб'єкт владних повноважень зобов'язаний довести, що він діяв у межах, установлених законом, відповідно до повноважень та у спосіб, що визначені законом. Між тим, матеріали справи таких доказів не містять. Не зважаючи на неодноразове зобов'язання, відповідач маючи достатньо часу для формування доказової бази, будь-яких заперечень проти позову та доказів, якими вони обґрунтовуються за весь час розгляду справи по суті, не надав. Пухівською сільською радою Броварського району Київської області не доведено законності та обґрунтованості прийнятого нею 10 жовтня 2017 року рішення, жодних доказів правомірності відмови позивачу у наданні їй дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки відповідачем також не надано.

Враховуючи викладені обставини, суд приходить до висновку, що спірне рішення від

10 жовтня 2017 року не ґрунтується на вимогах закону та підлягає скасуванню.

Частиною другої статті 245 КАС України передбачено, що у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправним і скасування індивідуального акту чи окремих його положень. У разі скасування нормативно-правового або індивідуального акту, суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

У даному випадку повним та ефективним способом відновлення права позивача, що унеможливить подальше звернення до суду з цих же підстав, виключить подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, суд вважає зобов'язання Пухівської сільської ради Броварського району Київської області ради надати позивачу дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,30 га для ведення особистого селянського господарства.

Частиною першою статті 382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

З метою захисту прав позивача, суд також вважає доцільним зобов'язати відповідача подати звіт про виконання рішення суду у місячний строк з дня набрання ним законної сили.

При зверненні до суду із даним позовом ОСОБА_1 сплатила судовий збір у розмірі - 640 грн. 00 коп. У порядку статті 139 КАС України стягненню із відповідача на користь позивача підлягає понесений судовий збір за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 9, 72, 77, 242-246, 382 КАС України, суд

в и р і ш и в:

Позов - задовольнити.

Визнати протиправним й скасувати рішення Пухівської сільської ради Броварського району Київської області «Про відмову у наданні земельної ділянки ОСОБА_1» від 10 жовтня 2017 року № 787-ХVIII-VII.

Зобов'язати Пухівську сільську раду Броварського району Київської області надати ОСОБА_1 у порядку та спосіб, визначений статтею 118 Земельного кодексу України, дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, площею 0,30 га, в АДРЕСА_1 згідно із графічним матеріалом.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Пухівської сільської ради Броварського району Київської області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору за подання адміністративного позову в розмірі - 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.

Зобов'язати Пухівську сільську раду Броварського району Київської області подати звіт про виконання рішення суду у місячний строк з дня набрання ним законної сили.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя В.О.Василишин