
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа № 348/2377/17
26 березня 2018 року м. Надвірна
Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області
в складі: головуючого-судді Флоряк Д.В.,
секретаря Буратчук О.В.,
з участю представника позивача - адвоката ОСОБА_1,
представника відповідача: Жукової О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Надвірна справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправними дій щодо відмови у зарахуванні до страхового стажу ,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_3 20.11.2017 року звернувся до суду з позовом до Надвірнянського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправними дій щодо відмови у зарахуванні до страхового стажу періоди його перебування в АТО з травня 2015 року по квітень 2016 року, а також щодо відмови у зарахуванні до страхового стажу періоди його роботи дяком в УПЦКП в с.Заріччя з 01.09.1991 року по 01.08.2001 року.
Ухвалою Надвірнянського районного суду від 26.03.2018 року позовні вимоги ОСОБА_3 про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у зарахуванні до страхового стажу період роботи позивача дяком в УПУКП в с. Заріччя за період з 01.09.1991 року по 01.08.2001 року та зобов"язання відповідача зарахувати до страхового стажу вказаний період роботи - залишено без розгляду.
Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що в періоди з травня 2015 року по квітень 2016 року він перебував на військовій службі у складі військової частини - польова пошта В4673, яка входила до складу сил, що залучалися та брали участь в антитерористичниій операції на території Донецької та Луганської областей. 28.03.2017 року він звернувся до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про призначенні пенсії за віком, в тому числі і зарахуванні до страхового стажу на пільгових умовах - один місяць служби за три. Однак згідно листа відповідача від 30.06.2017 р. №4476/03 йому відмовлено в призначенні пенсії за віком з тих підстав, що до трудового стажу не зараховано період проходження військової служби у Збройних силах за призовом по мобілізації за період з 20 травня 2015 року по 08 липня 2015 року, з 27 липня 2015 року по 14 листопада 2015 року, з 04 березня 2016 року по 23 квітня 2016 року, оскільки згідно даних персоніфікованого обліку сплата страхових внесків не проводилася. Вважає, що вказана відмова в призначенні йому пенсії за віком є незаконною та необґрунтованою і такою, що грубо порушує його права, в зв'язку з чим він змушений звернутися до суду за захистом своїх прав.
Представник позивача - адвокат ОСОБА_1 в судовому засіданні заявлені вимоги позивача підтримав з підстав, зазначених в позовній заяві та уточненні позовних вимог, просить позов ОСОБА_3 задоволити та визнати протиправними дії Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про відмову у зарахуванні позивачу до страхового стажу на пільгових умовах один місяць служби за три в період перебування того в АТО з 20 травня 2015 року по 08 липня 2015 року, з 27 липня 2015 року по 14 листопада 2015 року, з 04 березня 2016 року по 23 квітня 2016 року та зобов'язати відповідача зарахувати позивачу до страхового стажу на пільгових умовах - один місяць служби за три - період перебування в АТО з 20 травня 2015 року по 08 липня 2015 року, з 27 липня 2015 року по 14 листопада 2015 року, з 04 березня 2016 року по 23 квітня 2016 року, та зобов"язати Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області призначити ОСОБА_3 пенсію за віком.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, надала суду відзив та зазначила, що відповідно до абзацу 6 пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які орали участь у бойових діях, а також ті, що стати інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення, зокрема чоловіками 55 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років. Відповідно до Указу Президента України від 14.04.2014 року № 404/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України» від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» у випадку та порядку, визначених Законом України «Про боротьбу з тероризмом» Антитерористичним центром при Службі безпеки України та його органами забезпечується організація та проведення тимчасових антитерористичних операцій на території Луганської та Донецької областей. Крім того, зазначила, що до заяви про призначення пенсії позивачем надано довідку, видану Надвірнянським районним військовим комісаріатом від 18.07.2017 року № 143 про те, що позивач проходив військову службу у Збройних Силах за призовом по мобілізації з 14.02.2015 року по 23.04.23016 року, що беруть участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей. Однак цей період не відноситься до бойових дій, а тому просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Суд, заслухавши сторони, дослідивши письмові докази, представлені сторонами на виконання вимог ст. 77 КАС України і які сторони вважають достатніми для обґрунтування і заперечення позовних вимог та з'ясувавши фактичні обставини справи, приходить до переконання, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з таких міркувань.
Відповідно до ст. 2 КАС України завдання адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно із ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Судом встановлено, що позивач проходив військову службу у Збройних Силах за призовом по мобілізації з 14.02.2015 року по 23.04.2016 року, брав безпосередню участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей в період з 20 травня 2015 року по 08 липня 2015 року, з 27 липня 2015 року по 14 листопада 2015 року, з 04 березня 2016 року по 23 квітня 2016 року, що підтверджується довідкою № 143, виданою Надвірнянським районним військовим комісаріатом від 18.07.2017 року (а.с.4)
28 березня 2017 року позивач звернувся до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою про призначення йому пенсії за віком з врахуванням страхового стажу на пільгових умовах - один місяць служби за три в період перебування в АТО з 14.02.2015 року по 23 квітня 2016 року.
Однак Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області згідно листа від 30.06.2017 року №4476/03 відмовило йому в призначенні пенсії, посилаючись на те, що цей період не відноситься до бойових дій (а.с.3).
Такі дії Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови позивачу зарахувати до страхового стажу на пільгових умовах - один місяць служби за три в період перебування в АТО з з 20 травня 2015 року по 08 липня 2015 року, з 27 липня 2015 року по 14 листопада 2015 року, з 04 березня 2016 року по 23 квітня 2016 року, є неправомірними з таких підстав:
Статтею 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною 4 вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.
Статтею 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Зарахування строку участі в АТО до стажу роботи відповідно до ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, що визначається КМУ. Час проходження військової служби, протягом якого військовослужбовець брав участь в АТО в особливий період, зараховується до стажу державної служби на пільгових умовах. Зокрема, один місяць стажу зараховується за три, тобто в трикратному розмірі.
Зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці, відповідно до Наказу Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 року "Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей" зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 року № 1294/26071.
Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.
Суд, враховуючи критерії правомірності, які пред'являються до рішень суб'єкта владних повноважень та які визначені ч. 3 ст. 2 КАС України, вважає, що оскаржене рішення відповідача про відмову у зарахуванні позивачу до страхового стажу на пільгових умовах один місяць служби за три в період перебування в АТО з 20 травня 2015 року по 08 липня 2015 року, з 27 липня 2015 року по 14 листопада 2015 року, з 04 березня 2016 року по 23 квітня 2016 року є необґрунтованим, тобто таким, що прийнято без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, у зв'язку з чим таке рішення є неправомірним.
Таким чином, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у зарахуванні позивачу до страхового стажу на пільгових умовах один місяць служби за три в період перебування в АТО з з 20 травня 2015 року по 08 липня 2015 року, з 27 липня 2015 року по 14 листопада 2015 року, з 04 березня 2016 року по 23 квітня 2016 року та зобов'язати відповідача зарахувати ОСОБА_3 до страхового стажу на пільгових умовах - один місяць служби за три - період його перебування в АТО з 20 травня 2015 року по 08 липня 2015 року, з 27 липня 2015 року по 14 листопада 2015 року, з 04 березня 2016 року по 23 квітня 2016 року.
Стосовно вимоги позивача зобов"язати Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області призначити пенсію за віком, то дана вимога до задоволення не підлягає з таких підстав.
Статтею 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.
Відповідно до п. 2 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 280 від 23.07.2014 р., Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Згідно з п. 7 цього Положення Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відтак, саме Пенсійний фонд України, який реалізує свої повноваження через утворенні територіальні органи, наділений повноваженнями щодо призначення пенсії. Отже, саме відповідач як територіальний орган Пенсійного фонду України є відповідальним за призначення пенсії позивачу та визначення її розміру.
Таким чином, призначення та виплата пенсії відноситься виключно до функцій органів Пенсійного фонду України.
Суд не може підміняти державний орган рішення якого оскаржується, приймати замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.
Отже вищевказана позовна вимога є формою втручання в дискреційні повноваження відповідача та виходить за межі завдань адміністративного судочинства, а тому не підлягає задоволенню.
З огляду на вище наведене адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, враховуючи, що позивач є інвалідом І групи, а відповідача звільнено від сплати судових витрат, в силу вимог ст.139 КАС України їх необхідно компенсувати за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст.5-10, 241-243, 250 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_3- задовільнити частково.
Визнати протиправними дії Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про відмову у зарахуванні до страхового стажу на пільгових умовах - один місяць служби за три період перебування ОСОБА_3 в АТО з 20 травня 2015 року по 08 липня 2015 року, з 27 липня 2015 року по 14 листопада 2015 року, з 04 березня 2016 року по 23 квітня 2016 року.
Зобов'язати Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області зарахувати ОСОБА_3 до страхового стажу на пільгових умовах - один місяць служби за три - період його перебування в АТО з 20 травня 2015 року по 08 липня 2015 року, з 27 липня 2015 року по 14 листопада 2015 року, з 04 березня 2016 року по 23 квітня 2016 року.
В решта позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Надвірнянський районний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Флоряк Д.В.
Повний текст рішення виготовлено 04.04.2018 року.