Постанова № 73172521, 02.04.2018, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.04.2018
Номер справи
806/1610/17
Номер документу
73172521
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Капинос О.В.

Суддя-доповідач:Шевчук С.М.

ПОСТАНОВА

іменем України

"02" квітня 2018 р. Справа № 806/1610/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Шевчук С.М.

суддів: Мацького Є.М.

Шидловського В.Б.,

за участю секретаря судового засідання Баліцької Т.М.,

сторін та їх представників: від третьої особи - пред. ОСОБА_3; відпозивача пред. ОСОБА_4; від відповідача- пред. Мошківський Л.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_6 на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "06" вересня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_7 до Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області, Реєстраційної служби Житомирського районного управління юстиції Житомирської області, третя особа- ОСОБА_6 про визнання протиправними та скасування рішень, вилученння записів із реєстру , -

ВСТАНОВИВ:

1. ОСОБА_7 звернулась до суду з адміністративним позовом до Реєстраційної служби Житомирського районного управління юстиції; Житомирської районної державної адміністрації, у якому просила:

- визнати протиправним та скасувати рішення про державну реєстрацію права власності на земельні ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 (для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель площею 0,25 га), яке було прийнято 26.03.2013 року індексний №1155778, запис про право власності НОМЕР_2;

- визнати протиправним та скасувати рішення про державну реєстрацію права власності на земельні ділянки з кадастровим номером НОМЕР_3 (для ведення особистого селянського господарства площею 0,3017 га) проведену 25.03.2013 року на ім'я ОСОБА_6, яке було прийнято 26.03.2013 року індексний №1152069, запис про право власності НОМЕР_4;

- вилучити із Держаного реєстру прав на нерухоме майно запис НОМЕР_2 від 25.03.2013 року про реєстрацію права власності ОСОБА_6 на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_1 (для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель площею 0,25 га);

- вилучити із Держаного реєстру прав на нерухоме майно запис № НОМЕР_4 від 25.03.2013 року про реєстрацію права власності ОСОБА_6 на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_3 (для ведення особистого селянського господарства площею 0,3017 га). В обґрунтування позову вказала, що державна реєстрація права власності на зазначені земельні ділянки на ім'я ОСОБА_6 порушує її права тим, що зареєстровані на ім'я ОСОБА_6 земельні ділянки накладаються на земельну ділянку, яка знаходиться у її власності. Площа накладання складає 0,2398 га.

2. Постановою Житомирського окружного адміністративного суду позов задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення про державну реєстрацію за ОСОБА_6 права власності на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_1 (для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель площею 0,25 га), яке було прийняте 26.03.2013 індексний номер 1155778, та запис про право власності 456748.

Визнано протиправним та скасовано рішення про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_3 (для ведення особистого селянського господарства площею 0,3017 га), яке було прийняте 26.03.2013 індексний номер 1152069, та запис про право власності НОМЕР_4.

В решті позовних вимог відмовлено.

3. Разом з тим, будучи не згідним із рішенням суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог, третя особа, яка не заявляла самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_6 подав апеляційну скаргу на вказане вище рішення суду.

На обґрунтування апеляційної скарги апелянт просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення яким відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування апеляційної скарги вказує, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, судове рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Зокрема вказує, що реєстрація проведена на підставі державних актів, що права позивача не є порушеними.

4. З'ясовуючи питання стосовно сторони відповідача у даній справі, колегією суддів встановлено, що відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 № 124-р «Про припинення надання адміністративних послуг з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців деякими органами державної реєстрації, утвореними Міністерством юстиції» Житомирське районне управляння юстиції припинило надання адміністративних послуг з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Згідно листів Головного територіального управління юстиції у Житомирській області від 30.11.2017року №2.5-07/14/2017/402 та від 07.12.2017року №2.5-07/14/2017/411 Житомирське районне управління юстиції та його реєстраційна служба ліквідовані.

Пунктом 2 Постанови КМ України №17 від 21.01.2015року "Питання оптимізації діяльності центральних органів виконавчої влади системи юстиції" передбачено, що Міністерство юстиції є правонаступником Державної реєстраційної служби, що ліквідуються, в частині реалізації державної політики у сферах, зазначених у п. 1 цієї постанови (організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), з питань державної реєстрації актів цивільного стану, речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень).

Статтею 52 КАС України (у редакції внесеній Законом України від 3 жовтня 2017 року N 2147-VIII) у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Відповідно до ст. 52 КАС України, колегією суддів ухвалено рішення про здійснення заміни відповідача - Реєстраційної служби Житомирського районного управління юстиції на її правонаступника - Міністерство юстиції України.

5. Перевіривши за наявними у справі матеріалами доводи, викладені у апеляційній скарзі, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права і правової оцінки обставин у справі у межах, визначених статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), колегія суддів встановила таке.

Предметом дослідження в межах вказаної адміністративної справи є правомірність рішень суб'єкта владних повноважень - державного реєстратора Реєстраційної служби Житомирського районного управління юстиції про державну реєстрацію права власності від 26.03.2013 індексний номер 1155778 запис про право власності НОМЕР_2 та індексний номер 1152069 запис про право власності НОМЕР_4, якими зареєстровано право власності ОСОБА_6 на земельні ділянки кадастрові номери НОМЕР_1 (для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель площею 0,25 га) та НОМЕР_3 (для ведення особистого селянського господарства площею 0,3017 га).

Дослідивши доводи апеляційної скарги, колегією суддів встановлено, що відповідно до частини 3 вказаної статті - у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Саме вказані критерії правомірності рішення суб'єкта владних повноважень підлягають дослідженню в межах адміністративного судочинства.

Таким чином, виходячи із системного аналізу вказаних положень Кодексу адміністративного судочинства України, оцінка рішенню суб'єкта владних повноважень може бути надана судом виключно в вказаних межах, з урахуванням обставин, які мали місце на час прийняття рішення та законодавства, яке було чинним на той час.

На час виникнення спірних правовідносин (2013рік), економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації були визначені Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень (далі - Закон №1952-IV, в редакції від 01.01.2013).

Саме вказаний Закон регулює відносини, пов'язані з державною реєстрацією прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

В розумінні статті 2 Закону №1952-IV, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Державна реєстрація прав є публічною, проводиться органом державної реєстрації прав, який зобов'язаний надавати інформацію про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом. (частина 5 статті 3 Закону №1952-IV).

Відповідно до частини першої статті 15 Закону №1952-IV, державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку:

1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви;

2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень;

3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації;

4) внесення записів до Державного реєстру прав;

5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону;

6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

Перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень. (частина 2 статті 15 Закону №1952-IV).

Крім того, відповідно до частини 13 статі 15 Закону - порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, а також порядок надання інформації з Державного реєстру прав теж встановлює Кабінет Міністрів України.

Чинним на час прийняття оскаржуваних рішень державного реєстратора речових прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Житомирського районного управління юстиції був порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.11 №703 (далі по тексту іменовано - Порядок №703)

Відповідно до пункту 12 Порядку 703, під час розгляду заяви про державну реєстрацію і документів, що додаються до неї, державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно, їх обтяженнями, зокрема щодо:

1) обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у встановлених законом випадках);

2) повноважень заявника;

3) відомостей про нерухоме майно, речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах;

4) наявності обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до закону;

5) наявності факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав.

Відповідно до пункту 16 Порядку, за результатами розгляду заяви про державну реєстрацію та документів, необхідних для її проведення, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або рішення про відмову в такій реєстрації.

На підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень щодо об'єкта нерухомого майна, право власності на який заявлено вперше, державний реєстратор відкриває розділ у Державному реєстрі прав, реєстраційну справу та присвоює реєстраційний номер такому об'єкту.

Державний реєстратор оформляє рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в одному примірнику (пункт 17 Порядку №703)

Згідно пункту 18 Порядку - державний реєстратор на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень вносить записи до Державного реєстру прав.

Державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень виключно за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені у Законі України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (пункт 23 Порядку №703).

Перелік підстав для прийняття рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень, визначений статтею 24 Закону №1952-IV є вичерпним і не підлягає розширеному тлумаченню.

В ході розгляду справи, як суді першої так і апеляційної інстанції сторонами не наведено, а судом не здобуто доказів існування на час прийняття рішення державним реєстратором підстав, визначених статтею 24 Закону №1952-IV для прийняття державним реєстратором рішення про відмову у в державній реєстрації прав.

Водночас, відповідно до пунктів 26, 27 Порядку №703, документом для проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку є зокрема державний акт на право власності на земельну ділянку або на право постійного користування земельною ділянкою.

Крім того, згідно пункту 33 Порядку, для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на земельну ділянку заявник, крім документів, що зазначені у пунктах 27, 28, 30 і 31 цього Порядку, подає витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (у разі, коли в документах, що зазначені у пункті 27 цього Порядку, відсутні відомості про кадастровий номер земельної ділянки).

З досліджених матеріалів реєстраційних справ №28376318220 (а.с. 149-169) та №28463918220 (а.с. 170-191) Реєстраційної служби Житомирського районного управління юстиції про реєстрацію права власності ОСОБА_6 на земельні ділянки кадастрові номери НОМЕР_1 (для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель площею 0,25 га) та НОМЕР_3 (для ведення особистого селянського господарства площею 0,3017 га) відповідно, вбачається, що державним реєстратором було витребувано у заявника всі необхідні документи, що зазначені у пунктах 27, 28, 30 і 31 Порядку №703.

Рішення про державну реєстрацію права власності індексний №1152069 від 26.03.2013 року на земельну ділянку за кадастровим номером НОМЕР_5 (для ведення особистого селянського господарства, площею 3,2017) прийнято на підставі витягу Державного земельного кадастру НВ-1800156462013 (а.с. 156) та державного акту про право власності від 30.05.2000року серії НОМЕР_6 (а.с. 159).

Рішення про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку індексний №1155778 від 26.03.2013року за кадастровим номером НОМЕР_7 (для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд (0,25) прийнято на підставі витягу Державного земельного кадастру НВ-180015638213 (а.с. 177) та державного акту про право власності від 30.05.2000року серії НОМЕР_6 (а.с. 180).

Обумовлені правовстановлюючі документи (акт про право власності, витяги з державного земельного кадастру на підставі якого здійснено державним реєстратором реєстраційні дії) на час реєстрації були чинними, а відтак у державного реєстратора були відсутні правові підстави для відмови у здійсненні реєстраційних дій.

З огляду на наведене, колегія суддів приходить до висновку, що на момент вчинення вказаних реєстраційних дій - державним реєстратором Реєстраційної служби Житомирського районного управління юстиції вчинено вказані реєстраційні дії (прийнято рішення) у відповідності до вимог законодавства та на підставі чинних (на момент вчинення реєстраційної дії) правовстановлюючих документів.

За наведених обставин справи, при вчиненні реєстраційних дій, державний реєстратор діяв у межах, спосіб, на підставі та в порядку передбаченому законом.

Відтак, у суду першої інстанції були відсутні правові підстави вважати вчинені реєстраційні дії (прийняті рішення) на підставі перелічених документів, якими володів державний реєстратор на час вчинення реєстраційних дій протиправними та скасовувати оскаржувані рішення про державну реєстрацію права власності від 26.03.2013 року.

Колегія суддів вважає, що скасування правовстановлюючих документів на підставі яких вчинені реєстраційні дії, є підставою для вчинення нової реєстраційної дії щодо припинення права власності особи за якою було здійснено реєстрацію права власності. При цьому, скасування таких правовстановлюючих документів в подальшому не є правовою підставою для визнання дій (рішень) державного реєстратора про реєстрацію права власності протиправними.

Враховуючи викладене, колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку, що оскаржуване рішення суду не в повній мірі відповідає дійсним обставинам справи та нормам матеріального і процесуального права, а відтак апеляційну скаргу слід задовольнити частково, а рішення суду слід скасувати в частині вимог, що були задоволені та прийняти в цій частині нову постанову, про відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 308, 310, 315 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_6 задовольнити частково, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "06" вересня 2017 р. скасувати у частині прийнятого рішення про визнання протиправним та скасування рішень про державну реєстрацію за ОСОБА_6 права власності на земельну ділянку з кадастровими номерами:

- НОМЕР_1 (для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель площею 0,25 га), яке було прийняте 26.03.2013 індексний номер 1155778, та запис про право власності 456748.

-НОМЕР_3 (для ведення особистого селянського господарства площею 0,3017 га), яке було прийняте 26.03.2013 індексний номер 1152069, та запис про право власності НОМЕР_4

та прийняти у цій частині нову постанову, про відмову ОСОБА_7 у задоволенні позову у названій частині.

У решті рішення суду залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя С.М. Шевчук

судді: Є.М. Мацький

В.Б. Шидловський

Повний текст постанови виготовлено "03" квітня 2018 р.