Постанова № 73169948, 26.03.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.03.2018
Номер справи
161/15933/17
Номер документу
73169948
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2018 рокуЛьвів№ 876/12494/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Іщук Л.П.,

суддів Обрізка І.М., Онишкевича Т.В.,

за участю секретаря судового засідання Джули В.М.,

позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Наумчик О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційні скарги ОСОБА_1 та Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 23 листопада 2017 року, ухвалену головуючим суддею Рудською С.М. о 14:25:57 у м. Луцьку, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просив визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (надалі - ГУПФУ у Волинській області) та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату з 1 січня 2016 року пенсії за вислугу років без обмеження будь - яким строком відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з урахуванням основних видів грошового забезпечення та додаткових видів грошового забезпечення, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії і зазначених у пенсійній справі.

Постановою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 23 листопада 2017 року адміністративний позов задоволений частково: визнано неправомірною бездіяльність ГУПФУ у Волинській області щодо перерахунку та виплати пенсії та зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», починаючи з 16.08.2017 року; позовні вимоги за період з 01.01.2016 року по 16.04.2017 року залишено без розгляду; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

ОСОБА_1 та ГУПФУ у Волинській областіоскаржили постанову суду першої інстанції. Вважають, що судом першої інстанції обставини, що мають значення для справи, з'ясовані неповно, висновки суду не відповідають встановленим обставинам та порушені норми матеріального права.

ОСОБА_1 вважає постанову суду першої інстанції такою, що прийнята з порушенням норм матеріального права.

У своїй апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції помилково застосовано ст.ст.99,100 КАС України ( в редакції, чинній на час розгляду справи в суді першої інстанції) замість ч.3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якою передбачено, що перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. Крім того, відмова у задоволенні позовних вимог в частині врахування для перерахунку пенсії уже встановлених додаткових видів грошового забезпечення не мотивована. Покликається на чт.22 Конституції України, згідно якої конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані, а при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод. Вважає, що при перерахунку пенсії мають бути враховані додаткові види грошового забезпечення, які були встановлені на момент виникнення права на перерахунок.

Просить скасувати постанову та ухвалити нову, якою позов задовольнити повністю.

ГУПФУ у Волинській областіне погоджується з постановою суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог, вважає, що судом першої інстанції невірно застосовано норми матеріального та процесуального права.

В апеляційній скарзі зазначає, що ГУПФУ у Волинській області не приймалось рішення про відмову у призначенні пенсії, а лише надавався лист - відповідь на звернення ОСОБА_1, тому такого предмету публічно - правового спору між суб'єктом владних повноважень та громадянином,як визнання неправомірними дій чи відмови не існує. Крім того, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про те, що органи державної влади не можуть покликатися на відсутність коштів, як на причини невиконання своїх обов'язків, оскільки розмір соціальних виплат залежить від соціально - економічних можливостей держави. Підстав для визнання бездіяльності ГУПФУ у Волинській області неправомірною немає, оскільки управлінням здійснено підготовчі заходи щодо проведення перерахунків розмірів призначених пенсій колишнім працівникам міліції.

Просить скасувати постанову та ухвалити нову, якою відмовити в задоволенні адміністративного позову.

В судовому засіданні апелянти підтримали свої апеляційні скарги з підстав, що у них зазначені та заперечили проти задоволення апеляційної скарги іншої сторони.

Заслухавши доповідь судді Львівського апеляційного адміністративного суду, пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до висновку, що апеляційні скарги підлягають до часткового задоволення, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ й перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області як отримувач пенсії по інвалідності в розмірі 60% від суми грошового забезпечення, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

16.08.2017 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про проведення перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року відповідно ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням усіх додаткових видів грошового забезпечення, що були встановлені на момент виникнення права на перерахунок пенсії, та здійснення виплати неотриманої суми пенсії без обмеження будь-яким строком (а.с. 11-12).

Листом №501/А-01 від 21.08.2017 року ГУ ПФУ у Волинській області ОСОБА_1 повідомлено про те, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с. 13).

Суд першої інстанції, задовольняючи частково адміністративний позов, виходив з того, щопідставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.

Покликання ГУ ПФУ у Волинській області на відсутність коштів у Державному бюджеті України як на підставу непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 є таким, що суперечить діючому законодавству. Щодо вимог у частині зобов'язання відповідача здійснити виплату його пенсії без обмеження граничного розміру, суд зазначив, що у порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права. Крім того, судом застосовано ст.ст.99,10 КАС України (в редакції, чинній до 14.12.2017 року) та позовні вимоги за період з 01.01.2016 року по 16.04.2017 року про перерахунок та виплату пенсії залишені без розгляду.

Апеляційний суд частково погоджується з таким висновком суду першої інстанції і зазначає наступне.

Статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» №580-VIII від 02.07.2015 року встановлено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Як встановлено преамбулою Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (надалі - Закон №2262-XII) держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ст.43 Закону №2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Отже, з вищенаведеного можна зробити висновок, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» врегульовані Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ № 3-1 від 30.01.2007 року (далі - Порядок № 3-1) та Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України№ 45 від 13.02.2008 року (далі - Порядок № 45).

Абзацом 1 пункту 24 Порядку № 3-1 передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Зазначене узгоджується з пунктом 2 Порядку № 45, якими Міністерство внутрішніх справ України зобов'язано повідомити у п'ятиденний строк Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. В свою чергу, ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахунку. Головні управління ПФУ в областях складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Пунктом 3 Порядку № 45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Постановою Кабінету Міністрів України №730 від 16.09.2015 року «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ» ліквідовані як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства внутрішніх справ, без визначення правонаступників, а також утворені як юридичні особи публічного права територіальні органи Національної поліції.

Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських.

Відповідно до абзацу другого розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно зі статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Таким чином, висновок суду першої інстанції про те, що ОСОБА_1 як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року, є обгрунтованим і відповідає закону.

Апеляційний суд погоджується також з судом першої інстанції щодо того, що відсутність бюджетного фінансування не може бути підставою для відмови у перерахунку та виплаті гарантованих сум, враховуючи наступне.

Згідно зі ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Європейський суд з прав людини у справах «Кечко проти України», «Ромашов проти України», «Шевченко проти України» зауважив, що реалізація особою права, яке пов'язано з отриманням бюджетних коштів, що базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, є безпідставними. Європейський Суд з прав людини у своїх рішеннях констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Отже, позивач має право на перерахунок пенсії, незалежно від наявності відповідного бюджетного фінансування.

Апеляційний суд вважає таким, що порушує норми матеріального права застосування судом наслідків пропуску строку звернення до суду і залишення позовних вимог без розгляду, так як відповідно до ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки постанова Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02 грудня 2015 року, ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01 січня 2016 року.

Отже, доводи апелянта ОСОБА_1 в цій частині є обгрунтованими і апеляційна скарга в цій частині підлягає до задоволення.

Крім того, апеляційний суд зазначає, що такий висновок суду першої інстанції відповідає правовому висновку Верховного Суду, викладеному у рішенні від 12.03.2018 року за результатами розгляду зразкової справи № Пз/9901/1/18, який відповідно до частини 3 статті 291 КАС України має бути врахованим при ухваленні рішення у типовій справі.

З приводу доводів апелянта ОСОБА_1 про перерахунок пенсії з урахуванням основних видів грошового забезпечення та додаткових видів грошового забезпечення, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії і зазначених у пенсійній справі апеляційний суд зазначає, що такі позовні вимоги до задоволення не підлягають, оскільки перерахунок здійснюється згідно довідки ліквідаційної комісії УМВС України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. У довідці ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області № 1422 від 10.05.2017 року зазначені такі види грошового забезпечення для перерахунку пенсії : посадовий оклад - 2550 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 1800 грн. та надбавка за стаж служби - 1522,5 грн. Інші види грошового забезпечення, які просить позивач ОСОБА_1 включити для перерахунку йому пенсії, зокрема, надбавка за специфічні умови служби - 40 % та премія - 16%, не відображені у довідці, тому не можуть бути включені до суми грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Апеляційний суд вважає також необґрунтованими доводи апелянта - ГУПФУ у Волинській області про те, що підстав для визнання неправомірною бездіяльності ГУПФУ у Волинській області немає, оскільки безумовною підставою для перерахунку пенсії є зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним грошовому забезпеченню колишніх працівників міліції. Як вбачається з матеріалів справи, довідка ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області № 1422 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 видана 10.05.2017 року, а станом на час звернення позивачем до суду (17.10.2017 року) -такий перерахунок не проведений.

Враховуючи вищенаведене, апеляційний суд прийшов до висновку, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому судове рішення підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови про часткове задоволення позову.

Відповідно до статті 139 КАС України апеляційний суд не встановлює новий розподіл судових витрат.

Керуючись ст.ст. 243, 246, 250, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

постановив:

Апеляційні скарги ОСОБА_1 та Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області задовольнити частково.

Постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 23 листопада 2017 року у справі № 161/15933/17 скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 згідно довідки голови ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області № 1422 від 10.05.2017 року та постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за період з 01.01.2016 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» з 01.01.2016 року згідно довідки голови ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області № 1422 від 10.05.2017 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя Л. П. Іщук судді І. М. Обрізко Т. В. Онишкевич Повне судове рішення складене 28.03.2018 року