Постанова № 73169935, 29.03.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.03.2018
Номер справи
522/10276/17
Номер документу
73169935
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 березня 2018 р.м.ОдесаСправа № 522/10276/17

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Шенцева О.П.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

доповідача - судді Стас Л.В.

суддів - Турецької І.О., Косцової І.П.

за участю секретаря - Худика С.А.,

за участю представника позивача - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 18 жовтня 2017 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, заступника начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Яворської Тетяни Павлівни про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_2, звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Одеській області), заступника начальника ГУПФУ в Одеській області Яворської Т.П., в якому просив визнати протиправними дії заступника начальника ГУПФУ в Одеській області щодо відмови листом від 31.03.2017 року за вих. № 353/В-11 у перерахунку пенсії на підставі наданої Військовою частиною А0515 довідки № 222/4/157/239/77 від 20.02.2017 року про розмір грошового забезпечення. Також позивач просив зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок пенсії, починаючи з 31 серпня 2012 року з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, визначених довідкою Військової частини А0515 № 222/4/157/239/77 від 20.02.2017 року.

В обґрунтування позовної заяви ОСОБА_2 послався на те, що дії відповідача порушують його право на пенсійне забезпечення, згідно ст.43, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Наказу Міністерства оборони України №528 від 13.08.2012 року, виходячи із грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, тобто виходячи із грошового забезпечення, яке сплачується діючим військовослужбовцям Військової частини А0515.

Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 18 жовтня 2017 року позов ОСОБА_2 - задоволено.

Визнано протиправними дії заступника начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Яворської Т.П. щодо відмови, викладеної у листі від 31.03.2017 р. за вих. № 353/В-11, ОСОБА_2 у перерахунку пенсії на підставі наданої Військовою частиною А0515 довідки про розмір грошового забезпечення №222/4/157/239/77 від 20 лютого 2017 року.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії, з 31 серпня 2012 року , із врахуванням всіх , визначених наданою Військовою частиною А0515 довідкою № 222/4/157/239/77 від 20.02.2017 року, видів грошового забезпечення , а саме : посадового окладу (1325,00 грн.), окладу за військове звання (135,00 грн.), відсоткової надбавки за вислугу років (584,00 грн.), надбавки за виконання особливо важливих завдань (1669,95 грн.), надбавки за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (198,75 грн.), надбавки за знання та використання іноземної мови (331,25 грн.), надбавки за виконання спеціальних завдань із забезпечення державної безпеки (95,75 грн.), надбавки за проведення розвідувальної, оперативно-розшукової чи контррозвідувальної діяльності та інформаційно-аналітичного забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність (247,78 грн.), премії (132,50 грн.), зі сплатою ОСОБА_2 суми недоотриманого пенсійного забезпечення, що утворилася внаслідок непроведеного перерахунку, за весь період перерахунку по день його фактичного проведення.

В апеляційній скарзі, ГУ ПФУ в Одеській області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить постанову Приморського районного суду м. Одеси від 18 жовтня 2017 року - скасувати та винести нову про відмову у задоволенні позову в повному обсязі. В обґрунтування доводів апеляційної скарги апелянт посилався на те, що:

1) позивачем пропущений строк звернення до суду, встановлений ст. 99 КАС України;

2) постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 17.03.2014 р. ОСОБА_2 було відмовлено в задоволенні позову щодо перерахунку пенсії у відповідності до змін грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців з 01 січня 2008 року та виплаті недоплачених сум, що свідчить про наявність судового рішення з того самого спору, між тими самими сторонами, яке набрало чинності;

3) згідно висновків рішення Конституційного суду України від 13.05.2015 року у справі № 4-рп/2015, додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються при проведенні перерахунку пенсій, визначаються виключно законами України, а встановлений у положеннях першого речення частини четвертої статті 63 Закону № 2262- ХІІ ( в редакції, що діяла до 29.12.2015 р.) перелік нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення, є вичерпним, тобто перелік надбавок, які позивач зазначив у позові, мають тимчасовий характер та не можуть бути складовими грошового забезпечення.

4) судом першої інстанції порушено норми процесуального права щодо безпідставного задоволення позовних вимог до заступника начальника ГУПФУ в Одеській області Яворської Т.П., оскільки саме Головне управління Пенсійний фонд здійснює призначення та виплату пенсій військовослужбовцям, а не безпосередньо Яворська Т.П., як посадова особа зазначеного органу.

Колегія суддів, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, Наказом Міністра оборони України від 15 січня 2001 року № 02-Р полковника ОСОБА_2 було звільнено в запас з посади заступника командира військової частини А0371 за пунктом 65 «в» (за станом здоров'я ) Тимчасового положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, затвердженого Указом Президента України від 13 травня 1993 року № 174/93.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію з 1991 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII).

У зв'язку з прийняттям Міністерством оборони України наказу «Про затвердження Переліку відповідних посад військовослужбовців підрозділів, на які покладалося здійснення розвідувальної діяльності до набрання чинності Законом України «Про розвідувальні органи України» від 13 серпня 2012 року № 528 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 31 серпня 2012 року за № 1471/21783; далі - наказ № 528), яким займана позивачем до звільнення посада прирівняна до посади начальника сектору військової частини А0515, що є такою, на яку покладено здійснення розвідувальної роботи, та якій, згідно з пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 7 листопада 2007 року № 1294 (далі - постанова №1294) передбачені надбавки, позивач звернувся до військової частини А0515 із заявою про надання довідки для перерахунку пенсії.

21 травня 2015 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою щодо звернення до Одеського обласного військового комісаріату з вимогою про надання довідки про розмір грошового забезпечення військовослужбовця розвідувального органу Міністерства оборони України відповідної категорії для перерахунку пенсії у відповідності із Постановою КМУ №45 від 13 лютого 2008 року, та з урахуваннями встановлених Постановою КМУ №1294 від 07.11.2007 року надбавок військовослужбовцям розвідувальних органів Міністерства оборони України, просив провести відповідний перерахунок пенсії.

05 червня 2015 року ГУ ПФУ в Одеській області звернулося до Одеського обласного військового комісаріату з запитом №564/В-11 щодо надання довідки про розмір грошового забезпечення позивача.

Листом Військової частини А 0515 від 10 липня 2015 року №222/4/832 було відмовлено ГУ ПФУ в Одеській області у наданні вищевказаної довідки, у зв'язку з відсутністю правових підстав.

Позивач оскаржив дії Військової частини А0515 щодо ненадання довідки про грошове забезпечення в судовому порядку.

Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 20.05.2016 року, яка набрала чинності 28.07.2016 року, по справі №522/17868/15а, встановлено факт відповідності займаної позивачем до звільнення посади - посаді начальника сектору військової частини А0515, що є такою, на яку покладено здійснення розвідувальної роботи, та зобов'язано ВЧ А 0515 надати ГУ ПФУ в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення на підставі ст. 43, 51 та 63 Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» для перерахунку пенсії позивача у відповідності із грошовим забезпеченням відповідної категорії військовослужбовців розвідувальних органів, згідно з наказом Міністерства оборони України № 528 від 13.08.2012 р.

На виконання постанови Приморського районного суду м. Одеси від 20.05.2016 року по справі №522/17868/15а, ВЧ А 0515 листом №222/4/320 від 24.02.2017 року надіслано ГУ ПФУ в Одеській області довідку №222/4/157\239/77 від 20.02.2017 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2

У березні 2017 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії з 31.08.2012 р. на підставі довідки №222/4/157\239/77 від 20.02.2017 року про розмір його грошового забезпечення.

Листом ГУ ПФУ в Одеській області від 31.03.2017 р. за вих. №353/В-11 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю правових підстав для здійснення такого перерахунку.

Суд першої інстанції, задовольняючи позов в частині зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду здійснити позивачу перерахунок пенсії з урахуванням розмірів надбавки військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо виконують функції з добування інформації, забезпечують та беруть участь у спеціальних заходах, спрямованих на підтримку національних інтересів, надбавки військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо займаються виконанням спеціальних завдань із забезпечення державної безпеки, надбавки військовослужбовцям розвідувальних органів, які проводять оперативно-розшукову діяльність, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність, виходив з того, що з прийняттям Міністром оборони України наказу № 528 відбулось фактичне збільшення розміру грошового забезпечення за посадою, яку займав позивач на час звільнення його з військової служби, шляхом встановлення вказаних надбавок.

Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Підпунктом 1 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 7 листопада 2007 року № 1294 (далі - постанова №1294) керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати, зокрема:

надбавку військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо виконують функції з добування інформації, забезпечують та беруть участь у спеціальних заходах, спрямованих на підтримку національних інтересів, - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

надбавку військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо займаються виконанням спеціальних завдань із забезпечення державної безпеки, - в розмірі до 70 відсотків посадового окладу;

надбавку військовослужбовцям розвідувальних органів, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, які провадять оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність - в розмірі до 50 відсотків посадового окладу.

Враховуючи наведене, Кабінет Міністрів України постановою № 1294 делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Міністру оборони України, визначати розміри надбавок у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання.

Міністром оборони України прийнято наказ № 528 (набрав чинності 21 вересня 2012 року), яким затверджено Перелік відповідних посад військовослужбовців підрозділів, на які покладалося здійснення розвідувальної діяльності до набрання чинності Законом України «Про розвідувальні органи України», яким займана позивачем до звільнення посада заступника командира військової частини А 0371 відповідає посаді начальника сектору військової частини А 0515.

Пунктом 2 наказу № 528 зобов'язано командира військової частини А0515 у разі виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій надавати інформацію до Департаменту фінансів Міністерства оборони України, військового комісаріату Автономної Республіки Крим, обласних та Київського міського військових комісаріатів про середні розміри надбавок, передбачених пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 N 1294, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсій за відповідними посадами, зазначеними у Переліку відповідних посад військовослужбовців підрозділів, на які покладалося здійснення розвідувальної діяльності до набрання чинності Законом України «Про розвідувальні органи України».

Пунктом 3 наказу № 528 зобов'язано директора департаменту фінансів Міністерства оборони України організувати роботу щодо підготовки довідок про розмір грошового забезпечення з врахуванням середніх розмірів надбавок, передбачених пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 N 1294, для перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям підрозділів, на які покладалося здійснення розвідувальної діяльності до набрання чинності Законом України «Про розвідувальні органи України», та надання їх до територіальних органів Пенсійного фонду України.

Апеляційний суд шляхом витребування доказів із військової частини А 0515 встановив, що на підставі наказу № 528 військовослужбовцям за відповідними посадами, зазначеними у Переліку відповідних посад військовослужбовців підрозділів, на які покладалося здійснення розвідувальної діяльності до набрання чинності Законом України «Про розвідувальні органи України», а саме: за посадою начальника сектору військової частини А 0515, виплачувалися надбавки, передбачені пунктом 5 постанови № 1294, розмір яких зазначений у довідці №222/4/157/239/77 від 20 лютого 2017 року, яка наявна в матеріалах справи.

Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком ( ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ).

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Згідно з частинами першою та другою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16 грудня 1974 року у справі «Міллер проти Австрії», де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином.

Колегія суддів вважає необґрунтованим посилання апелянта на пропуск строку звернення до адміністративного суду з огляду на наступне.

Відповідно до частин першої та другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Кодекс адміністративного судочинства України є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість спеціальним законом, яким врегульовано правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та строки перерахунку пенсій є Закон № 2262-ХІІ.

Згідно з частиною третьою статті 51 Закону України № 2262-ХІІ (у редакції Закону України від 15.07.2015 № 614, який набрав чинності 01.01.2016) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно зі статтею 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Оскільки Наказ Міністра оборони України № 528 набрав чинності з 21 вересня 2012 року, яким затверджено Перелік відповідних посад військовослужбовців підрозділів, на які покладалося здійснення розвідувальної діяльності до набрання чинності Законом України «Про розвідувальні органи України», позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) у розмірах, встановлених законодавством для військовослужбовців підрозділів, на які покладалося здійснення розвідувальної діяльності, з 01 жовтня 2012 року.

У ході розгляду справи встановлено, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності Наказу Міністром оборони України № 528 (набрав чинності 21 вересня 2012 року), яким затверджено Перелік відповідних посад військовослужбовців підрозділів, на які покладалося здійснення розвідувальної діяльності до набрання чинності Законом України «Про розвідувальні органи України», Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 7 листопада 2007 року № 1294 не проведений з 01.10.2012 р. саме з вини державних органів, на яких покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу. Тому право позивача щодо перерахунку пенсії з 01 жовтня 2012 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком, у силу вимог частини третьої статті 51 Закону України № 2262-ХІІ.

Колегія суддів також не погоджується з доводами апеляційної скарги стосовно наявності судового рішення з того ж самого спору, між тими самими сторонами, а саме: ухвали Одеського апеляційного суду від 17.03.2014 року, з якої вбачається, що правовідносини по зазначеній справі виникли до набрання чинності Наказу Міністра оборони України № 528, яким затверджено Перелік відповідних посад військовослужбовців підрозділів, на які покладалося здійснення розвідувальної діяльності до набрання чинності Законом України «Про розвідувальні органи України», тому предмет позову та підстави позову, заявленого позивачем були інші.

Колегія суду вважає також помилковим тлумачення апелянтом рішення Конституційного суду України від 13.05.2015 року у справі № 4-рп/2015, як такого, що визначає надбавки не як складові грошового забезпечення, а як тимчасові виплати. Напроти, як слідує з тексту зазначеного рішення, усі призначені за Законом пенсії підлягають перерахунку, у тому числі, у зв'язку із введенням для відповідних категорій військовослужбовців, нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Разом з цим, колегія суддів погоджується з доводами апеляційної скарги щодо відсутності підстав щодо персональної відповідальності заступника начальника ГУПФУ в Одеській області Яворської Т.П. за підпис листа з відмови у перерахунку пенсії позивачу, з наступних підстав.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Призначення і виплата пенсій особам, зазначеним в цьому законі, здійснюються органами Пенсійного фонду України.

Відповідно до п.п. 3 п. 4, п. 5 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Постановою Правління ПФУ № 28-2 від 22.12.2014 р., зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 року за № 40/26485, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань організовує роботу управлінь Фонду щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства; здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пунктом 8, п. 10 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Постановою Правління ПФУ № 28-2 від 22.12.2014 р., встановлено, що Головне управління Фонду очолює начальник, який здійснює керівництво головним управлінням Фонду, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності, очолює колегію, організовує та забезпечує її роботу, який має заступників та розподіляє обов'язки між ними.

Оскільки, посадові особи, здійснюючи дії на виконання покладених них обов'язків, діють саме від імені органу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, а тому належним способом захисту прав позивача на перерахунок пенсії є саме визнання протиправною бездіяльність такого органу та зобов'язання саме цей орган здійснити відповідний перерахунок пенсії.

Відповідно до ст. ст. 242 КАС України КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

У відповідності до ст.ст. 315, 317 КАС України суд апеляційної інстанції має право скасувати повністю судове рішення, прийняте на підставі неправильного застосування норм матеріального та процесуального права і ухвалити нове судове рішення.

Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - задовольнити частково.

Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 18 жовтня 2017 року - скасувати.

Прийняти у справі нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_2 - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії на підставі наданої Військовою частиною А0515 довідки про розмір грошового забезпечення №222/4/157/239/77 від 20 лютого 2017 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії на підставі наданої Військовою частиною А0515 довідки про розмір грошового забезпечення №222/4/157/239/77 від 20 лютого 2017 року, починаючи з 01 жовтня 2012 року.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 30 березня 2018 року.

Головуючий:

Судді: