Постанова № 73169820, 28.03.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.03.2018
Номер справи
815/1553/17
Номер документу
73169820
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 березня 2018 р.м.ОдесаСправа № 815/1553/17

Категорія: 3.5 Головуючий в 1 інстанції: Балан Я. В. Місце та час укладення судового рішення « 13:04», м. Одеса

Повний текст судового рішення складений 09.11.2017 р.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Крусяна А.В.,

суддів Градовського Ю.М., Романішина В.Л.,

за участю секретаря судового засідання Апексімова І.С.,

позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2, представника відповідача Галицької К.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2017 року у справі за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Держпраці в Одеській області про скасування постанови, -

В С Т А Н О В И В:

16.03.2017р. фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Держпраці в Одеській області про скасування постанови №85 від 22.02.2017р. про накладення штрафу у розмірі 320000грн.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 06.11.2017р. у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин справи та порушення норм матеріального, процесуального права, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати і ухвалити нову про задоволення позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає задоволенню.

Судом першої інстанції встановлено, що голова Савранської районної державної адміністрації Одеської області листом №01-49/56/165 від 19.01.2017р. звернувся до начальника Головного управління Держпраці в Одеській області з прохання провести перевірку щодо легалізації найманої праці ФОП ОСОБА_1, який здійснює господарську діяльність за адресами: АДРЕСА_2 (контейнер на базарні площі), додаток: лист Савранського відділення Котовської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області. /а.с.52/

Так, відповідно до листа Савранського відділення Котовської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області №22/9/1302 від 18.01.2017р. голову Савранської районної державної адміністрації Одеської області Свічинського В.С. повідомлено, що ФОП ОСОБА_1 (паспортні дані НОМЕР_1), який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 у червні 2015 року подав заяву до відділу фізичних осіб про зняття з єдиного податку. Фактично ФОП ОСОБА_1 здійснює господарську діяльність, використовує працю найманих працівників за адресами: АДРЕСА_2) та АДРЕСА_3 (контейнер на базарні площі). /а.с.53/

Листом від 30.01.2017р. №1017/4.3/4.2-ДП-17 Головне управління Держпраці в Одеській області отримало згоду від Державної служби України з питань праці відповідно до абзацу 4 пункту 3 Порядку проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України №390 від 02.07.2012р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України №929-р від 16.09.2015р. на проведення позапланової перевірки, зокрема, ФОП ОСОБА_1 /а.с.51/

На підставі дозволу Державної служби України з питань праці, наказом т.в.о. начальника Головного управління Держпраці в Одеській області прийнято наказ «Про проведення позапланової перевірки додержання вимог законодавства про працю» №151 від 02.02.2017р., яким головному інспектору відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління з питань праці Головного управління Держпраці в Одеській області у період з 07.02.2017р. по 08.02.2017р. зобов'язано провести позапланову перевірку додержання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у ФОП ОСОБА_1, який здійснює підприємницьку діяльність за адресами: АДРЕСА_2 (контейнер на базарні площі). /а.с.50/

Головним управлінням Держпраці в Одеські області відповідно до наказу №151 від 02.02.2017р. видано направлення Головному державному інспектору відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Головного управління Держпраці в Одеській області для проведення позапланової перевірки додержання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування у ФОП ОСОБА_1, який здійснює підприємницьку діяльність за адресами: АДРЕСА_2) та вул. Калініна, 13 (контейнер на базарні площі). /а.с.54/

Голова Савранської районної державної адміністрації Свічинський В.С. надав доручення №01-18/4 від 07.02.2017р. ОСОБА_5 про прийняття участі у позаплановій перевірці - ФОП ОСОБА_1 за запрошенням головного інспектора Головного управління Держпраці в Одеській області Гонтаря О.М. /а.с.190/

У період з 07.02.2017р. по 08.02.2017р. відповідачем проведено позапланову перевірку ФОП ОСОБА_1, за результатами якої складений акт №15-028-012/0096 про недопуск посадових осіб до проведення перевірки, створення перешкод з боку ОСОБА_1 в проведенні перевірки, ненадання документів, трудових договорів, чим встановлено невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади який реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, або створення перешкод для діяльності центрального органу, що тягне за собою відповідальність відповідно до ст.188-6 КУпАП. /а.с.104-111/

Листом №15/01-33-1314 від 13.02.2017р., ФОП ОСОБА_1 повідомлено, що за наслідками створення перешкод у проведенні перевірки складений акт №15-028-012/0096 від 08.02.2017р. про недопуск до перевірки та винесено припис №15-28-012/0096-0055 від 08.02.2017р. з вимогою надання ФОП ОСОБА_1 документів з приводу використання найманої праці. /а.с.58/

На підставі матеріалів перевірки, начальником ГУ Держпраці в Одеській області прийнято рішення №055 від 15.02.2017р. про розгляд справи про накладення штрафу на ФОП ОСОБА_1 /а.с.59/

ГУ Держпраці в Одеській області повідомленням №055 від 15.02.2017р. повідомлено позивача про розгляд справи щодо вирішення питання про накладення штрафу на ФОП ОСОБА_1, яке призначено на 22.02.2017р. о 11 год. 30 хв. /а.с.60/

Постановою Головного управління Держпраці в Одеській області №85 від 22.02.2017р. стосовно ФОП ОСОБА_1 на підставі абз.7 ч.2 ст. 265 КУпАП накладено штраф у розмірі 320000грн.

Підставою для прийняття вказаної постанови стали порушення позивачем ст.35 Закону України «Про оплату праці», пункту 6 розділу 4 Положення «Про Державну службу України з питань праці» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №96 від 11.02.2015р.

Не погоджуючись з вказаною постановою позивач звернувся до суду з даним позовом.

Перевіривши матеріали справи, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо правомірності застосування до позивача штрафу виходячи з наступного.

Відповідно до положень статті 259 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України) державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Центральні органи виконавчої влади здійснюють контроль за додержанням законодавства про працю на підприємствах, в установах і організаціях, що перебувають у їх функціональному підпорядкуванні, крім органів доходів і зборів, які мають право з метою перевірки дотримання податкового законодавства здійснювати такий контроль на всіх підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності та підпорядкування.

Наказом Міністерства соціальної політики України від 02 липня 2013 року №390, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30 липня 2012 року за №1291/21603, затверджено Порядок проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів (далі - Порядок №390).

Пунктом 2 Порядку №390 передбачено, що право проведення перевірок мають посадові особи Держпраці України та її територіальних органів, які відповідно до своїх посадових обов'язків мають повноваження державного інспектора з питань праці.

Відповідно до вимог частини 1 статті 12 Конвенції Міжнародної організації праці №81 1947 року «Про інспекцію праці у промисловості й торгівлі», яка ратифікована Законом України №1985-IV (1985-15) від 08 вересня 2004 року, інспектори праці, забезпечені відповідними документами, що засвідчують їхні повноваження, мають право безперешкодно, без попереднього повідомлення і у будь-яку годину доби проходити на будь-яке підприємство, яке інспектується.

Відповідно до частини 2 статті 12 Конвенції, у разі інспекційного відвідування інспектори повідомляють про свою присутність роботодавцю або його представнику, якщо тільки вони не вважатимуть, що таке повідомлення може завдати шкоди виконанню їхніх обов'язків.

Відповідно до пункту 7 Порядку №390 за результатами перевірки складається акт перевірки. У разі виявлення порушень законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування вносяться приписи про усунення виявлених порушень, вживаються заходи щодо притягнення до відповідальності винних осіб згідно із вимогами чинного законодавства.

Частиною четвертою статті 265 КЗпП України передбачено, що штрафи, зазначені у частині другій цієї статті, накладаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Механізм накладення на суб'єктів господарювання та роботодавців штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, передбачених частиною другою статті 265 Кодексу законів про працю України та частинами другою - сьомою статті 53 Закону України «Про зайнятість населення» визначено постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення» від 17.07.2013 №509 (далі - Порядок № 509).

Відповідно до п. 2 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення штрафи накладаються Головою управління Держпраці, його заступниками, начальниками управлінь і відділів Держпраці та їх заступниками (з питань, що належать до їх компетенції), начальниками територіальних органів Держпраці та їх заступниками (далі - уповноважені посадові особи).

Штрафи можуть бути накладені на підставі:

- рішення суду про оформленім трудових відносин із працівником, який виконував роботу без укладення трудового договору, та встановлення періоду такої роботи чи роботи на умовах неповного робочого часу в разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, в установі, організації;

- акта про виявлення під час перевірки суб'єкта господарювання або роботодавця ознак порушення законодавства про працю та/або зайнятість населення, складеного посадовою особою Держпраці чи її територіального органу;

- акта документальної виїзної перевірки ДФС, її територіального органу, в ході якої виявлені порушення законодавства про працю.

Відповідно до пунктів 3-7 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення уповноважена посадова особа не пізніше ніж через 10 днів з дати складення акта приймає рішення щодо розгляду справи про накладення штрафу (далі - справа).

Справа розглядається у п`ятнадцятиденний строк з дня прийняття рішення про її розгляд.

У разі надходження від суб'єкта господарювання або роботодавця, щодо якого порушено справу, обґрунтованого клопотання про відкладення її розгляду, строк розгляду справи може бути продовжений Головою Держпраці, його заступниками, але не більше ніж на 10 днів.

Про розгляд справи Держпраці та її територіальні органи письмово повідомляють суб'єктів господарювання та роботодавців не пізніше ніж за п'ять днів до дати розгляду рекомендованим листом чи телеграмою, телефаксом, телефонограмою або шляхом вручення повідомлення їх представникам, про що на копії повідомлення, яка залишається в Держпраці чи її територіальному органі, робиться відповідна позначка, засвідчена підписом такого представника.

Справа розглядається за участю представника суб'єкта господарювання або роботодавця, щодо якого її порушено. Справу може бути розглянуто без участі такого представника у разі, коли його поінформовано відповідно до пункту 6 цього Порядку і від нього не надійшло обґрунтоване клопотання про відкладення її розгляд.

Судом першої інстанції встановлено, що акт перевірки був складений 08.02.2017 року. 14.02.2017р. примірник акту було надіслано позивачу. /а.с.58/

15.02.2017 року начальником ГУ Держпраці в Одеській області було прийнято рішення про призначення справи до розгляду (тобто протягом 10 днів). /а.с.59/

15.02.2017 року позивачу було надіслано виклик-повідомлення про розгляду справи, який було призначено на « 11:30» 22.02.2017р. Повідомлення вручено члену сім'ї позивача.

22.02.2017 року відповідачем винесено постанову №85 про накладення на позивача штрафу, тобто, справу розглянуто з дотриманням п'ятнадцятиденного строку з дня прийняття рішення про її розгляд.

При визначенні розміру штрафу відповідач керувався вимогами ст.265 КЗпП України. Зокрема, абз. 6 цієї статті передбачає, що недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні передбачає фінансову санкцію - у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення.

Згідно абз. 7 ч. 2 ст. 265 КЗпП вчинення дій, передбачених абзацом шостим цієї частини, при проведенні перевірки з питань виявлення порушень, зазначених в абзаці другому цієї частини, - у стократному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення.

Абзац другий передбачає відповідальність за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків.

Предметом позапланової перевірки ФОП ОСОБА_1 було питання укладення трудових відносин (тобто чи укладенні трудові договори з працівниками), яке у зв'язку із діями суб'єкта господарювання, залишилось не вивченим.

Беручи до уваги викладене, розмір штрафу у постанові про накладення фінансової санкції встановлено правомірно в розмірі 320000грн.

Протягом розгляду справи судом першої та апеляційної інстанції позивач не надав до суду будь-яких доводів, доказів на спростування фактів порушення ним трудового законодавства щодо використання у своєї діяльності найманої праці, а лише посилається на порушення порядку проведення перевірки та неправомочність осіб щодо здійснення перевірки.

Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, позивач допустив порушення ст.35 Закону України «Про оплату праці», пункту 6 розділу 4 Положення «Про державну службу України з питань праці» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №96 від 11.02.2015р., а відповідач при проведенні перевірки та застосуванні штрафу діяв у межах повноважень, та у спосіб, передбачений чинним законодавством.

Дана правова позиція повністю узгоджується з постановою Верховного Суду від 07.02.2018 року у справі №813/1170/17.

На підставі викладеного, оскільки суд першої інстанції вірно застосував норми матеріального закону та вирішив справу по суті правильно, тому постанова суду першої інстанції в порядку ст.316 КАС України підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга залишенню без задоволення.

Керуючись ст.ст. 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2017 року залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складений 30.03.2018р.

Головуючий суддя Крусян А.В.Судді Градовський Ю.М. Романішин В.Л.