
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 квітня 2018 року справа №234/17411/17
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Сіваченка І.В.,
суддів Сухарька М.Г., Шишова О.О.,
секретар судового засідання Чернявська К.Г.,
за участі позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Майстренко Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Краматорського міського суду Донецької області від 09 січня 2018 року (повний текст складено 9 січня 2018 року в м. Краматорську) у справі № 234/17411/17 (суддя в 1 інстанції - Літовка В.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій неправомірними, зобов'язання перерахунку та виплати пенсії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - Управління) про визнання дій неправомірними, зобов'язання перерахунку та виплати пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що він є пенсіонером МВС України, та отримує пенсію за вислугу років з грудня 2004 року і перебуває на обліку в Управлінні.
В вересні 2017 року він звертався до Управління з письмовим запитом про надання інформації щодо здійснення перерахунку йому пенсії в порядку, передбаченому постановою КМУ від 13.02.2008.
Листом Управління проінформувало його, що ними отримано довідку від ГУ МВС України в Донецькій області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, але відмовило в проведенні даного перерахунку.
Просив суд визнати протиправною бездіяльність Управління в перерахунку його пенсії, зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року та виплачувати її подальшому на підставі діючого законодавства, виплатити різницю у пенсії з 01 січня 2016 року, стягнути на його користь сплачений ним судовий збір.
Рішенням Краматорського міського суду Донецької області від 09 січня 2018 року у справі № 234/17411/17 позов задоволено частково.
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління про визнання дій неправомірними, зобов'язання перерахунку та виплати пенсії в частині вимог за період з 01 січня 2016 року по 15 травня 2017 року залишено без розгляду.
Визнано протиправною бездіяльність Управління в перерахунку ОСОБА_1 пенсії згідно до Закону України від 23.12.2015 № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII), ст. 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII), Постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988), № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268» (далі - Постанова № 947).
Зобов'язано Управління провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону № 900-VIII, ст. 63 Закону № 2262-XII, Постанов № 988 та № 947, починаючи з 16 травня 2017 року.
В іншій частині позову відмовлено.
Постанова мотивована тим, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови № 988. Відсутність в бюджеті Пенсійного фонду України на 2017 рік коштів на фінансування перерахунку пенсії за Постановою № 988 не може бути законної підставою для відмови в перерахунку пенсії позивачу, як колишньому працівнику міліції. Відповідно до ч.3 ст. 51 Закону № 2262-XII суд першої інстанції дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії. При цьому, хоча право на перерахунок пенсії у позивача виникло з 01 січня 2016 року, однак суд першої інстанції вважав необхідним застосувати положення ч.2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), яка визначає, що за захистом порушеного права особа може звернутися до суду протягом 6 місяців.
Враховуючи, що позивач звернувся до суду 16 листопада 2017 року, порушене право підлягає захисту з 16 травня 2017 року.
За таких обставин позовні вимоги за період з 1 січня 2016 року по 15 травня 2017 року судом першої інстанції було залишено без розгляду.
Не погодившись з таким рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій зазначає, що постанова місцевого суду є необґрунтованою, винесеною з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню, та просив скасувати рішення суду першої інстанції і ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що перерахунок розміру пенсії своєчасно не проведено саме з вини відповідача, а тому право позивача щодо перерахунку пенсії з 01.01.2016 є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком в силу вимог ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-XII.
В судовому засіданні позивач підтримав доводи апеляційної скарги та просив її задовольнити, проти чого заперечував представник відповідача.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, та визнається сторонами, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку у Управлінні з 14.12.2004 як одержувач пенсії відповідно до Закону № 2262-XII за інвалідністю довічно.
В червні 2017 року позивач звернувся з заявою до ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Донецькій області для надання йому довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.
12 липня 2017 року за №13-141/26/01-2017 до позивача надійшла відповідь з ліквідаційної комісії про те, що у зв'язку з тим, що у визначених посадах були відсутні відомості про посади, з якої позивач був звільнений, а справа ОСОБА_1 знаходиться на тимчасово не підконтрольній українській владі території, довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії підготовлено не було. Також, у листі позивача було зазначено, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу підготовлена та після підпису головою ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області буде направлена до Управління.
У вересні 2017 року позивач звернувся до Управління з заявою про здійснення перерахунку пенсії згідно діючого законодавства.
Проте, позивачу було надано лист Управління від 23.10.2017 №1265-В-01, в якому позивача повідомлено про те, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на ім'я ОСОБА_1 до Управління надійшла, однак перерахунок до теперішнього часу позивачу не здійснено. Перерахунок пенсії буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України.
Позивач, не погоджуючись з бездіяльністю відповідача, звернувся до суду з даним позовом.
Судом першої інстанції позов задоволено частково. Суд дійшов висновків щодо протиправних дій відповідача, та вважав, що позивач має право на проведення відповідного перерахунку, але з 16.05.2017. Обґрунтовував це тим, що право на перерахунок пенсії у позивача виникло з 01 січня 2016 року, однак суд вважав необхідним застосувати положення ч.2 ст. 122 КАС України, яка визначає, що за захистом порушеного права особа може звернутися до суду протягом 6 місяців. Враховуючи, що позивач звернувся до суду 16 листопада 2017 року, порушене право підлягає захисту з 16 травня 2017 року. Тому позовні вимоги за період з 1 січня 2016 року по 15 травня 2017 року було залишено без розгляду.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду щодо дати періоду, з якої суд зобов'язав Управління здійснити перерахунок та виплату пенсію ОСОБА_1, а саме - 16.05.2017.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно Закону № 2262-XII, держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції Закону від 07 листопада 2015 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Таким чином, згідно наведених норм права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Законом № 900-VIII статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Кабінет Міністрів України постановами № 988 та № 947 встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
З урахуванням вищенаведених норм, позивач, як пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі Постанови № 988.
На день набрання чинності Законом № 900-VIII Постанова № 988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.
Поряд з цим, Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII визначено постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 (далі - Порядок № 45).
Згідно пункту 2 вказаного Порядку, рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-XII, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, є тією підставою, що зобов'язувало Міністерство внутрішніх справ України у п'ятиденний строк повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців.
Після отримання вказаного повідомлення від Міністерства внутрішніх справ України, Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
У свою чергу, Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пунктом 3 Порядку № 45 встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
З листа Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Донецькій області від 12.07.2017 вбачається, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу буде надіслана до Управління після її підписання (а.с.10-11).
Позивачу ОСОБА_1 видана довідка Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Донецькій області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 07.07.2017 (а.с.14).
Як зазначається у відповіді Управління від 23.10.2017, позивач має право на перерахунок пенсії, який буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України (а.с.15-16).
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Згідно зі ст. 51 Закону № 2262-XII, позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки Постанова № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02.12.2015, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01.01.2016.
Отже, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що оскільки вказаний вище порядок здійснення перерахунку пенсії у відповідності до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року було дотримано, відповідач, отримавши довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу, зобов'язаний був здійснити відповідний перерахунок, однак такого перерахунку не здійснив, чим допустив бездіяльність.
Разом з тим, доводи відповідача щодо вимог ст. 8 Закону №2262-ХІІ, викладені в запереченні на адміністративний позов, колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки відсутність бюджетного фінансування не може бути підставою для не перерахунку та не виплати особі гарантованих виплат.
Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі "Кечко проти України" (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Слід також зауважити, що апеляційна скарга Управління в зв'язку з не усуненням її недоліків, була повернута ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 3 квітня 2018 року.
Таким чином, в частині задоволених позовних вимог рішення місцевого суду сторонами не оскаржено, тому в цій частині апеляційному перегляду не підлягає.
Не бере до уваги колегія суддів і документи, які були надані представником відповідача до апеляційного суду, оскільки на час виникнення спору та ухвалення місцевим судом оскаржуваного рішення їх не існувало, що обумовлює неможливість скасування судового рішення з цих підстав.
Крім того, відповідно до частин першої та другої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Кодекс адміністративного судочинства України є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість спеціальним законом, яким врегульовано правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та строки перерахунку пенсій є Закон № 2262-ХІІ.
У ході розгляду справи встановлено, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності Постановою № 988 та Законом № 900-VIII, яким внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, не проведений з 01.01.2016 саме з вини державних органів, на яких покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу.
Тому право позивача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини третьої статті 51 Закону України № 2262-ХІІ.
Така ж позиція викладена у рішенні Верховного Суду від 15 лютого 2018 року у зразковій справі № Пз/9901/8/18 (820/6514/17), яке набрало законної сили. При цьому, Верховним судом було вказано, що згідно зі статтею 51 Закону № 2262-ХІІ позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки Постанова № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02.12.2015, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01.01.2016.
Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Аналогічний висновок, в якому Верховним Судом вирішено неможливість застосування до спірних правовідносин шестимісячного строку звернення до суду з позовом, встановленого КАС України, міститься в постанові від 7 березня 2018 року в справі № 133/1553/17 (номер в єдиному реєстрі судових рішень - 72694066).
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при постановленні оскаржуваного рішення допустив порушення норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим постанова підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення.
Відповідно до положень ч.1 ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового судового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального та процесуального права.
Суд апеляційної інстанції вважає за необхідне частково скасувати постанову суду першої інстанції з прийняттям нової постанови про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 250, 310, 315, 317, 321, 322, ч.1 ст. 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.
Рішення Краматорського міського суду Донецької області від 09 січня 2018 року у справі № 234/17411/17 - скасувати у частині незадоволених позовних вимог за період з 01.01.2016 по 15.05.2017.
Прийняти у цій частині нове рішення про задоволення позову.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст. 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268», починаючи з 1 січня 2016 року.
В іншій частині, зокрема, щодо задоволення позовних вимог, рішення Краматорського міського суду Донецької області від 09 січня 2018 року у справі № 234/17411/17 - залишити без змін.
Повне судове рішення - 4 квітня 2018 року.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І.В. Сіваченко
Судді М.Г. Сухарьок
О.О. Шишов