Рішення № 73165513, 28.03.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.03.2018
Номер справи
825/1320/18
Номер документу
73165513
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 березня 2018 року м. Чернігів Справа № 825/1320/18

Чернігівський окружний адміністративний суду складі:

головуючого судді - Д’якова В.І.,

за участю секретаря - Лазаренко В.Г.,

позивача - ОСОБА_1,

представників відповідача - ОСОБА_2,

- ОСОБА_3,

- ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_5 районної державної адміністрації Чернігівської області про зобов'язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі- Рамусь О.М., позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_5 районної державної адміністрація Чернігівської області (далі-відповідач), в якому просить зобов’язати ОСОБА_5 районну державну адміністрацію нарахувати та сплатити до Пенсійного фонду України збір на обов'язкове державне пенсійне страхування на виплачену позивачу згідно з розпорядженням голови ОСОБА_5 районної державної адміністрації від 03 червня 2010 року № 40-ОС одноразову грошову допомогу у розмірі 10 посадових окладів.

В обґрунтуванням позовних вимог позивач заначив, що виплачену позивачу згідно з розпорядженням голови ОСОБА_5 районної державної адміністрації від 03 червня 2010 року № 40-ОС одноразову грошову допомогу у розмірі 10 посадових окладів має бути сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, що відповідачем, на його думку протиправно зроблено не було.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 05.03.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження під головуванням судді Д'якова В.І. у відкритому засіданні на 28 березня 2018 року о 11:00 год.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав посилаючись на обставини, викладені у позові, та просив позов задовольнити повністю.

Представники відповідача у судовому засіданні проти позову заперечували та просили відмовити у його задоволенні, з підстав, викладених у відзиві на позов (а.с. 35-39).

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення позивача та представників відповідачів, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що у задоволенні позов необхідно відмовити з наступних підстав.

Так, судом встановлено, розпорядженням голови районної державної адміністрації від 03 червня 2010 року № 40-ОС "Про звільнення ОСОБА_1М." було звільнено з посади у зв'язку із виходом на пенсію по інвалідності ОСОБА_1.

У розпорядженні вказано про виплату одноразової грошової допомоги у розмірі 10 посадових окладів після пред'явлення довідки Управління Пенсійного фонду у ОСОБА_5 районі про взяття ОСОБА_1 на облік, як пенсіонера (а.с. 45).

Перед звільненням ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду у ОСОБА_5 районі була направлена довідка про складові заробітної плати ( надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 04 червня 2010 року №01-19/1371 (а.с. 46).

Відповідно до довідки про складові заробітної плати ( надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", затвердженою Постановою Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2010 року №19-11, зареєстровану в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2008 року за №1161/15852 (в редакції від 30.10.2008 та чинна на час виникнення спірних правовідносин), одноразову грошову допомогу у розмірі 10 посадових окладів не включено до складових заробітної плати ( а.с.47-49).

На підставі довідки Управління Пенсійного фонду України у ОСОБА_5 районі виданої 07 липня 2010 року №714, ОСОБА_1 була виплачена одноразова грошова допомога в розмірі 10 посадових окладів, що підтверджується особовим рахунком та відомостями на виплату коштів від 14.07.2010 №13 та від 28.07.2010 №14 (а.с.41, 42, 43).

Під час судового розгляду справи за № 739/1593/17 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_5 об’єднаного управління Пенсійного фонду України щодо перерахунку моєї пенсії, на зазначену грошову допомогу не був нарахований збір на обов'язкове державне пенсійне страхування і, відповідно, її не може бути враховано при визначенні розміру моєї пенсії (а.с. 13-15).

30.01.2018 позивач звернувся до ОСОБА_5 районної державної адміністрації з проханням усунути допущені порушення норм чинного законодавства, нарахувати та сплатити збір на обов'язкове державне пенсійне страхування на виплачену позивачу при виході на пенсію грошову допомогу в розмірі 10 місячних посадових окладів.

ОСОБА_5 РДА від 02.02.2018 за вих. № №01- 35/498 позивачу відмовлено в перерахунку збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з посиланням на те, що відповідно до пункту 3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої Наказом Держкомстату України 13.01.2004 № 5, одноразова грошова допомога не входить до фонду оплати праці (а.с. 12).

Вважаючи таку відмову відповідача протиправною позивач звернулась до суду з відповідним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Згідно з частиною 1 статті 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Крім того, згідно з частиною 1 статті 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.

Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, а саме основна заробітна плата. Це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.

Додаткова заробітна плата- це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Частиною 2 статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Разом з тим, відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з частиною 1 статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу)), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Крім того, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

При цьому слід враховувати, що розмір виплат, що включені в заробітну плату, приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі.

Одноразова грошова допомога у розмірі 10 посадових окладів була виплачена після закінчення трудових відносин між позивачем та ОСОБА_5 районною державною адміністрацією, що підтверджується особовим рахунком та відомостями на виплату коштів від 14.07.2010 №13 та від 28.07.2010 № 14 ( а.с. 42, 43).

Законних підстав для врахування грошової допомоги при виході на пенсію в розмірі десяти посадових окладів для обчислення пенсії немає, оскільки зазначена допомога не є надбавкою або премією і нарахування збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не передбачене жодним законом чи нормативно- правовим актом.

Дане твердження неодноразово було підтверджено судовими рішеннями, якими визначено що до виплат, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, належить одноразова допомога працівникам, які виходять на пенсію згідно із законодавством та колективними договорами (включаючи грошову допомогу державним службовцям та науковим (науко-педагогічним) працівникам), військовослужбовцям при звільненні з військової служби.

Тому й Новгород – Сіверський районний суд Чернігівської області у своїй постанові від 13.11.2017 по справі 739/1596/17 за позовом ОСОБА_1 до Новгород – Сіверського об’єднаного управління Пенсійного фонду України про зобов’язання вчинити певні дії, дійшов висновку, що одноразова грошова допомога при виході на пенсію у розмірі 10 посадових окладів не може бути включена до розрахунку при обчисленні пенсії.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень надав належні і достатні докази, які спростували доводи позивача.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 слід відмовити повністю.

Керуючись статями 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст рішення складено 03 квітня 2018 року.

Суддя В.І. Д'яков