
Справа № 209/3479/17
Провадження № 2/209/354/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
26 березня 2018 року м. Кам'янське
Дніпровський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді - Замкової Я.В.
при секретарі - Швець О.Е.
Позивач - УСЗН адміністрації Дніпровського району Кам’янської міської ради
Відповідач - ОСОБА_1
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення адміністрації Дніпровського району Кам’янської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру отриманих коштів державної допомоги, -
ВСТАНОВИВ:
Управління соціального захисту населення адміністрації Дніпровського району Кам’янської міської ради звернулося в суд з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру отриманих коштів державної допомоги малозабезпеченим сім’ям в сумі 933 грн.
Свій позов обґрунтовує тим, що 26.12.2016 року до Управління соціального захисту населення адміністрації Дніпровського району Кам’янської міської ради зверталася ОСОБА_1 із заявою про призначення допомоги малозабезпеченим сім’ям відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям". На підставі поданих документів ОСОБА_1 призначено державну допомогу малозабезпеченим сім’ям з 01.12.2016 року по 31.05.2017 року. Під час проведення перевірки достовірності поданої відповідачем інформації про доходи, позивачем було з’ясовано, що відповідач не задекларувала доходи доньки ОСОБА_2 отриманих у вигляді стипендії від ДПТНЗ "Дніпродзержинського центру підготовки і перепідготовки робітничих кадрів" у період з 01.09.2016 року по 31.01.2017 року, про що не було повідомлено відповідачем позивача під час отримання нею державної допомоги. Внаслідок подачі відповідачем недостовірної інформації у вказаний період виникла переплата в розмірі 933 грн. 01.12.2017 року відповідачу запропоновано добровільно повернути сплачену суму допомоги, однак надмірно отримані кошти відповідачем не повернуті.
Ухвалою суду від 22 січня 2017 року позов прийнято до розгляду, провадження у справі відкрито та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
В судове засідання представник позивача ОСОБА_3 не з’явилася, надала до суду заяву, в якій просила справу розглядати за її відсутності в заочному порядку, позов підтримала.
В судове засідання відповідач не з’явилася, про час і місце розгляду справи повідомлялася своєчасно та в належній формі, про що свідчить повернутими на адресу суду поштовими відправленнями за закінченням терміну зберігання від 06.02.2018 року та 27.02.2018 року, документів на підтвердження поважності причин неявки суду не надано, від неї не надійшло повідомлення про розгляд справи у її відсутність, відзивів або заперечень на позов не подано.
На підставі наявних у справі доказів, зі згоди представника позивача, суд ухвалив рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
У зв’язку з неявкою у судове засідання сторін на підставі ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, вивчивши і дослідивши письмові матеріали справи, аналізуючи і оцінюючи надані докази, приходить до висновку, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям" державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям – щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім’ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім’ї.
Згідно ст. 5 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям", розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім’ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім’ї. До стабілізації економічного становища в Україні розмір державної соціальної допомоги визначається з урахуванням рівня забезпечення прожиткового мінімуму.
Судом встановлено, що 26.12.2016 року до Управління соціального захисту населення адміністрації Дніпровського району Кам’янської міської ради зверталася ОСОБА_1 із заявою про призначення допомоги малозабезпеченим сім’ям, задекларувавши членів своєї сім'ї, які не мають доходу - ОСОБА_2, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (а.с. 5-7).
На підставі поданих документів ОСОБА_1 призначено державну допомогу малозабезпеченим сім’ям з з 01.12.2016 року по 31.05.2017 року щомісячно (а.с. 13).
Як вбачається з довідки про доходи доньки позивача - ОСОБА_2 від 30.01.2017 року № 72 виданої ДПТНЗ "Дніпродзержинського центру підготовки і перепідготовки робітничих кадрів", донька відповідача під час отримання державної допомоги отримувала також стипендію від ДПТНЗ "Дніпродзержинського центру підготовки і перепідготовки робітничих кадрів"у період з 01.09.2016 року по 31.01.2017 року в сумі 1773,62 грн. (а.с. 8).
17.10.2017 головним державним соціальними інспектором Славською О.П. разом з Начальником відділу ОСОБА_6, було встановлено, що відповідачем при зверненні за призначенням допомоги в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, не задекларувала доходи ОСОБА_2, отриманих у вигляді стипендії від ДПТНЗ "Дніпродзержинського центру підготовки і перепідготовки робітничих кадрів" у період з 01.09.2016 року по 31.01.2017 року, що підтверджується актом проведення перевірки повноти та достовірності інформації наданої ОСОБА_1 від 17.10.2017 року № 39 (а.с. 9).
Згідно п. 12 Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, затвердженого Постановою КМУ від 24.02.2003 року № 250, соціальна допомога не призначається у разі, коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може ; бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Відповідно до п. 28 Порядку, якщо сім’єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи або майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого було надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім’ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім’ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
01.12.2017 року відповідачу листом позивача від 01.12.2017 року № 06/4199 надіслано повідомлення про необхідність повернення коштів та запропоновано добровільно повернути сплачену суму допомоги до 15.12.2017 року.(а.с. 12), однак, кошти відповідачем не повернуті.
Враховуючи викладене, судом було достовірно встановлено та підтверджено доказами, що відповідачем внаслідок надміру отриманої державної допомоги, державі заподіяно шкоду на суму зайво виплачено державної допомоги малозабезпеченим сім’ям в розмірі 933 грн., яка не відшкодована в повному обсязі, а тому суд приходить до висновку про обгрунтованість, законність та доведеність позовних вимог, в зв'язку з чим вони підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно з ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
З огляду на те, що з боку відповідача наявна недобросовісність набуття грошової державної допомоги, суд приходить до висновку, що з неї на користь позивача необхідно стягнути переплачену суму допомоги у розмірі 933 грн.
Відповідно до ст.141 ЦПК України, у зв'язку зі звільненням позивача від сплати судового збору, останній підлягає стягненню з відповідача на користь держави.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 141, 223, 258-259, 263-265, 274, 279, 280-284, 288-289 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Управління соціального захисту населення адміністрації Дніпровського району Кам’янської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру отриманих коштів державної допомоги - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрованої: 51939, м. Кам’янське, вул. Харківська, 37-11, на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Дніпровського району Кам’янської міської ради (р/р 35416021137771 в ГУДКСУ у Дніпропетровській області м.Кам'янське, МФО 805012, ЄДРПОУ 03192537, адреса знаходження: 51937, м. Кам’янське, пр. Перемоги, 45) надміру виплачені кошти допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 933 (дев'ятсот тридцять три) гривні 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 1762 грн. на користь держави.
Заочне рішення суду набирає законної сили, після закінчення строку для подання заяви про перегляд заочного рішення або апеляційної скарги, якщо заяви про перегляд заочного рішення або апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги заочне рішення, якщо його було залишено в силі, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасникам справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку до Апеляційного суду Дніпропетровської області до або через Дніпровський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області шляхом подачі апеляційної скарги у тридцятиденний строк з дня складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення - 04.04.2018 року.
Суддя Я.В. Замкова