Рішення № 73163585, 29.03.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.03.2018
Номер справи
818/672/18
Номер документу
73163585
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 березня 2018 р. Справа № 818/672/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кунець О.М.,

за участю секретаря судового засідання - Токар Ю.В.,

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

представника відповідача - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу №818/672/18

за позовною заявою ОСОБА_1

до Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради

про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1В.), звернувся до суду з позовною заявою до Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради (далі - відповідач, СМР), у якій просить суд:

- визнати протиправною відмову відповідача у видачі будівельного паспорту забудови земельної ділянки загальною площею 0,0600 га, кадастровий номер 5924788700:01:001:0538, що розташована за адресою: вул. Університетська, 4, м. Суми, цільове призначення земельної ділянки: для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка);

- зобов’язати відповідача видати будівельний паспорт забудови земельної ділянки загальною площею 0,0600 га, кадастровий номер 5924788700:01:001:0538, що розташована за адресою: вул. Університетська, 4, м. Суми, цільове призначення земельної ділянки: для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

Свої вимоги позивач обгрунтовує тим, що він є власником земельної ділянки загальною площею 0,0600 га, кадастровий номер 5924788700:01:001:0538, що розташована за адресою: вул. Університетська, 4, м.Суми (колишня Червоненська сільська рада) цільове призначення земельної ділянки: для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

З метою забудови вищевказаної земельної ділянки, ОСОБА_1 звернувся до Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради із заявою про видачу будівельного паспорта від 26.01.2017 р., шляхом подачі, повного комплекту документів для виготовлення будівельного паспорту, як того вимагає чинне законодавство України.

Однак, відповідачем було направлено позивачу лист від 02.02.2018 р. № 12/08.01- 13, яким було відмовлено у видачі будівельного на забудову вищевказаної земельної ділянки у зв’язку із знаходженням її у рекреаційній зоні обмеженого користування, де будівництво житлових та господарських будівель і споруд не передбачено.

Позивач вважає таку відмову Сумської міської ради протиправною, просить задовольнити позовну заяву в повному обсязі.

Ухвалою суду від 23.02.2018 відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

16.03.2018 відповідачем надано суду письмовий відзив на позовну заяву (а.с.55-58), відповідно до якого відповідач заперечує проти позовної заяви ОСОБА_1, оскільки земельна ділянка, яку планується позивачем до забудови, перебуває у зоні Р-4, переважним видом забудови якої є: садові ділянки, дачні ділянки, спортивні майданчики, малі архітектурні форми. Тобто, як зазначає відповідач, є невідповідність наміру за функціональним призначенням території.

Відповідач також заперечує проти позовної вимоги про зобов’язання видати позивачу будівельний паспорт на забудову земельної ділянки, оскільки видача будівельних паспортів на забудову земельної ділянки відноситься до компетенції Управління архітектури та містобудування, тоді як, відповідно до положень КАС України адміністративні суди не можуть підміняти інший орган державної влади і перебирати на себе повноваження з вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

27.03.2018 позивачем надано відповідь на відзив (а.с.79-81), у якому позивач повторно звертає увагу суду, що він є власником земельної ділянки загальною площею 0,0600 га, кадастровий номер 5924788700:01:001:0538, що розташована за адресою: вул.Університетська, 4, м. Суми, цільове призначення земельної ділянки: для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

Відповідно до ст.375 Цивільного кодексу України власник земельної ділянки має право зводити на ній будівлі та споруди, здійснювати перебудову. Право власника на забудову здійснюється ним за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил, а також за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням. Оскільки, цільове призначення земельної ділянки за кадастровим номером 5924788700:01:001:0538 відповідає меті забудови, а тому, відмова у видачі паспорту забудови є протиправною.

У судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечив проти позовних вимог ОСОБА_1, просив відмовити в повному обсязі.

Суд, заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, надані письмові докази, задовольняє позовну заяву ОСОБА_1 з наступних підстав:

У судовому засіданні встановлено, що позивач - ОСОБА_1, придбав земельну ділянку загальною площею 0,0600 га, яка знаходиться за адресою: Сумська область, Сумський район, Старосільська сільська рада (колишня назва Червоненська сільська рада), кадастровий номер 5924788700:01:001:0538, що підтверджується договором купівлі-продажу земельної ділянки від 23.08.2017 (а.с.9) та витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (а.с.10).

Згідно договору купівлі-продажу земельної ділянки та витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності цільове призначення земельної ділянки - д л я б у д і в н и ц т в а і обслуговування житлового б у д и н ку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

26.01.2018 ОСОБА_1 звернувся до Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради із заявою про видачу будівельного паспорта (а.с.11), до якої було додано розроблений проект будівництва (а.с.12-41).

Листом від 02.02.2018 за №12/08.01-13 Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради повідомило позивача, що земельна ділянка (кадастровий номер 5924788700:01:001:0538) відповідно до генерального плану м.Суми зі змінами, затвердженим рішеннями Сумської міської ради від 19.12.2012 №1943-МР та Плану зонування території міста Суми, затвердженого рішеннями Сумської міської ради від 06.03.2013 №2180-МР, розташовуються в рекреаційній зоні обмеженого користування (Р-4), де будівництво житлових та господарських будівель і споруд не передбачено. Це територія садових та дачних ділянок. Відповідно до п.2.3 Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2011 №103, підставою відмови у наданні будівельного паспорта є невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації. Отже, відповідач вбачає невідповідність наміру забудовника (позивача) земельної ділянки вимогам містобудівної документації за функціональним призначенням території (а.с.42).

Надаючи правову оцінку даним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Пунктами "б", "д" ч.1 ст.90 ЗК України передбачено, що власники земельних ділянок мають право самостійно господарювати на землі, споруджувати жилі будинки, виробничі та інші будівлі і споруди.

Відповідно до ст. 27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт). Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки. Будівельний паспорт складається з текстових та графічних матеріалів. За наявності плану зонування території розроблення будівельного паспорта здійснюється на його підставі.

Проектування на підставі будівельного паспорта здійснюється без отримання містобудівних умов та обмежень. Для об’єктів, зазначених у частині першій цієї статті, розроблення проекту будівництва здійснюється виключно за бажанням замовника.

Надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. 4. Порядок видачі та форма будівельного паспорта визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Згідно ст. 375 Цивільного кодексу України власник земельної ділянки має право зводити на ній будівлі та споруд;«, здійснювати перебудову. Право власника на забудову здійснюється ним за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил, а також за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням.

Статтею 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що фізична або юридична особа, яка подала до виконавчого органу міської ради заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати вихідні дані на проектування об’єкта будівництва. Основними складовими вихідних даних є: містобудівні умови та обмеження (будівельний паспорт) та завдання на проектування, що визначають обґрунтовані вимоги замовника до планувальних, архітектурних, інженерних і технологічних рішень та властивостей об’єкта містобудування.

Згідно Наказу Мінрегіонбуду №107 від 05.07.2011 р. "Порядок видачі будівельного паспорту забудови земельної ділянки" забудовник, для отримання будівельного паспорту, звертається до відповідного спеціального уповноваженого органу містобудування і архітектури з письмовою заявою щодо намірів забудови земельної ділянки. Органи містобудування та архітектури визначають відповідність намірів забудови земельної ділянки чинній містобудівній документації у частині функціонального, цільового, будівельного та ландшафтного використання земельної ділянки. Єдиною підставою для відмови у наданні будівельного паспорту є невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, будівельним нормам, державним стандартам і правилам.

Відмовляючи ОСОБА_1 у наданні будівельного паспорту на забудову земельної ділянки загальною площею 0,0600 га, кадастровий номер 5924788700:01:001:0538, що розташована за адресою: вул. Університетська, 4, м. Суми, цільове призначення земельної ділянки: для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), відповідач виходив з того, що цільове призначення даної земельної ділянки (функціональне призначення) не відповідає наміру забудови.

Такі твердження відповідача грунтуються на чинному Генеральному плані м. Суми зі змінами, внесеними рішенням Сумської міської ради від 19.12.2012 №1943-МР та Плану зонування території міста Суми (зонінг), затверджений рішенням Сумської міської ради від 06.03.2013 №2180-МР (а.с.62-67), який деталізує положення генерального плану міста.

Суд не погоджується з такими висновками відповідача, виходячи з такого.

З договору купівлі продажу земельної ділянки вбачається, що позивач придбав земельну ділянку загальною площею 0,0600 га, яка знаходиться за адресою: Сумська область, Сумський район, Старосільська сільська рада (колишня назва Червоненська сільська рада), кадастровий номер 5924788700:01:001:0538 - 23.08.2017 (а.с.9).

Цільове призначення земельної ділянки на час укладення договору зазначено - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (п.1.2. Договору).

У витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності у графі "цільове призначення" зазначено - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (а.с.10).

Крім того, частиною 2 статті 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що зміна функціонального призначення територій не тягне за собою припинення права власності або права користування земельними ділянками, які були передані (надані) у власність чи користування до встановлення нового функціонального призначення територій. Забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства.

Відповідно до частини 5 статті 25 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності" встановлення режиму забудови територій, визначених для містобудівних потреб, не тягне за собою припинення права власності або права користування земельними ділянками, зміни адміністративно-територіальних меж до моменту вилучення (викупу) земельних ділянок.

Таким чином, відмова Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради у наданні ОСОБА_1 будівельного паспорту забудови земельної ділянки є протиправною.

Щодо вимог про зобов’язання відповідача видати будівельний паспорт на забудову земельної ділянки загальною площею 0,0600 га, кадастровий номер 5924788700:01:001:0538, що розташована за адресою: вул. Університетська, 4, м. Суми, цільове призначення земельної ділянки: для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Проте, Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради протиправно відмовило позивачу у наданні будівельного паспорту забудови земельної ділянки загальною площею 0,0600 га, кадастровий номер 5924788700:01:001:0538, що розташована за адресою: вул. Університетська, 4, м. Суми, цільове призначення земельної ділянки: для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

Відповідач зобов’язаний був або надати будівельний паспорт позивачу, або відмовити у наданні будівельного паспорту, але на законних підставах.

Крім того, щодо позовної вимоги про зобов’язання відповідача видати ОСОБА_1 будівельний паспорт забудови земельної ділянки загальною площею 0,0600 га, кадастровий номер 5924788700:01:001:0538, що розташована за адресою: вул. Університетська, 4, м.Суми, необхідно зазначити наступне.

З урахуванням положень ч.4 ст.245 КАС України, адміністративний суд може зобов’язати відповідача - суб’єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб’єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Таким чином, звернувшись до відповідача з відповідною заявою та надавши всі необхідні документи до звернення, позивачем виконано всі умови для прийняття відповідачем рішення щодо питання видачі позивачу будівельного паспорту.

Отже, керуючись нормами ч.4 ст.245 КАС України суд наділений правом зобов’язати відповідача видати позивачу будівельний паспорт забудови земельної ділянки, що розташована за адресою: вул. Університетська, 4, м.Суми. В даному випадку не йдеться про втручання суду в дискреційні повноваження Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради, а йдеться про обґрунтований спосіб захисту порушеного права позивача, оскільки відповідач протиправно надав формальну відмову з підстав, не передбачених діючим законодавством.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 19.05.2016 у справі № К/800/32729/15.

Зазначений висновок суду повністю узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеному у рішенні від 16.09.2015 у справі № 21-1465а15. В даному рішенні Верховний Суд вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене ті своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав таї інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень..

Враховуючи викладене, позовні вимоги ОСОБА_1 Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії підлягає задоволенню. до

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії – задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправною відмову Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради (вул. Воскресенська, 8А, м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 40462253) у видачі будівельного паспорту забудови земельної ділянки загальною площею 0,0600 га, кадастровий номер 5924788700:01:001:0538, що розташована за адресою: вул. Університетська, 4, м. Суми, цільове призначення земельної ділянки: для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

Зобов’язати Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради видати будівельний паспорт на забудову земельної ділянки загальною площею 0,0600 га, кадастровий номер 5924788700:01:001:0538, що розташована за адресою: вул. Університетська, 4, м. Суми, цільове призначення земельної ділянки: для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будвель і споруд (присадибна ділянка).

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 03.04.2018 року.

Суддя О.М. Кунець