МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 березня 2018 р.
№ 814/2582/17
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Брагаря В.С., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:
Управління Держпраці у Миколаївській області, вул. Маршала Василевського, 40/1, м. Миколаїв, 54003
до відповідача:
Доманівської районної державної адміністрації, вул. Центральна, 46, смт. Доманівка, Доманівський район, Миколаївська область, 56401
про:
застосування заходу реагування у сфері державного нагляду,
Управління Держпраці у Миколаївській області (надалі - позивач) звернулось до адміністративного суду з позовом до Доманівської районної державної адміністрації (надалі -відповідач) про застосування заходу реагування у сфері державного нагляду.
Ухвалою від 29.11.2017 р. судом відкрито провадження у справі № 814/2582/17.
15.12.2017 р. набрав чинності Кодекс адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) у редакції Закону України “Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів” №2147-VIII від 03.10.2017 року.
Ухвалою від 18.12.2017 року суд ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що виявлені під час проведення планової перевірки щодо дотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, гігієни праці, додерження законодавства про працю, зайнятість та інші НАОП порушення створюють загрозу життю працівників підприємства. У зв'язку з цим, позивач просить негайного зупинення робіт та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що після проведення перевірки ним вжито всіх необхідних заходів для отримання вказаних позивачем документів, але зазначив, що станом на день розгляду справи, вказаних в акті перевірки дозвільних документів ним й досі не отрнимано.
Відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд здійснив розгляд справи у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд, -
ВСТАНОВИВ:
У період з 07.11.2017 по 17.11.2017 року працівниками позивача проведена планова перевірка дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, гігієни праці, додерження законодавства про працю, зайнятість та інші НАОП в Доманівській районній державній адміністрації, за адресою: вул. Центральна, 46, смт. Доманівка, Доманівський район, Миколаївська область, в ході якої встановлено ряд порушень нормативно-правових актів з охорони праці, зокрема відсутність дозволів на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
За результатами вказаної перевірки складено Акт перевірки суб'єкта господарювання від 17.11.2017 року № 747 (надалі - акт перевірки).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877).
Відповідно до норм ст. 1 Закону № 877 державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Заходами державного нагляду (контролю) - є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Відповідно до частини 4 статті 4 Закону № 877 повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг, встановлюється виключно законами.
Зазначене право надане позивачу статтею 39 Закону України «Про охорону праці».
В силу ст. 4 Закону № 877 державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 2 ст.21 Закону України «Про охорону праці», роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (надалі - дозвіл).
Порядок видачі дозволів затверджений п. 3 додатку 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року № 1107 "Про затвердження порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки" (надалі - Порядок № 1107).
Отриманню дозволу передує проведення експертизи, за результатами якої складається висновок експертизи.
Стан охорони праці - це стан на підприємстві системи правових, соціально - економічних, організаційно - технічних, санітарно - гігієнічних і лікувально - профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров’я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.
Відповідно ст. 39 Закону України «Про охорону праці» посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці мають право, зокрема забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Судом встановлено, що під час перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки відповідача, позивачем було виявлено, що відсутні дозволи на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, чим порушено п. 3 додатку 3 Порядку № 1107.
Одночасно суд зазначає про безпідставність доводів позивача щодо необхідності отримання дозволу на експлуатацію лінійних частин, відповідно до Порядку № 1107. Вказану вимогу, що була зазначена в п. 3 Додатку 3 Порядку № 1107 виключено згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2018 р. № 48, що набрала чинності.
Враховуючи все вищевикладене, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог, оскільки отримання відповідачем дозволу на лінійні частини законодавством не передбачено.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. В задоволенні позову Управління Держпраці у Миколаївській області (вул. Маршала Василевського, 40/1, м. Миколаїв, 54003, ідентифікаційний код 39787411) до Доманівської районної державної адміністрації (вул. Центральна, 46, смт. Доманівка, Доманівський район, Миколаївська область, 56401, ідентифікаційний код 04056718) - відмовити.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складено 30.03.2018 р.
Суддя В. С. Брагар