Рішення № 73155020, 29.03.2018, Сокальський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
29.03.2018
Номер справи
454/805/13-а
Номер документу
73155020
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 454/805/13-а

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 березня 2018 року Сокальський районний суд Львівської області в складі:

головуючого - судді Адамович М. Я.

при секретарі Кочмар Н.-Г.М., ОСОБА_1, ОСОБА_2,

позивача ОСОБА_3

представника позивача ОСОБА_4,

представників відповідачів ОСОБА_5, ОСОБА_6,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Сокалі адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до міського голови м.Великі Мости Сокальського району Львівської області, інженера землевпорядника Великомостівської міської ради Сокальського району Львівської області, Великомостівської міської ради Сокальського району Львівської області про зобов’язання вчинити дії,

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся в суд та просить:

- зобов’язати Великомостівського міського голову ОСОБА_7 погодити технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку, яка знаходиться по вул.Б.Хмельницького,112 в м.Великі Мости Сокальського району Львівської області, площею 0,10га для обслуговування житлового будинку, шляхом підписання акту встановлення та узгодження меж земельної ділянки, акту прийомки-передачі межових знаків на зберігання, кадастрового плану земельної ділянки;

- зобов’язати інженера-землевпорядника Великомостівської міської ради погодити технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку, яка знаходиться по вул.Б.Хмельницького,112 в м.Великі Мости Сокальського району Львівської області, площею 0,10га для обслуговування житлового будинку, шляхом підписання акту встановлення та узгодження меж земельної ділянки, акту прийомки-передачі межових знаків на зберігання;

- зобов’язати Великомостівську міську раду Сокальського району розглянути питання про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку, яка знаходиться по вул.Б.Хмельницького,112 в м.Великі Мости Сокальського району Львівської області, площею 0,10га та розглянути питання про передачу цієї земельної ділянки у їх власність.

Свої вимоги мотивує наступним.

Рішенням Великомостівської міської ради від 14.03.1997р. передано у приватну власність ОСОБА_8 земельні ділянки площею 10.00ар (0,10га) для обслуговування житлового будинку та 12,09ар (0,1209га) для ведення підсобного господарства. На підставі якого остання набула права власності на земельну ділянку.

Однак, остання не виготовила державний акт на дані земельні ділянки. Та 30.01.2006р. померла.

29.04.2011р. вона та її батько ОСОБА_9 успадкували по 1/2 частині житлового будинку по вул.Б.Хмельницького,112 в м.Великі Мости. Земельні ділянки не успадкували з огляду на те, що були відсутні державні акти на право власності.

За їхньою заявою рішенням Великомостівської міської ради їм надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою, щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку, яка перебуває у їхньому користуванні, площею 0,10га призначену для обслуговування житлового будинку.

Управлінням держкомзему в Сокальському районі погоджено технічну документацію із землеустрою.

Однак, підписані суміжними землекористувачами акти встановлення та узгодження меж земельної ділянки та акт прийому-передачі межових знаків на зберігання, відмовилися підписувати міський голова та землевпорядник.

Також міський голова відмовився погоджувати кадастровий план. Листом від 03.01.2013р. надано відповідь, згідно якої міський голова та інженер-землевпорядник були відсутні під час складання акту погодження меж та акт не відповідає Генплану земельної ділянки №112 по вул.Б.Хмельницького в м.Великі Мости за 1955 рік.

Сім’я позивачки користується спірною земельною ділянкою з 1950-го року. Вважає, що міський голова та інженер-землевпорядник з надуманих причин не погоджують технічну документацію, чим не виконують свої обов’язки.

Позивач та її представник в судовому засіданні позов підтримали, навели суду підстави, викладені в позові.

Додатково пояснили, що земельна ділянка перебуває у користуванні сім’ї позивачки в таких розмірах, які визначені в технічній документації із землеустрою та відповідає генплану м.Великі Мости.

Відповідач та представник відповідача позову не визнали та пояснили, що згідно генплану 1982р., передбачено дорогу, на яку накладається земельна ділянка, визначена в технічній документації із землеустрою позивачки. Тому, дана документація погодженню не підлягає, оскільки надання позивачці у власність земельної ділянки у визначених позивачкою розмірах, буде порушувати права інших осіб – власників земельних ділянок проектованого кварталу житлової забудови. Запропонували змінити розміри земельної ділянки.

Вислухавши сторони, дослідивши докази по справі, суд дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що згідно свідоцтв про право на спадщину від 29.04.2011р. та від 05.10.2015р., витягу від 30.05.2011р., позивач ОСОБА_3 після смерті ОСОБА_10 та ОСОБА_11 успадкувала житловий будинок №112 по вул.Б.Хмельницького в м.Великі Мости Сокальського району району Львівської області з приналежними до нього господарськими спорудами.

Рішенням Великомостівської міської ради №196 від 18.11.2011р. на заяву ОСОБА_11 та ОСОБА_3 надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку, яка перебуває у їх користуванні, орієнтовною площею 0,10га, призначену для обслуговування житлового будинку по вул.Б.Хмельницького,112 в м.Великі Мости.

12.12.2012р. ОСОБА_3 звернулася до Великомостівської міської ради Сокальського району із заявою, в якій просила погодити та затвердити виготовлену ДП «ЦДЗК» технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку площею 0,10га, призначену для обслуговування житлового будинку по вул.Б.Хмельницького,112 в м.Великі Мости.

Листом №03/05-10 від 03.01.2013р. голова Великомостівської міської ради повідомив позивача про те, що конфігурація кадастрового плану не відповідає генеральному плану (схеми) земельної ділянки №112 (колишній №84) по вул.Б.Хмельницького в м.Великі Мости за 1955 рік, а також діючому генплану м.Великі Мости. У зв’язку з цим, останній відмовив ОСОБА_3 у задоволенні її заяви від 12.12.2012р.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин віднесено до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад.

Частиною 1 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Відповідно до статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; організація землеустрою; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; вирішення земельних спорів; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Формування земельних ділянок здійснюється на підставі документації із землеустрою відповідно до вимог статті 79-1 Земельного кодексу України. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Відповідно до частин 3 та 4 цієї статті сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.

Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Частиною 5 цієї статті визначено, що формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах 6 - 7 цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Пунктом 2 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Державний земельний кадастр» визначено, що земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера.

У разі якщо відомості про зазначені земельні ділянки не внесені до Державного реєстру земель, їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за заявою їх власників (користувачів земельної ділянки державної чи комунальної власності).

Згідно з пунктом 3 цього ж розділу Закону України «Про Державний земельний кадастр» встановлено, що у разі якщо на земельній ділянці, право власності (користування) на яку не зареєстровано, розташований житловий будинок, право власності на який зареєстровано, кадастровий номер на таку земельну ділянку присвоюється за заявою власників такого будинку на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) проводиться відповідно до топографо-геодезичних і картографічних матеріалів. Встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на основі технічної документації із землеустрою, якою визначається місцеположення поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (частини 1, 2 статті 55 Закону України «Про землеустрій»).

Механізм встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками визначений Інструкцією про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженою наказом Держкомзему від 18 травня 2010 року № 376, відповідно до пункту 2.1 якої встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на підставі розробленої та затвердженої технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок або проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Статтею 30 Закону України "Про землеустрій" передбачено, що погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим Законом.

Порядок розгляду і затвердження землевпорядної документації передбачено статтею 186 Земельного кодексу України, згідно з пунктом «а» частини 1 якої прогнозні матеріали, техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель і схеми землеустрою після погодження їх у встановленому порядку розглядаються і затверджуються відповідними органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

З наведених вище правових норм суд дійшов висновку, що вирішення питань про погодження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі в межах населеного пункту, віднесено до виключної компетенції відповідних сільських, селищних, міських рад, про що приймається рішення.

Натомість повноваження міського голови визначені у статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до пункту 8 частини 4 якої, сільський, селищний, міський голова зокрема: скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради.

При цьому, вирішення питань погодження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі не віднесено до повноважень міського голови.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_3 подала до міської ради заяву про погодження розробленої технічної документації із землеустрою, однак, Великомостівський міський голова одноособово, не маючи на це повноважень, відмовив позивачу в задоволенні такої, посилаючись на невідповідність документів вимогам законодавства, що призвело до позбавлення позивача права на вирішення її питання компетентним органом.

Враховуючи встановлені в судовому засіданні обставини та порушення прав позивача, суд дійшов висновку, що міську раду слід зобов'язати розглянути заяву позивача про погодження технічної документації із землеустрою від 12.12.2012р., так як бездіяльність міської ради, яка полягає у тривалому нерозгляді заяви позивачки, порушує її конституційне право на отримання права власності на землю в рамках процедури, регламентованої земельним законодавством.

В свою чергу, з огляду на вищенаведені мотиви, суд не вбачає підстав, для задоволення позовних вимог про зобов’язання голови та землевпорядника міської ради погодити технічну документацію, оскільки міський голова не уповноважений її погоджувати, а зобов’язаний винести дане питання на вирішення сесії міської ради, за наслідками розгляду якою повинно бути винесене відповідне рішення.

Керуючись ст.ст. 5, 19, 241-245 КАС України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Зобов’язати Великомостівську міську раду Сокальського району Львівської області розглянути на черговій сесії питання про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку ОСОБА_3, яка знаходиться за адресою: Львівська область, Сокальський район, м.Великі Мости, вул.Б.Хмельницького, 112 площею 0,10га та розглянути питання про передачу цієї земельної ділянки у її власність.

В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційні скарги подаються учасниками справи через Сокальський районний суд Львівської області.

Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частину рішення воно може бути оскаржене протягом десяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 03 квітня 2018р.

Головуючий: М. Я. Адамович