
Справа № 760/18773/17
№2-а/760/563/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 березня 2018 року Солом'янський районний суд м.Києва в складі:
головуючого судді - Кушнір С.І.
за участю секретаря Гаєвської С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
В вересні 2017 року позивач звернувся до суду із зазначеним позовом до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просив визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови в призначення позивачу пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на 10 років як ліквідатору наслідків ЧАЕС відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язати відповідача призначити позивачу пенсію по за віком із зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та виплачувати йому пенсію починаючи з 23.02.2017 року.
В обгрунтування заявлених вимог адміністративного позову позивач вказує на те, що 23.02.2017 р. він звернувся до Правобережного об»єднаного управління Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до ч.1 ст.55 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» надавши відповідні документи.
Однак, листом від 25.05.2017 р. № 29550/07 Правобережне об»єднане управління Пенсійного фонду України в м.Києві відмовило у призначенні пенсії з посиланням на те, що позивачем було надано копії довідки про участь у роботах з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС від 18.01.1993 р. № 43, яку видала військова частина 45035, а відповідно до п.2.23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, документи про стаж, вік, довідка про період участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.
З таким рішення погодитись позивач не може та за захистом своїх прав та інтересів вимушений звернутись з позовом до суду та посилаючись на ст.46 Конституції України, ст.ст. 15, 55, 65 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», просив заявлені вимоги адміністративного позову задовольнити.
В судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги адміністративного позову підтримали та просили задовольнити, посилаючись на обставини викладені в адміністративному позові, позивач вказував, що в період з 03.11.1986 р. по 18.11.1986 р. приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС , що відповідно до ст.55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», дає йому право на вихід на пенсію з зменшенням пенсійного віку на 10 років. Крім того документом, який підтверджує статус громадянина, який постаждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та дає право користуватись пільгами, встановленими Законом, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».
Представник відповідача Правобережного об»єднаного управління пенсійного фонду України в м.Києві в судовому засіданні проти задоволення вимог даного адміністративного позову заперечувала та просила в його задоволенні відмовити вказуючи на обставини викладені в запереченнях щодо заявлених вимог.
Вислухавши пояснення позивача, представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1.
Відповідно до довідки виданої ТВО військового комісара Солом»янського у м.Києві військового комісаріату від 13.02.2018 року № к/174 ОСОБА_1, 1965 р. народження, приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС м.Чорнобиль у складі військової частини 06407 (зона № 2) з 03.11.1986 року (підстава наказ командира в/ч 93595 від 03.11.1986 № 217) по 18.11.1986 року (підстава наказ командира в/ч 93595 від 09.11.1986 № 229). Довідка видана на підставі особової справи ОСОБА_1
Відповідно до довідки командира військової частини № 45035 від 18.01.1993 року № 43 ОСОБА_1 з 03.11.1986 року по 18.11.1986 року приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС м.Чорнобиль у складі військової частини 06407 (зона № 2).
Вказані обставини підтверджуються витягом з наказу командира військової частини № 93595 від 03.11.1985 року № 217 та від 19.11.1986 року № 229.
Відповідно до копії посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р. серії НОМЕР_1 виданого 28.04.2016 р. ОСОБА_1 має право на пільги передбачені ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» 2 категорії.
Відповідно до довідки Управління праці та соціального захисту населення Солом»янської районної в місті Києві державної адміністрації від 19.04.2017 року № 1797 ОСОБА_1 користується пільгами згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та включений в Єдиний державний автоматизований реєстр осіб які мають право на пільги як ліквідатор (потерпілий) ЧАЕС ІІ категорії.
23.02.2017 р. ОСОБА_1 звернувся до Правобережного об»єднаного управління Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ч.1 ст.55 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Листом від 25.05.2017 р. № 29550/07 Правобережне об»єднане управління Пенсійного фонду України в м.Києві відмовило ОСОБА_1 у призначенні пенсії з посиланням на те, що позивачем було надано копії довідки про участь у роботах з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС від 18.01.1993 р. № 43, яку видала військова частина 45035, а відповідно до п.2.23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, документи про стаж, вік, довідка про період участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.
Спірні правовідносини, що склались між сторонами, врегульовані Конституцією України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», який визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст.46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно п.1 ч.1 ст.9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати, зокрема, пенсія за віком.
Відповідно до ч.1 ст.26 наведеного Закону особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Частиною 1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 01 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 10 років.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до пп.5 п.2.1 якого до заяви про призначення пенсії за віком додаються, серед іншого, документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року №122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Таким чином, вказаною нормою передбачено обов'язок особи подати документи, що засвідчують її особливий статус, а саме посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідку, або первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Подання учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідної довідки або первинних документів із зазначенням періодів роботи, населених пунктів чи об'єктів, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, передбачено з метою підтвердження фактичного виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та встановлення дійсного періоду роботи в зоні відчуження, для вирішення питання щодо наявності у особи передбаченого Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» права на отримання пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку у відповідності до ч.1 ст.55 наведеного Закону.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії за віком надаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи, та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, форма якої затверджена постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року №122.
Такі документи, як довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження відповідно до статті 15 Закону № 796-ХІІ є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
В силу вимог ч.3 ст.65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 "Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок).
Вказаним Порядком визначено, зокрема, правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, коло осіб, яким вони видаються.
Пунктом 3 вказаного Порядку встановлено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 р. до 31 грудня 1986 р. - не менше 5 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення синього кольору, серії А.
Отже, при видачі позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідною комісією були встановлені та перевірені всі документи необхідні для встановлення вказаного статусу.
Таким чином, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілого від Чорнобильської катастрофи.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постанові від 04.09.2015 року № 690/23/15-а.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позивач є особою, що набула право на отримання пенсії із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на 10 років, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який працював у зоні відчуження в період з 03.11.1986 по 18.11.1986 року, тобто в передбачений ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» період з 01 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року та не менше 5 календарних днів.
Згідно ч.1 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.
Таким чином, враховуючи, що на момент звернення ОСОБА_1 до відповідача із заявою від 23.02.2017 року про призначення йому пенсії за віком відповідно до п.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зниженням пенсійного віку позивач досяг 50 років, надав документи, що підтверджують його право на отримання пенсії із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на 10 років, суд приходить до висновку щодо протиправності відмови відповідача у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком із зниженням пенсійного віку, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2 категорії, та наявності підстав для зобов'язання відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію за віком, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2 категорії із зниженням пенсійного віку згідно п.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 23.02.2017 року.
Керуючись ст.ст. 2, 8, 9, 72-77, 205, 241-246, 250, 286, 292, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Правобережного об»єднаного управління пенсійного фонду України в м.Києві про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Правобережного об»єднаного управління пенсійного фонду України в м.Києві щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на 10 років у відповідності до ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме з 23.02.2017 р.
Зобов»язати Правобережне об»єднане Управління пенсійного фонду України в м.Києві призначити ОСОБА_1, пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на 10 років у відповідності до ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» а саме з 23.02.2017 р.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти дів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Кушнір С.І.