Рішення № 73148987, 22.02.2018, Деснянський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
22.02.2018
Номер справи
754/11456/17
Номер документу
73148987
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Номер провадження 2-а/754/207/18

Справа №754/11456/17

РІШЕННЯ

Іменем України

22 лютого 2018 року суддя Деснянського районного суду м. Києва Таран Н.Г., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін справу за адміністративним позовомОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, третя особа: Броварське автотранспортне підприємство - 13209,про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

У вересні 2017 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом посилаючись на те, що він є інвалідом другої групи внаслідок захворювання, пов'язаного з Чорнобильською катастрофою, що підтверджується випискою з акту огляду МСЕК серія 10 ААА №791960.

17.08.1997 року позивач одержав посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії серія НОМЕР_1.

Факт перебування позивача з 26.04.1986 року по 29.04.1986 року у відрядженні в зоні відчуження в м. Прип'ять Київської області, підтверджено рішенням Броварського міськрайонного суду Київської області від 19.07.2017 року.

Позивач перебуває на обліку у Лівобережному об'єднаному управління Пенсійного фонду України в м. Києві та одержує пенсію згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210.

На даний час позивач одержує пенсію значно меншу, ніж це передбачено ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Даною статтею передбачено нарахування та виплату пенсії згідно довідки про заробітну плату в зоні відчуження в розмірі відшкодування фактичних збитків.

На підставі рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 19.07.2017 року та первинних документів, Публічним акціонерним товариством «Броварське автотранспортне підприємство - 13209» позивачу було видано довідку від 27.07.2017 року №86 про заробітну плату в зоні відчуження в період виконання робіт по ліквідації аварії на ЧАЕС з 26.04.1986 року по 29.04.1986 року із включенням до неї премії в розмірі 400,00 крб. та заробітної плати в сумі 301,08 крб.

27.07.2017 року позивач звернувся до відповідача з відповідною заявою про призначення (перерахунок) та виплату йому пенсії згідно довідки від №86 від 27.07.2017 року про заробітну плату в зоні відчуження в період виконання робіт по ліквідації аварії на ЧАЕС з 26.04.1986 року по 29.04.1986 року в розмірі відшкодування фактичних збитків згідно ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Листом Лівобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 01.09.2017 року позивачу було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії на підставі вищевказаної довідки, посилаючись на відсутність первинних документів, підтверджуючих розмір заробітної плати вказаної у довідці.

Позивач з урахуванням наведеного, просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії, виходячи із заробітної плати в сумі 701,08 крб., одержаної за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС у м. Прип'ять за період з 26.04.1986 року по 29.04.1986 року. Зобов'язати відповідача здійснити з 01.08.2017 року перерахунок та виплату пенсії позивачу, виходячи із заробітної плати в сумі 701,08 крб., одержаної за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС у м. Прип'ять за період з 26.04.1986 року по 29.04.1986 року з урахуванням проведених виплат.

Ухвалою судді Деснянського районного суду м. Києва від 08.09.2017 року відкрито скорочене провадження у даній справі без виклику сторін.

Відповідно до супровідного листа, що міститься в матеріалах справи від 06.11.2017 року відповідачу було надіслано копію вищевказаної ухвали та копію позову з додатками.

Ухвалою судді Деснянського районного суду м.Києва від 20.10.2017 року суд перейшов до розгляду справи в загальному порядку та залучено до участі в розгляді справи Броварське автотранспортне підприємство - 13209.

Позивач в судове засідання не зявився про розгляд справи повідомлений належним чином, на адресу суду надіслав заяву про розгляд справи у його відсутності .

Відповідач та третя особа в судове засідання не зявились про розгляд справи повідомлені належним чином.

Суд дослідивши матеріали справи встановив наступне.

Позивач є інвалідом другої групи внаслідок захворювання, пов'язаного з Чорнобильською катастрофою, що підтверджується випискою з акту огляду МСЕК серія 10 ААА №791960.

17.08.1997 року позивач одержав посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії серія НОМЕР_1.

Факт перебування позивача з 26.04.1986 року по 29.04.1986 року у відрядженні в зоні відчуження в м. Прип'ять Київської області, підтверджено рішенням Броварського міськрайонного суду Київської області від 19.07.2017 року.

Позивач перебуває на обліку у Лівобережному об'єднаному управління Пенсійного фонду України в м. Києві та одержує пенсію згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210.

На даний час позивач одержує пенсію значно меншу, ніж це передбачено ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Даною статтею передбачено нарахування та виплату пенсії згідно довідки про заробітну плату в зоні відчуження в розмірі відшкодування фактичних збитків.

На підставі рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 19.07.2017 року та первинних документів, Публічним акціонерним товариством «Броварське автотранспортне підприємство - 13209» позивачу було видано довідку від 27.07.2017 року №86 про заробітну плату в зоні відчуження в період виконання робіт по ліквідації аварії на ЧАЕС з 26.04.1986 року по 29.04.1986 року із включенням до неї премії в розмірі 400,00 крб. та заробітної плати в сумі 301,08 крб.

27.07.2017 року позивач звернувся до відповідача з відповідною заявою про призначення (перерахунок) та виплату йому пенсії згідно довідки від №86 від 27.07.2017 року про заробітну плату в зоні відчуження в період виконання робіт по ліквідації аварії на ЧАЕС з 26.04.1986 року по 29.04.1986 року в розмірі відшкодування фактичних збитків згідно ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Листом Лівобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 01.09.2017 року позивачу було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії на підставі вищевказаної довідки, посилаючись на відсутність первинних документів, підтверджуючих розмір заробітної плати вказаної у довідці.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За змістом статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Обчислення пенсій відповідно до статті 15 цього ж Закону здійснюється на підставі довідок про заробітну плату, які видаються установами і організаціями на підставі первинних документів (особових рахунків, відомостей та інших документів про нараховану і сплачену заробітну плату), а також фактичну тривалість роботи безпосередньо в зоні відчуження.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2014 року № 112, був затверджений «Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно якого визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсії за бажанням осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної цією особою за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках.

Згідно з п.4 п.3 даного Порядку у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

На підставі рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 19.07.2017 року та первинних документів, Публічним акціонерним товариством «Броварське автотранспортне підприємство - 13209» позивачу було видано довідку від 27.07.2017 року №86 про заробітну плату в зоні відчуження в період виконання робіт по ліквідації аварії на ЧАЕС з 26.04.1986 року по 29.04.1986 року із включенням до неї премії в розмірі 400,00 крб. та заробітної плати в сумі 301,08 крб.

Між тим, відповідач відмовився приймати до розгляду вказану довідку. При цьому, дана довідка не була визнана судом незаконною або такою, що видана безпідставно чи з порушенням правил її видачі. При цьому, суд звертає увагу, що відповідач може перевірити лише обґрунтованість видачі довідки, а не її зміст, який в даному випадку він необґрунтовано поставив під сумнів.

Відповідно до статті 1 Конвенції про захист заробітної плати, ратифікованої 30 червня 1961 року, Україна прийняла на себе зобов'язання заробітною платою рахувати будь-яку винагороду або заробіток, які можуть бути обчислені в грошах за виконану роботу або послуги працівникові.

За змістом статей 1, 2 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства. Основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. До інших заохочувальних і компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Правилами статті 49 Кодексу законів про працю України передбачено, що власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.

Тобто, за загальним правилом видача довідок про заробітну плату за період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС здійснюється підприємствами, установами та організаціями або їх правонаступниками.

З урахуванням наведеного суд дійшов висновку, що довідка про заробітну плату під час роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, видана підприємствами, установами є підставою для перерахунку пенсії.

Таким чином, відмова Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у перерахунку позивачу пенсії по інвалідності, з урахуванням довідки виданої Публічним акціонерним товариством «Броварське автотранспортне підприємство 13209» від 27.07.2017 року №86 про оплату праці за роботу в населених пунктах зони відчуження є необґрунтованою та протиправною, оскільки дана довідка була видана на підставі рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 19.07.2017 року, де було підтверджено участь позивача у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, нарахування заробітної плати.

Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Оскільки заяву разом з усіма необхідними документами для перерахунку пенсії позивачем було подано до Управління 27.07.2017 року, то за такими обставинами та з урахуванням вимог ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок та виплати пенсії відповідачем повинна бути проведена з 01.08.2017 року.

Згідно ст.5 Закону України «Про судовий збір» сторони звільнені від сплати судового збору.

Керуючись ст.15, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.19, 46 Конституції України, ст.2, 6, 9,76, 77, 78, 173, 180, 229 КАС України суд, -

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати неправомірною відмову Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1, виходячи із заробітної плати в сумі 701,08 крб., одержаної за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС у м. Прип'ять за період з 26.04.1986 року по 29.04.1986 року.

Зобов'язати Лівобережне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 01.08.2017 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, виходячи із заробітної плати в сумі 701,08 крб., одержаної за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС у м. Прип'ять за період з 26.04.1986 року по 29.04.1986 року відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням проведених виплат.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до апеляційного суду м.Києва протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Суддя: Н.Г. Таран