
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 822/3306/17
Головуючий у 1-й інстанції: Михайлов О.О.
Суддя-доповідач: Драчук Т. О.
28 березня 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Драчук Т. О.
суддів: Загороднюка А.Г. Полотнянка Ю.П.
за участю:
секретаря судового засідання: Охримчук М.Б.,
позивача: ОСОБА_2,
представника відповідача: Бойчук В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 18 грудня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до голови Старокостянтинівської районної державної адміністрації Фесуна Сергія Никаноровича, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, Старокостянтинівська районна рада Хмельницької області, Старокостянтинівська центральна районна лікарня про скасування та визнання нечинним штатного розпису,
В С Т А Н О В И В :
в листопаді 2017 року, позивач, ОСОБА_2, звернулась до Хмельницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до голови Старокостянтинівської районної державної адміністрації Фесуна Сергія Никаноровича щодо скасування та визнання нечинним штатного розпису Старокостянтинівської центральної районної лікарні на 2017 рік, який вводиться в дію з 09.12.2017, та який затверджено головою Старокостянтинівської районної державної адміністрації Фесуном Сергієм Никаноровичем.
Хмельницький окружний адміністративний суд рішенням від 18.12.2017 в задоволені адміністративного позову відмовив.
Не погодившись із прийнятим рішенням, позивач подала апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.
В судовому засіданні позивач, підтримав доводи апеляційної скарги та просила її задовольнити.
Представник відповідача заперечувала проти задоволення апеляційної скарги та просила залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Треті особи в судове засідання не з'явились, хоча були належним чином повідомлені, що передбачено рекомендованими поштовими повідомленнями.
Заслухавши суддю-доповідача, позивача та представника відповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, а також правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково, постанову суду першої інстанції - скасувати, та прийняти нове рішення про часткове задоволення адміністративного позову, з огляду на наступне.
Як встановлено судом першої інстанції, підтверджується матеріалами справи, головним лікарем Старокостянтинівської центральної районної лікарні Стіхарєвим В.О. 14.09.2017 видано наказ №16-ш про внесення змін до штатного розпису Старокостянтинівської ЦРЛ.
Листом від 11.10.2017 №433 голова Старокостянтинівської районної ради Яснюк М.Б. повідомив головного лікаря Старокостянтинівської ЦРЛ, що Старокостянтинівською районною радою погоджено штатний розпис Старокостянтинівської ЦРЛ.
Листом від 13.10.2017 №1666 головний лікар Старокостянтинівської ЦРЛ звернувся до голови Старокостянтинівської РДА Фесуна С.Н. з проханням затвердити штатний розпис Старокостянтинівської центральної районної лікарні на 2017 рік.
Штатний розпис Старокостянтинівської ЦРЛ на 2017 рік, який вводиться в дію 09.12.2017, головою Старокостянтинівської районної державної адміністрації Фесуном С.Н. затверджений, що підтверджується наявним відбитком гербової печатки установи та підписом голови Старокостянтинівської РДА Фесуна С.Н.
Листом Старокостянтинівської РДА Хмельницької області №46/1743-40/2017 від 14.11.2017 позивача повідомлено, що розпорядження про затвердження штатного розпису Старокостянтинівської ЦРЛ, який водиться в дію з 09.12.2017, головою РДА не приймалось.
Вважаючи дії відповідача щодо затвердження штатного розпису Старокостянтинівської ЦРЛ незаконними позивач звернулась до суду з адміністративним позовом.
Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції виходив з того, що жодним нормативно-правовим актом не передбачено необхідність затвердження штатного розпису шляхом видання розпорядчого акту, крім того відповідач не наділений правом перевіряти дотримання Старокостянтинівською районною радою процедури прийняття нею рішень. Наявність листа голови Старокостянтинівської районної ради №433 від 11.10.2017 на адресу головного лікаря Старокостянтинівської ЦРЛ є достатньою підставою для затвердження головою Старокостянтинівської районної державної адміністрації спірного штатного розпису.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, з таких підстав.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про місцеве самоврядування» визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Відповідно до ст.2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Згідно з ст.32 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері освіти, охорони здоров'я, культури, фізкультури і спорту належать управління закладами освіти, охорони здоров'я, культури, фізкультури і спорту, оздоровчими закладами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення.
Враховуючи п.6.1 статуту Старокостянтинівської центральної районної лікарні, затвердженого Рішенням дванадцятої сесії Старокостянтинівської районної ради №14 від 21.07.2017, суб'єктами управління лікарнею є: засновник - Старокостянтинівська районна рада та головний лікар лікарні.
Згідно з п.6.5 статуту Старокостянтинівської центральної районної лікарні затвердженої рішенням Старокостянтинівської районної ради №14 від 21.07.2017, головний лікар розробляє структуру та штатний розпис Лікарні, подає на затвердження голові Старокостянтинівської районної державної адміністрації за погодженням Старокостянтинівської районної ради.
Згідно з аналізу п.6 ст. 55 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" голова районної, обласної, районної у місті ради не вирішує питання щодо погодження штатного розпису. А враховуючи статут Старокостянтинівської центральної районної лікарні дане питання має вирішуватись Старокостянтинівською районною радою.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.59 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень та рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради.
Згідно з ч.11.ст.59 "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Враховуючи вищезазначене, колегія суддів приходить до висновку, що обов'язковою умовою затвердження штатного розпису Старокостянтинівської центральної районної лікарні є погодження Старокостянтинівської районної ради. Однак, таке погодження відсутнє, дане питання не виносилось на сесійний розгляд Старокостянтинівської районної ради чи її виконавчого комітету, рішення щодо нього не приймалось, а тому головою Старокостянтинівської районної державної адміністрації Фесуном Сергієм Никаноровичем затверджено штатний розпис без виконання усіх вимог передбачених статутом Старокостянтинівської центральної районної лікарні.
В частині доводів апелянта щодо невідповідної форми затвердження, в самому штатному розписі, колегія суддів зазначає, що згідно з п.46 Інструкції з діловодства у Старокостянтинівській районній державній, якщо документ затверджується конкретною посадовою особою то гриф затвердження складається із слова "ЗАТВЕРДЖУЮ", найменування посади, підпис, ініціали (ініціал імені) і прізвище особи, яка затвердила документ, дати затвердження. Якщо документ затверджується рішенням, наказом, розпорядженням, гриф затвердження складається із слова "ЗАТВЕРДЖЕНО", назви, виду документа, яким затверджується створений документ, у називному відмінку із зазначенням його дати і номера.
Враховуючи вище зазначене та копію штатного розпису (а.с.26), колегія судів приходить до висновку, що в даному випадку передбачалось затвердження документу конкретною особою, а тому гриф затвердження відповідає усім вимогам. Проте, як зазначалось вище судом апеляційної інстанції, таке затвердження має ще й проводитись відповідно до процедури, передбаченої Регламентом Старокостянтинівської центральної районної лікарні, що в даному випадку дотримано не було.
Згідно з п.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
В даній адміністративній справі позивач фактично оскаржує дії відповідача щодо затвердження штатного розпису, про що свідчать доводи та обгрунтування як адміністративного позову, так і апеляційної скари.
Штатний розпис вводиться в дію організаційно-розпорядчим документом (наказом) з зазначенням дати введення його в дію.
Тобто наявність самого штатного розпису не є самостійним рішенням, а потребує певної процедури щодо введення його в дію, а тому при його затвердженні має бути відповідний організаційно-розпорядчий документ, який включатиме в себе в даному випадку затвердження та дату введення в дію, та якому має передувати погодження. І саме порушення порядку затвердження штатного розпису оскаржує позивач.
У зв'язку з цим, суд апеляційної інстанції вважає, що позовні вимоги про скасування штатного розпису не підлягають задоволенню. Однак судом апеляційної інстанції встановлено порушення порядку його затвердження, що виключає його легітимність.
Враховуючи вищезазначене, колегія суддів прийшла до висновку, що дії голови Старокостянтинівської районної державної адміністрації Фесуна Сергія Никаноровича щодо затвердження штатного розпису Старокостянтинівської центральної районної лікарні, який був введений в дію з 09.12.2017 є протиправними.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право, скасувати судове рішення повністю або частково і у відповідній частині закрити провадження у справі повністю або частково або залишити позовну заяву без розгляду повністю або частково.
Враховуючи, що суд апеляційної інстанції задовольнив адміністративний позов частково та згідно з п.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, колегія суддів приходить до висновку, що необхідно вирішити питання щодо судового збору.
Позивач сплатила судовий збір за подання адміністративного позову згідно квитанції №55 від 30.11.2017 (а.с.2-а) в сумі 640 грн. 00 коп. та за подання апеляційної скарги згідно квитанції №119 від 17.01.2018 в сумі 960 грн. 00 коп.
З вищезазначеного колегія суддів вважає, що необхідно стягнути з Старокостянтинівської районної державної адміністрації Хмельницької області (31100, вул. К.Острозького, 70, м.Старокостянтинів, Хмельницька область, код ЄДРПОУ 21315239) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 800 грн. (вісімсот) 00 коп.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.
Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 18 грудня 2017 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити частково, вийшовши за межі позовних вимог.
Визнати протиправними дії голови Старокостянтинівської районної державної адміністрації Фесуна Сергія Никаноровича щодо затвердження штатного розпису Старокостянтинівської центральної районної лікарні, який був введений в дію з 09.12.2017.
В задоволені решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Старокостянтинівської районної державної адміністрації Хмельницької області (31100, вул. К.Острозького, 70, м.Старокостянтинів, Хмельницька область, код ЄДРПОУ 21315239) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 800 грн. (вісімсот) 00 коп.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 03 квітня 2018 року.
Головуючий Драчук Т. О. Судді Загороднюк А.Г. Полотнянко Ю.П.