
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 березня 2018 р. м. ХарківСправа № 820/1012/17Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Подобайло З.Г.
суддів: Тацій Л.В. , Григорова А.М.
за участю секретаря судового засідання Ткаченко А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційне підприємство "K.I.T. LTD" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11.12.2017, суддя Мельников Р.В., м. Харків, повний текст складено 18.12.17 по справі № 820/1012/17
за позовом Головного управління Держпраці у Харківській області
до Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційне підприємство "K.I.T. LTD"
про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,
ВСТАНОВИВ:
Головне Управління Держпраці у Харківській області звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому з урахуванням уточнень просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційного підприємства "K.I.T. LTD" код ЄДРПОУ 30290694, розташованого за адресою: 61044, Харківська обл., м. Харків, вул. Новопроектна, б. 7, шляхом зупинення експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та виконання робіт, а саме: експлуатація електроустановок підприємства; експлуатація холодильних установок інв. №141, №142, №143, №144.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що відповідно до наказу від 16.02.2017 року №01.01-07/271 посадовими особами Головного управління Держпраці у Харківський області проведено планову перевірку відповідача на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки. Під час проведення перевірки було виявлено порушення нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю працюючих. Оскільки порушення, які викладені в п. 1,2,11,30,31,32,33 акту створюють загрозу життю та здоров'ю людей, позивач звернувся з даним позовом до суду .
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 11.12.2017р. адміністративний позов Головного управління Держпраці у Харківській області задоволено. Застосовано заходи реагування у сфері державного нагляду до товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційного підприємства "K.I.T. LTD", код ЄДРПОУ 30290694, розташованого за адресою: 61044, Харківська обл., м. Харків, вул. Новопроектна, б. 7, шляхом зупинення експлуатації (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, а саме: електроустановок підприємства; холодильних установок інв. №141, №142, №143, №144. Виконання постави покладенои на Головне управління Держпраці у Харківській області.
ТОВ Виробничо-комерційне підприємство "K.I.T. LTD", не погодившись з постановою суду першої інстанції , подало апеляційну скаргу, оскільки є невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи та неправильно застосовані норми матеріального права, висновки суду щодо не виконання вимог відповідного припису не відповідають об'єктивним обставинам справи. Просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11.12.2017р. , ухвалити нове судове рішення, яким в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що відповідно до направлення на перевірку від 17.02.2017р. № 01.01-94/04/522 та наказу від 16.02.2017р. № 01.01-07/271 у період з 20.02.2017 року по 24.02.2017 року посадовими особами Головного управління Держпраці проведено планову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційне підприємство "K.I.T. LTD", код ЄДРПОУ 30290694, розташованого за адресою: 61044, Харківська обл., м. Харків, вул. Новопроектна, б. 7, (фактична адреса проведення перевірки: адреса виробництва: м. Харків, вул. Достаєвського, 6.5) на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, за результатами проведеної перевірки складено акт від 24.02.2017 року №19-03-04-5409/0345.
Перевіркою виявлено порушення відповідачем нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю працюючих, зокрема, наступні пункти акту, невиконання яких слугувало підставою для звернення до суду з даним позовом :
1. не проведено декларування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 7, що експлуатуються (застосовуються) на підставі декларації відповідності його матеріально - технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки(машини, механізми, устаткування для харчової та переробної промисловості підприємства щодо оброблень риби). Чим порушено п.21, до даток 7 п.2 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію(застосування) машин, механізмів, устаткуванню підвищеної небезпеки затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1107 від 26.10.2011 року;
2. не проведено декларування видів робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 6,які виконуються на підставі декларації відповідності матеріально - технічної бази роботодавця вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки(експлуатація, обслуговування, ремонт технологічного устаткування харчової та переробної промисловості підприємства щодо оброблення риби). Чим порушено п.21,додаток 6 п.6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію(застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1107 від 26.10.2011 року;
11. не проведено вимірювання опору ізоляції заземлення, перевірка ланцюга між заземлювачами та заземлювальними елементами та інші випробування електроустановок в обсязі та з періодичністю, вказаними в ПТЕЕС і НПАОП 40.1-1.21-98, чим порушено п. 15.2.12 Правил охорони праці для працівників берегових рибообробних підприємств, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.08.2006 року №1005/12879 (далі НПАОП 05.0-1.05-06);
30. не проводиться технічне обслуговування холодильних установок та не реєструється в добовому журналі холодильної дільниці, що є порушенням п. 2.8. НПАОП 0.00-1.51-88 "Правила будови і безпечної експлуатації фреона холодильних установок", розділ 7 п. 7.2. Вказівки по технічному обслуговуванню паспорта холодильної установки;
31. результати перевірки справності автоматичних приборів захисту компресорів (1 раз на 3 місяці) не реєструється в добовому журналі холодильної дільниці, що є порушеннях п.7.9. НПАОП 0.00-1.51-88 "Правила будови і безпечної експлуатації фреонових холодильних установок";
32. монтаж холодильного обладнання (холодильні установки № 141, № 142, № 143, № 144) виконаний без затвердженого проекту та експертизи на відповідність його нормативно-правовим актам з охорони праці, що є порушенням п. НПАОП 0.00-1.51-88 "Правила будови і безпечної експлуатації фреонових холодильних установок";
33. підприємство ЮТАМ Харків Промислові холодильні технології, які виконали монтаж холодильного обладнання (холодильні установки інв, № 141, № 142, № 143, № 144) не мали дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів устаткування підвищеної небезпеки, зварювальні роботи від органів Держпраці, що є порушенням Додаток 2 п. п. 2, 23 Постанови КМУ № 1107 от 26.10.2011 р. "Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки".
Також, за результатами перевірки складено припис від 24.02.2017 року № 19-03-04-5409/0345-0370/5403 та від 27.02.2017 року №19-03-04-5409/0345-0389/5308.
Задовольняючи позовні вимоги , судом першої інстанції встановлено факт не виконання відповідачем вимог припису від 27.02.2017 року №19-03-04-5409/0345-0389/5308 Головного управління Держпраці у Харківській області в частині пунктів : 1. не проводиться технічне обслуговування холодильних установок та не реєструється в добовому журналі холодильної дільниці, що є порушенням п. 2.8. НПАОП 0.00-1.51-88 «Правила будови і безпечної експлуатації фреона холодильних установок», розділ 7 п. 7.2. Вказівки по технічному обслуговуванню паспорта холодильної установки; 2. результати перевірки справності автоматичних приборів захисту компресорів (1 раз на З місяці) не реєструється в добовому журналі холодильної дільниці, що є порушеннях п.7.9. НПАОП 0.00-1.51-88 «Правила будови і безпечної експлуатації фреонових холодильних установок»; 3. монтаж холодильного обладнання (холодильні установки № 141, № 142, № 143, № 144) виконаний без затвердженого проекту та експертизи на відповідність його нормативно- правовим актам з охорони праці, що є порушеннями п. НПАОП 0.00-1.51-88 «Правила будови і безпечної експлуатації фреонових холодильних установок»; 4. підприємство ЮТАМ Харків Промислові холодильні технології, які виконали монтаж холодильного обладнання (холодильні установки інв, № 141, № 142, № 143, № 144) не мали дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів устаткування підвищеної небезпеки, зварювальні роботи від органів Держпраці, що є порушенням Додаток 2 п. п. 2, 23 Постанови КМУ № 1107 от 26.10.2011 р. «Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», а також вимог припису від 24.02.2017 року № 19-03-04-5409/0345-0370/5403 Головного управління Держпраці у Харківській області в частині п. 5. не проведення вимірювання опору ізоляції заземлення, перевірка ланцюга між заземлювачами та заземлювальними елементами та інші випробування електроустановок в обсязі та з періодичністю, вказаними в ПТЕЕС і НПАОП 40.1-1.21-98, чим порушено п. 15.2.12 Правил охорони праці для працівників берегових рибообробних підприємств, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.08.2006 року №1005/12879 (далі НПАОП 05.0-1.05-06). Приписи Головного управління Держпраці у Харківській області є чинними, у судовому порядку не скасовані, а відтак, підлягають виконанню, однак , відповідачем не виконано та не усунуті порушення, які встановлені перевіркою.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позову, виходячи з наступного.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Згідно з ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, визначено, що Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
В силу п. 7 Положення про Державну службу України з питань праці, Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Згідно з приписами Положення про Управління Держпраці, Управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
Статтею 4 Закону України "Про охорону праці" передбачено, що державна політика в галузі охорони праці спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням та базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Згідно ст. 38 Закону України "Про охорону праці" державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до положень ст. 21 Закону України "Про охорону праці" роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов'язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Згідно з п. 1.4 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2011 року за № 1531/20269 (далі - Положення №826), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пунктом 2.26 Положення №826 передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
Частиною 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачене повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Згідно з ч. 7 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Судом апеляційної інстанції встановлено наступне.
Щодо пунктів 1,2 та 3 припису від 27.02.2017 року №19-03-04-5409/0345-0389/5308 про порушення відповідачем НПАОП 00-1.51-88 Правила устройства и безопасной эксплуатации фреоновых холодильных установок, Москва -1988.
До матеріалів справи позивачем надано наказ Державної служби України з питань праці №88 від 10.07.2017р. пунктом 1 якого затверджено Покажчик нормативно-правових актів з охорони праці, що додається. Пунктом 2 доручено розміщення цього наказу на офіційному сайті Держпраці. Згідно з п.ЗЗ цього покажчику йдеться посилання на НПАОП 0.00-1.51- 88 та вказується організація яка їх затвердила - Держагропром СРСР.
Відповідно до Наказу Державного комітету України з нагляду за охороною праці № 151 від 08.06.2004р. Про затвердження положення про Державний реєстр нормативно-правових актів з питань охорони праці Включенню до Реєстру НПАОП підлягають НПАОП, що затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони праці, та нормативно-правові акти колишнього СРСР з питань охорони праці, які діють на території України відповідно до Постанови Верховної Ради України від 12.09.91 № 1545 "Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу PCP".
Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 12.09.91 № 1545 "Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу PCP" на території республіки застосовуються акти законодавства Союзу PCP з питань, які не врегульовані законодавством України, за умови, що вони не суперечать Конституції і законам України.
Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Саме Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Згідно ст. 19 Конституції правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 57 Конституції кожному гарантується право знати свої права і обов'язки. Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом. Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є нечинними.
Відповідно до вимог ст. 117 Конституції нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади підлягають реєстрації в порядку, встановленому законом.
Указом Президента України «Про державну реєстрацію нормативно- правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади» №493/92 від 03.10.1992р. встановлено, що з 1 січня 1993 року нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади, органами господарського управління та контролю і які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, підлягають державній реєстрації. Державну реєстрацію здійснюють: нормативно-правових актів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, органів господарського управління та контролю - Міністерство юстиції України; Державна реєстрація провадиться в порядку , що визначається Кабінетом Міністрів України. Створено в Українському державному центрі правової інформації Міністерства юстиції України банк даних про нормативно-правові акти, занесені до державного реєстру. Доручено Міністерству юстиції України визначити порядок інформування громадян, підприємств, установ та організацій про зазначені нормативно-правові акти.
Так, згідно Постанови КМУ №731 від 28.12.1992р. «Про затвердження Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади» Міністерствам, іншим органам виконавчої влади не допускати випадків направлення на виконання нормативно-правових актів, що не пройшли державну реєстрацію та не опубліковані в установленому законодавством порядку.
В зазначеному Положенні визначено , що Державній реєстрації підлягають нормативно-правові акти, що зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер (п.2).
На державну реєстрацію подаються нормативно-правові акти, прийняті уповноваженими на це суб'єктами нормотворення у визначеній законодавством формі та за встановленою законодавством процедурою, що містять норми права, мають неперсоніфікований характер і розраховані на неодноразове застосування, незалежно від строку їх дії (постійні чи обмежені певним часом) та характеру відомостей, що в них містяться, у тому числі з грифами " Для службового користування", "Особливої важливості", "Цілком таємно", "Таємно" та іншими, також прийняті в порядку експерименту (п.3).
Державній реєстрації підлягають нормативно-правові акти будь-якого виду (постанови, накази, інструкції тощо), якщо в них є одна або більше норм, що: б) мають міжвідомчий характер, тобто є обов'язковими для інших міністерств, органів виконавчої влади, а також органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, що не входять до сфери управління органу, який видав нормативно-правовий акт. (п.4).
Відповідно до п.15 Положення Міністерства, інші центральні органи виконавчої влади направляють для виконання нормативно-правові акти лише після їх державної реєстрації та офіційного опублікування.
У разі порушення зазначених вимог нормативно-правові акти вважаються такими, що не набрали чинності, і не можуть бути застосовані.
Указом Президента України №503 від 10.06.1997р. «Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності» встановлено, що закони України, інші акти Верховної Ради України, акти Президента України, Кабінету Міністрів України не пізніш як у п'ятнадцятиденний строк після їх прийняття у встановленому порядку і підписання підлягають оприлюдненню державною мовою в офіційних друкованих виданнях.
Офіційними друкованими виданнями є: "Офіційний вісник України"; газета "Урядовий кур'єр".
Акти Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України можуть бути в окремих випадках офіційно оприлюднені через телебачення і радіо.
Громадяни, державні органи, підприємства, установи, організації під час здійснення своїх прав і обов'язків повинні застосовувати закони України, інші акти Верховної Ради України, акти Президента України і Кабінету Міністрів України, опубліковані в офіційних друкованих виданнях або одержані у встановленому порядку від органу, який їх видав.
Відповідно до п.2 ст.1 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» № 794-УІІ від 27.02.2014р. саме Кабінет Міністрів України здійснює виконавчу владу безпосередньо та через міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, Раду міністрів Автономної Республіки Крим та місцеві державні адміністрації, спрямовує, координує та контролює діяльність цих органів.
Відповідно до Постанови КМУ №96 від 11.02.2015р. «Про затвердження Положення про Державну службу України з питань праці» Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Враховуючи наведені норми законодавства відповідач не міг порушити положення вищевказаного НПАОП 0.00- 1.51-88, оскільки його норми не є обов'язковими для виконання, оскільки НПАОП 0.00- 1.51-88 не пройшло державну реєстрацію та офіційну опублікування.
Щодо пункту 4 припису від 27.02.2017 року №19-03-04-5409/0345-0389/5308 про порушення відповідачем Додатку 2 п. п. 2, 23 Постанови КМУ № 1107 від 26.10.2011 р. «Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» та ст. 21 Закону України "Про охорону праці".
Згідно пояснень відповідача та матеріалів справи поставка та монтаж холодильного обладнання було здійснено на підприємстві Відповідача ТОВ «Ютам-Харків» протягом 2007 року.
Постанова КМУ №1107 від 26.10.2011р. «Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки...», на яку посилається позивач та яка зобов'язувала ТОВ «Ютам-Харків» отримати дозвіл була прийнята саме в 2011 році.
Тобто, отримання відповідного дозволу ТОВ «Ютам-Харків» в 2007 році на виконання Постанови КМУ № 1107 від 26.10.2011р. є не можливим.
Крім цього, доводи позивача про обов'язковість наявності такого дозволу зачіпає інтереси саме ТОВ «Ютам-Харків» і жодним чином не стосується відповідача.
Щодо пункту 5 припису від 24.02.2017 року № 19-03-04-5409/0345-0370/5403 про порушення відповідачем п. 15.2.12 Правил охорони праці для працівників берегових рибообробних підприємств, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.08.2006 року №1005/12879 (далі НПАОП 05.0-1.05-06) .
Згідно матеріалів справи відповідачем подана до Головного Управління Держпраці у Харківській області декларація відповідності матеріально-технічної бази підприємства відповідача вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки від 11.09.2017р, яка прийнята та перевірена за №172 від 20.09.2017р.
Переліком нормативно-правових актів з питань охорони праці та промислової безпеки, які діють на підприємстві (сторінка 6 Декларації) вказано, що вимоги Правил охорони праці для працівників берегових рибообробних підприємств, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.08.2006 року №1005/12879 (НПАОП 05.0-1.05-06) та Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів (НПАОП 40.1-1.21-98) виконуються.
Інше, ніж вказано в вищезазначеній декларації , ані позивачем, ані судом 1-ї інстанції не встановлено.
Однак, вказаним документам та обставинам суд першої інстанції не надав правової оцінки, обмежився лише загальним висновком, що приписи відповідачем в повному обсязі не виконано, що призвело до неправильного вирішення справи про задоволення позовних вимог.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 315 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення
Згідно з ч.1 ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст. 242, 243, 250, 310, 315, 317, 321 , 323, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційне підприємство "K.I.T. LTD" задовольнити.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11.12.2017 по справі № 820/1012/17 скасувати.
Прийняти нову постанову , якою в задоволенні позову Головного управління Держпраці у Харківській області відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя (підпис)З.Г. ПодобайлоСудді(підпис) (підпис) Л.В. Тацій А.М. Григоров Повний текст постанови складено 02.04.2018.