Постанова № 73137998, 28.03.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.03.2018
Номер справи
514/261/17
Номер документу
73137998
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 березня 2018 р.м.ОдесаСправа № 514/261/17

Категорія: 2.1 Головуючий в 1 інстанції: Тончева Н.М. Місце та час укладення судового рішення « 17:22», смт. Тарутине

Повний текст судового рішення складений 24.10.2017 р.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Крусяна А.В.,

суддів Градовського Ю.М., Романішина В.Л.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області на постанову Тарутинського районного суду Одеської області від 17 жовтня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

03.03.2017р. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області про визнання протиправною бездіяльність щодо створення офіційного веб-сайту Тарутинської селищної ради Одеської області; зобов'язання створити офіційний веб-сайт; зобов'язання у визначені законодавством строки оприлюднити на офіційному сайті Тарутинської селищної ради Одеської області акти селищної ради.

В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначив, що у січні 2017 року він не зміг реалізувати своє конституційне право на звернення до відповідача через офіційний електронний веб-сайт із електронною петицією з огляду на відсутність в останньому всупереч приписам Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про звернення громадян» щодо електронного звернення та електронної петиції», який набрав чинності 28 жовтня 2015 року, сервісу електронних петицій. З огляду на вказане, вважає, що відповідач не забезпечив реалізацію права громадян на звернення до селищної ради з електронною петицією.

Постановою Тарутинського районного суду Одеської області від 17.10.2017р. визнано протиправною бездіяльність Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області щодо нестворення офіційного веб-сайту Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області, зобов'язано Тарутинську селищну раду Тарутинського району Одеської області вжити заходи щодо створення офіційного веб-сайту Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області.

Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин справи та порушення норм матеріального, процесуального права, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати і ухвалити нову про відмову у задоволенні позовних вимог.

Вимоги апеляційної скарги мотивовано тим, що законодавство України не містить прямих норм щодо обов'язкового створення офіційного веб-сайту в органах місцевого самоврядування. Так, Державний комітет телебачення і радіомовлення України, який двічі на рік проводить моніторинг інформаційного наповнення веб-сайтів органів виконавчої влади, не здійснює цю діяльність щодо сайтів органів місцевого самоврядування. Крім того, у місцевих бюджетах всіх рівнів не передбачено фінансування виконання законодавства України щодо створення та функціонування офіційних веб-сайтів органів місцевого самоврядування, їх адекватного наповнення, використання новітніх засобів зв'язку.

Згідно із п.2 ч.1 ст.311 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, в зв'язку з неприбуттям жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Судом першої інстанції встановлено, що Тарутинська селищна рада Одеської області прийняла рішення 09.03.2016року, яким внесла зміни у Регламент та відповідно до п.3.4.4 Регламенту Тарутинської селищної ради Одеської області ( зі змінами) - сесія ради скликається для розгляду електронної петиції, що набрала необхідну кількість підписів протягом строку, встановленого для її розгляду. / а.с.64-74/

16.01.2017року позивач ОСОБА_1, будучи ознайомленим з Регламентом Тарутинської селищної ради, звернувся до Тарутинської селищної ради з запитом про надання йому належним чином завірених копій даних електронного адресу офіційного веб-сайту Тарутинської селищної ради, витягу із статуту селищної ради щодо кількості підписів та строку збору підписів електронної петиції та Порядку розгляду електронної петиції. /а.с.7/

20.01.2017року Тарутинська селищна рада на запит позивача повідомила, що офіційний веб-сайт Тарутинської селищної ради не відкритий, інформація щодо регуляторних актів розміщується на офіційному веб-сайті Тарутинської районної ради Одеської області. Крім того, зміни до статуту Тарутинської селищної ради згідно з Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про звернення громадян» щодо електронного звернення та електронної петиції» № 577-VІІ від 02.07.2015року не вносилися та не затверджено Положення про порядок розгляду електронних петицій. На теперішній час проводяться організаційні роботи виконавчим комітетом селищної ради та регламентною комісією щодо затвердження положення про порядок розгляду електронних петицій у Тарутинській селищній раді та внесення змін до статуту Тарутинської селищної ради в частині електронних петицій. /а.с.8/

Не погоджуючись з бездіяльністю позивача щодо створення офіційного веб-сайту позивач звернувся до суду з даним позовом.

Перевіривши матеріали справи, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо обґрунтованості позовних вимог виходячи з наступного.

Так, судом встановлено, що Законом України 2 липня 2015 року № 577-VIII «Про внесення змін до Закону України «Про звернення громадян» щодо електронного звернення та електронної петиції» було внесено зміни та відповідно ст.5 даного Закону визначено, що звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань. Звернення може бути подано окремою особою (індивідуальне) або групою осіб (колективне).

Звернення може бути усним чи письмовим.

Особливою формою колективного звернення громадян до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування є електронна петиція, яка подається та розглядається в порядку, передбаченому статтею 23-1 цього Закону.

Усне звернення викладається громадянином на особистому прийомі або за допомогою засобів телефонного зв'язку через визначені контактні центри, телефонні «гарячі лінії» та записується (реєструється) посадовою особою.

Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв'язку (електронне звернення).

Крім того, Закон України «Про звернення громадян» було доповнено ст.23-1 такого змісту: Стаття 23-1. Електронна петиція, порядок її подання та розгляду. Так, згідно зазначеної норми громадяни можуть звернутися до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування з електронними петиціями через офіційний веб-сайт органу, якому вона адресована, або веб-сайт громадського об'єднання, яке здійснює збір підписів на підтримку електронної петиції. В електронній петиції має бути викладено суть звернення, зазначено прізвище, ім'я, по батькові автора (ініціатора) електронної петиції, адресу електронної пошти. На веб-сайті відповідного органу або громадського об'єднання, що здійснює збір підписів, обов'язково зазначаються дата початку збору підписів та інформація щодо загальної кількості та переліку осіб, які підписали електронну петицію. Порядок розгляду електронної петиції, адресованої Президенту України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування, визначається відповідно Президентом України, Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, місцевою радою. Відповідь на електронну петицію не пізніше наступного робочого дня після закінчення її розгляду оприлюднюється на офіційному веб-сайті органу, якому вона була адресована, а також надсилається у письмовому вигляді автору (ініціатору) електронної петиції та відповідному громадському об'єднанню, яке здійснювало збір підписів на підтримку відповідної електронної петиції.

Більш того, зазначеним Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про звернення громадян» щодо електронного звернення та електронної петиції" у перехідних положеннях, а саме ч.3 було внесено зміни у статтю 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (Відомості Верховної Ради України, 1997р., №24, ст.170 із наступними змінами) після частини сьомої доповнити новою частиною такого змісту "8. Сесія ради скликається для розгляду електронної петиції, що набрала необхідну кількість підписів, протягом строку, встановленого для її розгляду".

Крім того, ч. 6 перехідних положень цього ж закону рекомендовано органам місцевого самоврядування прийняти рішення, необхідні для реалізації цього Закону.

Отже, на відповідача покладено обов'язок щодо забезпечення реалізації права громадян на звернення до селищної ради з електронними петиціями через офіційний веб-сайт селищної ради, як вірно було встановлено судом першої інстанції.

Разом з тим, колегія суддів апеляційного суду зауважує, що відповідачем не надано будь-яких доказів вчинення дій, спрямованих на прийняття необхідних рішень щодо реалізації Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про звернення громадян» щодо електронного звернення та електронної петиції» № 577-VІІ від 02.07.2015 року.

На підставі викладеного, оскільки суд першої інстанції вірно застосував норми матеріального закону та вирішив справу по суті правильно, тому постанова суду першої інстанції в порядку ст.316 КАС України підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга залишенню без задоволення.

Керуючись ст.ст. 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області залишити без задоволення, а постанову Тарутинського районного суду Одеської області від 17 жовтня 2017 року залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання судового рішення.

Головуючий суддя Крусян А.В.Судді Градовський Ю.М. Романішин В.Л.