
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 711/2721/17 Суддя (судді) першої інстанції: Позарецька С.М
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 березня 2018 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача: Федотова І.В.,
суддів: Літвіної Н.М. та Сорочка Є.О.,
за участю секретаря Часник А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Пацаєва 20, 22, 24" на рішення Придніпровського районного суду м. Черкаси від 23 січня 2018 року у справі за адміністративним позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Пацаєва 20, 22, 24" до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради, третя особа: Комунальне підприємство "Придніпровська служба утримання будинків" Черкаської міської ради про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Пацаєва 20, 22, 24" (далі - позивач, ОСББ) звернулося до суду з позовом до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради (далі - відповідач), в якому з урахуванням уточнення позовних вимог (остаточна редакція від 20.11.2017 року) просив:
- визнання протиправною відмову Департаменту соціальної політики ЧМР щодо невідшкодування пільг та субсидій ОСББ «Пацаєва 20, 22, 24», викладену в листах від 05.12.2016року, 12.12.2016року, 13.01.2017року, 28.02.2017року;
- зобов'язати Департамент соціальної політики Черкаської міської ради здійснити відшкодування ОСББ «Пацаєва 20, 22, 24» пільг та субсидій, які надаються громадянам, що проживають в багатоквартирних житлових будинках за адресами: вул. Пацаєва, 20, 22, 24 м. Черкаси на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за період з 04.07.2016 року по 01.05.2017 року.
Під час розгляду справи в якості третьої особи залучено Комунальне підприємство «Придніпровська служба утримання будинків».
Ухвалою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 23 січня 2018 року адміністративний позов залишено без розгляду в частині за період з 04 липня 2016 року по 06.10.2016 року на підставі частини 3 статті 123 КАС України.
Рішенням Придніпровського районного суду м. Черкаси від 23 січня 2018 року у задоволенні адміністративного позову було відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення про задоволення позову. Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на тому, що суд першої інстанції неправильно застосував норми матеріального права.
Відповідно до ст. 308 КАС України справа переглядається колегією суддів в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
В судове засідання сторони не з'явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку із чим, колегія суддів, на підставі ч.4 ст.229, ч. 1 ст. 310, ч. 2 ст. 313 КАС України розглядає справу за їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як встановлено судом першої інстанції,ОСББ «Пацаєва, 20, 22, 24», що по вул. Пацаєва, 24 кв.8, яке діє на підставі Статуту, зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (код ЄДРПОУ 40573487) 15 червня 2016р., керівником є Коваленко Т.Я., що підтверджується даними витягу від 16.06.2016р.
Статут затверджено установчими зборами ОСББ 12.05.2016р. і метою створення об'єднання є забезпечення і захист прав співвласників майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати платежів, передбачених законодавством та цим Статутом (п.1 Статуту). Завдання та предмет діяльності ОСББ визначені у пункті 3 Статуту.
Відповідно до рішення зборів співвласників багатоквартирного будинку, що міститься у протоколі №2 від 04.07.2016р., вирішено прийняти у самостійне управління багатоквартирні будинки ОСББ «Пацаєва, 20, 22, 24» та вирішено списати будинки №№20, 22, 24, що по вул. Пацаєва в м. Черкаси, з балансу КП «Придніпровська СУБ».
Відповідно до рішення Черкаської міської ради за № 4-1343 від 16 липня 2009 року КП «Придніпровська СУБ» є балансоутримувачем будинків по вул. Пацаєва, 20, 22, 24 та прибудинкової території, надає мешканцям житлово-комунальні послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкової території, нараховуючи плату за надані послуги згідно із тарифами, затвердженими рішеннями виконавчого комітету Черкаської міської ради №1747 від 25 листопада 2008 року, № 239 від 03 березня 2009 року, № 423 від 30 березня 2011 року.
Відповідно до рішення виконкому Черкаської міської ради від 28.10.2016р. №1412 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 31.10.2007р. №1480 «Про визначення виконавців житлово-комунальних послуг населенню м. Черкаси» було затверджено Перелік виконавців послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій м. Черкаси, що надають комунальні підприємства згідно з додатком. За цим додатком, будинки за адресами: м.Черкаси, вул. Пацаєва, 20, 22, 24 перебувають на обслуговуванні Придніпровської СУБ.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 06.01.2017р. №14 «Про внесення змін до рішення виконкому ЧМР від 30.03.2011р. №423 «Про встановлення вартості ЖКП з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій», - внесені зміни до рішення №423, а саме, додаток 3 викладено у новій редакції, зокрема, визначені нові тарифи за послуги щодо утримання будинків, що по вул. Пацаєва, 20, 22, 24 в м. Черкаси, які надаються саме Комунальним підприємством «Придніпровська СУБ».
Комунальним підприємством «Придніпровська СУБ» листом від 19.04.2017р. було повідомлено Департамент соціальної політики ЧМР про те, що з 01.05.2017р. будинки №№20, 22, 24, що по вул. Пацаєва будуть списані з балансу та обслуговування цього підприємства і зазначено про необхідність відкорегувати (зняти) субсидії та прийняти коригування по пільгових категоріях мешканців цих будинків.
Судом першої інстанції також встановлено, що Департаментом соціальної політики ЧМР вжиті заходи щодо відшкодування з 01.05.2017р. субсидій та пільг певним категоріям мешканців зазначених будинків на рахунок ОСББ.
Крім того, встановлено, що ОСББ 28.10.2016р. зверталося до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради із зверненням-повідомленням про те, що 15.06.16р. зареєстроване ОСББ, прийнято рішення про самостійне управління багатоквартирними будинками з 01.09.2016р. та визначено обов'язковий внесок на утримання будинків та прибудинкової території. Також ОСББ просило надати дані щодо отримання співвласниками вказаних будинків пільг та субсидій, а також укласти з 01.11.2016р. договір з ОСББ на відшкодування пільг та субсидій співвласниками будинків.
На дане звернення відповідачем 05.12.2016р. надано відповідь про відсутність підстав для перерахування коштів на відшкодування пільг та житлових субсидій на рахунок ОСББ, оскільки немає інформації про припинення обслуговування житлових будинків за даними адресами Придніпровською СУБ.
12.12.2016р. ОСББ подало до Управління соціального захисту населення Придніпровського району м. Черкаси листа, в т.ч. про те, що КП «Придніпровська СУБ» фактично не надає послуги будинкам по вул. Пацаєва, 20, 22, 24, а ОСББ уклало договори з різними підприємствами про надання відповідних послуг з обслуговування та утримання будинків, сплачує за надані послуги кошти, а тому є підстави для надання інформації по пільгам та субсидіям з подальшим відшкодуванням житлових субсидій та пільг з 01.10.2016р.
23.12.2016р. ОСББ звернулося із заявою до Управління соціального захисту населення Придніпровського району із документами: протоколом №1 установчих зборів та протоколом №2 загальних зборів для відшкодування житлових субсидій та пільг з 01.10.2016р. співвласниками багатоквартирних будинків за вказаними адресами.
13.01.2017р. ОСББ подало до цього ж Управління звернення про необхідність надання відповіді на попереднє звернення від 12.12.2016р.
23.01.2017р. ОСББ звернулося до Управління соціального захисту населення Придніпровського району про надання інформації по пільгам та субсидіям співвласників багатоквартирних будинків з подальшим відшкодуванням житлових субсидій та пільг з 01.09.2016р.
06.02.2017р. ОСББ звернулося до зазначеного Управління із зверненням про надання інформації по пільгам та субсидіям співвласників вказаних багатоквартирних будинків з подальшим відшкодуванням житлових субсидій та пільг з 01.09.2016р.
На вказані звернення Департаментом соціальної політики та його структурним підрозділом Управлінням соціального захисту населення Придніпровського району до ОСББ надані відповіді: від 28.02.2017р.,13.01.2017р.,19.01.2017р., 05.12.2016р про відсутність підстав для перерахування коштів на відшкодування пільг та житлових субсидій на рахунок ОСББ «Пацаєва 20, 22, 24».
Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Суд першої інстанції відмовив у задоволенні позову у зв'язку з його необґрунтованістю.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 6 ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» особливими учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є балансоутримувач та управитель, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником.
У даному випадку, КП «Придніпровська СУБ» Черкаської міської ради до 30.04.2017р. була балансоутримувачем та виконавцем послуг з утримання будинків №№20, 22, 24, що по вул. Пацаєва в м. Черкаси та споруд іа прибудинкових територій.
Відповідно до чч.. 1, 2 ст. 327 ЦК України, у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді.
Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
За положеннями ч. 1 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» об'єкти комунальної власності, а саме, - територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
01.07.2015 року набрав чинності Закон України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку». Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 1 цього Закону спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія, а відповідно до ч. 2 ст. 4 -власники квартир та нежитлових приміщень є співвласниками спільного майна багатоквартирного будинку.
Відповідно до ч. 6 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.
Згідно ч. 1 ст. 329 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
У п. 6 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку» визначено обов'язок Кабінету Міністрів України розробити порядок списання з балансу міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, державними підприємствами та органами місцевого самоврядування багатоквартирних будинків, у яких розташовані приміщення приватної та інших форм власності.
Крім того, відповідно до статті 22 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», з метою надання населенню, що проживає в багатоквартирних будинках, у яких створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, пільг та субсидій для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг визначається розмір внесків (платежів) на відповідні потреби, затверджений загальними зборами об'єднання, але не більше найвищого у відповідному населеному пункті тарифу на відповідні комунальні послуги, встановленого відповідним державним органом або органом місцевого самоврядування для суб'єктів господарювання.
Частиною 5 статті 5 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», частиною 18 статті 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено, що колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, у тримісячний строк з дня державної реєстрації об'єднання забезпечує передачу йому примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок, а також документа, на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів інженерних мереж.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку списання з балансу багатоквартирних будинків» від 20.04.2016 року №301 визначено процедуру списання багатоквартирного будинку з балансу комунального підприємства.
Відповідно до п. 8 постанови КМУ «Про затвердження Порядку списання з балансу багатоквартирних будинків» після затвердження балансоутримувачем акта про списання багатоквартирного будинку з балансу, процедура списання відповідного будинку вважається закінченою.
Відповідно до Правил управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, затверджених наказом Міністерства з питань ЖКГ України 02.02.2009р. №13 встановлено порядок здійснення управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд (далі - управління будинком), порядок передачі будинку в управління у разі укладення договору. Передбачено, що управління будинком- це дії, спрямовані на забезпечення сталого функціонування будинку та прибудинкової території відповідно до їх цільового призначення і збереження їх споживчих якостей, а також на організацію забезпечення потреби мешканців будинку в отриманні житлово-комунальних послуг відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил. Функції з управління будинком та забезпечення його належної експлуатації власники, співвласники або за їх дорученням балансоутримувач здійснюють самостійно чи через особу, яка за договором з власником чи балансоутримувачем здійснює управління будинком.
Пунктами 2.1-2.3 цих Правил визначено порядок прийняття об'єкта в управління. Так, зазначено, що для приймання-передачі об'єкта в управління утворюється відповідна комісія у складі представників попереднього балансоутримувача чи особи, що здійснювала управління будинком, власників, співвласників та особи, що буде здійснювати управління будинком. Факт приймання-передачі об'єкта в управління оформлюється відповідним актом з передачею документації на будинок.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до повноважень органів місцевого самоврядування відноситься встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону. Враховуючи положення статей 14 і 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», постанови КМУ від 20 травня 2009 № 529 «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій» та з метою належного забезпечення санітарного та технічно-безпечного проживання громадян у житлових будинках, рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради від 30.03.2011 року № 423 «Про встановлення вартості житлово-комунальної послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій» і з подальшими змінами та доповненнями, затверджено основний мінімальний перелік робіт і послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій та встановлено вартість житлово-комунальної послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій.
Дійсно, Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затверджене постановою КМУ від 21 жовтня 1995 р. N 848 (в ред., чинній до 01.05.2017р.) «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» визначає умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Посилання позивача на дане Положення в обґрунтування заявлених позовних вимог, є помилковим, оскільки його норми не регулюють спірні правовідносини між сторонами по справі.
З огляду на викладене відсутні підстави вважати, що відповідач діяв щодо позивача протиправно.
Тому, ОСББ «Пацаєва, 20, 22, 24» вважається таким, що фактично прийняв для утримання зазначені будинки, відповідно до актів від 30.04.2017р. і лише з цього часу КП «Придніпровська СУБ» припинило їх обслуговування/утримання.
Слід зазначити, що відшкодування коштів за пільги та субсидії здійснюється саме по оплаті житлово-комунальних послуг з утримання будинку, споруд та прибудинкової території, а не на послугу по управлінню будинком.
Крім того, відсутні підтверджуючі дані про наявність у позивача рішення загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку та надання його позивачем до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради про відмову від послуг з утримання будинку, споруд та прибудинкової території, які надавало КП «Придніпровська СУБ» Черкаської міської ради.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог.
Таким чином, доводи апеляційної скарги Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Пацаєва 20, 22, 24"не спростовують висновки суду першої інстанції, викладені у рішення від 23 січня 2018 року та не можуть бути підставами для її скасування.
З огляду на викладене колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, надав належну оцінку дослідженим доказам та прийняв законне і обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 229, 242, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів,
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Пацаєва 20, 22, 24"залишити без задоволення, а рішення Придніпровського районного суду м. Черкаси від 23 січня 2018 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.
Головуючий суддя:
Судді: