
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про відмову у відкритті апеляційного провадження
02 квітня 2018 рокуЛьвів№ 876/2427/18
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
судді-доповідача -Довгої О. І.суддів -Запотічного І. І. Сапіги В. П. перевіривши апеляційну скаргу Державної архітектурно-будівельної інспекції України на постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 30 серпня 2016 року у справі №354/351/16-а за адміністративним позовом Приватного підприємства "Керманич" до Головного інспектора будівельного нагляду управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області Кисляка Мирона Васильовича про скасування постанов про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності,
В С Т А Н О В И В :
Постановою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області суду від 30 серпня 2016 року адміністративний позов задоволено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, Державна архітектурно-будівельна інспекція України подала апеляційну скаргу.
З матеріалів справи судом встановлено, що 16 вересня 2016 року управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області зверталось до суду з апеляційною скаргою на оскаржене судове рішення. Ухвалами Львівського апеляційного адміністративного суду від 28 вересня 2016 року цю апеляційну скаргу залишено без руху, а від 12 жовтня 2016 року - повернуто особі, яка подала апеляційну скаргу.
Поряд з цим, судом встановлено, що 16 січня 2017 року управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області повтрно подало апеляційну скаргу, яку ухвалами суду від 27 січня 2017 року залишено без руху, а від 13 березня 2017 року відмовлено у відкритті апеляційного провадження.
15 березня 2018 року Державна архітектурно-будівельна інспекція України в особі Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області знову ж подала апеляційну скаргу на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30 серпня 2016 року.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 299 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у справі, якщо є ухвала про закриття провадження у зв'язку з відмовою від раніше поданої апеляційної скарги цієї самої особи на це саме судове рішення.
Водночас, відповідно до частини 2 цієї ж статті незалежно від поважності причин пропуску строку на апеляційне оскарження суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у разі, якщо апеляційна скарга прокурора, суб'єкта владних повноважень подана після спливу одного року з дня складення повного тексту судового рішення, крім випадків подання апеляційної скарги суб'єктом владних повноважень у справі, про розгляд якої він не був повідомлений або до участі в якій не був залучений, якщо суд ухвалив рішення про його права та (або) обов'язки.
Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; Закон № №3038-VI) встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Стаття 6 Закону № №3038-VI визначає органи, що здійснюють управління у сфері містобудівної діяльності, архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється, зокрема, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, органами державного архітектурно-будівельного контролю.
До органів державного архітектурно-будівельного контролю належать:
1) структурні підрозділи з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій;
2) виконавчі органи з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад.
Органом державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Примірне положення про органи державного архітектурно-будівельного контролю затверджується КМУ (частини 1, 3).
За змістом п.6 ч.1 ст.7 Закону №3038-VI управління у сфері містобудівної діяльності полягає, зокрема, у державному архітектурно-будівельному контролі, який згідно з абзацом 5 п.1 "Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю", затвердженого постановою КМУ від 23.05.2011 №553 (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) здійснюється ДАБІ.
Відповідно до "Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України", затвердженого постановою КМУ від 09.07.2014 №294 (Положення №294) ДАБІ є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується КМУ через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства (далі - Віце-прем'єр-міністра України) і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Пунктом 7 Положення №294 визначено, що ДАБІ здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.
Як вказано у п.14 цього ж Положення гранична чисельність державних службовців та працівників ДАБІ затверджується КМУ. Структуру апарату ДАБІ затверджує її голова за погодженням з Віце-прем'єр-міністром України. Штатний розпис, кошторис апарату ДАБІ затверджує її голова за погодженням з Міністерством фінансів України. ДАБІ є юридичною особою публічного права, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки, рахунки в органах Казначейства.
Згідно Положення про Управління ДАБІ в Івано-Франківській області затвердженого наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 01 жовтня 2014 року №225 (чинного на момент подання позову), Управління є територіальним органом -структурним підрозділом апарату Державної архітектурно-будівельної інспекції України.
Відповідно до чинного Положення про Управління ДАБІ в Івано-Франківській області №924 від 12.06.2017 року Управління ДАБІ в Івано-Франківській області є територіальним органом, без статусу юридичної особи публічного права, утвореним як структурний підрозділ апарату Державної архітектурно-будівельної інспекції України.
З наведених актів суд приходить до висновку, що управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Івано-Франківській області діє як невід'ємна частина системи підрозділів Державної архітектурно-будівельної інспекції України та здійснює свою діяльність на виконання її завдань та функцій. Відтак, суд вважає, що самостійна діяльність управління є неможливою без залучення до правових відносин Державної архітектурно-будівельної інспекції, яка координує діяльність своїх структурних підрозділів, що входять до системи її апарату, а тому суд виключає обставини, що можуть свідчити про непоінформованість цього органу публічної влади про існування судового спору між сторонами у цій справі.
Враховуючи наведене вище, беручи до уваги дату прийняття оскарженого судового рішення суду першої інстанції, суд приходить до висновку про те, що у відкритті апеляційного провадження слід відмовити.
Керуючись пунктом 3 частини 5 статті 189 КАС України, суд,
УХ В А Л И В:
відмовити у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Державної архітектурно-будівельної інспекції України на постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 30 серпня 2016 року у справі №354/351/16-а за адміністративним позовом Приватного підприємства "Керманич" до Головного інспектора будівельного нагляду управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області Кисляка Мирона Васильовича про скасування постанов про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Суддя-доповідач О. І. Довга судді І. І. Запотічний В. П. Сапіга