Постанова № 73137143, 28.02.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.02.2018
Номер справи
810/1641/17
Номер документу
73137143
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 810/1641/17 Суддя (судді) першої інстанції: Щавінський В.Р.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді: Собківа Я.М.,

суддів: Петрика І.Й., Сорочка Є.О.

за участю секретаря с/з: Бордунової К.Е.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Києво-Святошинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління державної фіскальної служби у Київській області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 06 червня 2017 року у справі за адміністративним позовом Приватного підприємства Агрофірма "КАШТАН" до Васильківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління державної фіскальної служби у Київській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач в особі Приватного підприємства Агрофірма "КАШТАН" звернувся до Київського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Васильківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління державної фіскальної служби у Київській області (далі - Васильківська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області), в якому просив:

- визнати протиправними дії Васильківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області щодо виключення Приватного підприємства Агрофірми «КАШТАН» код ЄДРОПУ 32365331 із реєстру платників єдиного податку ІV групи на 2017 рік;

- зобов'язати Васильківську ОДПІ ГУ ДФС у Київській області внести до реєстру платників єдиного податку відомості про Приватне підприємство Агрофірму «КАШТАН» код ЄДРОПУ 32365331 як платника податку ІV групи.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 06 червня 2017 року адміністративний позов Приватного підприємства Агрофірма "КАШТАН" задоволено повністю.

Відповідач не погоджуючись з прийнятим рішенням суду звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим просить скасувати постанову Київського окружного адміністративного суду від 06 червня 2017 року та ухвалити нову постанову, якою відмовити в задоволенні вимог даного позову.

Заслухавши в судовому засіданні суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, які з'явилися до суду апеляційної інстанції, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Приватне підприємство Агрофірма «КАШТАН» (далі - ПП Агрофірма «КАШТАН») зареєстровано Васильківською районною Державною адміністрацією Київської області 25.02.2003 за № 1 333 120 0000 000480, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серії А00№ 080983.

Основним видом діяльності позивача за КВЕД є: 01.11 вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.

З метою підтвердження статусу платника єдиного податку у 2017 р., відповідно до пп. 298.1.1 п. 298.1 ст. 298 Податкового кодексу України, позивачем 15.06.2016 було надіслано до Васильківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області уточнену звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи (реєстраційний номер 9098648169 від 15.06.2016) та звітну нову податкову декларацію з плати за землю з відомістю про наявність земельних ділянок (реєстраційний номер 9020943378 від 19.02.2016).

Подання вказаних документів та їх прийняття підтверджується квитанцією № 2.

Згідно податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи, позивач розрахував та задекларував зобов'язання по сплаті податку за 2016 рік в розмірі 156767,72 грн.

Згідно платіжного доручення №34 від 23.02.2016 року, позивач сплатив 30796,70 грн. податку за 1-2 квартали 2016 року; згідно платіжного доручення №172 від 19.07.2016 позивач сплатив 126000,00 грн. податку за 3-4 квартали 2016 року. Загальна сума сплаченого податку склала 156796,70 грн. Отже, станом на 01.01.2017 по сплаті єдиного податку у позивача наявна переплата (156796,70-156767,72) 28,98 грн.

Крім того, сплата та зарахування податку до державного бюджету посвідчується листом Васильківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області від 31.03.2017.

З матеріалів даної справи також вбачається, що податковою декларацією з плати за землю позивач розрахував та задекларував зобов'язання по сплаті податку за 2016 рік в розмірі 14432,96 грн.

Згідно платіжного доручення №26 від 19.02.2016 позивач сплатив 7216,50 грн. податку, а згідно платіжного доручення №173 від 19.07.2016 сплатив 7220,00 грн. податку. Загальна сума сплаченого позивачем податку склала 14436,50 грн. Отже, станом на 01.01.2017 по сплаті земельного податку з юридичних осіб у позивача наявна переплата (14436,50-14432,96) 3,54 грн.

Сплата та зарахування податку до державного бюджету посвідчується також листом Васильківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області від 31.03.2017.

Однак, листом Васильківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області від 06 березня 2017 року позивачу було відмовлено у переході на єдиний податок четвертої групи та визнано неподаними загальну звітність податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи за 2017 рік з додатком; звітну податкову декларації платника єдиного податку четвертої групи за 2017 рік з додатком; розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2016 рік.

Вважаючи вказані дії відповідача протиправними, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно із п. 291.2. ст. 291 Податкового кодексу України (далі - ПК України) спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.

Пунктом 291.3 ст. 291 ПК України визначено, що юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.

Відповідно до п.п. 4 п. 291.4. ст. 291 ПК України, суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі групи платників єдиного податку, зокрема, четверта група - сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.

Згідно із п. 298.8. ст. 298 ПК України, порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку четвертої групи здійснюється відповідно до підпунктів 298.8.1-298.8.4 цієї статті.

Так, за приписами п.п. 298.8.1. п. 298.1 ст. 298 ПК України, сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають до 20 лютого поточного року: загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку); звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки; розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову та митну політику; відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.

У відомостях (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються дані про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).

Згідно наведеної норми права, платники єдиного податку четвертої групи щорічно зобов'язані підтверджувати статус платника єдиного податку, для чого до 20 лютого поточного року подають відповідний пакет документів.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем на адресу податкового органу були надані усі необхідні документи для реєстрації платником єдиного податку четвертої групи у 2017 році, проте відповідач, посилаючись на норму підпункту 291.5-1.3 пункту 291.5-1 статті 291 ПК України, відмовив позивачу у реєстрації платником єдиного податку четвертої групи у 2017 році та визнав не поданими загальну звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи за 2017 рік (реєстраційний номер 9022131691 від 17.02.2017) з додатком, звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи за 2017 рік (реєстраційний номер 9022131691 від 17.02.2017) з додатком, розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2016 рік (реєстраційний номер 9018680523 від 14.02.2017), посилаючись при цьому на наявність у позивача податкового боргу в загальному розмірі 77 519 грн. 99 коп.

Згідно п.п. 291.5-1.3 п. 291.5-1 ст. 291 ПК України, не можуть бути платниками єдиного податку четвертої групи, суб'єкт господарювання, який станом на 1 січня базового (звітного) року має податковий борг, за винятком безнадійного податкового боргу, який виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

За приписами п.п. 298.2.3 п.298.2 ст.298 ПК України, платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, зокрема, у разі наявності податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів - в останній день другого із двох послідовних кварталів.

Разом з тим, положенням пункту 299.6. статті 299 ПК України встановлено, що підставами для прийняття контролюючим органом рішення про відмову у реєстрації суб'єкта господарювання як платника єдиного податку є виключно:

1) невідповідність такого суб'єкта вимогам, встановленим статтею 291 цього Кодексу;

2) наявність у суб'єкта господарювання, який утворюється у результаті реорганізації (крім перетворення) будь-якого платника податку, непогашених податкових зобов'язань чи податкового боргу, що виникли до такої реорганізації;

3) недотримання таким суб'єктом вимог, встановлених підпунктом 298.1.4 пункту 298.1 статті 298 цього Кодексу.

А п. 299.10. ст. 299 ПК України передбачено, що реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі:

1) подання платником податку заяви щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв'язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, - в останній день календарного кварталу, в якому подано таку заяву;

2) припинення юридичної особи (крім перетворення) або припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем відповідно до закону - в день отримання відповідним контролюючим органом від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення;

3) у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 статті 198 цього Кодексу;

4) якщо у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва платника єдиного податку четвертої групи становить менш як 75 відсотків.

Таким чином, поняття "реєстрації платником податку четвертої групи" та "підтвердження статусу платника податку четвертої групи" не є тотожними, оскільки з аналізу норм чинного законодавства вбачається, що реєстрація платником єдиного податку може бути анульована лише шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку при дотриманні певних умов: - наявності податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів - в останній день другого із двох послідовних кварталів; - безпосередньо за рішенням контролюючого органу, прийнятим на підставі акта перевірки, з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення.

Як було зазначено вище, підставою для відмови позивачу у реєстрації платником єдиного податку четвертої групи у 2017 році та не прийнятті поданої ним податкової звітності стала наявна, на думку податкового органу, заборгованість зі сплати земельного податку з юридичних осіб (код платежу 18010500/38) у розмірі 12 229 грн. 59 коп. та єдиного податку сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків (код платежу 18050500/38) у розмірі 65 290 грн. 40 коп.

Проте відповідачем а ні до суду першої інстанції, а ні до суду апеляційної інстанції не було надано належних та допустимих доказів щодо наявності у ПП Агрофірма «КАШТАН» заборгованості по сплаті земельного податку з юридичних осіб (код платежу 18010500/38) та єдиного податку сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, у вищевказаному розмірі.

Крім того, колегія суддів зважає на наявність у справі листа-відповіді Васильківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області на заяву ПП Агрофірма «КАШТАН» за вх. № 1336/10 від 15.02.2017, де повідомляється про відсутність у позивача станом 16.02.2017р. заборгованості (а.с. 16).

Таким чином, аналізуючи обставини даної справи та оцінюючи зібрані у справі докази, колегія суддів приходить до висновку про обґрунтованість вимог даного позову та наявність правових підстав для його задоволення.

Відповідно до ч. 3 ст. 242 КАС України обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до пункту першого частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

За змістом частини першої статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з додержанням норм матеріального і процесуального права, на підставі правильно встановлених обставин справи, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, то суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.

Керуючись статтями 34, 243, 250, 308, 315, 316, 321, 325, 328, 329, 331 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Залишити апеляційну скаргу Києво-Святошинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління державної фіскальної служби у Київській області без задоволення, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 06 червня 2017 року - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя Собків Я.М.

Суддя Петрик І.Й.

Суддя Сорочко Є.О.

Повний текст постанови виготовлено - 27.03.2018р.