Постанова № 73136835, 03.04.2018, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.04.2018
Номер справи
221/774/17
Номер документу
73136835
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 квітня 2018 року справа №221/774/17

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Міронової Г.М., суддів Василенко Л.А., Гайдара А.В., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Міністерства оборони України на постанову Волноваського районного суду Донецької області від 14 грудня 2017 р. (яка складена у повному обсязі 14 грудня 2017 року у м. Волноваха Донецької області) у справі № 221/774/17 (головуючий суддя І інстанції Мохов Є.І.) за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа - Донецький обласний військовий комісаріат про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач 24.02.2017 звернувся до суду з позовом, в якому просив зобов'язати Міністерство оборони України розглянути його заву, подану у 2015 році, та прийняти рішення по суті згідно п. 4, ч. 2 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»; встановити судовий контроль за виконанням даного судового рішення, зобов'язавши відповідача в місячний термін подати до Волноваського районного суду звіт про його виконання (а.с. 1-7).

Постановою Волноваського районного суду Донецької області від 14 грудня 2017 року у справі № 221/774/17 адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 про призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі інвалідності.

Зобов'язано Міністерство оборони України розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги в разі інвалідності у відповідності до вимог постанови КМ України від 25 грудня 2013 року № 975.

В решті позовних вимог відмовлено за безпідставністю (а.с. 97-101).

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що позивачем не було враховано та застосовано п. 2-3 Порядку № 975, ч. 1 ст. 58 Конституції України; на момент встановлення позивачу інвалідності чинним законодавством України не було передбачено виплати одноразової грошової допомоги звільненим військовослужбовцям строкової військової служби у разі встановлення останнім інвалідності після спливу трьохмісячного строку після звільнення зі служби.

Вказує на те, що апелянт розглянув заяву ОСОБА_1 та відмовив у призначенні одноразової допомоги.

27 березня 2018 року до суду надійшов відзив на апеляційну скаргу Міністерства оборони України, в якій представник позивача просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Згідно ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що згідно витягу із протоколу № 2274 від 22.12.2011 засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця, поранення і (контузія) і захворювання ОСОБА_1 пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії (а.с.76).

Із довідки до акта огляду МСЕК серії 10 ААБ № 270169 від 16.02.2012 р. та серія 10 ААВ № 496677 від 16.12.2014 вбачається, що позивачу з 2012 року встановлена третя група інвалідності, що настала в результаті поранення (контузії) і захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби в країнах де велись бойові дії (а.с. 67).

З метою вирішення питання про виплату одноразової допомоги у зв'язку з настанням інвалідності, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби в країнах, де велись бойові дії, позивач звернувся до Донецького обласного військового комісаріату з відповідною заявою та надав копії необхідних документів. Донецький обласний військовий комісаріат надіслав документи ОСОБА_1 до Департаменту фінансів Міністерства оборони України для вирішення питання щодо можливості призначення виплати одноразової грошової допомоги (а.с. 70).

Листом Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 03.01.2017 № 248/3/6/12, повідомлено, що документи, оформлені та подані Донецьким обласним військовим комісаріатом в Департамент, повернуті у військкомат відповідно до норм постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975, яка набула чинності після встановлення ОСОБА_1 групи інвалідності у 2012 році (а.с. 65).

Зазначені обставини не є спірними та не заперечуються сторонами.

Проблемою даного спору є питання правомірності зобов'язання Міністерство оборони України розглянути заяву позивача подану у 2015 році та прийняти рішення по суті згідно п. 4, ч. 2 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Суд апеляційної інстанції вважає висновок суду першої інстанції про задоволення позову неправомірним, з огляду на наступне.

Положеннями частини шостої статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (в редакції на час спірних правовідносин) передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.

При цьому, частиною 9 вказаної статті Закону встановлено, що порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету міністрів України від 25.12.2013 № 975 затверджений Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - Порядок № 975). Пунктом 12 вказаного Порядку встановлено, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).

Відповідно до п. 13, 14 вказаного Порядку керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом її перерахування уповноваженим органом на рахунок в установі банку, зазначений одержувачем виплати, або через касу уповноваженого органу.

Пунктом 15 вказаного Порядку рішення про відмову у призначенні грошової допомоги може бути оскаржено в установленому порядку.

При цьому, з метою виконання п. 13 постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 наказом Міністра оборони України «Про затвердження Положення про Комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум» від 26.10.2016 року № 564 (далі - Наказ) утворена Комісія в апараті Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум (далі - Комісія), а також порядок організації її роботи. Комісія складається з голови, заступника голови, секретаря та членів Комісії із числа керівників (заступників керівників) структурних підрозділів кадрового, медичного, юридичного, фінансового, гуманітарного забезпечення, представника Генерального штабу Збройних Сил України.

Тобто, з системного аналізу вищевказаних нормативних актів вбачається, що питання про нарахування та виплату одноразової грошової допомоги спочатку вирішується обласним військовим комісаром за місцем проживання особи, після подання особою відповідної заяви з переліком необхідних документів, потім останній передає відповідні документи до Департаменту фінансів Міністерства оборони України, як розпорядника коштів, а розпорядник приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Матеріали справи містять докази того, що позивач у 2015 році звернувся до Донецького обласного військового комісаріату з заявою про виплату одноразової допомоги у зв'язку з настанням інвалідності, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби в країнах, де велись бойові дії, та надав копії необхідних документів. Донецький обласний військовий комісаріат надіслав документи ОСОБА_1 до Департаменту фінансів Міністерства оборони України, для вирішення питання щодо можливості призначення виплати одноразової грошової допомоги (а.с. 70).

Листом Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 03.01.2017 № 248/3/6/12 повідомлено, що документи повернуті у військкомат, оскільки документи оформлені та подані Донецьким обласним військовим комісаріатом в Департамент відповідно до норм постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975, яка набула чинності після встановлення ОСОБА_1 групи інвалідності, а не до норм, чинних на 2012 рік (а.с. 65).

Заява позивача, подана у 2015 році про виплату одноразової допомоги у зв'язку з настанням інвалідності, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби в країнах, де велись бойові дії, відповідачем вже розглядалась. Разом з тим, зобов'язати Міністерство оборони України розглянути зазначену заву та прийняти рішення по суті згідно п. 4, ч. 2 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» неможливо у зв'язку з тим, що необхідний для розгляду пакет документів був повернутий до Донецького обласного військового комісаріату.

З урахуванням встановлених судом обставин апеляційна інстанція не надає оцінку суті наданої відповіді, оскільки вона не є предметом оскарження у даній справі.

Окрім того, суд першої інстанції вийшов за межі позовних вимог, в той час як неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи, а тому його висновки не відповідають обставинам справи.

За таких обставин, позовні вимоги щодо зобов'язання Міністерство оборони України розглянути заву позивача про виплату одноразової допомоги у зв'язку з настанням інвалідності, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби в країнах, де велись бойові дії, подану у 2015 році, та прийняти рішення по суті згідно п. 4, ч. 2 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» задоволенню не підлягає.

Донецький обласний військовий комісаріат у даній справі визначений 3-ю особою, стосовно якої суд позбавлений можливості ухвалювати рішення зобов'язуючого характеру.

Згідно ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

З огляду на зазначену норму вона застосовується на стадії виконання судового рішення і не може бути розцінена як позовна вимога.

Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Пунктом 1 частини 1 ст. 317 КАС України передбачено, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що судом першої інстанції при ухваленні судового рішення неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, тому рішення суду підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позову у повному обсязі.

Керуючись статтями 23, 33, 292, 308, 311, 315, п. 2, 3 ч. 1 ст. 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Міністерства оборони України - задовольнити.

Постанову Волноваського районного суду Донецької області від 14 грудня 2017 р. у справі № 221/774/17 - скасувати.

Прийняти нову постанову.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа - Донецький обласний військовий комісаріат про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Повне судове рішення складено 3 квітня 2018 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Г.М. Міронова

Судді Л.А. Василенко

А.В. Гайдар