
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 квітня 2018 року м. Житомир справа № 806/1178/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання неправомірною відмову, зобов'язання провести перерахунок пенсії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність щодо не проведення перерахунку пенсії з 28.05.2016року та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, врахувавши в розрахунок матеріальну допомогу в розмірі 21500,00грн., разову премію - 920,00грн., премію за участь в АТО -9084,00грн. та компенсацію за невиплачену відпустку в сумі 5190,97грн.
В позові зазначено, що Позивач з 28.05.2016року є пенсіонером органів національної поліції, якому пенсія призначена відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Листом від 21.06.2016року Відповідач повідомив про розмір призначеної пенсії. 05.12.2017року Позивач звернувся до Відповідача із заявою про проведення перерахунку розміру пенсії, врахувавши в розрахунок матеріальну допомогу в розмірі 21500,00грн., разову премію - 920,00грн., премію за участь в АТО - 9084,00грн. та компенсацію за невиплачену відпустку в сумі 5190,97грн.
Відповідач, на думку Позивача, листом від 03.01.2018року протиправно відмовив у проведенні такого перерахунку та у врахуванні вказаних сум грошового забезпечення.
Ухвалою суду від 06.03.2018 року було відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
26.03.2018 року до суду надійшов відзив Відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, на позовну заяву, в якому зазначено, що вказані Позивачем складові грошового забезпечення не відносяться до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат та підвищень), а тому не підлягають врахуванню при визначенні розміру пенсії. На думку представника Відповідача, аналогічна правова позиція викладена в рішеннях Верховного суд України та в рішенні Конституційного суду України.
Розглянувши в порядку письмового провадження подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню за таких підстав.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та умов пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, в тому числі щодо порядку перерахунку таких пенсій, регулюються правовими нормами Закону України від 9 квітня 1992 pоку N2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон N 2262-XII), в редакції що були чинні на день виникнення спору.
Судом встановлено та визнається сторонами, що з 28.05.2016року Позивачу була призначена пенсія, виходячи із грошового забезпечення в розмірі 12957,67грн., в тому числі 4557,67грн. середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці (а.с.9).
Суть спору між сторонами в даній справі зведена виключно до наявності чи відсутності права у Позивача щодо врахування при визначенні йому розміру пенсії слідуючих видів його грошового забезпечення, а саме:
- матеріальну допомогу в розмірі 21500,00грн.;
- разову премію - 920,00грн.;
- одноразову винагороду за участь в АТО в сумі 9084,00грн.;
- компенсацію за невиплачену відпустку в сумі 5190,97грн.
Правовими нормами ч.3 ст. 43 Закону N 2262-XII прямо зазначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Аналогічно в п.7 Постанови КМ України від 17 липня 1992 р. N 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" прямо зазначено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Така ж правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 11 квітня 2017 р. у справі N 21-938а16, та в постанові від 12 вересня 2017 року у справі №812/6733/13а/21-1115а16.
За змістом частини третьої статті 43 Закону N 2262-XII пенсія військовослужбовців, до яких відноситься Позивач, обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії. Ця норма не містить положень про включення до грошового забезпечення одноразових складових виплат, в тому числі грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової винагороди за участь в АТО, оскільки відносяться до разових платежів і мають характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців.
Тобто, Позивачу як поліцейському Національної поліції, що має право на пенсію на умовах цього Закону, при обчисленні пенсії враховується відповідний оклад за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування,
Одночасно суд вважає безпідставними доводи Позивача щодо необхідності врахування висновків Верховного суду, викладених в постанові від 10.03.2015року (справа №21-70а15) щодо включення грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Такий висновок Верховного суду протирічить правовій позиції Верховного суду з цього ж питання, викладеній в постанові від 12 вересня 2017 року у справі №812/6733/13а/21-1115а16.
В мотивувальній частині постанови від 10 березня 2015 року Верховний Суд України не сформулював правового висновку щодо віднесення одноразової грошової допомоги при звільненні до грошового забезпечення, а констатував право Позивача на її отримання при звільненні відповідно до частини другої статті 9 та статті 15 Закону N2011-XII. Таким чином, суд послався на вказані норми Закону, але обґрунтування правового висновку не навів.
В зв'язку з цим та в розумінні вимог ч.5 ст.242 КАС України суд враховує у спірних правовідносинах правову позицію, викладену саме в постанові Верховного Суду України від 12 вересня 2017 року у справі №812/6733/13а/21-1115а16, відповідно до якої за змістом частини третьої статті 43 Закону N 2262-XII пенсія військовослужбовців обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Суд касаційної інстанції в цій постанові дійшов висновку, що одноразова грошова допомога при звільненні не входить до додаткового грошового забезпечення, яка повинна враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців. Одноразова допомога при звільненні не пов'язана з виконанням Позивачем своїх службових обов'язків та отриманням за це грошової допомоги, а пов'язана саме з фактом звільнення зі служби.
Суд погоджується із доводами представника Відповідача, наведеними у відзиві, щодо необхідності врахування у спірних правовідносинах Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_2 щодо офіційного тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 13 травня 2015 року N 4-рп/2015 Справа N 1-9/2015.
В цьому рішенні Конституційного Суду України зазначено, що перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій зазначених категорій осіб, визначається виключно законами України.
Граматичний аналіз положень першого речення частини третьої статті 63 Закону дає підстави стверджувати, що слова "надбавок, доплат, підвищень" є вставленою конструкцією словосполучення "нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення", яка вказує на те, що такими видами є лише надбавки, доплати, підвищення.
З огляду на наведене Конституційний Суд України дійшов висновку, що додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються при перерахунку пенсій, визначаються виключно законами України, а встановлений у положеннях першого речення частини третьої статті 63 Закону перелік нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення, є вичерпним.
Таким чином, одноразові допомоги, в тому числі матеріальна, не охоплюється визначеннями "надбавки, доплати, підвищення".
Зазначене дає підстави зробити висновок про необґрунтованість також доводів Позивача щодо необхідності врахування при визначенні розміру пенсії Позивачу разову премію в розмірі 920,00грн., відповідно до довідки від 24.11.2017року. Вказана премія носить виключно одноразовий характер, про що прямо зазначено в довідці, із якої вбачається, що така премія Позивачу виплачувалося лише за квітень 2016року (а.с.15).
Аналогічно, компенсація за невиплачену відпустку в сумі 5190,97грн. носить виключно одноразовий характер, зумовлена звільненням Позивача зі служби.
Таким чином, відповідно до вимог ст. 43 Закону N 2262-XII матеріальна допомога в розмірі 21500,00грн., разова премія - 920,00грн., премія за участь в АТО - 9084,00грн. та компенсація за невиплачену відпустку в сумі 5190,97грн. не підлягають врахуванню при перерахунку пенсії Позивачу, так як такі надбавки не мають статусу щомісячних додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців.
Зазначене свідчить, що позовні вимоги ОСОБА_1 не відповідають обставинам справи, не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а тому є безпідставними і задоволенню не підлягають.
Підстави, передбачені ст.ст.139-143 КАС України для відшкодування судових витрат в даній справі, відсутні.
Керуючись статтями 2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Ф. Нагірняк